رفتن به محتوای اصلی

● زنان

انجمن قلم آمریکا (پن)‌ در بیانیه‌ای از اعطای جایزه «آزادی نگارش پن باربی» به نرگس محمدی، نویسنده و فعال حقوق‌بشر ایرانی خبر داده است.

انجمن قلم آمریکا در بیانیه خود نوشت: « نرگس محمدی که در سی سال گذشته به خاطر نوشته‌هایش و فعالیت‌های حقوق‌بشری‌ خود به وسیله حکومت ایران هدف قرار گرفته، در حال حاضر به خاطر اتهامات دروغین تبلیغ علیه نظام و افترا در زندان است.»
«خانه آزادی»، سازمان آمریکایی حامی دموکراسی، با پاسداشت تعهد و کنشگری مداوم زنان معترض ایران برای پیشبرد آزادی و دموکراسی، جایزه سال ۲۰۲۳ خود را به آنها اهدا کرد.

مایکل آبراموویتز، رییس خانه آزادی، سازمان آمریکایی حامی دموکراسی، با اشاره به تصمیم این سازمان برای ارائه جایزه خود به زنان معترض ایران به دلیل «شجاعت باورنکردنی» آنها گفت: «درحالی که زنان ایران از هر قشری در مقابل نقض حقوق بشر و سرکوب وحشتناک برای آزادی می‌جنگند، جامعه جهانی باید از آنها حمایت کند.»
علی مصلح
در میانه روزهایی که مبارزه زنان ایرانی با حجاب اجباری به خیابان‌های شهرها کشیده و حکومت ایران با استفاده از ابزارهای مختلف سعی می‌کند مقاومت آنان را بشکند، چند بازیگر زن با شهامتی کم‌سابقه در اماکن و رویدادهای عمومی روسری از سر برداشتند و حکومت را در برابر چالشی جدید قرار دادند.
شهاب میرزایی
با آغاز اعتراضات سراسری در ایران، اپوزیسیون خارج از کشور و مخالفان داخلی جمهوری اسلامی در راستای همراهی و هم دردی با جنبش «زن، زندگی، آزادی» به تکاپو افتادند و سعی کردند با برگزاری همایش‌ها و سخنرانی‌ها و ایجاد ائتلاف‌ها و اعلام همبستگی‌ها، بخصوص در فضای خارج از کشور و در فضای مجازی بتواند تغییر و تحولات ایران را پیگیری و رصد کنند و هم اینکه در موقع لزوم برای موفقیت در برابر جمهوری اسلامی به رهبری و راهبری و سازماندهی جنبش بپردازند.
کمیسیون زنان شورای ملی تصمیم 
صدیقه وسمقی
آی مردان جبهه های جنوب و غرب!
زنان کفش های آهنین به پا کرده اند
پوتین های شما کجاست؟
چه نشسته اید
که هر آنچه به دست آورده بودید
                به باد رفت
برای نهادینه کردن دمکراسی در یک جامعه وجود احزاب مختلف با داشتن دیدگاه های سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی یا گرایش های (ایدئولوژی های) مختلف ضروری میباشد. شهروندان دریک جامعه دمکراتیک برای احقاق حقوق و خواسته های خود از طریق دادن رای خود به احزابی که برنامه های حزبی آنها جوابگوی خواستهای سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی آنان می باشد، در سرنوشت خود و چگونگی اداره جامعه ای که درآن زندگی میکنند نقش ایفا میکنند.
مبارزه مان را ادامه می دهیم تا اخوند گم بشه
مسعود آذر
با سخنان دو روز پیش علی خامنه‌ای درباره حجاب اجباری، دور تازه‌ای از رویارویی حکومت با کسانی که نمی‌خواهند زیر بار فشار حکومت برسر حجاب بروند، آغاز شد.رهبر جمهوری اسلامی ایران، روز سه‌شنبه، پانزدهم فروردین‌ماه پس از ماه‌ها سکوت درباره آتش زدن روسری‌ها و اوج گرفتن اعتراض‌ به حجاب اجباری در شهرهای ایران، صریح به این مساله واکنش نشان داد و کشف حجاب زنان را «حرام شرعی و حرام سیاسی» دانست و اعلام کرد «این مسئله قطعاً حل خواهد شد».
محمد سهیمی
