● زنان

ویدیو پیام نوروزی اعضا شبکه استقلال و برابری پایدار زنان(وایز) به مردم ایران
در همایش “ائتلاف زنان برای مشارکت سیاسی برابر” که به مناسبت ۸ مارس ۲۰۲۳ برگزار گردید، از تمام زنان با گرایش‌های مختلف دعوت شد تا به نام “زن” در کنار یکدیگر بایستند و یک بار برای همیشه هویت زنانه را در تصمیم‌گیری‌های خود در اولویت قرار دهند. ستم سیستماتیک مردانه را که در احزاب مختلف نیز ریشه دوانده، زیر سوال ببرند و با برگشت به هویت زنانه و قرار دادن “حق زن “ در اولویت‌های خود بر احزاب و نگرش‌های سیاسی، روحی مدرن و زنانه تابانده و با تکیه بر قدرت زنان زندگی را مفهومی جدید ببخشند.
کوروش شهرام‌یار
شواهد نشان می‌دهد حتی اگر ماجرای دردناک مهسا امینی در مقر گشت ارشاد، بازداشت سپیده رشنو و یا فیلم التماس مادر یک دختر به ون گشت ارشاد، یا برخورد یک گشت کوهستان با دختران بی‌حجاب و یا افشای ماجرای تیراندازی ماموران گشت ارشاد به بوکسور سابق تیم ملی هم اتفاق نمی‌افتادند، اظهارات محمدصالح هاشمی گلپایگانی، دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر می‌توانست آتش آشوب را در ایران برافروزد.
در مراسمی به میزبانی کاخ سفید و با حضور جیل بایدن بانوی اول آمریکا و آنتونی بلینکین وزیر خارجه ایالات متحده، مراسم اهدای جایزه افتخاری زنان شجاع سال ۲۰۲۳ برگزار شده و طی آن جایزه افتخاری مادلین آلبرایت، «به زنان و دختران معترض ایران» تعلق گرفت.
ابوالفضل محققی
روزی که با نام تو آغاز می شود 
سلام نامت چیست؟ 
 نامم کنجکاویست 
شهامت نافرمانی است 
ابوالفضل محققی
امروز در میان شادی وغرور  فرهاد میثمی آزاد گردید . بسیارانی به استقبال او رفتند .  از شادی اشگ ریختند.من نیز شادمان از رهائی او .میدانم بسیار مادران زندانیان سیاسی با غرور وشادی این آزادی را جشن گرفتند .
پوران متحده ( رحیمی ) را از دست دادیم .
زنی آگاه, فهمیده, ایثارگر, اهل مطالعه , و شکیبا؛
 نویسنده کتاب "عشق به بهای جان"( گفت و گو با بسیاری
 از بازماندگان شهدای بهایی پس از انقلاب) ,
ابوالفضل محققی
بیاد قمر الملوک وزیری  زنی که بعد قرته العین دومین آزاده ای بود که حجاب از سر گرفت .بخش زیبائی از تاریخ زنانه این سرزمین را رقم زد . زن ،زندگی ، آزادی  

بارها براي عروسي و ميهماني بزرگان به باغ عشرت‌آباد دعوت شده بودم. براي
سپیده رشنو، نویسنده و ویراستاری که ویدیوی دعوای یک زن محجبه در اتوبوس با او در شبکه‌های اجتماعی پربیننده شد، حکم «پنج سال حبس تعلیقی (تعلیقِ مراقبتی)» گرفته است.
