رفتن به محتوای اصلی

● تریبون آزاد

ابوالفضل محققی
گر مهر من نسبت به وطن تنها از آن سبب باشد که خود از آن مرز و بوم هستم و بخواهم این عنوان را وسیلهٔ مغایرت خویش و بیگانه قرار داده و از اختلاف و نفاق بین مردم برای خود استفاده کنم، این وطن پرستی نیست، خود پرستی است و مانند تعصب دینی آن جماعت از ارباب ادیان که اختلاف دین و مذهب و نفاق بین مردم را وسیلهٔ منافع و اعتبارات شخصی و فرقه‌ای قرار می‌دادند، مذموم است و باید مردود باشد.
یونس شاملی
نقش بدیل سیاسی در گسترش مبارزهء سیاسی و انتشار آگاهی سیاسی
ناصر مستشار
بسیاری از نیروهای سیاسی که در فاجعه ۵۷ شرکت فعال داشتند همچنان بخود می بالند که شاه سرنگون شد
نگاه ایرج مصداقی به مستند پنج قسمتی پرویز تابتی
محسن کردی
نه هر که چهره برافروخت دلبری داند*** نه هر که آینه سازد سکندری داند
نه هر که طرف کُله کنج نهاد و تند نشست*** کلاه داری و آیین سروری داند
هزار نکته باریک تر ز مو اینجاست*** نه هر که سر بتراشد قلندری داند
( ابیاتی از غزل شماره 177 حافظ)
در این مطلب از گرتا تونبرگ و ملاله یوسف زی نیز یاد کرده ام. اگرچه هدف من نقد سیاست ورزی مسیح علینژاد است اما شایستگی ملاله یوسف زی باعث شد که عکس اش بر تارک این مقاله بنشیند.
کیانوش توکلی
چهار سال پيش گفتگو يي داشتم با امير حسين فطانت كه سناريو پرويز ثابتي را شرح مي دهد ، موضوع مهمي كه در مستند گم شد
محمد علی اصفهانی
محمدعلی اصفهانی
بر آنچه در دو مقالهٔ پیشین در بارهٔ جنگ کنونی اسراییل با مردمان غزه و فلسطین نوشته بودم، بعد‌تر تکمله‌یی افزودم که نتیجه‌گیری مختصر و خلاصه‌شده‌یی از آن دو مقالهٔ مستند و تفصیلی است.
آن تکمله را، با تغییراتی در اینجا می‌آورم.

اما، با در نظر گرفتن آنچه از دست ما بر می‌آید و در دسترس ما و در محدودهٔ توان ما، و در اینجا‌ست، و آنچه از دست ما بر نمی‌آید و خارج از محدودهٔ توان ماست، و در جایی دیگر است، نباید لحظه‌یی از تمرکز بر آنچه در ایران خودمان می‌گذرد غافل بمانیم.
ناصر مستشار
پرویزثابتی معتقد بود در اعتراض به بنگاه** خبرپراکنی بی‌بی‌سی که به نظر وی وقایع ایران را بزرگنمایی می‌کرد باید سفارتخانه‌های آمریکا و بریتانیا بسته شوند. اما شاه و **دیگران نظر وی را بچه‌گانه تلقی نمودند.
فرامرز حیدریان
اسلامیّت نوع شیعی را تنها جنبشی که به ابطال و نسخ آن، دلاوریها نشان داد؛ ولی به شدیدترین فرم ممکن، سرکوب و لت و پار شد و همچنان سرکوب میشود، «جنبش باب» بود و به دنبالش «بهائیّت». در تمام بگو مگوهاییهایی که تا امروز، مدّعیان «اصلاحات و نو اندیشی دینی» بر قلم نوشته اند و بر زبان رانده اند، نمیتوان یک کلمه پیدا کرد که موضعی شفّاف را در باره محتویّات قرآنی از خود بروز داده باشند؛ بویژه آمریّت «اقتلو! اقتلو! و قتل و مشتقاتش در قرآن».
