● اخبار ایران و جهان

توماج صالحی، خواننده سبک رپ اعتراضی حدود یک ماه پیش در گردبیشه در استان چهارمحال و بختیاری بازداشت شد.

آقای صالحی از ابتدای اعتراضات در ایران به حمایت از معترضان پرداخته بود و نیروهای وابسته به حکومت جمهوری اسلامی به دنبال یافتن و بازداشت او بودند.
بر اساس گزارش‌ها، امروز (یکشنبه ۶ آذر) شماری از دانشجویان دانشگاه کردستان با سر دادن شعارهایی دست به تجمع اعتراضی زدند.
جلال محمودزاده، نماینده مهاباد در مجلس شورای اسلامی ایران، از «امنیتی شدن» شماری از شهرهای کردنشین در جریان اعتراضات اخیر انتقاد کرده و «اعتماد آن‌لاین» به نقل از او نوشته که در شهرهای کردنشین «بر اساس آمارغیررسمی، ۱۰۵» نفر کشته شدند.
ابراهیم رئیسی با نیروهای انقلاب -- بخوان افراطی‌های جبهه پایداری -- در اسلامشهر [در غرب و شمال شهر ری در نزدیکی‌ تهران] ملاقات میکرد، که ناگهان یکی‌ از شهروندان فریاد زد و گفت،
"دست بردارید. دست بردارید از پوسیدگی افکار کهنه و پیرتان. دست بردارید از عقب انداختن امر امروز به فردا. دست بردارید از رشوه و رانت و خطا. دست بردارید......"
رئیسی که فکر میکرد در میان "خودی" هاست جا خورد، و بلاخره گفت، "ما به پیروی از آنچه که اماممان، شهدایمان، مردممان می خواهند، امروز...." یعنی‌ همان حرف‌های کهنه شده و
جلیل روشندل
جمهوری اسلامی ایران در مجموعه‌ای از چالش‌ها و بحران‌های داخلی و بین‌المللی و در مرحله ناکارآمدی سیستمی قرار گرفته است. در وضعیت فعلی، نشانه‌ای از توانایی کنترل این ناکارآمدی‌ها در دست نیست. بنا به تعریف، یک دولت ناکارآمد قادر به اجرای قوانین خود به طور یکسان، یا ارائه خدمات اساسی به شهروندانش نیست. این ناکارآمدی سیستمی نتیجه یک شکست و ناتوانی در اداره بهینه کشور است و عوامل متعددی به ایجاد آن کمک کرده است. این یادداشت به ویژگی‌های این ناکارآمدی که به سقوط سیستم منجر خواهد شد، می‌پردازد.

گروه هکری بلک‌ریوارد اسنادی را منتشر کرد که از برنامه‌ریزی برای جلوگیری از همراهی بازیکنان با مردم خبر می‌دهد
روز شنبه همچنین گزارش‌هایی از اعتصاب کامیون‌داران منتشر شد که ظاهرا جدی‌ترین آنها به سقز مربوط می شد، شهری که زادگاه مهسا امینی بود که کشته شدن او در جریان بازداشت توسط گشت ارشاد در تهران در روز ۲۵ شهریور نقطه شروع اعتراضات سراسری بود.
او در سخنرانی خود آیه ۱۳۹ سوره آل عمران را برای نیروی بسیجی خوانده است. وب سایت رسمی آقای خامنه ای معنی این آیه را پیشتر منتشر کرده که عبارت است از اینکه «سست نشوید و غمگین نگردید و شما برترید اگر ایمان داشته باشید».

سخنرانی آقای خامنه‌ای در شرایطی انجام شده که شهروندان معترض در خیابان های ایران و در دیوارنویسی های خود، به طور مستقیم رهبر جمهوری اسلامی و نیروهایی که دست به سرکوب معترضان می زنند را مخاطب قرار داده و به خصوص شعارهایی علیه نیروهای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و نیروهای شبه نظامی ب
همزمان با افزایش تعداد کشته‌شدگان اعتراض‌های اخیر، ابراهیم رئیسی، «به شکل سرزده» با گروهی از بسیجیان به نام یگان ویژه فاتحین که در سرکوب معترضان دست داشته، دیدار کرد و خطاب به آنها گفت که در برخورد با معترضان «خوش درخشیدید».
در ۱۰ هفته گذشته، دهها آهنگ اعتراضی منتشر شده که وضعیتی کم‌سابقه در ارتباط با هنر اعتراضی در ایران است.

پیش از این، در جریان اعتراض‌های «جنبش سبز» نیز دها ترانه اعتراضی منتشر شده بود. اما این‌بار این آهنگ‌ها با سرعتی قابل ملاحظه و کیفیتی متفاوت منتشر می‌شوند.