شب 12 دسامبر 2022 نمایشی به یاد ماندنی از هنرمندان سر شناس دانمارکی و ایرانی در سالن تئاتر Bellevue شهر کپنهاک و با حضور صد ها تماشگر دانمارکی و ایرانی و با ارایه تاریخچه ای از آغاز جنبش انقلابی مردم و نقش محوری زنان ایران شروع شد و سپس هنرمندان به زبان های مختلف از مبارزات زنان جهان و ایران خوانده شد. سود حاصل از این نمایش به سازمان عفو ​​بین الملل اهدا خواهد شد. فرشاد خلقی هنرمند دانمارکی _ ایرانی و خالق کنسرت همبستگی با زنان ایران بود که از سن 14 سالگی به این کشور پناهنده شده است
مجله تایم «زنان ایران» را به عنوان «قهرمانان سال» ۲۰۲۲ معرفی کرد.

این مجله با ستایش از اعتراضات زنان گفت که جنبش آنها در زمینه تحصیل، آزادی‌خواهی و سکولاریسم پیشرو است.
ابوالفضل محققی
 این متن را سال ها قبل فرهاد میثمی زندانی سیاسی که هنوز در بند است!نوشت.
 من نامه ای برای او نوشتم. حال بعد سال ها یاد آوری بخشی از آن نامه تلفیق شده با این روزهای مبارزه، شرافت  وافتخارکه زنان آفریننده وپیشگام آن هستند! خالی از لطف نیست.
"فرم را پر کرده بودم وداده بودم دست متصدی پشت باجه که مشخصاتم رایک به یک وارد کامپیوترمقابلش می کرد.تا رسیدبه قسمت فرزند که من مقابل آن نوشتنه بودم فرزند" علی و صدیقه ". مکثی کرد ! انگارچیزی طبق روال معمول نبود. قبل از این که فرصت کند چیزی بپرسد صدایم را صاف ک
ابوالفضل محققی
حال بنگر که چگونه چشمان هوشیار پوریا ،با آن پیش بینی غریبش! که برآمد یک انقلاب را می دید. بار دیگر گشوده شده است .تا اززبان گشته شدگان دیروز با آیندگان سخن گوید. "مادربر ما اشگ مریز .برما به افتخار بنگر که هرگز نمرده ایم .باز گشته ایم حلول کرده در جان بیقرار هزاران جوان خواهان آزادی.کافی است بدقت نگاهمان کنی!
حمیده صابری

مبارزات زنان ایرانی در رویارویی با ساختار مردسالارانه‌ی مذهبی همیشه بسیار رادیکال بوده‌است. با اینکه ساختار مردسالاری مذهبی بسیار خشن و سرکوبگر بود اما این مسئله هیچ‌گاه مانع مبارزه‌ی زنان نشد. مسیر تاریخی مبارزات تشکیلاتی زنان ایرانی را می‌توان در اواخر دوره‌ی قاجار و با شروع انقلاب مشروطه ردیابی‌کرد.  

فمنیست‌های پیشتازی چون شهناز آزاد در ۱۹۲۰ در مجله‌ی خود به
ابوالفضل محققی
می دانم مسیری بس طولانی به درازای تاریخ این سرزمین پیموده اند. اما نمی خواهم دورتر بروم چرا که هیجان این روز ها زمانی برای بررسی تک تک آن ها نمی دهد. اما من یکی از زیبا ترین وتاثیر گذار ترین این زنان را می شناسم.
فرح شیلاندری
هانا آرنت میگه در "جامعه‌ای که به دروغ‌گوییِ سازمان یافته روی می آورد ودروغ گفتن تبدیل به اصل کلّی می شود و به دروغ گفتن درموارد استثنایی اکتفا نمی کند؛"صداقت" به خودی خودتبدیل به یک عمل سیاسی میشود". چند هفته پیش، زنان در سنندج روسری از سر برداشتند، بعد، زنان زیادی در خیابان های ایران روسری از سر برداشتند.
.

