رفتن به محتوای اصلی

● زنان

ابوالفضل محققی
شب با کدام لالائی چشم می بندی ؟
 سحرگاهان با کدام نغمه بر میخیزی؟ 
 "شب در گهواره نقره ای ماه می خوابم.
 صبح با نغمه صد ها پرنده نشسته
ابوالفضل محققی
جنبش مهسا اعتراض نسلی بود و هست به بر آورده نشدن وسرکوب ساده ترین نیازهائی که یک جوان می تواند داشته باشد. نه خواسته های بسیار پیچیده که امروز جریان های سیاسی سخت گرم مجادله در باره آن ها ،ماهیت جنبش مهسا و جهان بینی جوانان شرکت کننده در آن هستند وبر اساس همین برداشت ها به تفسیر آن می نشینند. چگونگی صف بندی های سیاسی و ادامه مبارزه را تئوریزه می کنند.
انتشار تصویر زنی محجبه در راهپیمایی اربعین بر صفحه اول روزنامه شرق در روز سه‌شنبه ۱۴ شهریورماه ۱۴۰۲ که حجابی متفاوت از حجاب رایج دارد، بار دیگر موجب شده است رسانه‌های نزدیک به حاکمیت به این سبک جدید پوشش زنان محجبه حمله‌ کرده و آن را برنامه تبلیغاتی هدف‌مند برای ازمیان‌ بردن مفهوم‌ حجاب اسلامی معرفی کنند.
رضا بی شتاب
برای:ویدا موحد؛نخستین دخترِ خیابانِ انقلاب که روسری بر سرِ چوب کرد
رضا بی شتاب
از زندگی با تو سخن؛بسیار گفتم ای نگار
باور مکن مرگِ مرا؛همراهِ من ای روزگار
آغازِ بی پایان شدم؛جانم شکوفا چون بهار
باغِ دلم سرشارِ عشق؛چون گُل به راهِ انتظار
مسیح علینژاد گفت: اخراج آقازاده و هزینه‌دار کردن اقامت آن‌ها در غرب، نیازمند اتحاد ایرانیان خارج کشور است، اما متاسفانه این اتحاد به وجود نیامده است.

او افزود: هر گاه فهرستی از آقازاده‌ها و وابستگان نظام را برای تحریم تهیه می‌کنیم، با مخالفت برخی کنشگران ایرانی همراه می‌شود و برخی معتقدند این افراد نباید تحریم شوند. به دلیل این اختلاف‌نظرها، مقام‌های غربی برای اعمال تحریم علیه وابستگان جمهوری اسلامی سردرگم شده‌اند.
سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)
برگشت به دوران قبل از جنبش مهسا ممکن نخواهد بود. ماهیت و پتانسیل جنبش “زن زندگی آزادی”، ضد سلطه و تبعیض و ضد اتوریته بودن آن است.

این جنبش با تمام فراز و نشیب‌هایش، تاثیری بازگشت‌ ناپذیر بر وضعیت امروز مردم ایران گذاشته است و برگشت به گذشته خواب و خیالی بیش نیست. جامعه در واقع با مطرح کردن شعار زن، زندگی، آزادی دستور کار ...

آرش جهاندار
این‌روزها مسیح علی‌نژاد، نه تنها برای ایرانیان بلکه بسیاری از مردم و رسانه‌های بین‌المللی، چهره‌ای برجسته و شناخته شده است۔ مسیح اساسا بعنوان ژورنالیست و اکتیویست بسیار پرانرژی و فعالی شناخته می‌شود که در سوشیال مدیا، کانالهای مختلف تلویزیونی و جلسات و گردهمایی‌های مربوط به زنان، ایران و حقوق بشر در همه جاحضور دارد۔ از سال ۲۰۰۹، زمانیکه او پس از “انتخابات” جعلی ریاست جمهوری ایران را اجبارا ترک کرد، مسیح همواره سخت در تلاش بوده است که صدای زنان و سایر اقشار تحت ستم و تبعیض در ایران باشد۔
ابوالفضل محققی
 بیان شده از زبان خبرنگاری متعهد در جستجوی حقیقت! بنام "نازیلا معروفیان"
 دختر دیگری از شهر سقز با دسته گلی از گل های آفتاب گردان  بر دست. بدون حجاب اجباری و انگشتانی به علامت پیروزی در برابر زندان اوین، لحظاتی چند پس از آزادی!
ابوالفضل محققی
هنوز سر بازان او درامتداد دره اسرار آمیز وناشناخته اسمار در نورستان به سیاق دوران باستان زندگی می کنند . نمی دانند کدام پادشاه آمد .کدام پادشاه رفت.کدام حکومت سرنگون شد. کدام بر جای وی نشست. مجاهد چه میگفت ؟طالبان چه میخواهد ؟مردمانی که هنوز از پشم بز جامه بر تن راست می کنند.با چراغ پیه سوز شب به روز می رسانند.
جمعی از زنان تبریز در اعتراض به خشک شدن دریاچه ارومیه، روز شنبه ۲۱ مرداد تجمع اعتراضی بر پا کردند. معترضان خواهان بازگشایی سدهای روی دریاچه و نجات آن شدند. خالد پیرازده، زندانی سیاسی سابق نیز با حضور در ساحل دریاچه، تبدیل آن به کویر نمک را دستاورد «نظام فرسوده و نالایق» خواند.

