رفتن به محتوای اصلی

● اخبار ایران و جهان

فرح شیلاندری
در زمانی که قاضی مقیسه قرار است بصورت آنلاین در دادگاه حمید نوری به عنوان شاهد به نفع او شهادت دهد، رژیم اسلامی همه ی بازوان ویرانگرش را بکار گرفته تا جنبش دادخواهی و چهره ی مشخص آن را هدف آماج حملات قرار داده و به زعم خود این چهره را مخدوش کند و از اعتبار او بکاهد. برای این منظور، به صداهای جدیدی نیاز دارد تا ایرج مصداقی، و در واقع دادخواهان را، با زشت ترین کلمات آماج حملات خود کند،
وضعیت نامعلوم دختر دانش‌آموز تهرانی که صبح دیروز در مسیر مدرسه در یکی از ایستگاه‌های مترو تهران «بیهوش» شد با اظهارات مسعود درستی، مدیرعال شرکت بهره‌برداری مترو تهران ابعاد تازه‌تری پیدا کرده است.

در همین حال مریم لطفی، خبرنگار اجتماعی روزنامه شرق که برای کسب خبر به بیمارستان فجر نیروی هوایی رفته بود «بازداشت» شده است.
آبروریزی فاجعه‌ بار در ایران از زبان نیمار، بازیکن معروف فوتبال
در همین حال، چند روزنامه و سایت ایرانی با تاکید پرسیده‌اند که «چند میلیون افغانی در ایران ساکن هستند؟» روزنامه شرق روز یکشنبه (۹ مهر-میزان) در مطلبی نوشت در بیش از چهار دهه چند میلیون مهاجر افغانستان و صدها هزار عراقی در ایران حضور دارند که در سال‌های اخیر بیشتر شد‌‌ه‌اند، اما تنها «بخش محدودی» به عنوان «مهاجر قانونی» ثبت نام شده‌اند.
به گزارش شبکه حقوق بشر کردستان، دومین جلسه دادگاه صالح نیکبخت، حقوقدان و وکیل خانوادە مهسا ژینا امینی، به اتهام «فعالیت تبلیغی علیه نظام» روز دوشنبه ١٠ مهر در شعبه ٢٨ دادگاە انقلاب تهران به ریاست قاضی عموزاد برگزار می‌شود.
هم‌زمان با عملیات نظامی جمهوری آذربایجان در منطقه قره‌باغ کوهستانی، رسانه‌های هند از تشدید رقابت‌ها میان هند و پاکستان در صحنه جهانی گزارش داده‌اند. هند روابط سیاسی و نظامی نزدیکی با ارمنستان دارد، در حالی که پاکستان به عنوان متحد سنتی جمهوری آذربایجان شناخته می‌شود.
مناظره مهدی خلجی و احمد زیدآبادی درباره امکان اصلاح و انقلاب در ایران
داریوش معمار
حسین سلاح‌ورزی، رئیس اتاق بازرگانی ایران، یکشنبه، ۹ مهر (یکم اکتبر)، در نشست هیئت نمایندگان این نهاد، از شنیدن اخباری غیررسمی در خصوص پذیرفته‌شدن اف‌ای‌تی‌اف و جدی‌تر شدن مذاکرات خبر داد. 

نشست دوره دهم هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی ایران در شهر مشهد برگزار شد و حسین سلاح‌ورزی در آن اعلام کرد: «اخبار غیررسمی درباره پذیرفته‌شدن اف‌ای‌تی‌اف شنیده‌ایم و امکان جدی‌تر شدن مذاکرات هم وجود دارد.»
در حالیکه ارمنستان می‌گوید چند صد ارمنی بیشتر در ناگورنوقره‌باغ نمانده‌اند، ناظران سازمان ملل برای اولین بار در سی سال گذشته وارد این منطقه شده‌اند تا نیازهای آن برای امدادرسانی را ارزیابی کنند.
حزب کارگران کردستان (پ‌ک‌ک)، مسئولیت حمله در آنکارا را برعهده گرفته است. صبح امروز وزارت کشور ترکیه اعلام کرد که انفجار در خارج ساختمان وزارت کشور ترکیه در آنکارا، پایتخت، یک «حمله تروریستی» بوده است. ساعتی پیش از این سخنان رسانه‌های خبری از شنیدن شدن صدای انفجار در نزدیکی پارلمان و ساختمان‌های دولتی در آنکارا ‌ پایتخت ترکیه خبر داده بودند.
تنهایی، موضوعی است که کمتر مطرح می‌‌شود و بیشتر اوقات درباره آن بحث و گفتگو نمی‌کنیم. آمار نشان می‌دهد که جوانان و زنان بیش از دیگران می‌گویند تنها هستند، افراد ۱۶ تا ۲۹ ساله که احساس تنهایی می‌کنند کمابیش دو برابر افراد بالای هفتاد سال است.

