رفتن به محتوای اصلی

● تریبون آزاد

محمود علوی
عشق به وطن در همه هست، فرقی نمی کند به کدام طبقه اجتماعی وابسته اند یا به کدام تفکر و ایدئولوژی سیاسی تعلق خاطر داشته باشند. علاقه به خانه مختص هیچ کس نیست. ما نباید مطابق خواست و تبلیغات رژیم کسانی را که مجبور به ترک وطن شده اند بی وطن و خارج نشین ( مطابق خوش نشین ) بنامیم. حاکمان اسلامی این را تبلیغ می کنند که مخالفانشان مرفهین کاخ نشین و بی دردند و هوادارانشان کوخ نشینان که اتفاقا همه شان مسلمان معتقد و متوسلین به چهارده معصوم هستند!
ابوالفضل محققی
وقتی هزاران جوان بیکباره از دل سکون ووحشت ایجاد شده توسط جمهوری اسلامی پای در میدان نهادند .شوری عظیم بر انگیختند!جان های خسته را توان بخشیدند! وخونی تازه در رگهای خشک شده اکثریت قریب به اتفاق جریان های سیایسی واجتماعی جاری ساختند.شوری که بخش زیادی ازفعالان سیاسی ،اجتماعی،فرهنگی ،هنری ،ورزشی وسلیبرتی ها مطرح در جامعه را به حمایت از برپا دارندگان این جنبش جوان با سیمای معاصرکشاند.
صمد بهادری طولابی
سهراب اسدیان فیلی (پدراسدیان) که پسرش سیامک اسدیان به همراه چند تن از خویشانش را رژیم ولایت فقیه کشته بود پس از سال ها رنج و درد و فشارهای روحی در ساعات آغازین هشتمین روز از بهار سال ۱٤۰۲ از میان ما رفت تا فقدانش پایانی باشد بر رنج های بسیاری که بر او گذشتند .....
منشور 20 و منشور 6 زیر ذره بین! در گفتگو با سعید پیوندی
گفت و گو با سعید حمیدان حرکت نضال
ضیاء مصباح
جملگی خوب میدانند هر گونه تشتتی با هر تعریف در این شرا یط فقط بنفع جماعت حاکم مسلح به زر، زور و تزویرتمام شده و با توجه به تکیه انا ن بر نیاز مندی های اولیه توده نا اگاه ناتوان - از ابعاد فکری و مادی « منبعث از اعتقادات خرافی »در حضیض ذلت ....مخصوصا از بعد ارزشها و معیارها انهم بعمد نگه داشته شده ...طریق توفیق را سد مینماید .
نظام آموزشی دموکراتیک برای آینده ایران
محمود علوی
ما باید این فسیل های فکری را دور بزنیم به ندای جوان ایرانی و مطالباتشان پاسخ بدهیم و به حمایت شان برخیزیم. به آنها برای اسلام زدایی از سیاست ایران کمک کنیم. اگر اعتباری از ما باقی ماندهد باید در تایید و تشویق اسلام زدایی از سیاست ایران بکار بگیریم و نسل جوان را در این راه تایید و حمایت کنیم. این قوت قلب بزرگی برای آنهاست که مطمئن میشوند که راهی که پیش گرفته اند صحیح است.
 یکی از تاثیرات مثبت جنبش انقلابی زن، زندگی، ازادی، این بوده است که احزاب و سازمانها و جریانات سیاسی را به واکنش واداشته است؛ در چند ماه گذشته ما شاهد نزدکی شخصیتهای سیاسی  و شکل گیری جمع 8 نفره و سپس ابتکار"منشور مهسا " توسط 6 نفرازانان و همچنین پیمان همکاری سه سازمان؛   شورای مدیریت گذار، شورای ملی تصمیم و حزب مشروطه ایران و سرانجام بیاینه 5 حزب جمهوریخواه برای نزدیکی بیشتر با یکدیگر بوده ایم 
ما امضا کنندگان این بیانیه ضمن اعلان پشتیبانی وتشکرازشخصیت ها و گروهها ونهادهائی که برای تحقق اتحادوهمبستگی ملی ایرانیان برای براندازی حکومت جهل وجنایت تلاش میکنند، انزجارخودرانسبت به اقدامات تفرقه افکنانه، خودمرکز بینی ها، انحصارطلبی ها واشاعه فرهنگ خودی وناخودی که همانا بی فرهنگی اوباش جمهوری اسلامی رادراذهان تداعی میکند اعلام میداریم واز تهیه کنندگان منشورمهسا وسایرکنشگران سیاسی ومدنی درخواست میکنیم هرچه زودترطرح ساماندهی و سازماندهی که در منشور مهسا وعده داده شده است را پیشنهاد کنند
محمد حسین یحیایی
خامنه ای شرمسار از اوضاع اقتصادی بصورت سربسته از سیاست های خود دفاع می کند و تحریم های کمر شکن را مایه پیروزی می خواند و...