گروهی از زنان روز ۲۱ مرداد مقابل ساختمان اداره‌کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان آذربایجان‌ شرقی در تبریز تجمع کردند.
اکنون در هنگامه ی نبرد واپسین آخرالزمانی، درمبارزه نورو ظلمت. خونی که از زخم قلب آبائی در سینه ی زنان میهنم در مصاف دیوان ، سده ها جهل و تسلط مذهبی متحجر و زن ستیز و بی هویت در سرزمین ماندانا و فرانک چکیده !میرود تا گلوی نامردمان را بفشارد و ورق را بر گرداند! زن ستم دیده وستم ستیزرا برجایگاه واقعی خود بنشاند.
آنجلینا جولی در یک پست اینستاگرامی به زنان و مردان ایرانی که به دلیل شجاعتشان در دفاع از حقوق و آزادی‌های اساسی و تفکرشان در زندان یا تحت تعقیب هستند ادای احترام و با آنان اعلام همبستگی کرد.
مهرداد درویش پور
خیزش زن زندگی آزادی را می توان یکی از گسترده ترین «جنبش های نوین اجتماعی» پساساختارگرا در ایران خواند. این جنبش بیش از آن که ریشه اقتصادی یا طبقاتی داشته باشد یا از ایدئولوژی یا رهبری خاصی الهام گرفته باشد، جنبشی متکثر، افقی، سیال، غیر متمرکز و بدون برنامه اما هدفمند بود که در آن خواسته‌های ساختارشکنانه همچون آزادی حجاب، رفع تبعیض و نفی نظام مطرح شد.
ابوالفضل محققی
هر بار که خبری از او می‌شنوم، عکسی از او می‌بینم دلم می‌لرزد. باز بااین جسم تماما روح چه می‌کنند؟"

چرا دست از سر این دخترجوان بر نمی‌دارند؟

ازاین جثه کوچک که عظمت یک ملت را،یک تاریخ را در خود نهان دارد چه میخواهند ؟
زنانی که در واگن‌های قطار یا مترو در جنوب آسیا مورد تعرض و دست‌درازی قرار می‌گیرند علاوه بر این تعرض، در معرض تهدید دیگری هم هستند. ویدئوی تعرض به آن‌ها ممکن است در اینترنت به اشتراک گذاشته و فروخته شود.

