سالگرد اعتراف وزارت اطلاعات به قتل‌های زنجیره ای، یکی‌ از درخشان‌ترین دستاورد‌های دوران آقای سید محمد خاتمی
05.01.2023 - 13:21

امروز ۱۵ دی، سالگرد صدور بیانیه وزارت اطلاعات درباره قتل‌های زنجیره‌ای ایران و اعتراف به رهبری و شرکت ماموران خود آن وزارتخانه در آن جنایات وحشتناک می‌‌باشد. به گمان من این یکی‌ از درخشان‌ترین دستاورد‌های دوران ریاست جمهوری آقای سید محمد خاتمی میباشد، که برای اولین در تاریخ معاصر ایران اتفاق افتاد. 

این اعتراف در حالی‌ صورت گرفت که قبل از آن انواع و اقسام "تئوری"‌ها درباره عاملین این جنایات مطرح شده بودند: دست داشتن اسرائیل در آنها [خامنه‌ای]؛ "اصلاح طلب" بودن عاملین آن قتل‌ها [روح الله حسینیان]؛ دوستان و آشنایان زنده یادان داریوش فروهر و همسر ایشان [حسین شریعتمداری و روزنامه رسالت]؛ پنتاگون و سازمان سیا [روزنامه‌های رسالت و جمهوری اسلامی]؛ تصفیه‌های درون گروهی [موتلفه]؛ خود دگر اندیشان [مسعود ده نمکی]؛ "باند سید مهدی هاشیمی" که سالها قبل اعدام شده بود [جمعیت ایثارگران اسلامی]؛ کرد‌های ترکیه [حبیب الله عسگر اولادی]؛ فرقه مجاهدین [روزنامه قدس]، و ....

ولی‌ کمیته‌ای که خود آقای خاتمی برای رسیدگی به این جنایت منصوب کرده بودند، که مرکب بود از علی‌ یونسی [رئیس وقت سازمان قضایی نیروهای مسلح و وزیر بعدی وزارت اطلاعات] و علی‌ ربیعی، مسول اجرائی دبیرخانه شورای عالی‌ دفاع، موفق به کشف عاملین این جنایات وحشتناک شد.

شاید مهمترین نقش در افشای بسیاری از جنبه‌های قتل‌های زنجیره‌ای را روزنامه خرداد به مدیریت دکتر سعید حجاریان و مقالات افشاگرانه آقای اکبر گنجی ایفا نمود. مقالات و افشاگری‌های آقای گنجی، و در مرحله بعد آقایان عماد باقی‌، دکتر ناصر زار افشان، و محمد بلوری [سردبیر روزنامه ایران] نقش بسیار مهمی‌ در نور فشانی بر بسیاری از جنبه‌های تاریک این جنایات داشتند. آقای گنجی هزینه افشا گری‌های خودرا با شش سال زندان و بعد تبعید پرداخت، ولی‌ متاسفانه بسیاری قدر این خدمات آقای گنجی را ندانستند و نمیدانند.

قتل‌های زنجیره در حقیقت از سال ۱۳۶۷ با قتل زنده یاد دکتر کاظم سامی آغاز شد، ولی‌ قتل‌های زنده یادان آقای داریوش فروهر و همسر ایشان خانم پروانه اسکندری، و همچنین زنده یادان آقایان محمد مختاری، محمد جعفر پوینده، دکتر مجید شریف، و پیروز دوانی بود که این جنایات را تبدیل به مهم‌ترین مساله کشور در آن زمان نمود. من دکتر مجید شریف از نزدیک می‌‌شناختم و با ایشان چندین بحث سیاسی در لوس اجلس در سال ۱۹۷۸ داشتم. ایشان هم بسیار با دانش بودند، و هم براستی شریف.

سالها قبل مقاله‌ای به زبان انگلیسی‌ درباره قتل‌های زنجیره‌ای منتشر نمودم، که لینک به آن در زیر پست است.

خداوند روح تمامی قربانیان این جنایات دهشتناک را رحمت کنند.

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

ایران گلوبال
برگرفته از:
فیسبوک نویسنده

فیسبوک - تلگرامفیسبوک - تلگرامصفحه شما

دیدگاه‌ها

نظرات رسیده

ناصر سامی : 

هاشمی رفسنجانی بعد از جنگ چهار استان ویران، اسکله ها و گمرکهای تخریب شده، چند صد هزار رزمنده از جنگ برگشته بیکار، اقتصادی ورشکسته و خزانه ای تهی داشت در حالی که صنایع نفت و گاز ایران نیز به کلی تخریب شده و درآمد ناچیزی داشت که کفاف حل مسائل عدیده اقتصادی و عمرانی را نمی داد.
هاشمی از نور بخش رییس بانک مرکزی و تعدادی دیگر راه چاره خواست و آنها چاره را در بهبود روابط با غرب و گرفتن ۳۰ ملیارد دلار وام از بانک جهانی و صندوق بین المللی پول و نیز جذب سرمایه گذاریهای اروپایی در نفت و گاز ایران دانستند.

به این ترتیب ایران وارد معاملات و مذاکراتی با غرب خصوصا اروپاییان شد و در منطقه نیز به سمت تنش زدایی و ایجاد روابط صمیمانه با امثال سعودی رفت تا موانع جذب وام و سرمایه برطرف شود.

اما سه جریان که هنوز از تحریم و انزوا و ارائه چهره وحشتناک از ایران سود می برند یعنی اسراییل، تندروهای آمریکا در کنار اسلحه سازان و راستهای اروپا و نیز اولیگارشی نفت و گاز روسیه که آن سالها تازه جان گرفته بود از این بابت بسیار ناخرسند بودند و برای شکست این طرح به اتفاق عواملشان در سپاه و بیت خامنه ای هر چه توانستند کردند.
قتلهای زنجیره ای، ترورهای میکونوس، قتل فریدون فرخزاد، انفجار پایگاه خبر عربستان، انفجار آمیا در آرژانتین، ترور قاسملو رهبر حزب دموکرات کردها و ارسال سلاح به این سو و آنسو همه برای به انزوا راندن و دور نگه داشتن ایران از جهان و بدنامی های حقوق بشری بود که توسط این سه جریان رقم خورد و سپاه و نهاد اطلاعاتی متصل به خامنه ای در داخل مجری طرح این جریانها بودند.
این تبه کاری در دوره خاتمی و برای شکست دولت او به طریق اولی تکرار شد و افشای قتلهای زنجیره ای همانند افشای قتل زهرا کاظمی در دولت خاتمی برای مهار این وضعیت بود که متاسفانه به نتیجه نرسید.

آنچه بعدا با دولت روحانی و ظریف و برجام کردند نیز دقیقا کار همین سه جریان قدرت در اسراییل و مسکو و غرب بود تا ظریف و روحانی عقیم بمانند و ایران از تنگنا خارج نشود که با ظهور ترامپ و تخریب برجام کاملا موفق بود.

بعدتر در پست مربوطی توضیح خواهم داد که اتفاقات فاجعه بار ماههای اخیر در ایران ۱۴۰۱ نیز چگونه توسط همین سه جریان و بیت و سپاه در ایران رقم خورد و چرا.

پ., 05.01.2023 - 13:29 پیوند ثابت