● تریبون آزاد

ابوالفضل محققی
ظنزی تلخ اما واقعی! سر کوب وحشتناک ،قتل عام صد ها جوان، اعدام های کور ناشی از وحشت ونسق کشی جمهوری اسلامی، در خواست مکرر مبارزان درون کشور چه از درون زندان ها ،چه جان بر کفان کف خیابان، برای همبستگی وشکل دادن به اتحادی گسترده جهت حمایت از مبارزان داخل ! قادربه همگامی اپوزیسیون خارج نگردید.
مهرداد درویش پور
در چنین متنی می‌توان به گفتگوی اخیر رضا پهلوی و کمپین "وکالت می‌دهم" همچون تازه‌ترین جلوه تلاشی پوپولیستی پروژه رهبر سازی و تحکیم اقتدار فردی او نگریست. این تلاش درست در زمانی که جنبش زن، زندگی ، آزادی به دلیل مهار نسبی آن - ولو به صورت موقت- توسط دستکاه سرکوب کمرنگ‌تر شده، فرصت تازه‌ای برای تجدید حیات قیم‌گرایی از طریق رواج "صنعت بیعت گیری نوین" در شکل سکولار آن ایجاد کرده است.
امید طاهری
این استدلال که ج.ا بدتر از رژیم سابق است، پس تنها راه‌حل عقب‌گردی چهاردهه‌‌ای است، بازی با زندگی نسل‌های آینده و خاک در چشم مردم پاشیدن است. مشکل مردم شیوه‌ی حکمرانی‌یست نه چهره‌ی حکمرانان. وزن‌کشی مقوله‌ای برای زورآزمایی و هماوردی‌ست نه همدلی و همکاری. مردم ایران برای آینده‌ای روشن و تجدید پیمان، بیشتر از حزب ایران نوین، به قرارداد اجتماعی نوین نیاز دارند. دموکراسی مفهومی‌ست که بایستی ابتدا آن را درک کنید سپس به خودتان اجازه دهید تا در مورد آن سخن بگویید!
ژاله توکلی ؛ مریم فتحی, احسان تقديرى
به نظر ما شاهزاده رضا پهلوی فردى منطقی و واجد شرايط است. او یک سرمایه ملی است، اما افراد دیگرى هم در بين چهره های سیاسی در اپوزیسیون هستند که از اهميت خاصى برخوردارند ، مانند مسيح علينژاد. همه ما به مسیح علینژاد یک سپاس بزرگ مدیونیم.
اصغر جیلو
جنبش کنونی زن، زندگی، آزادی ، اکنون در پی باز پس گرفتن تمامی آن آزادیهای برباد رفته ایست که پیامد استقرار فاشیسم دینی بود. روی سخن در این جا با "قوم همیشه بر حقی"است که از مصدقی گرفته تا چپ مذهبی و سوسیالیست و کمونیست و قدیم و جدید درآن میگنجند:
ضیاء مصباح
* برای دست یابی به ثبات اقتصادی بتبع ان اجتماعی - فرهنگی که سیاسی نام بگرفته - الزاما باید تغییرات بنیادین در مجموعه ناکارآمد اقتصاد دولتی و از ان مهمتربینش متصدیان نا بخرد این وادی صورت گیرد، اقتصاد از بند سیاست رها ،سیستمی منظم، منسجم و مبتنی بر اصول علمی با تعریفی مختصر یعنی :سپردن کار به کاردان ،
اشكبوس طالبي
بخش عمده ما ايرانيان، تراماهاي وحشتناكي را پشت سر گذاشته ايم . دستگاه شناختي و احساسي و رفتاري ما همگي متاثر از اين ضربه هاي رواني و اجتماعي پي در پي بوده اند كه در روان پزشكي و روان شناسي باليني به اين تراما ها post traumatic stress disorders مي گويند كه باعث اختلال در كاركرد مغزو بروز احساسات نامتعادل و رنگارنگي رفتار ما با خودمان و ديگران مي شوند.
محمد حسین یحیایی
رضا پهلوی که هنوز خود را پادشاه قسم خورده ایران می پندارد و عنوان شاهزاده را بدون شاه یدک می کشد به کدام دمکراسی باور دارد؟ در دمکراسی ها همه افراد جامعه متساوی الحقوق اند و یکی امتیاز ویزه ندارد...
کوروش گلنام
پرسشِ ساده‌ای در میان است که پاسخِ آن نیز ساده است. از این هیاهو و جنجالی که برپاشده چه کسی یا کسانی بیش از همه خشنودند و سود می‌برند؟ پاسخ بسیار ساده و روشن است: حکومت تبهکار اسلامی و وابستگان اندکِ آن. فراموش نکنیم که با این هیاهو چه زمینه مناسبی برای جاسوسانِ خود‌فروش و میهن‌فروشِ حکومت در بیرون از ایران فراهم شده است.
