● سیاست

محسن کردی
یک جوان شاه الهی همانقدر فسیل است که یک پیرانه سر چپ که امروز ضرورت زمانه اش را در حمایت از رضاپهلوی درک نمی کند. قربان! ما هم ضرر و زیان تبلیغات منفی در سیاست را درک می کنیم! رضاپهلوی هم درک می کند. همین حالا شما که از او حمایت کرده اید از رفتار این جماعت با عالی پیام و شیرین عبادی عزیز  آزرده شده اید. رضاپهلوی نیازی به حمایت این شاه الهی های دایناسورها ندارد و برایش اعتباری نمی آورد اما حمایت اصغر جیلو چرا.
اصغر جیلو
متن زیر منتسب به اقای رضا پهلوی بوده و مورد تایید بسیاری از دموکراسی خواهان ایرانی از طیفهای مختلف است. اما این توئیت در شرایط فعلی برای مقابله با باندهای اوباش متشکل در دسته های کوچک ضربتی، برای تخریب همبستگی ایرانیان خارج از کشورکافی نیست. آنها نه تنها به ترور وتخریب شخصیت دیگران مشغولند، بلکه بدتر از آن به ترور فکری، و کشتن رواداری و پلورالیسم کمرهمت بسته و بدون هیچ پروایی زیر پرچم خاندان پهلوی به خرابکاری مشغولند.
ویژه ایران گلوبال
امروز در پایان جلسه دادگاه حمید نوری گفت: ایرج - سیامک من با هانا دست دادم برین بگین حمید نوری با هانا دست داد. می خوای هانا را ببوسم بعد بروید بگویید حمید نوری هانا را بوسید! . حمید نوری این حرف را سه بار دیگر بلند بلندمی گفت. ( احتمالا از طریق دامادش مسعود و دخترش عطیه شنیده است که ما در مصاحبه ها این موضوع را گفته ایم)
امیر امیری
منطق تحولات جاری، متأثر از چرخش های فکری، بازآفرینی تازه‌ای از امر سیاسی را ناگزیر کرده که به روشی نو در سیاست ورزی منجر شده است.گفتمانی که با زیر و رو کردن فضای سیاسی و قواعد سیاست ورزی، سبب فعال شدن لایه‌های تعیین کننده اجتماعی شده است و با بازیابی دوباره هویت ملی و استخراج سازه های کلیدی آن، ابتکار یک نوزایی ملی را با درایت و تدبیر دنبال می‌کند، هرگز، آن هم در میانه جنبش انقلابی، زیرزمینی نخواهد شد. اثرات نامطلوب سرکوب و اعدام جوانان در روح و روان مردم، طعم شیرین «انتقام» را «شیرین‌تر» می‌کند
ویژه ایران گلوبال
بیست و سوم دی، سومین روز از دادگاه تجدیدنظر حمید نوری در دادگاه استکهلم برگزار شد. نوری، دادیار سابق زندان گوهردشت و متهم به مشارکت در اعدام زندانیان سیاسی در ایران در تابستان سال ۱۳۶۷ است و بیست و سوم تیر ماه امسال در دادگاه بدوی حبس ابد گرفت که در سوئد برابر ۲۵ سال زندان است.
ابوالفضل محققی
انقلابی با ویژگی های خود که بر خلاف فرمول های کلاسیک بشیوه خود عمل می کند.شیوه ای ناشی از تعیر زمان ،تغیر در بنیان فکری نسل جوان که ایدولوژیک نیست.حزبی فکر نمی کند.نگاهش به زندگی واقعیست. منبعث از آنچه بطور عینی درارتباط با زندگی هم نسلان خود در جهان آزاد می بیند.
ابوالفضل محققی
بارها نوشتم بعنوان یک فعال سیاسی تمام هدفم بر این بوده و هست که در جهت جمع کردن تمامی نیروها برای مبارزه با جمهوری اسلامی تلاش کنم. حرکت کردن در راستای نزدیک تمامی نیروهای مخالف بیک دیگرتا آن جا که امکان دارد.