تقی روزبه
در مواجهه با چنین سندی بیش ازهمه دو فرضیه مطرح هست: فرضیه نخست توسط خودسپاه و سرویس‌های امنیتی و گمنام برای تصویرسازی چهره ای منتقد از سپاه نسبت به وضعیت و یا سرکوب مردم و نیز در شرایط نیزخطر سرریزشدن بحران‌های انباشته شده است،‌ بویژه آن‌که تمرکزش علاوه برکلیت سپاه در چهره سازی از ساختار و رده های فوقانی سپاه هست. درحالی که می دانیم سپاه در نزدقاطبه مردم و افکارعمومی بشدت منفور و نهادی بیرحم و سرکوبگراست.
در این برنامه به مجری گری خبرنگار مجرب و قدیمی احمد رافت، به مسائل ملیتها و ائتلاف اپوزیسیون و خواستهای ملیتها بحث و تبادل نظر میشود.
ضیاء مصباح
نوروزتان پیوسته پیروز ... 🔥
🔥با بزرگداشت و تقدیس کوششهای هموطنانمان بویژه طی ۶ ماهه اخیر از لحاظ :همراهی و همگامی برای مبارزه با ظلم، جهل و فساد و به امید آینده ای مناسب شئونات و ارزشهای والای اخلاقی-اجتماعی این ملک و ملت اهورائی.
منوچهر برومند (م. ب. سها)
آنچه زیر عنوان منشور همبستگی منتشر شده، سندی است مبتنی بر بلاهت و وادادگی رضا پهلوی  و  سوء نیت تجزیه طلبانه ی مهتدی و  دیگر عناصر تجزیه طلبی که او آنها را نمایندگی می کند و با توافقشان این سند پیچیده در لایه های ایران برباد دهی تنظیم گشته است .با امضاء کنندگان  این منشور راهی اگر به جایی برده شود راه گسستگی یکپارچگی ایران زمین ، خیانت به مبارزات حق طلبانه مردم ،امحاء مقاصد آزادی خواهانه ملت ایران، پایمال کردن آرمانهای ملی و حصول مقاصد تجزیه طلبانه ایران بر باددهی است، که گلوبالیست های ایران ستی
ابوالفضل محققی
خجسته نوروزتاریکی را ، کلمات غم انگیز را دوست نمی دارد !او نمود چرخه روشن و زیبای زندگی در سیمای تاریخ یک سرزمین ،یک حس ملی و همبستگی اقوام دیر پای سرزمینم ایران است! بر آمده از مکتب نور.

نوروز این اعتدال زیبای طبیعت .این چاووش خوان بهاری که همراه امشاسبندان با پیام پندار نیک ،گفتارنیک وکردار نیک بر سر سفره هفت سین هر ایرانی می نشیند.ازصلح ودوستی سخن گفته ،بر کهنگی می تازد! نوشدن تمامی عناصر زندگی را بشارت می دهد.
اصغر جیلو
- آیا امضاء کنندگان این منشور گزینه‌ای به غیر از “جمهوری ایران” را در مسیر عبور از نظام کنونی محتمل می‌دانند؟ به نظر می‌رسد این منشور قرار است فقط یک آلترناتیو را در جهت حذف رقبای دیگر از صحنه سیاست در ایران، در مسیر گذر از جمهوری اسلامی زمینه‌سازی کند و قبل از تعیین تکلیف با جمهوری اسلامی، ابتدا رقبای خود را از میدان به‌در کند؟ در متن منشور، نشانی از وجود گزینه‌های احتمالی دیگر دراین روند به چشم نمی‌‌خورد، تا انتخاب دیگری به جز “جمهوری ایران” در گذر از جمهوری اسلامی قابل تصور باشد؟
شرکت کنندگان در این میز گرد؛ ضمن انتقاد از درون و همدلی کلی با این حرکت و کلان نگری در این رابطه است که در مجموع منشور مهسی را مثبت و رو به پیش می دانند واینکه چگونه میشود نگاه انتقادی به گونه ای طرح شود که به فضای تفرقه دامن زده نشود. ابتدا هر کدام از دوستان 4 دقیقه پیرامون منشور مهسی صحبت کردند و سپس انتقادات خود را طرح کرده و سرانجام به انتقادات نامه 80 نفره و دیگران پاسخ گفته اند:
فرامرز حيدريان
عقاید انسان میتوانند در حیات آدمی از زادروز تا مرگروزش به موانعی تبدیل شوند که تمام تاروپود زندگی را زهرآگین و به منجلابی عذاب آور واگردانند. عقاید آدمی از هر کجا که نشات گرفته و در ذهنیّت آدمی ته نشین و میخکوب شده باشند، میتوانند  در هر زمان و مکانی، صخره هاییسنگین را بر دوش آدمی بگذارند به جای آنکه اهرمهایی باشند برای مددرسانی از بهر زندگی بهتر در فضایی آرامبخش و شادی آفرین و شایسته کرامت و شرافت آدمی در کنار همنوعان. تا زمانی که انسانها، عقاید خود را تقدیس میکنند و هر
امیرهوشنگ اطیابی
جنبش اعتراضی اخیر مردم ایران از ۲۵ شهریور ۱۴۰۱ (۱۶ سپتامبر ۲۰۲۲) آغاز گردید. مرگ ناگهانی مهسا امینی در بازداشت پلیس جرقه­ای شد بر مطالبات انباشته و معوق مردم و به سرعت به سراسر کشور گسترش یافت.