اصلا فرض کنیم حجاب از اصول و یا فروع دین است، در ردیف نماز، روزه، و غیره [که نیست]. اگر بخشی بسیار مهمی‌ از زنان، اگر نه همه آنها، حجاب اجباری را نخواهند، تکلیف چیست؟ ارتش، س...، و بسیج را، همانطور که آخوند درباری محمد آقا میری ،عضو شورای شهر تهران، پیشنهاد کرد، به خیابان‌ها بیاورند تا به زور خانم هارا حجاب دار کنند ؟ 
در نخستین روزهای سال نو در ایران و نزدیک به شش ماه پس از کشته‌شدن مهسا (ژینا) امینی، بار دیگر مقابله حکومت با زنانی که بدحجاب می‌خواند خبرساز شده است. برخوردها از جمله در یزد و شیراز که از شهرهای مورد توجه گردشگران در سفرهای نوروزی است، به رسانه‌ها کشیده است. درهمین حال در اقدامی نادر یک مقام قضایی یزد از برخورد یک «آمر به معروف» انتقاد کرد.
علی مصلح
سال ۱۴۰۱ از همان ماه‌های ابتدایی برای سینما و سینماگران ایران خبرساز و جنجالی بود. شاید اگر اعتراض‌های بعد از کشته شدن مهسا امینی هم رخ نمی‌داد، وضعیت مهم‌ترین حوزه فرهنگی و هنری ایران به شکلی که به مدت چهار دهه از سوی حکومت برنامه‌ریزی شده بود، پی
ویدیو پیام نوروزی اعضا شبکه استقلال و برابری پایدار زنان(وایز) به مردم ایران
در همایش “ائتلاف زنان برای مشارکت سیاسی برابر” که به مناسبت ۸ مارس ۲۰۲۳ برگزار گردید، از تمام زنان با گرایش‌های مختلف دعوت شد تا به نام “زن” در کنار یکدیگر بایستند و یک بار برای همیشه هویت زنانه را در تصمیم‌گیری‌های خود در اولویت قرار دهند. ستم سیستماتیک مردانه را که در احزاب مختلف نیز ریشه دوانده، زیر سوال ببرند و با برگشت به هویت زنانه و قرار دادن “حق زن “ در اولویت‌های خود بر احزاب و نگرش‌های سیاسی، روحی مدرن و زنانه تابانده و با تکیه بر قدرت زنان زندگی را مفهومی جدید ببخشند.
کوروش شهرام‌یار
شواهد نشان می‌دهد حتی اگر ماجرای دردناک مهسا امینی در مقر گشت ارشاد، بازداشت سپیده رشنو و یا فیلم التماس مادر یک دختر به ون گشت ارشاد، یا برخورد یک گشت کوهستان با دختران بی‌حجاب و یا افشای ماجرای تیراندازی ماموران گشت ارشاد به بوکسور سابق تیم ملی هم اتفاق نمی‌افتادند، اظهارات محمدصالح هاشمی گلپایگانی، دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر می‌توانست آتش آشوب را در ایران برافروزد.
در مراسمی به میزبانی کاخ سفید و با حضور جیل بایدن بانوی اول آمریکا و آنتونی بلینکین وزیر خارجه ایالات متحده، مراسم اهدای جایزه افتخاری زنان شجاع سال ۲۰۲۳ برگزار شده و طی آن جایزه افتخاری مادلین آلبرایت، «به زنان و دختران معترض ایران» تعلق گرفت.
ابوالفضل محققی
روزی که با نام تو آغاز می شود 
سلام نامت چیست؟ 
 نامم کنجکاویست 
شهامت نافرمانی است 
ابوالفضل محققی
امروز در میان شادی وغرور  فرهاد میثمی آزاد گردید . بسیارانی به استقبال او رفتند .  از شادی اشگ ریختند.من نیز شادمان از رهائی او .میدانم بسیار مادران زندانیان سیاسی با غرور وشادی این آزادی را جشن گرفتند .
پوران متحده ( رحیمی ) را از دست دادیم .
زنی آگاه, فهمیده, ایثارگر, اهل مطالعه , و شکیبا؛
 نویسنده کتاب "عشق به بهای جان"( گفت و گو با بسیاری
 از بازماندگان شهدای بهایی پس از انقلاب) ,
ابوالفضل محققی
بیاد قمر الملوک وزیری  زنی که بعد قرته العین دومین آزاده ای بود که حجاب از سر گرفت .بخش زیبائی از تاریخ زنانه این سرزمین را رقم زد . زن ،زندگی ، آزادی  