کیانوش توکلی
زیر ضرب بردن رسانه هایی که با استفاده از شرایط دموکراتیک در خارج از کشور به پوشش بی سانسور ویا کم سانسور اخبار داخل کشور مشغولند، یکی از محورهای اصلی فعالیت عوامل مشکوک نفوذی در درون اپوزیسیون است. حتما بیاد دارید که بعد ازانتشار فایل صوتی رعنا رحیم پوردر رسانهای وابسته به رژیم،  کسانی به بهانه دفاع از وی و دفاع  ازبی بی سی فارسی؛ رسانه ایران‌اینترنشنال را به شدت زیر ضرب گرفته و درست عین  نهادهای اطلاعاتی وتبلیغاتی جمهوری اسلامی آن را تروریسم رسانه ای و فاشیستی و دشمن مردم و مزدور عربستان لقب دا
بهزاد کریمی
هماهنگی دمکراتیک آری، آلترناتیو سازی از طریق حزب زدایی نه!

روز اول سال ٢٠٢٣ چند چهره‌ی نام آشنای عرصه‌های مختلف سیاسی، مدنی، هنری، رسانه‌ای و ورزشی کشور طی یک اقدام برنامه‌ریزی شده با توئیت متنی مبتنی بر لزوم گذر از جمهوری اسلامی، با هم اعلام توافق سیاسی کردند که در تبلیغات تا سطح «ائتلاف سیاسی» هم برکشیده می‌شود.
ابوالفضل محققی
یازده سال از نوشتن این مطلب می گذرد  زمان کمی نیست .اما گویا گذشت یازده سال کوچکترین تاثیر ونقشی در زندگی اپوزیسیون خارج بخصوص احزاب وسازمان ها ننهاده است .هیچ چیز در زندگی وفعالیت سیاسی آن ها نمی تواند تاثیر بگذارد وحتی جنبش انقلابی اخیر. هیچ چیزی حتی انقلاب نیز قادر نیست تا وقتی که بحث و جدل آن هاپایان نگرفته آنهارا مجبور به اتحاد بایک دیگر سازد.!! فکر کنم این نوشته بعد یازده سال بی کم وکاست در مورد اپوزیسیون صادق است .تنها کسی که جلوآمده آقای رضا پهلوی است .که او هم شدیدا بخاطر این سنت شکنی م
ابوالفضل محققی
سه روز قبل بطور اتفاقی در جمعی از جوانان تحصیل کرده ایرانی قرار گرفتم که اکثرا فارغ التحصیلان دانشگاه های معتر ایرانی وخارجی بودند.مهندسان وبرنامه نویسانی که در یک پروژه بزرگ در خارج از ایران کار می کنند.شاید بعد از سال ها نخستین باری بود که در جمعی چنین صمیمی و تحصیل کرده از دختران وپسران جوان ونسل معاصر ایران که تازه از کشور برای کار خارج شده اند قرار می گرفتم. تصویری زنده ازنسلی که امروز در میدان مبارزه برای آزادی می جنگند.
امیر طاهری
«صبر کنیم ببینیم آقا چه می‌فرمایند!» این جمله‌ای است که بعضی روحانیون قم در پاسخ سوال درباره سکوتشان در این روزهای حساس ارائه می‌دادند. منظور از «آقا» البته آیت‌الله علی خامنه‌ای است که به‌عنوان «رهبر جهان اسلام» و امام امت در هر زمینه‌ حرف آخر یا «فصل‌الخطاب» را عرضه می‌کند. سپس یک خبر کوتاه در صدر اخبار رسانه‌های حکومتی قرار گرفت: «رهبر» روز چهارشنبه «تعدادی از بانوان فرهیخته را به حضور خواهد پذیرفت». بدین‌سان، چشم‌ها و گوش‌ها براق شد تا ببینیم و بشنویم که «موسای زمان» چه فرامینی از بالای منبر
محمد سهیمی
امروز ۱۵ دی، سالگرد صدور بیانیه وزارت اطلاعات درباره قتل‌های زنجیره‌ای ایران و اعتراف به رهبری و شرکت ماموران خود آن وزارتخانه در آن جنایات وحشتناک می‌‌باشد. به گمان من این یکی‌ از درخشان‌ترین دستاورد‌های دوران ریاست جمهوری آقای سید محمد خاتمی میباشد، که برای اولین در تاریخ معاصر ایران اتفاق افتاد. 
