● اخبار ایران و جهان

کپنهاگ - بروکسل - به سوی فردا - چهارشنبه ۲ فروردین ۱۴۰۲ #IRGCisterrorist
شاهین مدرس
بحران سیاسی اسرائیل، اگرچه این روزها ابعاد تازه‌ای پیدا کرده، اما وضعیت جدیدی در این کشور نیست. نظام سیاسی اسرائیل در چند سال اخیر، فراز و فرودهای مهمی را پشت سر گذاشته است.

اما در نگاه مخالفان داخلی بنیامین نتیانیاهو که طیف متنوعی از گروه‌های سیاسی اسرائیل را از راست میانه تا چپ رادیکال شامل می‌شود، آنچه این روزها در اسرائیل رخ می‌دهد می‌تواند سرنوشت این کشور را در آینده به کلی متحول کند.
شهیر شهیدثالث
سال ۱۴۰۱، سال خوبی برای مذاکرات هسته‌ای و برجام نبود. نه تنها در این سال مذاکرات به نتیجه نرسید، بلکه مجادله ایران و آژانس در مقاطعی از سال رنگ و روی تنشی سیاسی به خود گرفت و حتی قطعنامه‌‌هایی نیز علیه ایران در شورای حکام آژانس صادر شد.
رضا علوی

 مفهوم  منطق رهبر حکومت اسلامی ایران در این جملات خلاصه می شود :
"ما نه به دوست، بلکه نیاز به دشمن داریم". / حکومت باید اذهان عمومی را به سوی یک موضوع فرعی، اما بزرگ، منحرف کند.
- باید وارد یک جنگ شد.

درحمایت از"پیمان همکاری" شورای ملی تصمیم، حزب مشروطه ایران(لیبرال دموکرات) و شورای مدیریت گذار
اعتراف فرمانده نیروی زمینی سپاه به نقش این نهاد در سرکوب خشونت‌بار و میدانی معترضان در خیزش انقلابی
دولت هلند با انتشار بیانیه‌ای از کارمندان خود خواست استفاده از اپلیکیشن‌های تولید شده به وسیله کشورهایی با برنامه سایبری مهاجم را بلافاصله متوقف کنند. در فهرست اعلام شده علاوه بر ایران، نام کشورهای چین، روسیه و کره شمالی نیز به چشم می‌خورد.
احمد سمیعی گیلانی ویراستار و مترجم و نویسنده در سن ۱۰۲ سالگی در ایران درگذشت. تالیفات و آثار شاخص او در زمینه آیین نگارش و ویرایش از منابع اصلی این حوزه است، از جمله کتاب «ویرایش و نگارش».

او متولد بهمن‌ماه ۱۲۹۹ بود و در دانشگاه تهران ادبیات و زبانشناسی خوانده بود. آقای سمیعی پیش از انقلاب با سازمان لغت‌نامه دهخدا و موسسه فرانکلین همکاری می‌کرد.
خامنه‌ای در سخنرانی نوروزی خود، با التماس و رندانه مقابل غرب عقب نشست
سازمان دیده‌بان حقوق بشر سوریه از انهدام انبار تسلیحاتی شبه‌نظامیان تحت حمایت جمهوری اسلامی در نزدیکی فرودگاه حلب بر اثر حمله موشکی جنگنده‌های اسرائیلی خبر داد.

این سازمان گزارش داد اسرائیل بامداد چهارشنبه دوم فروردین حملات خود را به مواضعی در سوریه را از سر گرفت و در تازه‌ترین حمله خود یک انبار تسلیحاتی را به طور کامل منهدم کرد.
ابوالفضل محققی

ميخواهم گزارشگر يک روز شاد نوروزی در تاشکند باشم. اگر نمی توانم از نوروز در سرزمين خويش بنويسم چه باک که شادی را هنوز می شناسم . شادی در همه جا يکسان است و انسانها را بيک‌سان گرمی می بخشد. می نویسم از نوروز در باغ بابر! از نوروز در رقص! در بوسه و کنار دختران و پسران جوان. از مدالهای آويخته بر سينه پيرزنان و پيرمردان بازمانده از جنگ، از جوشيدن سماور بزرگ در غرفه آذربايجانی‌ها. از سمبوسه‌های ارزان، از استکان‌های ودکا که بسلامتی نوشيده می شوند. حتی از جست و خيز مستانه سگها و گربه‌ها، از هوای طرب‌ا
روزی که جنایتکارانی همچون رئیسی همراه با دیگر عوامل رژیم جنایتکار جمهوری اسلامی که همچنان به کشتار ‌معترضین اعتراضات اخیر ادامه می دهند . در ایران در برابر دادگاه قرار بگیرند.