ضمن اینکه ترانه‌های اعتراضی، تنها بخشی از هنر اعتراضی ۱۰ هفته اخیر است، چرا که همزمان، آثار گرافیکی بسیار، پوستر، گرافیتی و آثار هنر مفهومی نیز در حمایت از اعتراض‌های اخیر خلق شده‌اند.
دانشجوی دانشگاه علامه بخاطر چند مطلب در آرشیو استوریهایش، توسط قاضی صلواتی به شش سال حبس محکوم شد
شنبه ۵ آذر ۱۴۰۱ دانشگاه صنعتی اصفهاندانشجوی صنعتی حمایت حمایت
افتضاح یک فاطی کماندوی پرهیجان که با برادران ارزشی‌ به قطر سفر کرد
همزمان با شروع یازدهمین هفته اعتراضات سراسری در ایران، علی خامنه‌ای در یک سخنرانی در تهران در جمع نیروهای شبه نظامی بسیج از آنها خواسته روحیه و «آمادگی عملی» خود را حفظ کنند و هشدار داده «در عالم سیاست از این غافلگیری ها زیاد پیش می آید».
خامنه ای چهار خط قرمز اعلام کرده،عدم رابطه با امریکا،محوریت شورای نگهبان، عدم رفع حصر،حجاب اجباری.با این خطوط قرمز اصلاح طلبان چه چیز را می خواهند اصلاح کنند؟
مردم خیابان را دارند و قدرت اعتراض که ادامه می یابد. ایده های و راه های جدید هم خلق می شود.
کیانوش توکلی
۱۳ سال پیش ؛ ما جمعی از مخالفان نظام در دانمارک ؛ ورزشکاران ایرانی را در این کشور تشویق و شعار مرگ بر دیکتاتور سر دادیم و در همین مسابقات بود که تعدادی ورزشکار و خبر نگار ورزشی مثل مهدی رستم پور از تیم جدا و تقاضای پناهندگی کردند در حالی که با بیشرف نامیدن ورزشکاران ایرانی در قطر ، تیم ملی را از خود راندید و دو دستی انداختید بغل رژیم و کیهان شریعتمداری از بی غیرت نامیدن تیم ملی پوزش خواست ، شعار بی شرف خواندن ورزشکاران بد ترین تاکتیکی بود که از سوی جمعی از تماشاگران مخالف نظام اتخاذ شد
پنجشنبه ۳ آذر ۱۴۰۱، سی و پنجمین جلسه ویژه شورای حقوق بشر درباره وضعیت رو به وخامت حقوق بشر در ایران برگزار شد. درخواست برگزاری این جلسه توسط ۵۰ کشور اعلام و پشتیبانی شده است. شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در این جلسه قطعنامه‌ای را به تصویب رساند که بر اساس بندی از آن، یک کمیته حقیقت‌یاب بین‌المللی درباره اعتراضات ایران باید تشکیل شود.
مجیدرضا رهنورد یکی از معترضان بازداشت شده در مشهد، به «محاربه» متهم شده و دادگاه انقلاب مشهد دستور داده است که وی سریعا اعدام شود.
سخنرانی فاطمه کماندو در جلسه شورای حقوق بشر سازمان ملل
احمد پورمندی
در مقابل انگلیس، بچه ها مچ بند سیاه بستند، بازی نکردند، سرود نخوانند، شادی نکردند، اما از زمین و زمان فحش خوردند! شما به فحش بستید شان!

در مقابل ولز ، هم بازی کردند، هم سرود خواندند، و هم شادی کردند!

هم پیاز و چوب را خوردید و هم صد دلار را دادید!
رامین احمدی

خبری از امین آباد است که تعداد زیادی از اسرای انقلاب را قوای اشغالگر به بیمارستان روانی آنجا منتقل کرده است. به نظر می رسد بخاطر محدود بودن فضای زندان ها برای سیاست آدم ربایی فله ای و گروگان گیری تعداد زیادی از جوانان، قوای اشغالگر از مراکز درمانی و یا بازداشتگاه های جدید در ساختمان های بزرگ و انبارهای تحت کنترل خودش استفاده می کند.
علی به من گفت که معترضان، امیدوارند اما در عین حال «وحشت‌زده» هم هستند و احساس می‌کنند که تنها مانده‌اند. به گفته او، آنها به کمک باقی دنیا نیاز دارند.

تیم ملی به شدت تحت فشار است و با این انتقاد روبه‌رو شده که به اندازه کافی از معترضان حمایت نکرده است.

علی می‌گوید، با اینکه خواستار نتیجه گرفتن تیم ملی است، اما برایش «بسیار دشوار» است که در این شرایط بر فوتبال مترکز باشد و از آنها حمایت کند.