پرفسور مهرداد وهابی: اقتصاد سیاسی جمهوری اسلامی به مثابه سرمایه‌داری سیاسی اسلامی
ضیاء مصباح
بمنظور آگاهی نسل جوان هشیار و پویا، با تعریفی انانکه طی ماههای اخیر درس عبرتی به نظام فاقد نظم و برنامه البته با هزینه پردازی بسیار - دادند بر حسب ضرورت، مروری کوتاه بر بیش از یک قرن تاریخ معاصر ایرانمان همزمان با پنجاه و ششمین سالگرد فوت نخست وزیر ملی کشورمان شادروان دکتر محمد مصدق، می نماییم:
احد قربانی دهناری
من در یک کتاب که آدرس آن در زیر می‌آید، قدم به این گلستان پر طراوت بیکران ‌گذاشتم و در گلزار سراسر سرزمین نوروز - ایران، افغانستان، تاجیکستان و ازبکستان - گشت و گذاری کرده‌ام. این کتاب ره‌آورد این گشت و گذار و عیدی و شادیانه من است برای شما.
تقی روزبه
میتوان گفت غایب بزرگ منشور درحقیقت همان«مسأله زن» است.مسأله زن مسأله این انقلاب هست. درنظام کنونی اعمال آپارتایدگسترده‌و کنترل بدن زن وسرکوب سیستماتیک‌آنهادرحکم تضمین بازتولیداجتماعی نظام هست.ازهمین روست که رهائی جامعه ازرهائی زنان میگذرد.آنهادرانقلاب کنونی نقش موتورونیروی محرکه تغییررا بردوش دارند که اکنون خوشبختانه موردپذیرش کارگران ومعلمان وبخشی ازمردان وجوانان هم قرارگرفته است.واین البته برای رویکردمردسالارانه‌ای که آشکارادرحامیان این منشوردست بالاراداشته وباشعارمردمیهن و شاه چندان عجیب نیست
“منشور نویسی” روی ریل های فرسوده / ضرورت نگارش منشور مشترک نمایندگان چهار طیف سیاسی
محمد علی اصفهانی
محمدعلی اصفهانی
همیشه درختان مانع دیدن جنگل نمی شوند، بلکه غالباً این جنگل است که مانع دیدن درختان می شود.
هر درخت، با درخت دیگر و درختان دیگر، حتی از یک خانواده و با یک نام واحد، فرق دارد. اما وقتی که به مجموعه‌یی از درختان به عنوان یک جنگل نگاه می کنیم، نه خود آن‌ها را، بلکه جنگل که مجموعه‌یی ناهمگون از آن هاست را می‌بینیم.
بهروز ستوده
منشا و آبشخور حمله چپ و راست افراطی به منشور مهسا اگرچه از دو خواستگاه متضاد با یکدیگر نشأت میگیرد اما هر دو از یک ایدئولوژی تمامیت خواه سرچشمه میگیرد. راست افراطی سلطنت طلب از انتشار منشور مهسا خشمگین است و شبانه روز در فضای مجازی و برخی از رسانه‌ها درباب مضرات این منشور سخن
احد قربانی دهناری
مبارزه ائتلافی چیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟ رفتار، کردار و گفتار ما در مبارزه ائتلافی چگونه باید باشد؟ فرق مبارزه حزبی و ائتلافی چیست؟
ما با یک حکومت دینی و رژیم فاشیستی مذهبی در نبرد هستیم. تجربه مبارزه مردم در سراسر دنیا نشان می‌دهد که یک رژیم فاشیستی تنها و تنها با یک ائتلاف گسترده و یک همبستگی ملی ژرفش سرنگون می‌شود.