ناصر مستشار
  افشاگری چه در داخل اسرائيل و خارج اسرائيل  علیه دولت نتانیاهو بشدت شروع شده است. ارتش اسرائيل رسما شش ساعت دیرهنگام در روز ۷ اکتبر در حمله جنایتکاران حماس به شهروندان اسرائیلی  و شرکت کنندگان در فستیوال موسیقی وارد  عملیات شده  و مردم بی گناه و جوانان فستيوال  را قربانی توطئه‌های خویش کرده است.ناصر
فرامرز حیدریان
تاریخچه هر سازمان و حزب و گروه و نحله اعتقاداتی و دینی و مذهبی را که بخواهید از یک قرن پیش تا امروز در ایران بررسی و تجزیه و تحلیل کنید، تاریخچه ایست که چه از طرف اعضاء و مومنان و معتقدان و کنشگران آنها تحریر شده باشد، چه از طرف خاصمان سازمانها و احزاب و گروهها و تشکیلات سیاسی و چه از طرف پژوهندگانی علاقمند عبارتبندی شده باشد، تاریخچه هایی هستند که فقط به «احساس و عواطف غلیظ» آمیخته اند و با تاریخپژوهی، هیچ سنخیّتی ندارند.
اقبال اقبالی
علیه تحقیر ملی “جزیه” (جریمه) و پوشش اجباری – اسلامی
بهنام چنگائی
دیگر جائی برای برخورد نظری و تنوریک و گفتمان با دین دولتی ـ ولائی وجود عینی، تاریخی و نیازی منطقی ندارد.
تبریزی
در سرتاسر تاریخ کاربرد ناسیونالیسم برای بهره کشی انسان از انسان بوده است، با از میان رفتن بهره کشی انسان از انسان مرزبندی میان انسان ها نیز از میان خواهد رفت، همان چیزی که کمونیست ها به آن تک میهنی (انترناسیونالیسم) می گویند، از این روی کمونیست ها ترکیب طلب هستند نه تجزیه طلب! و کسانی که هم خود را کمونیست می نامند و هم خواستار دیوارکشی میان انسان ها هستند یا ناسیونالیست های چپ نما هستند و یا گمراهان کمونیسم نشناسی که سواد کمونیستی ندارند! .....
ابوالفضل محققی
آنچه در این چهل سال حکومت با مردم کرد. یک غربالگری ناجوانمردانه بود که مرحله به مرحله صورت پذیرفت .نخستین مرحله حداکثر استفاده از جو انقلاب زمانی که در وجه گسترده عقل اجتماعی مغلوب احساسات انقلابی گردیده بود .
ف. م. سخن
نمی شود محتوای یک کتاب هزار صفحه ای را در یک مطلب پانصد کلمه ای گنجاند، و نمی توان وقتی که یک حکومت نکبت آدمخوار بر سر کار است از مشکلاتی که در حکومت پیش از آن وجود داشته به آسانی سخن گفت چرا که حکومت امروز و فجایعی که به وجود آورده، دم دست و قابل نشان دادن است اما از حکومت پیشین چهل و خرده ای سال می گذرد و آن چه در آن حکومت مشکل نامیده می شود، امروز حکم آب گوارا و خنک در بیابان خشک و بی آب و علف دارد، ولی باید ریسک کرد و حقیقت را گفت حتی اگر میان واقعیت فاجعه بار امروز و بهشتی که از دیروز در ذه
احد قربانی دهناری
در شرایطی که حکومت اسلامی با ابربحران‌های سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، عدم اعتماد توده‌ها و نظام بین‌المللی روبرو است، بحران های‌عمیق اقتصادی و اجتماعی تشدید شده است؛ فقر فزاینده گسترش یافته است، فساد، بیکاری، تورم، تبعیض‌های عقیدتی، سیاسی، جنسیتی و اتنیکی بیداد می‌کند؛ در شرایطی که زنان و جوانان فداکارترین، مبتکرترین، موثرترین و الهام‌بخش‌ترین جنبش سیاسی، اجتماعی و فرهنگی معاصر را رقم می‎زنند؛ اپوزیسیونی که نمی تواند در این شرایط مردم را رهبری کند، بیمار است.
هدی رئوف
بهره‌جویی از فرصت‌ها و چالش‌های پیش‌رو، سیاستی است که جمهوری اسلامی ایران همواره آن را دنبال می‌کند. به همین ترتیب، جمهوری اسلامی از آغاز درگیری بین حماس و اسرائيل، با تاکید بر اینکه هیچ ارتباطی با عملیات نظامی حماس ندارد، موضعش را در قبال عملیات طوفان‌الاقصی اعلام کرد، اما این رژیم مایل است برای حفظ موقعیتش به‌عنوان حامی گروه‌ها و جنبش‌های مسلح در منطقه، از عملیات حماس علیه اسرائيل ستایش و تمجید کند.