بارها براي عروسي و ميهماني بزرگان به باغ عشرت‌آباد دعوت شده بودم. براي
سپیده رشنو، نویسنده و ویراستاری که ویدیوی دعوای یک زن محجبه در اتوبوس با او در شبکه‌های اجتماعی پربیننده شد، حکم «پنج سال حبس تعلیقی (تعلیقِ مراقبتی)» گرفته است.
شب 12 دسامبر 2022 نمایشی به یاد ماندنی از هنرمندان سر شناس دانمارکی و ایرانی در سالن تئاتر Bellevue شهر کپنهاک و با حضور صد ها تماشگر دانمارکی و ایرانی و با ارایه تاریخچه ای از آغاز جنبش انقلابی مردم و نقش محوری زنان ایران شروع شد و سپس هنرمندان به زبان های مختلف از مبارزات زنان جهان و ایران خوانده شد. سود حاصل از این نمایش به سازمان عفو ​​بین الملل اهدا خواهد شد. فرشاد خلقی هنرمند دانمارکی _ ایرانی و خالق کنسرت همبستگی با زنان ایران بود که از سن 14 سالگی به این کشور پناهنده شده است
مجله تایم «زنان ایران» را به عنوان «قهرمانان سال» ۲۰۲۲ معرفی کرد.

این مجله با ستایش از اعتراضات زنان گفت که جنبش آنها در زمینه تحصیل، آزادی‌خواهی و سکولاریسم پیشرو است.
ابوالفضل محققی
 این متن را سال ها قبل فرهاد میثمی زندانی سیاسی که هنوز در بند است!نوشت.
 من نامه ای برای او نوشتم. حال بعد سال ها یاد آوری بخشی از آن نامه تلفیق شده با این روزهای مبارزه، شرافت  وافتخارکه زنان آفریننده وپیشگام آن هستند! خالی از لطف نیست.
"فرم را پر کرده بودم وداده بودم دست متصدی پشت باجه که مشخصاتم رایک به یک وارد کامپیوترمقابلش می کرد.تا رسیدبه قسمت فرزند که من مقابل آن نوشتنه بودم فرزند" علی و صدیقه ". مکثی کرد ! انگارچیزی طبق روال معمول نبود. قبل از این که فرصت کند چیزی بپرسد صدایم را صاف ک
ابوالفضل محققی
حال بنگر که چگونه چشمان هوشیار پوریا ،با آن پیش بینی غریبش! که برآمد یک انقلاب را می دید. بار دیگر گشوده شده است .تا اززبان گشته شدگان دیروز با آیندگان سخن گوید. "مادربر ما اشگ مریز .برما به افتخار بنگر که هرگز نمرده ایم .باز گشته ایم حلول کرده در جان بیقرار هزاران جوان خواهان آزادی.کافی است بدقت نگاهمان کنی!
حمیده صابری

مبارزات زنان ایرانی در رویارویی با ساختار مردسالارانه‌ی مذهبی همیشه بسیار رادیکال بوده‌است. با اینکه ساختار مردسالاری مذهبی بسیار خشن و سرکوبگر بود اما این مسئله هیچ‌گاه مانع مبارزه‌ی زنان نشد. مسیر تاریخی مبارزات تشکیلاتی زنان ایرانی را می‌توان در اواخر دوره‌ی قاجار و با شروع انقلاب مشروطه ردیابی‌کرد.  