بی‌بی‌سی بعد از یک سال تحقیق به شکل مخفیانه توانسته مردانی که از این خشونت جنسی درآمد هنگفتی به دست آورده‌اند را پیدا کند.
کیقباد یزدانی
اخیراً سید رضا اکرمی عضو جامعه روحانیت مبارز و نماینده ادوار مجلس در ادامه‌ و راستای اقدام‌های سرکوبگرانه و تلاش‌های بی‌وقفه علیه زنان رهایی خواه ایران گفته است: "زنِ باحجاب صاحب دارد و صاحبش هم شوهرش است. اما خانم بی‌حجاب وِل و رها است. یعنی معلوم نیست، متعلق به چه کسی است؟ متعلق به شوهرش است؟ متعلق به نامحرم است یا متعلق به چه کسی است؟"
«یخ می‌مالیدم به پام و گوگل را می‌گشتم دنبال دوایی خانگی برای سوختگی که صدای تق تقِ در آمد. آن هم در ساختمانی سه واحدی که در توییتی آن را ساختمانِ «آدم‌های تنها» نامیده‌بودم. صدای در برای یکِ نیمه‌شب عادی نبود. گفتم بله؟ گفت: «پسر آقای رحیمی‌ام. می‌شه باز کنید.» آقای رحیمی که بود؟ مدیر ساختمان که پسر خیلی جوانی داشت و اگر کاری هم داشت با سوادِ نصفه‌نیمه‌ای به واتس‌اَپِ خانم «رشپور» اقتضا می‌کرد.
ابوالفضل محققی
به چهره مصمم ماهور احمدی دختر زنده یاد احمد رضا احمدی می نگرم .دختری ،زنی که می خواهد آخرین آرزوی پدر را پاسخ گوید .می خواهد از زیبا ترین پنجره گشوده شده توسط زنان این سرزمین بسوی "زن ، زندگی ، آزادی" بی هراس وبی مهابا از سیاهی حاکم برشب ، پنجره ای بسوی نور بگشاید.
تنها در سه ماه نخست امسال دست‌کم ۲۷ زن بنا بر دلایل مبتنی بر «ناموس» از سوی شوهر یا پدر خود به قتل رسیده‌اند؛ البته این آماری است که «رسانه‌ای شده» و به اعتقاد بسیاری از فعالان حقوق زنان در نقاط مختلف کشور، «زن‌کشی‌های زیادی هم رخ می‌دهد که عامدانه خبری از آن به بیرون از منطقه مورد نظر مخابره نمی‌شود».
نرگس محمدی، فعال حقوق بشر محبوس در زندان اوین، با انتشار نامه‌ای به سرکوب و اعمال زور، خشونت و فشار بر دانشجویان واکنش نشان داد و از نهادهای بین‌المللی خواست اجازه ندهند تا «جامعه رنج‌کشیده ایران» شاهد ۱۸ تیر (اشاره به اعتراض‌های تیر ماه ۱۳۷۸) دیگری در دانشگاه‌هایش شود.
ابوالفضل محققی
دیدن تصویر این زن مجاهد چنان دردی در قلبم نشاند که بی اختیار بر سرنوشتشان گریستم . برسرنوشت بسیاری که می شناختم وهمبشه نگرانشان بودم . هیچ هزار‌توئی در جهان نیست که خوف‌انگيز‌تر وگمراه کننده‌تر از هزار‌توئی باشد که انسان را در پیچ وتاب دهلیز های بی انتها می چرخاند.در رشته های بافته شده از باور های ائیدولوژیک گرفتار می سازد.فردیت وآزادی راسلب می کند !رهبریتی بدون چون وچرا را بر تو حاکم می نماید.از تو انسانی مصلوب الحقوق می سازد ! با توهم انقلابی ورهائیبخش بودن از خود.
ابوالفضل محققی
شنبه ۲۷ خرداد ماه ۱۴۰۲، شعبه ۱۲ دادگاه تجدیدنظر استان البرز با صدور دادنامه ای، احکام بدوی صادره بر علیه ۱۳ شهروند بهائی را تائید کرد .این شهر وندان در مجموع به تحمل ۴۳ سال و ۷ ماه حبس تعزیری و مجازاتهای تکمیلی شامل تبعید، منع خروج از کشور، محرومیت از حق عضویت در احزاب و گروهها و پرداخت جزای نقدی محکوم شدند.
رضا بی شتاب
مادر کیان پیرفلک؛ماه منیر مولایی راد:«با لباسات چه کنوم رووود»
ای تو بانویِ زمان/با چشمهایت آسمان
ابوالفضل محققی
در چوبی را با احتیاط باز می‌کنم. 
پنجره اطاقی رو به حیاط باز است و دو مرد داخل اطاق روی تشکچه‌های خود دراز کشیده اند. آن‌ها را می‌شناسم. آن که مسن‌تر است آقا عبدالله است. پهلوان شهر که هنوز بعد از سال‌ها از او سخن می‌گویند.کسی را توان کشتی گرفتن با او نبود. سینی‌های مسی را مانند برگ کاغذی از وسط نصف می‌نمود. مشت بر آجر می‌کوبید و خردش می‌کرد.. حال چند سالی است از پای افتاده و زمین‌گیر شده است. 
فراست حیدر پور
تمنای رسیدن به رویاها ، تلاش برای آفرینش جهانی زیبا ! در نوردیدن سخت راه ها ست . راه های سختی که تو پیمودی !با زخم های نشسته برتن .هر زخم ،نشانی از دریده شدن پرده پنداری ، گریه براستغنای عشقی که" اندران طوفان نماید هفت دریا شبنمی "خوردن کفی افیون است "از آن دریای بی پایان "مجامعت عشق است با شاه هم نشین درون ! که اگر گوهری نا یاب در تو بیند! چونان بوته سوزان"طوز" ظاهر شده بر موسی! بر تو ظاهر می شود می سوزاند ت بی آن که خود بسوزد. آتش بر دلت می نهد ،رهایت می کند.
ابوالفضل محققی
دخترم اگر زندگی بسیار رنج ها بر تو تحمیل کرد! اما این قدرت رشگ بر انگیز را نیز در وجود تو نهاد .قدرت خندیدن در اوج سختی ودرد ،قدرت دوست داشتن،گذشت کردن .قدرت بخشیدن و نیک خواهی همراه با سخت گوشی !که حاصل آن مدارگ دانشگاهیت هست که امروز جایگاه اجتماعی ارزشمندی در اختیارت نهاده است. هر چند دردا! که پدر در هیچکدام از این فارغ التحصیلی ها نبود. بر من خواهی بخشید. چرا که پیوسته روح وفکرم با تو بود.
یک زن بازیگر سرشناس و دو فعال حقوق زنان ایران در روایت‌های جداگانه‌ای می‌گویند که در زمان بازداشت یا احضار، ماموران زن آن‌ها را مجبور کردند به طور کامل برهنه شوند. آنها این اقدام را آزار دهنده و روشی برای تحقیر بیشتر می‌خوانند.
امام جمعه کرج و نماینده علی خامنه‌ای در استان البرز در اظهاراتی به مقام‌های جمهوری اسلامی درباره پیامد لایحه جدید حجاب هشدار داد و گفت که این لایحه «توان جلوگیری از فروپاشی دیوار برلین» نظام را ندارد و همزمان احمد علم‌الهدی، امام جمعه مشهد و پدر همسر ابراهیم رئیسی آن را «لایحه صیانت از بی‌حجابی» خواند و از مجلس خواست لایحه ارائه شده از سوی قوه قضائیه و دولت را تصویب نکند.
انجمن قلم آمریکا (پن)‌ در بیانیه‌ای از اعطای جایزه «آزادی نگارش پن باربی» به نرگس محمدی، نویسنده و فعال حقوق‌بشر ایرانی خبر داده است.