شایعه دستگیری نیلو فر فولادی مبنی بر جاسوسی برای جمهوری اسلامی که پلیس هلند او را دستگیر کرده است در واقع جعلیا ت دستگاه اطلاعاتی رژیم سفاک خامنه ای بود ، این شایعه وسیعادر ۲۴ ساعته گذشته پخش شد و مردان زن ستیز ی که فلسفه لخت شدن را نمی دانند و آن را ناموس زن می پنداران هم به باز پخش تبلیغات اخوندی کمک کردند
ابوالفضل محققی
سه سال از خود سوزی دختری بنام "سحر خدا یاری" "دختر آبی"می گذرد آن روز خشم عظیم ناشی از درد ،ناشی از تحقیر ،اورا ندیدیم .هنوز زمان لازم بود تا شعله بر خاسته ازجان جوان و پرشوراو که در نیستان خشگ حکومت اسلامی افتاده بود به آتشی سرکش که امروز بتمامی دامن خونین جانیان حاکم بر کشور را گرفته است.بدل شود . نامی آتشین ،بشارت دهنده سحر در مبارزه با تاریکی حکومت اسلامی .یاد ش گرامی که ناقوس اعتراض وخشم یک نسل را ببهای جان خود بصدا در آورد .
حمیده صابری
برای اولین بار است که نه تنها زنان موضوعیت اصلی و اساسی شروع یک انقلاب قرار گرفتند بلکه رهبری و هدایت انقلاب هم توسط زنانی صورت میگیرد که با رادیکال ترین رفتار یعنی به آتش کشیدن روسری‌ها اعتراضات را نمایندگی می‌کنند
دات‌پلات نام این ابزار است، و کمک می‌کند که زنان در خانه تغییرات بدن خود را ثبت کنند و از طریق اپلیکیشن موبایل متوجه تغییرات احتمالی بشوند. سرطان پستان دومین عامل مرگ در بریتانیا است اما بسیاری از زنان آزمایش‌های معمول بررسی بدن یا خودآزمایی را در خانه انجام نمی‌دهند.
طاهره خدانظر
این اغراق نیست که بگویم روزانه صدها بار صدا و ناله‌ی زنان دردمند در افغانستان شنیده می شود که با فغان از همه طلب کمک و یاری می کنند و می‌گویند : بدادم برسید ، مرا نجات دهید... .
مسیح علی‌نژاد
من زنی هستم كه ساعت خواب و بيداری‌ام را با ساعت كشوری كه عاشقش هستم تنظیم میکنم. من زنی هستم كه روزی صد بار فحش می‌خورم ولي هزاران بار قوی‌تَر مي شوم.
شراره مهبودی
سپیده رشنو دختری که یک روز صبح، احتمالاً مثل تمام صبح‌های دیگر، سوار اتوبوس بی‌آر‌تی شد، اما بعدازظهر، مسیر زندگی‌اش را عوض کردند. سپیده رشنو، دختری که از شهرستان به تهران آمده بود برای کار و پیشرفت و یک روز صبح سوار بی‌آر‌تی شده و ... و همین. به‌تمام‌معنا همین. نهعضو حزب و دسته‌ای و نه پیشینه‌ای از فعالیت سیاسی؛ می‌گویند داستان‌نویس و ویراستار بوده؛ اما اصلاً چه اهمیتی دارد. ٓآدم می‌تواند با هر شغلی یک روز صبح سوار اتوبوس شود و مثل هزاران آدم دیگر این شهر برود دنبال
جواد تهرانی
بر اساس قانون تحولات اجتماعی هر ضدی پدیده ضد خود را پرورش میدهد (قانون تز و آنتی تز) و نهایتا کهنه مغلوب نو میشود, رژیم اسلامی نیز از این قاعده مستثنی نیست.
ابوالفضل محققی
سحر دختر آبی کیست که روز گذشته در نخستن حضور محدود زنان در استادیوم آزادی زیر نگاه سنگین ماموران امنیتی .نام او از زبان هزاران تماشاگر زن ومرد در فضای میدان آزادی طنین انداز گردید؟
نسیم امیری
خانم فرنگیس مظلوم برغم نیاز ضروری به بستری در بیمارستان، بدلیل عدم امضای دادیار به زندان برگردانده شد
نهاد ما «زنان برای آزادی و برابری پایدار»» عمل و انجام  ترور سلمان رشدی را شدیدا محکوم کرده  و جمهوري اسلامی را مسئول این حرکت می‌دانیم.