فمنیست‌های پیشتازی چون شهناز آزاد در ۱۹۲۰ در مجله‌ی خود به
ابوالفضل محققی
می دانم مسیری بس طولانی به درازای تاریخ این سرزمین پیموده اند. اما نمی خواهم دورتر بروم چرا که هیجان این روز ها زمانی برای بررسی تک تک آن ها نمی دهد. اما من یکی از زیبا ترین وتاثیر گذار ترین این زنان را می شناسم.
فرح شیلاندری
هانا آرنت میگه در "جامعه‌ای که به دروغ‌گوییِ سازمان یافته روی می آورد ودروغ گفتن تبدیل به اصل کلّی می شود و به دروغ گفتن درموارد استثنایی اکتفا نمی کند؛"صداقت" به خودی خودتبدیل به یک عمل سیاسی میشود". چند هفته پیش، زنان در سنندج روسری از سر برداشتند، بعد، زنان زیادی در خیابان های ایران روسری از سر برداشتند.
.

شایعه دستگیری نیلو فر فولادی مبنی بر جاسوسی برای جمهوری اسلامی که پلیس هلند او را دستگیر کرده است در واقع جعلیا ت دستگاه اطلاعاتی رژیم سفاک خامنه ای بود ، این شایعه وسیعادر ۲۴ ساعته گذشته پخش شد و مردان زن ستیز ی که فلسفه لخت شدن را نمی دانند و آن را ناموس زن می پنداران هم به باز پخش تبلیغات اخوندی کمک کردند
ابوالفضل محققی
سه سال از خود سوزی دختری بنام "سحر خدا یاری" "دختر آبی"می گذرد آن روز خشم عظیم ناشی از درد ،ناشی از تحقیر ،اورا ندیدیم .هنوز زمان لازم بود تا شعله بر خاسته ازجان جوان و پرشوراو که در نیستان خشگ حکومت اسلامی افتاده بود به آتشی سرکش که امروز بتمامی دامن خونین جانیان حاکم بر کشور را گرفته است.بدل شود . نامی آتشین ،بشارت دهنده سحر در مبارزه با تاریکی حکومت اسلامی .یاد ش گرامی که ناقوس اعتراض وخشم یک نسل را ببهای جان خود بصدا در آورد .
حمیده صابری
برای اولین بار است که نه تنها زنان موضوعیت اصلی و اساسی شروع یک انقلاب قرار گرفتند بلکه رهبری و هدایت انقلاب هم توسط زنانی صورت میگیرد که با رادیکال ترین رفتار یعنی به آتش کشیدن روسری‌ها اعتراضات را نمایندگی می‌کنند
دات‌پلات نام این ابزار است، و کمک می‌کند که زنان در خانه تغییرات بدن خود را ثبت کنند و از طریق اپلیکیشن موبایل متوجه تغییرات احتمالی بشوند. سرطان پستان دومین عامل مرگ در بریتانیا است اما بسیاری از زنان آزمایش‌های معمول بررسی بدن یا خودآزمایی را در خانه انجام نمی‌دهند.
طاهره خدانظر
این اغراق نیست که بگویم روزانه صدها بار صدا و ناله‌ی زنان دردمند در افغانستان شنیده می شود که با فغان از همه طلب کمک و یاری می کنند و می‌گویند : بدادم برسید ، مرا نجات دهید... .
مسیح علی‌نژاد
من زنی هستم كه ساعت خواب و بيداری‌ام را با ساعت كشوری كه عاشقش هستم تنظیم میکنم. من زنی هستم كه روزی صد بار فحش می‌خورم ولي هزاران بار قوی‌تَر مي شوم.
شراره مهبودی
سپیده رشنو دختری که یک روز صبح، احتمالاً مثل تمام صبح‌های دیگر، سوار اتوبوس بی‌آر‌تی شد، اما بعدازظهر، مسیر زندگی‌اش را عوض کردند. سپیده رشنو، دختری که از شهرستان به تهران آمده بود برای کار و پیشرفت و یک روز صبح سوار بی‌آر‌تی شده و ... و همین. به‌تمام‌معنا همین. نهعضو حزب و دسته‌ای و نه پیشینه‌ای از فعالیت سیاسی؛ می‌گویند داستان‌نویس و ویراستار بوده؛ اما اصلاً چه اهمیتی دارد. ٓآدم می‌تواند با هر شغلی یک روز صبح سوار اتوبوس شود و مثل هزاران آدم دیگر این شهر برود دنبال