ولادیمیر پوتین گفت روسیه و چین روابط خود را در زمینه مالی، حمل و نقل و لجستیک و همچنین انرژی توسعه خواهند داد و افزود چین در حال حاضر واردکننده عمده نفت روسیه است و واردات گاز نیز در حال رشد است.
علی افشاری
انتشار گزارش مکتوب منتسب به جلسه بین جمعی از فرماندهان سپاه با علی خامنه‌ای به مناسبت سالروز کشته شدن قاسم سلیمانی بحث‌برانگیز شده است. اظهارات مهدی فضائلی، عضو "دفتر حفظ و نشر آثار مقام رهبری" در تکذیب این جلسه مهم‌ترین واکنش حکومت تا کنون بوده است. او این گزارش چهل و چهار صفحه‌ای را تکذیب کرد و "استقبال زودهنگام برخی از دروغ سیزده" نامید.
سندی که از سخنان بعضی فرماندهان ارشد سپاه در جلسه محرمانه با رهبر جمهوری اسلامی فاش شده، نشان می‌دهد که مجتبی خامنه‌ای پروژه جانشینی پدرش را همچنان دنبال می‌کند و با دخالت در عزل و نصب‌ها در بالاترین سطح، پس از کنار گذاشتن طائب، ظاهرا عبور از ابراهیم رئیسی را نیز آغاز کرده است.
مسیح علینژاد در اینستگرامش نوشته است که هفت ماه است که به دلیل خطر ترور از سوی دستگاههای اطلاعاتی رژیم ، به توصیه پلیس امریکا اف بی ای اجازه بازگشت به خانه خود را ندارند. او تاکید می کند ؛ کاشکی پلیس فراسنه هم نمی گذاشت که روح الله زم به عراق برود....
در این مراسم آهنگ «برای» شروین حاجی پور پخش شد. ترانه «برای» در آغاز اعتراضات ایران در تاریخ هفت مهر در اینستاگرام این هنرمند منتشر شد. این تک آهنگ که بعدها جهانی شد، به‌ نمادی برای این اعتراضات تبدیل و خواننده ترانه برای مدتی زندانی شد.
رهبر جمهوری اسلامی روز سه‌شنبه، اول فروردین‌ سال ۱۴۰۲، به رسم سال‌های پیش از همه‌گیری ویروس کرونا در شهر مشهد و حرم امام هشتم شیعیان، سخنرانی کرد.

او در این سخنرانی با اشاره به دعای تحویل سال، به موضوع «تحول» پرداخت و تاکید کرد که «تحول و دگرگونی» مورد نظرش با آنچه که به گفته او «دشمنان نظام اسلامی» دنبالش هستند، متفاوت است.
هم زمان با تحویل سال ۱۴۰۲، بسیاری از فعالان سیاسی و مدنی، کماکان در زندان‌های جمهوری اسلامی به سر می‌برند. به همین دلیل بامداد سه‌شنبه جمعی از خانواده‌های زندانیان سیاسی مقابل زندان اوین جمع شدند و یاد عزیزان زندانی خود را گرامی داشتند. خانواده و جمعی از دوستان نیلوفر حامدی و الهه محمدی هم لحظه تحویل سال پشت دیوارهای زندان قرچک بودند.
عبدالحمید اسماعیل‌زهی، امام جمعه اهل سنت زاهدان، در نخستین موضع‌گیری انتقادی سال جدید خواستار آزادی زندانیان سیاسی و از بین رفتن فقر، بی‌عدالتی و تبعیض شد. او در ماه‌های گذشته پیوسته از سیاست‌های جمهوری اسلامی و رهبر آن انتقاد کرده است.
مولوی عبدالحمید: امیدوارم در سال جدید زندانیان سیاسی آزاد شوند و مردم ایران به خواسته‌های خود برسند
علی خامنه‌ای در سخنرانی خود در مشهد گفت جمهوری اسلامی حضور در جنگ اوکراین را قاطعانه رد می‌کند. او افزود:‌ «به دروغ گفتند ایران در جنگ اوکراین مشارکت دارد، ابدا چنین نیست.»