او می‌گوید: «وقتی برادران و خواهران من در خیابان‌ها غرق خون هستند، چطور می‌توانم تمرکز کنم؟ چطور می‌تو
یک جوان معترض پس از آزادی از بازداشت در نامه ای که نسخه ای از آنرا برای «کانون حقوق بشر ایران» ارسال کرده است، به گوشه هایی از جنایاتی که در زمان بازداشت درمورد او و دیگر جوانان بازداشتی صورت گرفته است، اشاره کرده است.
آقای غفوری، کرد و زاده شهر سنندج است. فوتبال حرفه‌ای را سال ۱۳۸۶ از پاس همدان شروع کرد؛ تیم مطرحی که به دستور دولت محمود احمدی‌نژاد از تهران به همدان منتقل شد و دیگر نشان چندانی از آن وجود ندارد.

غفوری در تیم‌های شهرداری تبریز، نفت تهران، سپاهان اصفهان و استقلال بازی کرده است و ۲۷بازی ملی دارد.

پیش از جام جهانی ۲۰۱۸ نیز گفته شد که کارلوس کی‌روش، سرمربی وقت ایران، «به دلایل غیر فوتبالی» اسم او را از فهرست تیم ملی خط زد.
‌بنا به گزارش اتحادیه آزاد کارگران ایران، امروز شنبه پنجم آذر، کارکنان ذوب آهن اصفهان در اعتراض به «عدم تحقق وعده‌های مسئولین این شرکت» اعتصاب کردند.به گفته این اتحادیه، کارگران ذوب آهن خواستار افزایش دستمزد، خود هستند. کارگران ذوب‌آهن اصفهان می‌گویند «دستمزد‌های آنان کمتر از سایر شرکت‌های فولاد در ایران است».کارگران ذوب آهن اصفهان پیش از این هم، در روزهای ۲۴ و ۲۵ آبان اعتصاب کرده بودند.
 روزنامۀ لوموند در مطلبی تحت عنوان "سردار آزمون، گل‌زن طغیان‌گر"، می‌نویسد که این فوتبالیست ایرانی با حمایت از اعتراضات مردم ایران به یک نماد ملی تبدیل شده و وجهۀ بیشتری یافته است. این روزنامه یادآوری می‌کند که سیزده سال قبل نیز بازیکنانی چون علی کریمی از جنبش سبز حمایت کرده و از تیم ملی اخراج شده بودند.
شورای حقوق بشر سازمان ملل با تصویب قطعنامه‌ای، سازوکاری ویژه برای راستی‌آزمایی و حقیقت‌یابی درباره کشتار و سرکوب معترضانی که بعد از کشته شدن مهسا امینی در ایران به خیابان آمدند، تعیین کرد.

بر اساس این مصوبه، رئیس شورای حقوق بشر موظف شد که به شکل مستقل، کار تحقیق و ثبت موارد نقض حقوق بشر در ایران را از روز ۲۵ شهریور (۱۶ سپتامبر) را برعهده بگیرد.
مردم کردستان دراسقبال از جنازه شهیدی که از ارومیه به مهاباد برگردانده شد

نقش خاتمی،درخشش جنبش،حمله به کردستان،فوتبال وحواشی،پیام مکرون،تجاوز در زندان، گازاعصاب با مصداقی
شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در نشستی ویژه، رسیدگی به تلاش جمهوری اسلامی برای سرکوب خیزش انقلابی ایرانیان را آغاز کرد. قرار است در این جلسه درباره تشکیل یک کمیته حقیقت‌یاب بین‌المللی درباره نقض حقوق بشر در ایران تصمیم‌گیری شود. این گزارش تا پایان این جلسه به‌روز می‌ش
امروز پنجشنبه ۳ آذر ۱۴۰۱، سی و پنجمین جلسه ویژه شورای حقوق بشر درباره وضعیت رو به وخامت حقوق بشر در ایران برگزار شد. درخواست برگزاری این جلسه توسط ۵۰ کشور اعلام و پشتیبانی شده است.
آرام مجد در شاهی (قایم شهر) بدست مزدوران خامنه ای به قتل رسید ؛ بادش گرامی باد۳۰ آبان
فرصت‌ها مثل ابر می‌گذرند و اگر اقدامی اساسی صورت نگیرد لاجرم گرفتار جنگ داخلی خواهیم شد. اگر هیأت حاکمه جمهوری اسلامی ایران واقعاً به دنبال راه حل اساسی هستند باید طبق قانون اساسی اجازه رفراندوم را صادر نمایند چون خواست اصلی مردم شریف ایران همین است.

بررسی‌ها نشان می‌دهد حسین سازور، محافظ پیشین علی خامنه‌ای همراه با گروهی از اوباش تهران، در سرکوب خیزش انقلابی مردم علیه جمهوری اسلامی نقش دارد. او در طول چهار دهه گذشته، در تمام سرکوب‌ها از کردستان تا اعتراض‌های ضدحکومتی در سال‌های ۸۸ و ۹۸ نقش‌آفرین بوده.
گزارشی از مجتبا پورمحسن
اسامی و مشخصات۴۹۲شهید راه آزادی از جمله ۱۲۸هموطن بلوچ که توسط ماموران امنیتی به شهادت رسیدند، گرد آوری شده و منتشر میشود- این مجموعه بروز می شود