رفتن به محتوای اصلی

● ادبیات

وی می‌افزاید: کم‌کم که دست‌ام با گِل و گچ آشناتر شد، درد را هم چاشنیِ کارِ روزانه که داشتم، پس ناخودآگاه آدم‌های دردمند، یکی‌یکی در صورتک‌هایم رو نشان دادند و امروز دو مجموعه‌ صورتک دارم که هر دو به‌نوعی از درد و تنهایی و رنج می‌گویند.
ابوالفضل محققی
نامش را بیاد نمی آورم؛ بیائید نامش را " ملاله " بگذاریم، نامی مرسوم در افغانستان. زنی سیه چُرده با صورتی استخوانی و چشم هائی قیرگون. هیکل نحیفی داشت شاید چهل  سال. گیس های جلوی پیشانی اش سفید شده بود. یک خال سبز خالکوبی شده روی چانه اش بود. لباسهای بسیار ارزان قیمتی داشت که حکایت از فقر او می کرد. خجالتی و مظلوم بود. جلوی در اطاق می ایستاد:" صاحب هر کاری داشتید من این اطاقک زیر پله ها هستم به علی بگوئید صدایم می کند."
ابوالفضل محققی
چند روزی از کم شدن نعره های تهدید گر زمستان نمی گذرد. لشگر سرما هنوز جان سختی می کند میخواهد راه نفس بربندد.اما توانش به آخر رسیده است .سرما با آن قندیل های نیزه گون خود عقب می نشیند.ناگزیر از تسلیم شدن است . رودجاری در اعماق ، پوسته یخ را می شکند.خیزابه های بهاری جاری می شوند.نرمی زمین زیر پایت را حس می کنی.ترک برداشتنش را که با نفس گرم برخاسته از اعماق در هم می پیچد وخبر از فرو ریختن کاخ های زمستانی میدهد. 
ابوالفضل محققی
منتظر جوش آمدن آب ،دم کردن چای ،خوردن استکانی ورفتن سر کار است. چائی را خورده نخورده بر می خیزد .از روی کوچکترین پسرش می بوسد . دری راکه هرگز کلون پشت آن انداخته نمی شود به آرامی می گشاید وپای در کوچه می نهد. زنیست ریزنقش که پای چپش را اندکی می کشد با بقچه کوچکی در زیر بغل به آرامی طول کوچه اکبریه، طول خیابان ذوالفقاری را طی میکند با خوش روئی با نگهبان در ورودی هتل تازه ساز بیمه سلام علیک می کند. وارد ساختمان هتل می شود.
آخرین فوق ستاره مرد عصر طلایی سینمای فرانسه اخیرا یک بار دیگر به صفحه اول روزنامه‌ها بازگشته است. اما این بار نه برای یک فیلم تازه و یا ازدواج در سال‌های پایانی عمر.
منوچهر برومند (م. ب. سها)
ای قلم مونس شبان دراز 
ای بهین هم نوا و همدم راز 
محمد علی اصفهانی
محمدعلی اصفهانی
در سالگرد بهمن شوم پنجاه و هفت
هادی خرسندی
چارلز سوم پادشاه بریتانیا به علت بزرگ شدن پروستاتش به بیمارستان رفت. ما هم می‌رویم به اتاق ایشان در بیمارستان، بعد از عمل جراحی.

 نخست وزیر - تعظیم قربان. افتخار دارم که از طرف خودم و هیئت دولت رفع شدن مسئله پروستات حضرتعالی را ....
شادی ملک‌پور
بینندگان من‌ و تو بعد از سیزده سال ناگهان با تصویری قرمز در تلویزیون مواجه شده‌اند: «با پایان پخش ماهواره‌ای تلویزیون من‌و‌تو می‌توانید تازه‌ترین‌ها را از صفحات مجازی من‌و‌تو دنبال کنید». از میان ده‌ها هزار کامنت برای آخرین تصاویر اینستاگرامی شبکه، اکثرا ابراز تاسف‌ کرده‌ و شماری نوشته‌اند از دیدن صفحه قرمز اشک ریخته‌اند.
خانم ندا النشیف
معاون کمیساریای عالی حقوق بشرِ سازمان ملل!