محسن کردی
آیا با یدک کشیدن نام اپوزیسیون باعث شرمندگی  نیست که پس از چند دهه فعالیت شان نمیتوانند نمونه بدهند که به اندازه مسیح علینژاد توانسته باشند موثر واقع شوند؟ مسیح علینژاد به کنار، حتا به اندازه  گلشیفته فراهانی هم موثر نبوده اند! این هم به کنار حتا به اندازه تازه وارد هایی مثل علی کریمی و نازنین بنیادی هم نتوانسته اند در راه دمکراسی برای مردم ایران و تضعیف جمهوری اسلامی موثر واقع شوند و مورد استقبال مردم در داخل و خارج واقع شوند!
سپیده کاشانی
در چهارم بهمن ۱۳۹۶ توسط افراد اطلاعات سپاه دستگیر و زندانی شدیم، امروز پنج سال از آن تاریخ گذشته! بر خود لازم دیدم که بخشی از فشارها و شکنجه ها را بازگو کنم که تا حدی عمق درد و رنجی را که کشیدم تصویر کنم .....
ی. صفایی
اگر امروز هر کدام از ما سهمی در تشکیل نهادهای سیاسی نداشته باشیم، یا احزاب و سازمانهای سیاسی را نادیده بگیریم، یا دچار یک سویه نگری شویم یقینا در آینده‌ای نه چندان دور سهراب های بسیار دیگری را از دست خواهیم داد .
امیر امیری
پیوستن به کمپین «من وکالت می‌دهم» نه به معنی «ختم شدن» به کسی یا «حل شدن» در کسی، بلکه بیشتر گشوده شدن به سوی دیگری است که آغازی نو برای همگان به همراه دارد.
یوسف عزیزی بنی طرف
وكالت به چه كسى؟ به آن كس كه پدر بزرگش در ١٣٠٤ شيخ خزعل را - كه در اواخر خودرا ايرانى مى دانست و حاضر به مذاكره بود - با حيله ربود و سر انجام او را در سال ۱۳۱۵ در تهران كشت، و باز در مرداد ١٣٠٤ با توپخانه، خانه هاى مردم عرب را در محمره (خرمشهر) بر سرشان آوار كرد و طى دو روز، دويست و چهل نفر از آنان را كشت؟ و در ۱۳۰۷ جهت سركوب مقاومت مردم حويزه در برابر ممنوعيت لباس عربى با هواپيماهاى جنگى بمبارانشان كرد و ده ها عرب را در خفاجيه (سوسنگرد) و حويزه كشت؟ و در همان سال، حدود دو هزار زن و مرد و پير و
کیانوش توکلی
 هشدار ، هشدار ! دستگاه اطلاعاتي رژيم تبهكار دست به ساخت IDجعلی می زند در مورد جنتی عطایی و در مورد لیلی گلستانی چنین کاری کرده است
ابوالفضل محققی
مبارزه سیاسی هر زمان ممکن است اشکال مختلفی بخود بگیرد .اما همیشه یک چیز در آن برجسته ومحوری است. گرفتن قدرت سیاسی که با پائین کشیدن قدرت حاکم .جای گزینی قدرت جدید حاصل از مبارزه سیاسی چه در شکل صلح آمیز،چه در شکل انقلاب وقهرآمیز.
علی لاهیجی
  در کنار این اقبال عمومی به شاهزاده که حتی در اخرین گردهمایی مردم در شهر ایذه دیده شد و شعار "شاهزاده پهلوی - وکیل ما شمایی" یا شعار فرمان بده شاهزاده - ایذه شده آماده" سر می داند اما متاسفانه هنوز عده¬ای از نیروهای اپوزسیون که در کشورهای غربی هم زندگی می کنند هنوز شرایط را درک نمی-کنند. البته من به گروههای سیاسی مثل مجاهدین و احزاب کرد حق می دهم که با توجه به تجارب پیشین و هزینه های که برای مبارزه با رژیم متحمل شدند با تامل بیشتری تصمیم گیری کنند.
صفورا مشایخی
 به  نظر من، تمامی فعالان خرده جنبشهای پراکنده در جامعه ایران و تشکلهای مدنی مختلف، باید تلاشها و مطالبات خود را تحت دال محوری «حقوق بشر» متحد و منسجم کنند. حقوق بشر مانند اقیانوسی است که مفاهیم و موازین بسیار متعدد و گسترده ای را در خود پوشش می دهد و می تواند چتر وسیعی را برای برای پوشش دادن مطالبات متنوع مردم پدید آورد. گفتمان جنبش ژینا باید بر اساس دال محوری «حقوق بشر» و نشانه هایی که در اهداف ۱۷ گانه توسعه پایدار وشاخصهای آن که در سند 2030 سازمان ملل تعریف شده اند بنا شود.