گزارش‌های فراوانی از ارائه پهپادهای ایران برای جنگ روسیه در اوکراین وجود دارد.
پلیس در چند شهر بزرگ آمریکا برای ناآرامی احتمالی در صورت بازداشت دونالد ترامپ آماده می‌شود.
 با تحویل سال نو در ایران گزارش‌‌ها از طنین فریاد مرگ بر دیکتاتور در برخی مناطق تهران و شهرستان‌ها حکایت دارد.و همچنین  شب سال نو‌، تیراندازی مزدوران رژیم بسوی تظاهرات مردم در مهاباد ,  اشنویه ودیگر شهرهای ایران گزارش شد
یک اتفاق بی‌سابقه در لحظه پخش پیام نوروزی خامنه‌ای آغازگر سالی طوفانی شد
شی جین پینگ، رهبر چین با ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه در کاخ کرملین دیدار کرده و قرار است مذاکرات دو کشور بر سر موضوعات مختلف فردا ادامه یابد. در این دیدار آقای پوتین گفت که پیشنهادهای چین برای حل مناقشه بر سراوکراین را بررسی کرده و افزود که دو کشور«فرصت گفت‌وگو بر سراین موضوع» را طی سفر آقای شی خواهند داشت. پیشتر چین طرحی برای مذاکره و صلح بین روسیه و اوکراین پیشنهاد کرده بود.
غلامعلی رشید، فرمانده قرارگاه مرکزی خاتم الانبیا، در این جلسه گفته همزمان با اعتراضات مردمی، «ما سه بار تمرد از دستور و اقدام خودسر به معنی اقدام به آتش كردن توپخانه برای هدف گرفتن اهدافی در تهران را پشت سر گذاشته‌ايم كه موردی از آن محل بيت رهبری را مقصد هدف توپخانه خود قرار داده بود».
نوروز ۱۴۰۲ در سایه اعتراضاتی که از شهریورماه در ایران آغاز شده بود، و کشته‌شدگان این اعتراضات به رونق همیشه نیست و تبریک‌های سال نوی بسیاری از شهروندان آمیخته به آرزوهای سیاسی بوده است.

همزمان شخصیت‌های مختلف در ایران و جهان پیام‌هایی را به مناسبت فرا رسیدن نوروز منتشر کرده‌اند.
با تحویل سال نو در ایران گزارش‌‌ها از طنین فریاد مرگ بر دیکتاتور در برخی مناطق تهران و شهرستان‌ها حکایت دارد.و همچنین شب سال نو‌، تیراندازی مزدوران رژیم بسوی تظاهرات مردم در مهاباد , اشنویه ودیگر شهرهای ایران گزارش شد
با تحویل سال نو در ایران گزارش‌‌ها از طنین فریاد مرگ بر دیکتاتور در برخی مناطق تهران و شهرستان‌ها حکایت دارد.و همچنین شب سال نو‌، تیراندازی مزدوران رژیم بسوی تظاهرات مردم در مهاباد , اشنویه ودیگر شهرهای ایران گزارش شد
در غریب‌ترین نوروز تاریخ ایران، پیام شاهزاده پهلوی چشم‌ها را اشک‌آلود کرد
جو بایدن رییس‌جمهوری آمریکا، آنتونی بلینکن وزیر خارجه و وندی شرمن معاون وزیر خارجه آمریکا در پیام‌های جداگانه‌ای نوروز را تبریک گفتند. بایدن، نوروز رو یادآور امید به پیش‌رو در تاریک‌ترین زمان‌ها توصیف کرد و بلینکن و شرمن بر ایستادگی کشورش کنار مردم ایران تاکید کرد.
ندا سانیج
اولین سال قرن جدید را می‌توان، سال مهسا، سال نیکا، سال یلدا و سال همه زنان ایرانی نامید که عمر در گروی آزادی گذاشتند؛ سالی که با خروش جوانانش در تاریخ ایران ماندگار شد.
در این نشست ویژه نمایندگان چندین سازمان حقوق بشری از جمله عفو بین‌الملل، سازمان حقوق بشر ایران ، جامعه بین‌المللی بهایی، مرکز اسناد حقوق بشر ایران، اصل ۱۹، سازمان دفاع از قربانیان خشونت و ایمپکت ایران سخنرانی خواهند داشت.