رفتن به محتوای اصلی

● اخبار ایران و جهان


مردم دل و دماغ ندارند. این را حتما در ایران یا در مورد ایرانی‌ها کم نشنیده‌اید. آیا جانب تراژیک زندگی برای ایرانی‌ها جذابیت بیشتری دارد و منظر کمیک زیست انسانی غالبا فراموش می‌شود؟ مهمان‌های برنامه: محمود فرجامی؛ طنزپرداز و پویا قدوسی؛ استاد دانشگاه.
چرا جمهوری اسلامی تصمیم دارد تا با وجود کاهش قدرت خرید مردم، قیمت بنزین را افزایش دهد؟ حکومت چگونه می‌خواهد به اعتراض‌های احتمالی در این باره پاسخ دهد؟ و آیا سپاه پاسداران در حال برنامه‌ریزی برای تکرار جنایات آبان ۹۸ است؟
ریشه های اسلام ستیزی در ایران - روشنگران قادسیه
خانم رشنو، نویسنده و ویراستار و معترض به حجاب اجباری است که در هفته پایانی تیرماه سال گذشته، به دلیل اعتراض به رایحه ربیعی، زن محجبه‌ای که به او تذکر حجاب داده بود، دستگیر شد. ویدیویی که اعتراض او را نشان می‌داد در شبکه‌های اجتماعی پربیینده شد.
تفاوت فناوری جدید هوش مصنوعی در سرعت یا دسترسی به داده‌ها نیست، آنچه این سیستم‌های هوشمند را متفاوت می‌کند، نوعی خودکاربودن یا حتی خودکامگی است. سیستم‌های هوشمند جدید در یک دور بی‌انتها نه‌تنها دائماً داده‌ها را تحلیل و باز از نو تحلیل می‌کند بلکه در این دور و تسلسل اشتباهات و کمبودهای خود را تصحیح می‌کند و به درجهٔ بالاتری از هوشمندی می‌رسد؛ به درجه‌ای از هوشمندی که گاه جفری هینتون آن را «جان‌دار» می‌نامد.
ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهوری اوکراین، روز یکشنبه طرحی را برای تحریم پنجاه ساله ایران به پارلمان این کشور ارائه کرد.

آندریی یرماک، رئیس دفتر ریاست جمهوری اوکراین روز یکشنبه با اعلام این خبر گفت این تحریم به دلیل تامین پهپادهای روسیه از سوی ایران در جنگ این کشور علیه اوکراین است.
ابوالفضل محققی
شعارو آرزوئی که از نظر من مطلقا تناسبی با واقعیت جامعه امروز ایران ندارد.ظاهر شدن آقای رنانی در قامت یک مصلح اجتماعی که گاه به نعل می زند گاه به میخ نشان ازگرفتار شدن ایشان در برزخی است که از یک طرف تلاش می کند! ببیند که حکومت با این مردم چه کرده وچه می کند. حکومت رو بموتی که به زعم ایشان دیری نخواهد پائید و فرو خواهد پاشید .فرو پاشی که در آن هیچگونه نشانی از عمل کرد ونقش جریان های سیاسی و نقش انقلابی مردم نیست. ازظاهرشدن میلیونی توده های وسیع وبجان آمده نشانی نمی بینی.
به گزارش کانون حقوق بشر ایران، پنج زندانی از جمله یک زن در روزهای ۶ و ۷ خردادماه ۱۴۰۲، در زندان های گرمسار، خرم آباد، سنندج، عادل آباد مشهد و مشگین شهر اعدام شدند.