کوچ صدهزار ارمنی از قره‌باغ
اولین آخوند از حوزه علمیه فتوای مهدورالدمی خامنه ای را صادر کرد
حزب کارگران کردستان (پ‌ک‌ک)، مسئولیت حمله در آنکارا را برعهده گرفته است. صبح امروز وزارت کشور ترکیه اعلام کرد که انفجار در خارج ساختمان وزارت کشور ترکیه در آنکارا، پایتخت، یک «حمله تروریستی» بوده است. ساعتی پیش از این سخنان رسانه‌های خبری از شنیدن شدن صدای انفجار در نزدیکی پارلمان و ساختمان‌های دولتی در آنکارا ‌ پایتخت ترکیه خبر داده بودند.
مرور مطبوعات یک‌شنبه ۹ مهر ۱۴۰
سازمان حقوق بشر ایران در گزارش روز شنبه خود نوشت که جمهوری اسلامی مردم دادخواه زاهدان را بار دیگر روز ۷ مهر ۱۴۰۲ در آستانه‌ یک‌سالگی جمعه خونین، هدف سرکوب قرار داد. اعتراض‌کنندگان که به‌صورت مسالمت‌آمیز در خیابان‌های منتهی به مسجد مکی زاهدان و همچنین در شهرهایی چون راسک، خاش، تفتان و سوران جمع شده بودند، با گلوله‌های جنگی، ساچمه‌ای و گاز اشک‌آور هدف قرار گرفتند که به مجروح شدن ده‌ها نفر منجر شد.
هفت زندانی سیاسی زن در نامه‌ای به مناسبت اولین سالگرد «جمعه خونین» زاهدان، یاد کشته‌شدگان این جنایت را گرامی داشتند و تاکید کردند این حادثه به «بزنگاهی بااهمیت و تاثیرگذار» در جنبش «زن، زندگی، آزادی» بدل شده است.
سازمان حقوق بشر ایران در اولین سالگرد «جمعه خونین زاهدان» در گزارشی نوشت که در هشتم مهر ۱۴۰۱، نیروهای سرکوب جمهوری اسلامی با شلیک مستقیم سلاح‌های جنگی «چون مسلسل و تیربار» به افرادی که پس از نماز جمعه قصد برگزاری تجمع اعتراضی را داشتند، بیش از ۱۰۴ نفر از جمله ۱۴ کودک و چهار زن را کشتند. 
بنابه گزارش کانون حقوق بشر ایران شامگاه روز جمعه ۷مهر ۱۴۰۲ نیروهای امنیتی یک کولبر را با شلیک مستقیم به قتل رساندند. نیروهای هنگ مرزی با کمین‌گذاری در مسیر تردد کولبران در منطقه هنگه‌ژال شهرستان بانه بدون اخطار به سمت آنها شلیک کردند. در اثر این شلیک محمدخالدی ۲۸ ساله فرزند اقبال به قتل رسید. محمد خالدی اهل روستای چیچوران از توابع بانه بود. جسد این کولبر به بیمارستان صلاح‌الدین ایوبی منتقل شده و قرار است امروز شنبه ۸ مهر به خانواده وی تحویل داده شود.
به گزارش کانون حقوق بشر ایران پس از تظاهرات خونین روز جمعه ۷مهر ۱۴۰۲ در زاهدان و سایر شهرهای استان سیستان و بلوچستان، سران رژیم اقدام به دستگیر‌ی‌های گسترده در این استان کرده‌اند.
زندانی سیاسی اسدالله هادی در زندان اوین، بشدت بیمار است و وضعیت وی وخیم گزارش شده است.

این زندانی سیاسی ۶۶ ساله از بیماری قلب و ستون فقرات و همچنین به‌دلیل مشکلاتی از ناحیه چشم و شنوایی رنج می برد.

اسدالله هادی هم‌ اکنون در بند ۶ زندان اوین محبوس است، وی به‌دلیل وخامت وضعیت جسمی‌اش، توان صحبت کردن هم ندارد و به سختی می‌تواند حرف بزند.
به گزارش کانون حقوق بشر ایران، روز شنبه ۸ مهر ماه ۱۴۰۲، زندانی سیاسی مرضیه ناصری از بازداشت شدگان قیام سراسری ۱۴۰۱، پس از حدود ۹ ماه بلاتکلیفی در زندان وکیل آباد مشهد به چهارسال زندان محکوم شد.
به گزارش کانون حقوق بشر ایران، روز شنبه ۸ مهر ماه ۱۴۰۲، زندانی سیاسی سکینه پروانه که هم اکنون در بند زنان زندان وکیل آباد مشهد محبوس است، به هفت سال و نیم زندان محکوم شد.
در اولین سالگرد «جمعه خونین» زاهدان، گزارش‌ها و تصاویر منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی از اعتصاب کسبه و بازاریان و حضور نیروهای امنیتی در این شهر خبر می‌دهد.