جواد تهرانی
تا زمانی که ما درگیر جدال با جناح های مختلف اپوزوسیون هستیم رژیم اسلامی در امان است. بسیاری از افراد بطور پیوسته بر علیه یک یا هر اپوزوسیونی که همسو با گرایش فکری و سیاسی آنها نباشد به در و دیوار میکوبند که رژیم پادشاهی بد و یا خوب است, جمهوری بد و یا خوب است, سوسیالیسم بد است و یا خوب است, فلانی اینگونه است, وابسته به اینجا و آنجا است, و هر کسی یکی را بد میداند و آنچه را که خود به آن گرایش دارد خوب میداند.
محسن کردی
اگر سیاست زمانه ایجاب کند و ناچار باشیم که حتا اگر تن مان کهیر میزند بعنوان نیروی سیاسی خواهان همکاری در طرحی   که جناب جیلو مطرح کردند یا تکمیل شده و مشابه آن حضور داشته باشیم همه باید به یک سری |«بناچار» ها تن در دهیم!
اصغر جیلو
به نظر این جانب با این کارزار باید بدون عصبیت و خونسردانه برخورد کرد. کسی، کسی را به وکالت دادن به کسی دیگر مجبور نکرده است. این عقلاتی به نظر نمیرسد که مخالفین این ابتکار نمادین وغیر رسمی وزبانی، آن را به خط قرمز خود تبدیل کنند. این عمل به زیان هم موافقین وهم مخالفین آنست وسود بر اصلی آن هم جمهوری اسلامی خواهد بود، هر فرد یا گروهی حق دارد از جانب خود وجریانی که به آن تعلق دارد، برای جلب حمایت دولت ها ویا محافل مدنی کشورهایی که مدعی دفاع از حقوق بشرند از جنبش جاری در کشور، اقدام کند و خواهان کم
ضیاء مصباح
اگر جامعه در اداره امور کشور مشارکت داشته باشد میتواند خواستار و پیگیر پاسخگویی مسئولان باشد، در غیر این صورت مسئولان هیچ دلیل یا انگیزه ای برای پاسخگویی نخواهند داشت.
در شرایط کنونی کشور- که مشارکت اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و سیاسی مردم به حداقل ممکن کاهش یافته نمیتوان اصل پاسخگویی را مطالبه کرد و به جریان سالم اداره امور امیدوار بود!
محسن کردی
این «دکتر» سعید سکویی از آن نوبرهاست. رفقایی که سالهای قبل از 2000 در پلاتفرم پالتاک حضور داشتند این آقا را بیاد دارند. وقتی سکویی اتاقش را باز میکرد اتاق رفقای چپ خلوت میشد. همه رفقا میرفتند با نام ناشناس در اتاق سکویی هم خودشان فحش بخورند و هم فحش های سکویی به رژیم را بشنوند تا دلشان خنک شود. از فحش خوردن خودشان لذت میبردند چون دوست داشتند یک نفر آنها را ملامت کند و بابت شرکت در انقلاب تنبیه کند. از فحش های سکویی به رژیم هم لذت میبردند تا دق دلی خودشان خالی شود. خلاصه طرفه ای است این آدم.
محمد حسین یحیایی
در حالی که فشار های جهانی در حال افزایش و میزان سرمایه گذاری رو به کاهش است، چگونه می توان به افزایش درآمد های نفتی و مالیاتی دل بست؟ درآمد سرانه شاخص مهمی در ارتقاء و افزایش....
ابوالفضل محققی
فکرکنم پیش ازهر زمان دیگر شرایط برای گرفتن مواضع روشن در قبال مبارزه با جمهوری اسلامی  چه در داخل وچه در خارج فراهم گردیده است . انچه که به مبارزان داخل ،سازماندهی وتداوم جنبش انقلابی مربوط می شود امری است داخلی ودر ید  انقلابیونی که دارند ببهای جان این اعتراض همگانی را پیش می برند .عزیزانی که تلاش می کنند بر دامنه حمایت مردمی وگسترش آن در جهت سرنگونی جمهوری اسلامی بیافزیند.
هوشنگ اسدی
آیا اینگونه وکالت دهی با محدودیت جدی خود (امکانی محدود برای فعالین در فضای مجازی) می تواند شیوه و تاکتیک جدیدی باشد برای هموار سازی و شکل گیری یک گفتمان راهبردی فراتر از توئیت زدنها .....؟
کیانوش توکلی
داستان دو شعار انحرافي انگار داستان مرغ و تخم مرغ است ؛ ما یک جامعه متکثر هستیم (وجود احزاب راست ، چپ و آنتیکی در ایران آزاد نیاز جامعه سیاسی ایران است. ) اختلاف ، نقد منصفانه موجب پیشرفت (فرد ، حزب و کشور )است ، گزینه مرگ بر مجاهد و چپی در کنار ملا بسیار غیر منصفانه و بسود اخوند های حاکم است از سوی دیگرشعار انحرافی مرگ بر ستمگر چه شاه باشه چه رهبر به معنی شریک جرم درست کردن برای علی خامنه ای است انگار هم اكنون شاه بر تخت سلطنت در ایران نشسته است ، هر دو شعار بسود علی خامنه ای است
امیر امیری
اجازه ندهیم این صداهای دلخراش و زهرآگین ضحاکیان، روزی دخترکان و کودکان و جوانان در بندمان را تا گورستان های انبوه از گل‌های پر پر شده، بدره کنند.