مرتضی ملک محمدی
با آغاز خیزش انقلابی و به موازات تداوم آن مسأله اتحاد نیرو‌ها، سازماندهی و رهبری به مهمترین مشغله ذهنی جنبش تبدیل شده است، به همین علت هر پیام و اقدام کوچک و بزرگی که در این زمینه به جامعه مخابره می‌شود، فورا آنتن‌ها فعال می‌شوند، توجه عمومی جلب می‌شود و انتظارات و واکنش‌های مختلفی را دامن می‌زند.
بحث و بررسی حول شکلگیری یک ائتلاف سراسری با وسعت بیشتری ادامه دارد. در این ویدئو من تلاش کرده ام علت العلل عدم شکلگیری یک ائتلاف فراگیر را توضیح دهم و راه کارهایی را برای تشکیل یک ائتلاف سراسری و دمکراتیک ارائه کنم.
نیره توحیدی
من هنور در تعجب هستم که اولا چگونه میتوان تصویر مرا یک باره با خانم شهین سردارعلی که خیلی قیافه متفاوتی هم دارد اشتباه گرفت و چگونه میتوان فورا از دیدن یک عکس آن هم در اینترنت بدون آنکه هیچ بررسی درباره آن بشود یک باره چنین پیشداوری های منفی برعلیه من و مهمتر بر علیه یک کمیته مهم بین المللی صورت بگیرد؛ کمیته ای که قرار است به یاری سرکوب شدگان راه آزادی ایران بیاید. آیا جز این است که این سمپاشی عجولانه دل دژخیمان حکومت اسلامی را شاد میکند؟!
ابوالفضل محققی
آخرین نوشته آقای بهزاد کریمی که موثرترین و به گونه ای سخنگو ونظریه پرداز حزب چپ هستند.زیر عنوان  "نامه یک جمهوری خواه به آقای رضا پهلوی "بیانگرنگاه یک چپ بی نقص ، عمیق نگرکه خود را محور حقیقت می دانند! است.معتقد به این که همه باید از صافی قضاوت و فیلتری که معیارهایش را ایشان بر اساس آموزه های حزبی مشخص کرده اند بگذرند. بر اساس نوشته ایشان بعنوان یک جمهوری خواه به آقای رضا پهلوایشان بعد از اعلام برائت ومرز کشی با سلطنت طلبان افراطی و در آوردن لباس های موروثی خود! وپوشیدن لباسی که ایشان طراحی کرد
محمد برزنجه
امروز بیش از هر زمانی نیاز به همراهی و همیاری یکدیگر داریم. در این لحظات نقش روشنفکران و سیاسیون بیش از پیش احساس میشود. آنهایی که باید تصمیم های سخت را بگیرند و این کشتی شکسته را به ساحل امید برسانند. صحبت از «اتحاد» دیگر تکراری است. اینجا صحبت از همیاری و همکاری برای نجات از این وضعیت است. 
ابوالفضل محققی
هیچ شده بیتی از شعری ،یا مثلی مثل سوزن گرامافون های سابق تو ذهنتون بیفتد.مرتب چرخ بخورد وتکرار شود ؟
طوری که ذر بیخوابی شبانه  کلافه تان کند ؟ 
یرای من بخصوص این اواخر زیاد پیش می آید.چند روز است این بیت شعر سعدی
ابوالفضل محققی
 شورشی زیبای شهر با چشمانی بسته ،محاصره شده در میان جلادان بدار آویخته شد.
در شهری که سایه گنبدی از طلا و بارگاهی ساخته شده بر جهل مردمی که هنوزدخیل بر مردگان هزار ساله می بندند برآن سنگینی می کند.
ابوالفضل محققی
مدتی نه چندان دوراز زمانی که آقای زید آبادی توبه کرده ودور کار سیاسی زیر عنوان "عارفی به رستگاری رسیده" خط کشیده وقصد مجاور شدن در نجف کردند ،نمی گذرد. توبه ای آبکی که فاصله اعلام کردن وشکستن آن به اندازه فاصله منزل ایشان بود تا منزل دولت مردی بودبنام "محمد خاتمی" که لیاقت اعتماد میلیون ها قلب دردمندی را که نیروی عظیم ملت را تشکیل می دادند نداشت.