حال‌وش که اخبارسیستان وبلوچستان را پوشش می‌دهد هم با انتشار ویدیوهایی گفته است که کسبه در نقاط مختلف شهر زاهدان و همچنین شهرهای چابهار،‌سراوان و نوبندیان به مناسبت گرامیداشت یاد و خاطره کشته‌شدگان «جمعه خونین» دست به اعتصاب زده‌اند.

دکتر عطا هودشتیان، نویسنده و استاد دانشگاه، در سمینار آسیب شناسی و چشم‌انداز جنبش #زن_زندگی_آزادی ، که روز یکشنبه ۲۴ سپتامبر در کتابخانه مرکزی شهر ریچموندهیل، در شمال تورنتو برگزار شد، ترازنامه جنبش مهسا در یکسال گذشته و چشم‌انداز آینده آنرا تحلیل و بررسی کرد.
اخبار نیمروزی | شنبه ۸ مهر
تجمع ایرانیان به مناسبت سالگرد جمعه خونین مالمو -سوئد
بهرام پرتوی
پاهای آماس کرده ام را به سختی می کشاندم واز شدت درد ناله ام می شکست در حنجره ام وسوزشی عمیق در شکا فهای خون آلود ایجاد شده در پاهایم نفرتم را افزون می ساخت
جمهوری آذربایجان قول داده به تیمی از «کارشناسان» سازمان ملل اجازه بازدید از منطقه قره‌باغ کوهستانی را بدهد. هنوز در مورد زمان این دیدار اطلاعاتی منتشر نشده است.

دولت‌های غربی جمهوری آذربایجان را تحت فشار قرارداده‌اند که به ناظران بین‌المللی اجازه ورود به قره‌باغ را بدهد تا بر رفتار نیروهای این کشور با مردم محلی نظارت کنند. آن‌ها همچنین می خواهند اطمینان حاصل کنند که هیچ گونه نقض حقوق بشر در مورد جمعیت ارمنی ساکن قره‌باغ صورت نمی گیرد.

رد و بدل کردن ای‌میل بین تحلیلگران و کارشناسان با دیپلمات‌های کشورها امری مرسوم و معمول است، اما چرا همین امر مرسوم در مورد سه ایرانی همکار رابرت مالی نامتعارف جلوه کرده؟
به گزارش حال وش/ با احراز هویت ۳ تن دیگر تعداد شهروندان بلوچ بازداشت شده امروز جمعه ۷ مهرماه ۱۴۰۲، توسط نیروهای نظامی و امنیتی در زاهدان، خاش و میرجاوه دستکم به ۵۱ نفر افزایش پیدا کرد.
سیستان و بلوچستان سرزمین محرومیت‌ها و تبعیض‌ها است. سرزمینی پهناور و غنی که در طول دهه‌ها شاهد فقر گسترده و نابرابری اجتماعی بوده است. در یک‌سال گذشته مردم این استان همراهان پایدار جنبش زن، زندگی، آزادی بودند. در میان ده‌ها کشته شده‌ی سیستان و بلوچستان یک نام بیشتر شنیده شد: خدانور لجه‌ای. جوانی که تبدیل به نماد اعتراضات مردم زاهدان شد.
مرور مطبوعات شنبه ۸ مهر ۱۴۰۲
مردم زاهدان، سوران، خاش، راسک و تفتان روز جمعه هفتم مهر به خیابان‌ها آمده و با سر دادن شعارهایی علیه جمهوری اسلامی راهپیمایی کردند. گزارش‌ها از تیراندازی عوامل حکومت به سمت معترضان در زاهدان و زخمی شدن ده‌ها شهروند، از جمله هشت کودک، و بازداشت ده‌ها نفر دیگر حکایت دارد.
کلودیا تنی، عضو مجلس نمایندگان کنگره آمریکا در شبکه اجتماعی ایکس (توییتر) نسبت به تیراندازی و خشونت علیه نمازگزاران و معترضان در شهر زاهدان ایران واکنش نشان داده و ضمن محکوم کردن آن خواستار توقف فوری این خشونت‌ها شده است.