● اخبار ایران و جهان

خدای دهه ۶۰ خامنه‌ای در جریان عملیات برون‌سپاری جان بولتون لو رفت!
وزارت دادگستری آمریکا یک «عضو نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی» را به تلاش برای کشتن جان بولتون، مشاور امنیت ملی دوره دونالد ترامپ متهم کرده است. ایران در واکنش این اظهارات را «ادعای بی‌اساس» و «افسانه نخ‌نما» خوانده است.
گلناز غبرایی
بعدها كه مسعوداسدالهي با ما هم سرنوشت شد و به تبعيد آمد، يك بار به تماشاي تئاترش رفتم كه آن هم موضوعي خانوادگي و تا حدي طنز داشت. ولي جاي ژيلا سهرابي و صداي گوگوش خالي بود. جاي آن ماشين جيپ، جاي خياباني هاي تهران و جاي مخاطبان ميليوني. آن شب در سالن كوچك تئاتر چنان دلم براي خودم آن روزها و مسعود اسدالهي آن روزها تنگ شد كه در ميانه ي نمايشنامه ي طنز زار زار گريه كردم.
عبدالستار دوشوکی ناتوان از دفاع خود در برابر نقدهای جانانه و عمیق، به‌جای پاسخگویی مستدل، منتقد خود را “فحاش”، “دروغگو”، “تازه به خارج آمده” خوانده، و وی را به صفات دیگری آغشته کرده که بازگویی آن هتک حرمت به تمام زنان اپوزیسیون است.
ابوالفضل محققی
چه با شکوه است منظرانسانی که کفی افیون از دریای طوفانی حیات می نوشد. از دامنه کوهی که زندگی در برابرش نهاده بالا می رود. بربلندای قله حیات می ایستد. بررد پاهای خود می نگرد.
جمشید برزگر
ابتهاج نام و شعرش را با سیاست و نگاه اجتماعی‌اش متمایز کرد و خوانندگانش را بر سر شوق آورد، اما گویی در زندگی‌‌اش خود از همین سیاست بود که زخم خورد
کرونا در زندان تنکابن شیوع گسترده ای پیدا کرده اما عوامل زندان،‌ زندانیان را به حال خود رها کرده اند
جان کر، سفیر پیشین بریتانیا در آمریکا، اعلام کرد که ایرانی‌ها اکثریت پناهجویانی را تشکیل می‌دهند که در ۱۸ ماه گذشته از طریق کانال مانش خود را به بریتانیا رساندند.
چرا میرحسین موسوی به بحث موروثی شدن رهبری پرداخته است؟
یک ویدیوی زیرخاکی از هوش و زیبایی یک زن ایرانی که در سال ۵۸ دست خمینی را خواند
دو روز پس از پایان مذاکرات وین برای احیای توافق اتمی برجام که این بار بر سر پیش نویس توافق پیشنهادی اتحادیه اروپا بود، حسین شریعتمداری نماینده آیت‌الله علی خامنه‌ای در روزنامه کیهان این متن را «فاجعه بار» و «خسارت بار» خوانده و گفته مذاکرات وین «تاکنون به هیچ نتیجه‌ای» که جمهوری اسلامی می خواسته، نرسیده است.
واکنش زندانی سیاسی مریم اکبری منفرد پس از ۱۳ سال حبس بدون مرخصی به ادعای پوچ حسین موسوی تبریزی
در ایران باکره بودن دختر قبل از ازدواج همچنان برای بسیاری از دختران و خانواده‌های آنها مهم است. بعضی اوقات، مردان در شرف ازدواج یا خانواده آنها از دختر تقاضای گواهی بکارت می‌کنند؛ کاری که از نظر سازمان جهانی بهداشت خلاف حقوق بشر است. در یک سال اخیر، افراد بیشتری در ایران علیه صدور گواهی بکارت صدایشان را بلند کرده‌اند. اما آیا این به معنای این است که ممکن است تغییراتی اتفاق بیفتد؟
جواد تهرانی

مسلمان, مسیحی, یهودی, بودائی, و غیره همه گزینه های بشر برای ارتباط معنوی با خدا هستند, هر یک از آنها تعریف خود را از خدا دارند ولی همگی سرشان بسوی آسمان است. از دل این ادیان شعباتی برون آمده اند که سنی, شیعه, حنفی, بهائی, و بسیاری دیگر ریشه در اسلام دارند و کاتولیک, ارتدکس, پروتستان, و مورمون از دل مسیحیت شکل گرفته اند