لباس رزم را که نباید تنها در شهرهای کشور به تن کرد، در انگلستان چه بسا اکنون ضروری تر و مفیدتر از هر روزگار دیگری باشد.
برای ماندن و بودن باید تا انتها رفت و «پایان» این راه، تازه «آغاز» ماست.
کمترین نشانه دموکراسی خواهی این است که برای تصمیم هر ایرانی برای پیوستن یا نپیوستن به کاروان شما احترام بگذارید و بگذارید دیگران هم هر طور که خواستند تصمیم بگیرند. کار ایشان را به خودشان واگذار کنید و فقط آرزوی سلامت بدرقه راهشان کنید.
ما این روزها کم نمی‌شنویم از یاران شما انگ فاسد و مفسد را بر دیگرانی می‌زنند که همراهشان نیستند. هنوز به نوفل لوشاتو نرفته همراهان تان گشت ارشاد ساخته و بهشت اجباری راه انداخته‌اند. و شما نه تنها سکوت می‌کنید بلکه دیگران را کپک زده و ورشکسته
کیقباد اسماعیل پور
نایاک سازمانی که در پی توصیه شورای روابط راهبردی خارجی (تحت مدیریت کمال خرازی ( فارغ التحصیل رشته علوم تربیتی) و احتمالا کارشناسان و سازمان های اطلاعات خارجی که بسیاری تحولات را در سیاست خارجی جمهوری اسلامی در عرض این ۴۰ سال شکل دادند؛ در اواخر سال ۶۰ پایه ریزی شد.
ضیاء مصباح
    *اقتصاد کشور بر روی ریل بودجه می‌گذرد، اما با وجود اهمیت و تاثیر چشمگیری که بر اقتصاد و معیشت مردم دارد «به اصطلاح نمایندگانی »با تحصیلات و گرایش‌های غیر مرتبط را در خود جای داده
ویژه ایران گلوبال
همچنین چارلی وایمرز، نماینده سوئد در پارلمان اروپا، در توییتی خبر داد که سخنرانی او در تجمع ایرانیان در استراسبورگ فرانسه در روز دوشنبه، با درخواست قرار دادن سپاه پاسداران در فهرست تروریستی اتحادیه اروپا، به «دلایل امنیتی» لغو شده و این موضوع را «ناامیدکننده» خواند.
جواد تهرانی
انسانها سیستمها را بوجود میآورند و سپس خود اسیر و تابع سیستمها میشوند. مجموعه افرادی که در بدنه یک سیستم قرار میگیرند خواه ناخواه در مسیر جریان آن سیستم حرکت میکنند و بمانند ابزاری در استواری و گردش امور آن بکار برده میشوند.
ابوالفضل محققی
نوشته ایکه از شروغ تا پایان تلاش می کند! همایش وسیع ایرانیان را که با شعار "زن ،زندگی،آزادی " که منبعث از شهامت مبارزان جوان ایرانی وتاثیر آن بر عواطف واحساسات لگد کوب شده چهل سال مردم ایران است را زیر سئوال ببرد و آن را در خدمت به گروه خاصی قرار دهد. تجمعاتی که شاه بیت آن ها آزادی ،حق طلبی وبرکناری حکومت آخوندی و نهایت بر پائی حکومتی بر اساس انتخابات آزاد ودموکراتیک است را مخدوش نماید.
فرخ نگهدار
طی این سه ماهه صدها تجمع و راهپیمایی بزرگ و کوچک در جای جای جهان در حمایت از «زن زندگی آزادی» برگزار شده و طیفی از شعارها هم در آن از سوی تظاهرات کنندگان تکرار شده است. در نخستین اجتماعات، که بیشترین جمعیت را هم داشت، پر تکرارترین شعار همان «زن زندگی آزادی» بود. اما در کنار آن شعار «آزادی آزادی آزادی»، «مهسا امینی» «مرگ بر دیکتاتور» «مرگ بر خامنه ای» «مرگ بر جمهوری اسلامی» از بقیه شعارها پر طنین تر بوده است. پس از دو اعدام اخیر «اعدام نکنید» به شکل های مختلف و به وسعت ابراز شده است. در آخرین تظا