عبدالستار دوشوکی ناتوان از دفاع خود در برابر نقدهای جانانه و عمیق، به‌جای پاسخگویی مستدل، منتقد خود را “فحاش”، “دروغگو”، “تازه به خارج آمده” خوانده، و وی را به صفات دیگری آغشته کرده که بازگویی آن هتک حرمت به تمام زنان اپوزیسیون است.
در ایران باکره بودن دختر قبل از ازدواج همچنان برای بسیاری از دختران و خانواده‌های آنها مهم است. بعضی اوقات، مردان در شرف ازدواج یا خانواده آنها از دختر تقاضای گواهی بکارت می‌کنند؛ کاری که از نظر سازمان جهانی بهداشت خلاف حقوق بشر است. در یک سال اخیر، افراد بیشتری در ایران علیه صدور گواهی بکارت صدایشان را بلند کرده‌اند. اما آیا این به معنای این است که ممکن است تغییراتی اتفاق بیفتد؟
شهلا عبقری
با گذشت بیش از صد واندی سال از انقلاب مشروطیت در ایران، می توان اثرات این جنبش را در تمامی قشرهای اجتماعی و به ویژه زنان دید. بوجود آمدن نهادهای قانونگذاری وتصویب قوانین حقوق شهروندی، کنشگران زن را برای حل مشکلات زنان و مسائل جنسیتی راه گشا شد. 
حمیده صابری
به‌راستی مسلمانان در ایران امروز در کدام سمت ایستاده‌اند؟ آیا مانیفست امسال مراسم محرم را افرادی همراهی می‌کنند که برای مظلومیت دختربچه‌ی سه‌ساله بر سروصورت می‌زنند و از به دام افتادن زنان حرم امام سوم شیعیان فریاد سر می‌دهند و یا کسانی که بار دیگر زور بازو و بی‌پروایی خود را در نابود کردن تمام مخالفین و کسانی که در مقابل ضعیف‌کشی، ریا، تزویر و دروغ، اختلاس، دزدی و بی‌عدالتی ایستاده‌اند، به رخ می‌کشند؟
امیر طاهری
نبردی که اکنون میان جمهوری اسلامی و فعالان حقوق انسانی در ایران پیرامون مسئله حجاب درجریان است، در نگاه نخست ممکن است یک حرکت جنبی به‌شمار آید. حتی اگر فردا با اعلام حذف حجاب اجباری آغاز شود، باز هم این واقعیت که نظام کنونی در ایران دشمن آزادی‌های فردی و اجتماعی است، تغییر نخواهد کرد. با این حال، این حرکت جنبی خالی از اهمیت نیست.
علیرضا نوری‌زاده
بازرگان در دوران نخست‌وزیری خون دل می‌خورد و موجه‌ترین همکارش مهندس امیرانتظام را برای تسلای بانوان تظاهر‌کننده فرستاده بود. امیر انتظام با چهره مهربان و واژگان آرامش‌بخشش قول داد مانع از حجاب اجباری شوند.
آیا نوع برخورد با جهان بینی تمامیت خواه بستگی به میزان قدرت آن در جامعه ندارد ؟
مبارزبا  منطق جناب کیانی حمایت از کارگران، معلمان، بازنشسته ها و تمامی مبارزاتی از این دست میدان بازی براندازان نیست. به کلامی دیگر اینکه ما در مصاحبه ها و نوشته ها از صبح تا شب فریاد بزنیم جمهوری اسلامی را نمی خواهیم و باید برانداخته شود موثر تر از شرکت در مبارزاتی است که علیه جمهوری اسلامی در میانه میدان جاری و ساری است و مبارزه با حجاب اجباری در پیشاپیش همه آنهاست.