کدام یک از شما مقاله‌نویسان عارف‌مسلک وطن‌پرست، کدام یک از کامنت‌نویسان پر‌شور و پرکار، کدام یک از پزشکان مجرب شاغل در غرب، کدام یک از عاشقان «خانه‌پدری»، کدام یک از بازنشستگان مو سپید کرسی‌های علم غرب، کدام یک از سردبیران فداکار سایت‌های رسانه‌ای، کدام یک از این کنشگران تر و تمیز که هفتگی پشت تلویزیون‌های خارج از کشور همه را آگاه می‌نمایند، کدام یک از هنرمندان پر احساس خروشان، فردا برای زندگی در ایران عازم هستید؟ چند تا از شماها خانواده و بچه‌ها را بر‌می‌دارید می‌برید ایران، که خدمتگزار ملک و م
علیرضا نوری‌زاده
از همان روزی که عرفات به‌عنوان نخستین مهمان انقلاب در حالی که سر از پا نمی‌شناخت به مبارک‌گویی خمینی به ایران آمد و با چند چمدان وعده تهران را ترک کرد تا امروز، جمهوری ولایت فقیه هرگز حتی یک گام مثبت هم برای کمک به مردم فلسطین برنداشت.
معاون سیاسی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در یک نشست سازمانی که اواسط آبان‌ماه ۱۴۰۲ در استان آذربایجان شرقی برگزار شد، با اشاره به اعتراضات ضدحکومتی در سال ۱۴۰۱ به بیان جزئیاتی تازه از وقایع آن روزها پرداخت و روایت کرد که بازداشتی‌ها می‌گفتند دوست داریم جمهوری اسلامی نباشد و رضا پهلوی برگردد.
فرامرز حیدریان
انسانی که مسئولیّت را میفهمد. انسانی که دردهای اجتماعی و کشوری باعث شده باشند تا ریزترین مویرگهای وجودش مرتعش شده و تکانهای مغز سوز برداشته باشند. انسانی که از چند و چون تاریخ و فرهنگ و شناخت ماهیّت وجودی اقوام سرزمینش، خردلی آگاهی بایسته و متّقن داشته باشد. انسانی که بفهمد چرا و به کدامین دلایل ژرف اندیشیده به قلم و قلمفرسایی دست می آویزد.
ناصر مستشار
 باردیگر یک جنگ ویرانگر به منطقه خاورمیانه ، میان اسرائیل و  حماس بازگشته است. باردیگرامریکا بطور همه جانبه در کنار اسرائیل و علیه حماس ایستاده است.امریکا به اسرائیل بطور جدی توصیه کرده است که از کشتن اشخاص غیر نظامی خودداری ورزد اما در مبارزه با حماس کوتاه نیاید .درست در همین ایام  که اسرائیل و حماس به نبرد برخاسته اند ،جمهوری اسلامی سازش با امریکا را در دستور خویش قرار داده است.
فرامرز حیدریان
گفته اید که نمیدانید من کیستم و چیستم و از کجا سر و کله ام در این سایت پیدا شده است. عرض کنم که من بیست و هقت سال آزگار است که از طرف تمام نیروهای ماشاالله ماشاالله نوابغ بی همتای عرصه سیاست محفلی و زیر کرسی گرایشهای ملّی و دمکرات و ایدئولوژیکی و مذهبی و غیره و ذالک به شدّت تمام در «قرنظینه» گذاشته شده ام. به طور کلّی، صرف نظر از تک و توکی مطالب من که در گذشته و سال قبل در یکی دو تا سایت، منتشر شد، هیچکس تا الان، شهامت این را نداشته است که با گشوده فکری به نشر مطالب من یا آوردن نام من، التفاتی د
شیدان وثیق
دشمن واقعیِ اصلیِ مردم فلسطین در غزه خارجی نیست، اسرائیل نیست، آمریکا، اروپا یا غرب نیست، بلکه در حقیقت درونی است، اندرونی است، داخلی است، دولت - سازمان توتالیتر و اسلامی حماس (جنبش مقاومت اسلامی) است که 17 سال در این خطه حکمفرمایی مطلق می‌کند و مردم غزه را زیر سلطه و گروگان خود قرار داده است.