در این سرای بی‌کسی چو سایه رفت، که مانده است؟
جز ارغوان که سایه اش هماره جاودانه است .
نسیم امیری
کانون حقوق بشری نه به زندان – نه به اعدام ۱۹ مرداد ۱۴۰۱، دومین قسمت از مجموعه افشای شکنجه گران زندان قزلحصار از نظرتان می گذرد. در این مجموعه اسامی و مشخصات ۸۵ زندانبان دیگر به همراه تصاویر ۷۹ تن از آنان منتشر شده است.
رسانه‌های اسرائیلی به نقل از مقام‌های این کشور گزارش دادند با وجود تلاش‌های اتحادیه اروپا برای نهایی شدن مذاکرات وین، بعید است که مقام‌های جمهوری اسلامی با توافق برای احیای برجام موافقت کنند.
هوشنگ ابتهاج شاعر برجسته ایرانی که با تخلص «سایه» قلم می‌زد در سن ۹۴ سالگی درگذشته است. یلدا ابتهاج در پستی در اینستاگرام با اعلام خبر درگذشت پدرش نوشت: «سایه ما با هفت هزار سالگان سر به سر شد.»
م. روان‌شید
تنها تو خوب می‌خندی
امید شکری
پس از اعتراض‌های آبان ۹۸ به افزایش قیمت بنزین و سرکوب شدید مردم معترض، جمهوری اسلامی با احتیاط بیشتری در مورد افزایش قیمت بنزین عمل می‌کند
چه میزان زیباست شکل دادن به یک فراخوان اتحاد ملی در دفاع از حقوق زنان ، دردفاع از آزادگی وحرمت پایمال شده زنی بنام رشنو!
گفتگو با کارگروه استراتژی شورای مدیریت گذار
سایت کلمه منسوب به نزدیکان میرحسین موسوی، سیاستمدار ایرانی که بیشتر از یک دهه است در حبس خانگی قرار دارد می‌گوید او در نوشته‌ای تازه «درباره جانشینی موروثی رهبری» هشدار داده است.
دل‌آشوبه خرافات در رفتار منزجرکننده یک آخوند با مردم
حمایت جمهوری اسلامی از گروه‌هایی مانند حماس و جهاد اسلامی چه عواقبی برای مردم فلسطین داشته است؟ فراز و نشیب روابط تهران با گروه‌های فلسطینی چه بوده؟ و در روزهای سخت، آیا گروه‌هایی مانند حماس و جهاد اسلامی به کمک ایران می‌آیند؟ مهمانان چشم‌انداز با سیما ثابت: علیرضا نوری‌زاده، مدیر مرکز پژوهش‌های ایران و عرب ، مناشه امیر، کارشناس امور خاورمیانه از اورشلیم و هوشنگ حسن‌یاری، کارشناس امور نظامی
پیتر استانو، سخنگوی سیاست خارجی اتحادیه اروپا، اعلام کرد این اتحادیه انتظار دارد تهران و واشینگتن «بسیار سریع» به «متن نهایی» توافق احیای برجام پاسخ دهند.
تحلیلگر مسائل سیاسی و اجتماعی اصلاح طلب در یادداشت امروز روزنامه اعتماد با اشاره به عملکرد نواصولگرایان و سیاست‌سنجی آنها نوشت: به جای توجیهات بهتر است پرچم سفید را به علامت تسلیم در برابر ملت بلند کنید، این اتهامات بیان یا رویه دیگری از همان شکست است. شکستی که علاقه‌ای به اقرار آن ندارند. .
احمد سعیدی، خواننده ایرانی مقیم آمریکا دستگیر شد
حمله شجاعانه عزاداران یزد و آذربایجان به خامنه‌ای، در اوج خفقان!
میرحسین موسوی، نامزد معترض به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ که همچنان در حصر خانگی به سر می‌برد، حسین همدانی از فرماندهان ارشد سپاه پاسداران را که در سوریه کشته شد، به دلیل نقش داشتن در سرکوب اعتراضات پس از انتخابات ۸۸ «سردار بی‌افتخار» توصیف کرد.
رسانه‌های روسی و ایرانی گزارش دادند که روسیه با موشک ماهواره‌بر «سایوز»، ماهواره ایرانی خیام را «با موفقیت» به فضا پرتاب کرد.
نسیم امیری
کانون حقوق بشری نه به زندان – نه به اعدام، ۱۸ مرداد ۱۴۰۱؛ به دنبال سلسله افشاگریها، اکنون اسامی و مشخصات ۲۱۶ زندانبان و شکنجه گر زندان قزلحصار منتشر میشود. تصاویر بسیاری از این افراد به همراه کد ملی تمامی آنها در سه قسمت منتشر خواهد شد. قسمت اول از این مجموعه که شامل اسامی ۷۰ زندانبان و شکنجه گر و تصاویر ۵۰ تن از آنان است از نظرتان می گذرد.
سفري کنیم به تاریخ و نگاه کنیم خانم های بی حجاب به جمهوری اسلامی چگونه تصور می کردند
سه کولبر در مرز اشنویه کشته و زخمی شدند، دستکم ۶ کولبر بازدشت و همچنین چندین راس اسب کولبران توسط ماموران سپاه پاسداران تلف شدند
پایان دادن به تعرض به حریم خصوصی شهروند قطعا باید پایان پذیرد ولی همزمان اینهم مهم است که عاملین و آمرین این جنایات محاکمه شوند ودر قبال ضایعات مادی و معنوی به افراد مورد تعدی واقع شده، خسارت پرداخت شود.