در این مقاله من از افراد شناخته شده ای با عنوان «گماشتگان وزارت اطلاعات در بی بی سی» یاد می کنم. منظورم این نیست که وزارت اطلاعات به اینها سود مادی رسانده بلکه میگویم که آنها بدون آنکه متوجه باشند آلت دست وزارت اطلاعات شده اند و باعث شدند تا در طی مدت فعالیت بی بی سی روسای بریتانیایی این رسانه متوجه مشی اصلاح طلبانه بی بی سی و انجام منویات وزارت اطلاعات نشوند.
بابک آزاد
نگاهی به حکم قتل امید دانا و داستان غم انگیز دموکراسی در ایران
می توان و باید با برپائی کمپین های گسترده علیه رژیم و متجاوزان ناانسان و اهرمن صفت هم برای پزهزینه کردن و  توقف آن و هم خنثی کردن هدف رژیم برای ساکت کردن جوانان وخانواده ها و مردم را به ضدخود هم چون بومرنگی که در بازگشت با شدت تمام به صورت خودحاکمیت اصابت کند تبدیل کرد
کیوان شکوری
آرش صادقی دانشجوی اخراجی دانشگاه علامه طباطبایی تهران برای اولین بار در ۱۸ تیر ماه ۱۳۸۸ در مقابل دانشگاه علامه به همراه تعدادی از دانشجویان معترض به نتایج انتخابات ۸۸ توسط نیروهای وزارت اطلاعات بازداشت و به بند ۲۰۹ زندان اوین متعلق به وزارت اطلاعات منتقل گردید. وی پس از ۹۰ روز بازجویی و شکنجه با قرار کفالت به مبلغ ۲۰ میلیون تومان آزاد گردید.
امیر ممبینی
سرود جمهوری اسلامی متعصبانه و فرقه ای است. این سرود یک افزار فشار روانی برای خادم یا نادم شدن انسان است. یا کسی محتوای این سرود را قبول دارد و میخواند، که از آن فرقه است ذوب شده در استبداد. یا کسی مجبور به خواندن آن است، که یا نادم عقیده خویش است یا قبول ندارد اما نمیتواند نخواند. در این مورد آخر، نباید تمکین کننده را محکوم یا طرد کرد، باید ارتجاع و شرایط مجبور کننده را محکوم کرد.
حسن جعفری
برنامه ریزی نیروهای امنیتی برای زیر فشار قراردادن اعضای تیم و خانواده شان که برخی جزئیات آنهم در اسناد هک شده انتشار یافت، از یک طرف و امواج بیرحمانه خشونت کلامی مخالفان در فضای مجازی از طرف دیگر، روزهای سخت و رنج آوری را برای این جوانان به همراه داشت. آنان مثل هر فوتبالیست در هر گوشه از این جهان آرزویشان این بود که این ایام در همان جائی باشند که بودند. آنها ۴ سال در انتظار این روزها بودند و می خواستند فقط فوتبال بازی کنند، اما وضعیت پیچیده جامعه ما انتظاراتی از آنها داشت و وظایفی بر دوش آنها قر
علی کشتگر
بدون فرهنگ مدارا و شعارها و ادبیات خاص آن، بخش خاکستری و مردد مردم و نیز کسانی که در گذشته کنار رژیم بوده‌اند، اما امروز دل و جانشان با جنبش اعتراضی است اکثرا در تردید و انفعال باقی می‌مانند و این به نفع تروریسم حاکم است. شوربختانه و بدبختانه در این جنبش سراسری امید بخش، کسانی که تعدادشان هم کم نیست رویکردی تنگ نظرانه، دفعی و حتی چماقدارانه نسبت به آنهائی که به اندازه خودشان رادیکال نیستند و یا لغزشی از آنان سر زده، دارند. و خیلی راحت به دشنام و طرد و دفع متوسل می‌شوند. و از این طریق در زمین رژی
ابوالفضل محققی
امروز رئیس مجلس اسلامی قالی باف برای حمایت کردن ،روحیه دادن .در گوشی به فرماندهان جانی وعده پاداش دادن. بدیدار مشتی لات وجنایت پیشگانی رفت! که دراین روزهای اخیر با سنگدلی تمام چه بسیار خانواده ها را بسوک عزیزان نشانده اند.