ناصر مستشار
این یکی از بزرگترین اقبال های جمهوری اسلامی در  سالهای اخیر بوده که بخش عمده ای از اصلی ترین و وسیع ترین نیروهای منتقد و خواهان اصلاحش، از خود حاکمان بیشتر طرفدار حفظ و بقای نظام بوده اند. محمدرضا یزدان پناه --

— مادامیکه داده های رژیم اسلامی را از افکار وذهنیت خود خارج ننمائیم ،نمی توانیم سرنگونی آن رژیم را در عینیت مشاهده نمائیم.حفظ نظام اسلامی برای دوام تمامیت ارضی ایران در نهایت به نابودی کشور دامن خواهد زد وهیچ مزیتی مردم ایران نخواهد داشت.
محسن کردی
 از رضاشاه نقل می کنند که میگفت من پادشاهی را از چنگ قاجار در نیاوردم و بعد کلاهش را روی زمین انداخت و خم شد و برداشت و گفت: تاج پادشاهی ایران مثل این کلاه روی زمین افتاده بود و من برداشتم و به سرم گذاشتم.
فرامرز حیدریان
من در هر تنابنده و جاندار و پدیده ای که آفریدم، هماوردی برای همالم آدمی پی ریختم تا او در گامگذاری به هفتخوانهایی که برای یافتن من می پیماید، نیروها و استعدادها و هنرها و فروزه ها و ویژگیهای ذاتی خودش را کشف کند و بپروراند؛ زیرا آنکه جوینده است، یابنده هنرهایی میشود که در ذات خودش دارد و توانمند به آفرینش و زایش و پرورش آنهاست. در من، هیچ زمانی نیست. من جاودانه ام و پاینده و انگیزنده به شادخواریها و دلبستگیهای نوازشی و خنده ها و بازیگوشیها و عشقبازیهای آرزویی.
ضیاء مصباح
*این جماعت از درک بسیاری معا نی با تصورو توهماتی خاص ، بر آمده از عدم درک ضرورتهای زمان ،عملا با این بازده ،خود را از قافله رفتارصحیح اجتماعی و علوم روز که اساس ترقی جوامع میباشد ،عقب نگه داشته وهر کدامین در حد وسع خود - عملا موافق این پس رفت میباشند که وضعیت بغرنج - بسیارخانمان برانداز و گسترده فعلی (هر چند مجموعه حکومت بدان اقرار نمیکند ) مشخص کننده نحوه استدلال و چگونگی برخورد با خواست «جامعه جوان بشدت معترض و پویای فعلی » میباشد .
تقی روزبه
آیا اصل «دفاع از خود» همان چیزی که قدرت‌های بزرگ غربی در توجیه فاجعه جنگ غزه، پشت آن سنگرگرفته اند، با نقض اصولی چون تناسب مجازات و عکس العمل، آسیب به غیرنظامیان و گشودن مسیرصلح به‌جای بازکردن دره پرنشدنی نفرت و کینه متقابل خوانائی دارد؟!
کیانوش توکلی
البته که من موافق سیاستهای این شبکه نیستم بخصوص که خیلی جانبدارانه ، علنی از مواضعی دفاع می کند که گاهی اغراق آمیز است ، اما در مورد خیلی از موارد با شما هم عقیده هستم ، بخصوص سریالهای خوبی که در این شبکه دیدم و البته بعضی مستندهای بسیار خوب،من به شخصه از تعطیلی هیچ صدایی خوشحال نمی شوم حتی اگر مخالف عقایدم‌ باشد .
ناصر مستشار
مطمئنا  حماس ۲ میلیون عضو فعال و تروریست ندارد که بیش از یک ماه زیر بمباران قرار گرفته باشند.قبل از آغاز  جنگ ،روزانه  نزدیک ۱۰۰هزار فلسطینی از غزه به اسرائیل  می رفتند تا کار کنند که مطمئنا  عضو حماس نبودند بلکه برای کار و در آمد  به اسرائیل  می رفتند.
فرح شیلاندری
بخش سوم: برای خوانندگانی که از بخش سوم این گفتگو را می خوانند، خلاصه ای از بخش اول و دوم گفتگو در اینجا ارائه می شود. در ضمن، لینک بخش اول١ و نیز بخش دوم٢ در پایان آورده شده است.
بهنام چنگائی
در سرتاسر جهانِ ستم، خشونت، جنگ و نداری زده ی ما انگل های سرمست سرمایه و نیرنگبازان چرندباف دین به شکل های چندش برانگیزی بر نیروی کار و مردمان تنگدست و ساده دل و چپاولزده حکومت بی شرمانه بنام دمکراسی و خدامداری می کند.