تنها یک همبستگی ملی وسیع و گسترده قادر است همبستگی بین‌المللی و حمایت مادی و معنوی مردم و حکومت‌های جهان را جلب ‌کند.
بهنام چنگائی
با همه افت و خیزهای فراوان هستی، زندگی همیشه زیباست. و چه زیباتر آنگاه که می بینیم، زندگی نوع انسان کار و رنج که پیوسته مورد بهره کشی هاست همچنان توانسته از دام ها و کنام های دشمنانش پیاپی بگذرد و لذتبخش تر که پیروزمی گذرد.
سیامک نادری
اینروزها حجم جعل و تحریف، تهمت پراکنی و پروپاگاندای سیاه از سوی طیف های مختلف… بر علیه اقای حامد اسماعیلیون و یا… شدت یافته است. بنابر این جهت قوام و دوام یافتن اصول و ارزشهای دمکراسی و پایبندی و مسئولیت ما نسبت به این امر مهم، و همچنین پس زدن شیوه های ماکیاولیستی و استفاده از هر وسیله ای برای رسیدن به هدف،
یونس شاملی
هر روز که میگذرد منشورهای سیاسی مختلفی به بازار سیاست وارد میشود. منشوری که تحت عنوان منشور مهسا با همراهی رضا پهلوی به میدان سیاست آمده نیز یکی از آن منشورهایی ایست که نارسایهایش بایستی آشکار گردد و بافت غیردمکراتیک آن تا آنجا که ممکن است افشا گردد. این کار تلاشی در آن راستاست...
ضیاء مصباح
براساس منابع مختلف موجود جشن چارشنبه سوری در سال 1331 برای 3683 مرتبه و امسال برای3753مین بار برگزار می‌شود.
از همه‌ی جوانان عزیز که این مراسم و سنت دیرین را با آرامش و بدون ایجاد خطر در درون حیاط منازل و محوطه مجموعه های مسکونی برگزار می‌کنند سپاس فراوان داشته
با اظهار همدردی عمیق با ایرانیان گرفتار بیداد وخود محوری - همچنین مردم مظلوم و بی خانمان اکراین و محکوم ساختن تجاوز یکساله پوتین و هر گونه تخریب و نسل کشی در مناطق مختلف گیتی ....سال نو و نوروز باستانی را همزمان شادباش میگوئیم
شما از مریم رجوی با عنوان رهبر یک «آلترناتیو دمکراتیک» یاد کرده و از جمله گفتید: «مقاومتی وجود دارد که خانم مریم رجوی در رأس آن است، خانم رجوی یک برنامه ۱۰ ماده‌ای برای آینده ایران دارد... در مقابل رژیم یک مقاومت و یک آلترناتیو به نام سازمان مجاهدین خلق وجود دارد... برنامه ده ماده‌ای خانم مریم رجوی، متضمن آزادی برای همهٔ مردم ایران است.»
رستم خنیفر
به یاد دارم در اوایل انقلاب مردم عرب هر روزه اخبار ساعت پنج بعد از ظهر رادیو اهواز را گوش می‌کردند در آن زمان اسامی اعدامی‌ها از اخبار منتشر می‌شد.
 دعوت از جامعه نخبگانی هسته نخبگانی زن، زندگی، آزادی مقدمه؛ زن، زندگی، آزادی یک شعار یا یک فلسفه سیاسی؟! عبارت طنین افتادن شعار زن، زندگی و آزادی در ایران طلیعه ی یک فلسفه سیاسی است و ما میخواهیم بدانیم که با گوش یک فیلسوف سیاسی این شعار در واقع بیانگر چیست؟ این مردمان در کدام نظام سیاسی به تمامیتِ فعلیت یافتگی خواهند رسید؟ در حقیقت در یک سو سه مفهوم وجود دارد: زن زندگی و آزادی در سوی دیگر دو مفهوم جمهوریت و لائیسیته بحث بر سر این است که سه مفهوم نخستین تحققا و مصداقا درکدام ظرف بسترِ فلسفه سیاسی/اندیشه سیا
نیره انصاری
عبارت طنین افتادن شعار زن، زندگی و آزادی در ایران طلیعه ی یک فلسفه سیاسی است و ما میخواهیم بدانیم که با گوش یک فیلسوف سیاسی این شعار در واقع بیانگر چیست؟