تف برصورت چنین نماینده ورئیس مجلس بیشرفی که درمیان اشگ وخون یک ملت .درکمال وقاحت بی آنکه از شرمی از کشته شدن کیان کوچک،از کشته شدن دختران وپسران جوان داشته باشد
سخنرانی سعید جباری ( رایزن حزب و تحلیل گر سیاسی ) در دفتر پژوهش حزب مشروطه ایران (ليبرال دمکرات)
موضوع : چشم انداز جنبش اعتراضی اخیر در ایران
در روز یکشنبه ۱۶ اکتبر ۲۰۲۲

لینک یوتوب:
https://youtu.be/NR0Z6_vQrPM
لینک فایل صوتی:
https://t.me/hezbemashrootehIRAN/16128

#آری_به_همبستگی_ملی
#اعتصابات_سراسری
#نه_به_جمهوری_اسلامی
عبدالله مهتدی
اعتصاب‌ها و اعتراض‌های سراسری در ایران که همچنان ادامه دارند دست کم از یک لحاظ طی سه روز گذشته نقطۀ عطفی در وضعیت انقلابی امروز به شمار می روند : در سه روز گذشته (از بیست و چهارم تا بیست و ششم آبان ماه) گروه های گسترده تری از مردم به اعتراضات پیوستند، اعتصاب بازار و کسبه در شهرها و استان های کشور وسیعتر و هماهنگ تر از قبل صورت گرفت و جمعیت معترض بیش از گذشته نمادهای مذهبی و نظامی حکومت اسلامی را نشانه گرفتند (به غیر از پایگاه های بسیج و دفترهای نمایندگی رهبر در شهرها و شهرستان ها اینبار مردم خشم
جواد تهرانی
امروز کشور ما وارد فصل جدیدی از تحولات اجتماعی شده است که حاکمیت را وادار میسازد که قالبها و معیارهای خود را تغییر دهد. پس از این بحران حاکمیت آنچه را که در روی کاغذ بنام قوانین اجتماعی دارد برای حفظ پرستیژ خودباورش حفظ میکند اما در عمل نسبت به اعمال آنها به مردم انعطاف بسیاری نشان خواهد داد چون میداند اگر از این بحران که تکامل یافته بحرانهای گذشته بود رهایی یابد بحران بعدی بی تردید بنیادش را از جای خواهد کند و هیچ ترفند و مقاومتی نیز جلودار آن نخواهد بود.
احمد پورمندی
با سلام ، تحیات و سپاس از رهبری داهیانه آن عارف فرزانه، نظر به وظایف دینی و احساس تکلیف، معروض می دارد هجمه ناجوانمردانه ایادی اسکتبار به صاحت مبارک مقام رهبری، اسباب نگرانی شدید امت حزب الله و قاطبه مومنان و مومنات گردیده، این جانبان را که محل اعتنا واقع نمی شوند، نگران و افسرده کرده است.
کیانوش توکلی
تلويزيون ايران انترنشنال در طي پنج سال فعاليت خود، اعتماد بسياري از ايرانيان درون وبيرون كشور را به خود جلب نموده و نقش يك رسانه ملي را براي بسياري پيدا كرده است. در طول اين مدت هم رقبا ي آن ،  تمام تلاش خود را به كار بستند تا اين رسانه را بد نام كرده واز اعتبار بيندازند ولي جز رسوايي بيشتر براي خود و افزايش اعتبار ايران انترنشنال دست آورد ديگري نصیبشان نشد. فعاليتهاي اين رسانه، در هفته هاي اخير در افشاي جنايات حكومتي و پوشش حوادث اعتراضی درون و خارج از كشور، چنان بر جمهوري اسلامي گران آمد، كه و
جمعی از فعالان سیاسی در داخل کشور
در صحنه سیاسی ایران وضعیتی شبیه آچمز در بازی شطرنج بوجود آمده است، وضعیتی که هر دو طرف بازی نمی توانند حرکت کنند.
مردم در جنبش اعتراضی که بعد از مرگ دلخراش مهسا امینی بوجود آمد، با سرعت و شدتی مانند انفجار ناگهانی و غافلگیر کننده یک آتشفشان خاموش شرکت کردند