انجمن قلم آمریکا در بیانیه خود نوشت: « نرگس محمدی که در سی سال گذشته به خاطر نوشته‌هایش و فعالیت‌های حقوق‌بشری‌ خود به وسیله حکومت ایران هدف قرار گرفته، در حال حاضر به خاطر اتهامات دروغین تبلیغ علیه نظام و افترا در زندان است.»
«خانه آزادی»، سازمان آمریکایی حامی دموکراسی، با پاسداشت تعهد و کنشگری مداوم زنان معترض ایران برای پیشبرد آزادی و دموکراسی، جایزه سال ۲۰۲۳ خود را به آنها اهدا کرد.

مایکل آبراموویتز، رییس خانه آزادی، سازمان آمریکایی حامی دموکراسی، با اشاره به تصمیم این سازمان برای ارائه جایزه خود به زنان معترض ایران به دلیل «شجاعت باورنکردنی» آنها گفت: «درحالی که زنان ایران از هر قشری در مقابل نقض حقوق بشر و سرکوب وحشتناک برای آزادی می‌جنگند، جامعه جهانی باید از آنها حمایت کند.»
علی مصلح
در میانه روزهایی که مبارزه زنان ایرانی با حجاب اجباری به خیابان‌های شهرها کشیده و حکومت ایران با استفاده از ابزارهای مختلف سعی می‌کند مقاومت آنان را بشکند، چند بازیگر زن با شهامتی کم‌سابقه در اماکن و رویدادهای عمومی روسری از سر برداشتند و حکومت را در برابر چالشی جدید قرار دادند.
شهاب میرزایی
با آغاز اعتراضات سراسری در ایران، اپوزیسیون خارج از کشور و مخالفان داخلی جمهوری اسلامی در راستای همراهی و هم دردی با جنبش «زن، زندگی، آزادی» به تکاپو افتادند و سعی کردند با برگزاری همایش‌ها و سخنرانی‌ها و ایجاد ائتلاف‌ها و اعلام همبستگی‌ها، بخصوص در فضای خارج از کشور و در فضای مجازی بتواند تغییر و تحولات ایران را پیگیری و رصد کنند و هم اینکه در موقع لزوم برای موفقیت در برابر جمهوری اسلامی به رهبری و راهبری و سازماندهی جنبش بپردازند.
کمیسیون زنان شورای ملی تصمیم 
صدیقه وسمقی
آی مردان جبهه های جنوب و غرب!
زنان کفش های آهنین به پا کرده اند
پوتین های شما کجاست؟
چه نشسته اید
که هر آنچه به دست آورده بودید
                به باد رفت