فرهنگ، هنر و فن‌آوری

پسرم دانشجوی دانشکده پزشکی تبریزه، همین روزا قراره تحصیلشو تموم کنه و دکتراشو بگیره! ..... اشکم سیل آسا سرازیر شد، صورت و اشک هام را رو گونه ها و پیشانیش مالیدم و نالیدم: "منو ببخش، پسرت صبح امروز اعدام شده!" .....
Ortega, Jose 1883- 1955
jose-ortega
ژوزه - اورتگا، فیلسوف،نویسنده، و ژورنالیست اسپانیایی بین سالهای 1955-1883 میلادی در شهر مادرید بدنیا آمد و در آنجا درگذشت. در دانشنامه های چپ در باره او اشاره شده که وی متفکری خرد گریز در زمینه تاریخ و "فلسفه زندگی" بود. او دچار نوعی فردگرایی صوری و معتقد به تئوری حکومت نخبگان در مقابل دخالت تودهها، و فردی ضد کمونیست بود.
کسی که با عدالت رقابت می کند، زندگی میافریند. آنچه از قلب درخت میاید، در قلب درخت شناخته شده است. قلب هرگز نتوانسته نفرت تولید کند، سخن نفرت را تولید کرده است.
هیچ چیز به خودی-خود ارزشمند نیست. اما زندگی باید شیرین باشد. تو نباید در خدمت اشیاء باشی، این اشیاء هستند که باید در خدمت تو باشند.
چونان خوردن نان نمک‌ سُود‌ه­‌ای و
چونان نوشیدن جرعه‌آبی از شیر، در تب‌آلوده شبی
تو را دوست دارم

گفتگو با فیروز فرمانفرمائیان نقاش، موسیقیدان و آرشیتک

فریدا صبا در این برنامه سری به اینسو و آنسوی دهکده جهانی زده و به گفتگو با آقای فیروز فرمانفرمائیان ( نقاش، موسیقیدان و آرشیتکت) ساکن جنوب اسپانیا می پردازد.

انتشار از: 
" میدانی، تناقض عجیبی در رفتارهای بخش زیادی از نسل جوان امروز در ایران هست. از یک طرف حاضر نیست تن به کار سخت دهد، خواسته­ های فردی ­اش مقدم بر همه چیز است؛ پرمدعا و طلبکار است و بی ­قید در مقابل آن چه که مربوط به خود نمیدادند. آرمان خاصی را با خود حمل نمی کند. هیچ مرز معینی ندارد. بدبین نسبت به همه چیز، بدون دلبستگی به آن چیزائی که برای ما ارزش شمرده می شد و میشود.
نین تو گفت: من با آرزوهای مردمم ازدواج کرده ام.
مجلس یک صدا گفت: نین تو دلباخته ی آرزوها ست. برای او فرصت بدهید.‭
Nintu dedi:Mən‭ ‬elimin arzuları ilə evlənmışəm. ‭
‬Məclis birlikdə söylədi:‭‭ ‬Nintu arzular vurğunudur.‭ ‬Ona vaxt verin
یک منبع مطلع می‌گوید: «خیلی از کارگردانان و تهیه‌کننده‌های تلویزیون دوست دارند «اوج» تهیه کننده‌شان باشد. چون هم دستمزدها بیشتر می‌شود وهم پول‌ها را زودتر از سازمان می‌دهد. صداو سیما الان یک سازمان ورشکسته مقروض است که به بسیاری از تهیه‌کننده‌هها بدهکار است .«اوج» پروژه‌هایی را انتخاب می‌کند که می‌داند مخاطب خودش را دارد مثلا امیر تتلو طرفدار دارد یا فیلم‌های ابراهیم حاتمی‌کیا پرمخاطب است. او پولش را در این پروژه‌ها خرج می‌کند تا موضع خودش را در زمینه‌های مختلف تبلیغ کند.

نوروز شکوهمند 1397 در سراسر ایران

ایرانیان، نوروز 1397 را در سراسر ایران زمین با شور و امید به روزهای بهتری برای میهن خود برپا داشتند. ویژگی چشمگیر نوروز 97، گسترش برگزاری گروهی این جشن میهنی در جایگاه های همگانی ـ چون خیابان ها، میدان ها، پارک ها و دشت ها ـ در بسیاری از شهرها و روستاهای میهن بود، که آیین نوروزی را به صورت باستانی و نیاکانی آن نزدیک می ساخت.
همچنین، ابراز بیزاری از رژیم جمهوری اسلامی و ایدئولوژی ننگین آن، گاه به گونه ای آشکار با فریادهایی چون "مرگ بر خامنه ای" و "مرگ بر دیکتاتور" و گاه از راه ....

انتشار از: 
فرایند آشتی با غربت، حرکت از بیگانگی به یگانگی، و بازیابی صلح درونی با خودی که می‌دانی نه خودش خود پیشین است و نه آنچه در پیرامون خود می‌بیند همان می‌ماند، یا همان می‌گردد که روزی روزگاری بود.او باید بپذیرد که گذشته به راستی گذشته است، و به گفته‌ی خودش «گذشت آن روزگاران که پیاپی از خود می‌پرسیدم این جا چه کار می‌کنم. گذشت!»