مصطفی عزیزی
چند ماه پیش فیلمی به نام «ستاره‌بازی» به کارگردانی هاتف علیمردانی که در مونترآل کانادا ساخته شد، در ایران روی پرده‌ سینماها رفت اما خیلی زود به دلیل استقبال نکردن مردم از پرده پایین آمد و اخیرا به اکران مجازی در سینمای خانگی روی آورده است. این فیلم علیه مهاجرت ایرانیان به خارج کشور است و در نقدی که در پی‌ می‌آید، آن را مرور می کنیم
بابک آزاد
دوستان کانال یوتیوب من با نام فناوری مجازی (Virtual tech) در خدمت شماست در کانال یوتیوب من ده‌ها ویدیو وجود دارد شما با استفاده از آنها می‌توانید ویدیوهای ساخت خودتان را از نظر کیفیت ارتقا دهید
مسعود آذر
سریال‌های تلویزیونی گاهی از نظر کیفی، کارگردانی، بازیگری و تیم تولید سرزبان‌ها می‌افتند و رسانه‌ها و منتقدان سینمایی را به نوعی وادار می‌کنند که درباره آنها بنویسند و گاهی حاشیه‌های یک سریال است که پای نقد و بررسی آنها را در رسانه‌ها باز می‌کند و بحث‌انگیز می‌شود. «گناه فرشته» از جمله سریال‌هایی است که تاکنون پنج قسمت از آن در شبکه خانگی نمایش پخش شده و بیشتر به خاطر حاشیه‌هایش در کانون توجه قرار گرفته است.
فراست حیدر پور
این دغدغه ی اصلی ذهن روشن و روح اثیری شاعر جوان ونو آوری است که با تازش به قلب ظلمت ،پای به میدان مبارزه اجتماعی و خلاقیت هنری می نهد. دلش برای باغچه بعنوان زیستگاه زادو بومیش و سرزمین مادریش میسوزد. اومیداند حیاط خانه اش در انتظار بارش یک ابرناشناس خمیازه میکشد واین انتظاری سخت فرساینده است.
هادی خرسندی
حکومت اسلامی تصمیم دارد هرجور شده قبل از انتخابات، نصرالله خان معین خواننده محبوب و پر خواهان را به ایران برگرداند. معین سال‌ها پیش با خواندن ترانه «دلم می‌خواد به اصفهان برگردم»، دلتنگی خود را برای شهر و دیارش ابراز کرده بود. حالا شروع کرده‌اند پیغام پسغام رسانه‌ای که بیا کاریت نداریم!
بابک آزاد
دوستان من در این فیلم توضیح داده ام که چگونه می‌توانید استودیوی مجازی را با لوازمات کاملاً به طور مجانی برپا کنید خواهشمندم از کانال یوتیوب من بازدید کنید و برای حمایت از کارهای من به کانال یوتیوب من آبونه شوید
هادی خرسندی
اسرائیل بارها گفته که تا وقتی رهبران حماس را نکشد، دست از جنگ برنمی‌دارد. جنگ از زمین و هوا ادامه دارد. آمار رسمی داده‌اند که در حملات ارتش اسرائیل به غزه، در هر ساعت ۵ کودک کشته می‌شوند. تاکنون ۳ هزار کودک در غزه کشته شده‌اند. هیچ کدام از این کودکان رهبر حماس نبوده‌اند!
صنعت مد مثل هر سال برای بهار و تابستان شما پیش‌بینی‌های لازم را کرده که چه بپوشید. در اینجا هشت مد را که قرار است در سال ۲۰۲۴ از راه برسند و پر‌طرفدار شوند معرفی می‌کنیم.
در کنار مساله زبان مادری، او دلایل دادخواهی و اعتراضات مردم عرب خوزستان را نیز مورد ارزیابی و بازخوانی تاریخی قرار می‌دهد. اهمیت کار
منوچهر برومند (م. ب. سها)
روحم از درد پریش است و جگر ریش به ریش
آخر ای دد  صفتان  شرم  ز بی  شرمی خویش 
ابوالفضل محققی
شب یلدا با انار این میوه جادوئی معنا می یابد .شکافتن پوسته، رها شدن صد ها یاقوت سرخ ودرخشان نهان شده دردل تاریکی درون پوسته. 
 اما نظامی نه به میوه بل به سخت جانی درخت انار در نگاه داشتن میوه اش نظر دارد.اودرخت انار را به مادری تشبیه می کند که بسختی میوه خود نگاه می داردو مانع از افتادنشان می شود. 
رضا بی شتاب
یلدایِ غمگینِ زمان؛بانویِ خندان آمده
حُزنِ زمان بگذاشته؛دلشاد وُ رخشان آمده
هادی خرسندی
متن پیام تسلیت خامنه‌ای به آیت الله وحید خراسانی به مناسبت فوت همسرش جماعت را خوش نیامده که چرا از آن مرحومه با لفظ «متعلقه» یاد کرده:

«بسم الله الرحمن الرحیم. حضرت آیت‌الله آقای حاج شیخ حسین وحید خراسانی دامت برکاتُه. در گذشت متعلقه محترمه را به جناب عالی و دیگر بازماندگان و منسوبان آن مرحومه تسلیت عرض می‌کنم.»
احد قربانی دهناری
یلدا امید پیروزی روشنایی بر تاریکی است. مردم ما هرگز از امید پیروزی روشنایی بر تاریکی و پیروزی بر ضحاک دست نمی‌کشند. امسال شب یلدا را در شرایطی گرامی می‌داریم که کاوه‌ها و فریدون‌های دوران ما با دلاوری‌های که جهان را به تحسین واداشت در حال به زیر خاک کشیدن ضحاک زمانه هستند.
امسال شب یلدا این امید پیروزی روشنایی بر تاریکی و شب طولانی را با یاد کاوه‌ها و فریدون‌های دوران ما ندا، مهسا، نیکا، محسن، حمیدرضا و صدها کاوه‌ و فریدون‌ دیگر در نبرد با ضحاک زمانه، گرامی می‌داریم.
رضا بی شتاب
آقا دُزده به آسِدعلی:بفرما چایِ دبشِ تازه:لبریز وُ لب سوز و لب دوز...بریزم؟لب وُ ریشِ شکرین بجنبان...آسِدعلی بابا:بریز!بریز عزیزِ لذیذ
ابوالفضل محققی
بسیار جنگیده ایم 
خسته از انقلابی تلخ
غمگین بر کشته هایمان!
رضا بی شتاب
آرزوها اشک شد رؤیا نماند/چشمه هم خشکید وُ بی دریا نماند
موجِ دریا سر فروافکند وُ مُرد/ساحلِ آزُرده را هم مرگ بُرد
گر نسیمی بود وُ نان وُ سفره ای/هر سه اکنون خفته اند در حفره ای
گُل به پایِ کودکان افتاد وُ گفت
ابوالفضل محققی
دروازه های شهر را از دور می بیند. شهری آشنا. فکر می کند بیشتر از چند سالی نیست که از این شهر رفته است. تمام خیابان ها کوچه ها وپس کوچه ها را در ذهنش مجسم می سازد. «از دروازه که وارد شوم به راست خواهم پیچید و خیابان باریکی را خواهم دید که به میدان گاهی کوچک منتهی می شود. با آن دکان های کوچک و درهای چوبی آبی رنگ.آیا هنوز آن چشمه از وسط میدان می جوشد؟ از دهان آن سه فرشته سفید سیمانی آب فوران می کند ؟» حال چهره تک تک دکان دار ها را در نظر مجسم می سازد با آن جلو خوان ها و متاع رنگارنگشان.
ابوالفضل محققی
آزادی، با بریدن ازبند ناف مادر آغاز می گردد.

با ضربه ای که بر تهیگاهت نوا خته می شود.
ابوالفضل محققی
.
هر اتفاقی که در پاریس می افتد بی اختیار به این زیبای خفته فکر می کنم .پاریس شهری که دوست دارد بعد نوشانوش شبنگاهی صبح با بوسه ای از خواب بر خیزد . با ظنازی خمیازه ای بکشد . با قهوه و "کوراسانی" و روزنامه ای  در کافه زیر خانه اش  روز را آغازکند.
مسعود اسماعیلو
او یک نمونه از قربانیان جوان این مملکت است، او بسیار  خشن با دختران جوان ما رفتار کرده و می کند، البته زیر فشار اعتیاد و توهم سلطانی، و امین فردین هم یک لات چاله میدانی در خدمت وزارت اطلاعات چه آگاه و چه ناخوآگاه. افسوس چون تتلو بسیار استعداد داشت اما به گفته خودش تربیت خانوادگی نداشت و پدر معتاد و مادرِ خدمتکاری داشت و قربانی شد، اما با اینکه بد دهن و خشونت گرا بود،
رسانه‌های ایران گزارش دادند که پلیس ترکیه ساعتی پیش امیرحسین مقصودلو ملقب به تتلو را که از چندین سال پیش در استانبول ترکیه زندگی می‌کرد در مرز بازرگان به ایران تحویل داده شده است. بنابر گزارش‌ها او پس از بازگردانده شدن به ایران بازداشت شده است.
همکاران تاتری و علاقمندان به هنر نمایش! »چهــــــره« در نــــــظر دارد بــــــسان ســــــالهــــــای پــــــیش یــــــکبار دیــــــگر جــــشن روز جــــهانــــی تــــاتــــر را در ســــال ۲۰۲۴، در شهــــر کــــلن/ آ لمان، برگزار کند. بــه هــمین خــاطــر از هــم اکــنون از هــمهی تــاتــرورزان و عــلاقــمندان بــه هــنر نــمایــش دعـــوت مـــیکـــنیم
مسعود آذر
روز چهارشنبه، هشتم آذرماه آهنگ جدید «ساسی» به نام «برادران لیلا» منتشر شد. نام ترانه از فیلم سینمایی توقیف شده برادران لیلا، ساخته سعید روستایی الهام گرفته شده و به نوعی ادامه همان آهنگ «نرو سمیه» ( اسفندماه سال ۱۳۹۹) است، آهنگی که برگرفته از تکیه کلام فیلم سینمایی «ابد و یک روز» بود
ابوالفضل محققی
معصومیتی کودکانه، ترس خورده،

گرفتار،

وحشت زده!