روز شنبه ۶ خردادماه ۱۴۰۲، یک زندانی به نام عبدالله توتازهی از متهمان مواد مخدر پس از گذشت ۱۶ سال زندان در زندان گرمسار اعدام شد.
روز جمعه ۵ خردادماه ۱۴۰۲ امیر هاشمی مدیر روابط عمومی دیوان عالی کشور در مصاحبه ای با خبرگزاری ایسنا اعلام کرد فرجام خواهی وکیل آقای محمد قبادلو در دیوان عالی کشور رد شده و اجرای حکم اعدام برای قصاص قطعی است.
به گفته کانون حقوق بشر ایران، خط فقر در یک دهه گذشته روند صعودی داشته است. بدلیل سیاست‌های غارتگرانه دولت رئیسی، این روند تنها در سال ۱۴۰۱ رشد ۶۵ درصدی داشته است. مرکز پژوهش‌های مجلس طی گزارشی اعلام کرد، در یک دهه گذشته ۱۱ میلیون نفر به جمعیت زیر خط فقر کشور افزوده شده است. در همین گزارش آمده است که شکاف فقر در دهه ۹۰ صعودی بوده است.
به گزارش کانون حقوق بشر ایران، روز یکشنبه ۷ خردادماه ۱۴۰۲، عبدالرحمن مظفری زندانی متهم به قتل، درحالیکه بیش از ۱۷ سال در زندان به سر برده بود، در زندان سنندج اعدام شد.
نقد آخوند به شاهین نجفی
رد پای سیاه و ننگین ظریف و رائفی‌پور در حرکت لشکر طالبان به سوی فتح تهران
در حالی که انتقادها از عملکرد جمهوری اسلامی در مناطق مرزی کشور افزایش یافته، روزنامه هم‌میهن در گزارشی درباره وضعیت سربازان و ساکنان در مناطق مرزی ایران، اعلام کرد که از سال ۱۳۹۹ تا خردادماه امسال، دست‌کم ۵۰ سرباز در مناطق مرزی ایران کشته شده‌اند.
هیثم بن طارق، سلطان عمان، یکشنبه ۶ خرداد به تهران سفر می‌‌کند؛ سفری که بنا به اعلام مدیرکل خلیج فارس وزارت امور خارجه ایران، هدف آن توسعهٔ مناسبات جمهوری اسلامی با کشورهای منطقه است.
یک روز پس از درگیری مرگبار مرزی بین نیروهای ایرانی و طالبان،، رسول موسوی، مدیر کل منطقه‌ای آسیای جنوبی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران هشدار داده که «مردم و نخبگان دو کشور به هوش باشند هر نوع درگیری به زیان راهبردی هر دو است». بر خلاف روایت مقامات جمهوری اسلامی وزارت خارجه طالبان اعلام کرد ایران درگیری را آغاز کرده است.
روز شنبه در مرز افغانستان و ایران میان نیروهای طالبان و مرزبانان ایرانی در ولسوالی کنگ نیمروز و زابل درگیری رخ داد. طالبان کشته شدن یکی از نیروهایش را تایید کرده است و رسانه‌های ایران از کشته‌شدن دو مرزبان این کشور در تبادل آتش خبر داده‌اند.

ایرنا، خبرگزاری رسمی دولت ایران، با اعلام این آمار گفته یکی از این کشته‌شدگان، «سرباز وظیفه» بوده است.
محمدتقی نقدعلی، دبیر کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس ایران در گفتگویی با یکی از شبکه‌های تلویزیونی جمهوری اسلامی به مجازات شلاق برای بی حجابی اشاره کرد.

او در این مصاحبه گفته است که «جرایم نقدی و غیرنقدی بی حجابی باید سنگین تر باشد، البته مجازات شلاق و محرومیت‌های اجتماعی هم در شرع آمده است.»
رای‌دهندگان امروز در دور دوم انتخابات ریاست‌جمهوری شرکت می‌کنند تا تصمیم بگیرند که رجب طیب اردوغان پس از بیست سال در قدرت بماند یا نه. رای گیری از ساعت ۸:۰۰ صبح به وقت محلی در ترکیه آغاز شد.
به گزارش کانون حقوق بشر ایران، به نقل از منابع حقوق بشری، در جریان اعتراضات به اعدام مجید کاظمی، صالح میرهاشمی و سعید یعقوبی که در شب جمعه ۲۹ اردیبهشت ماه ۱۴۰۲، رخ داد، حدود ۶۰ مرد و ۴۰ زن از معترضان بازداشت و به زندان های تهران بزرگ، اوین و قرچک ورامین منتقل شدند. این بازداشت شدگان حین دستگیری به شدت مورد ضرب و شتم قرار گرفته و روی زمین کشیده شدند.
در آسمان ایرانزمین ستاره نوجوان دیگری خاموش شد . نوجوانی که متولد ۱۳۸۴ و تنها ۱۷ بهار از عمر او گذشته بود.

نوجوانی که برای آزادی جوانان دیگر این مرز و بوم و برای ساختن آینده ای بهتر برای مردم ایران روز ۳۰ شهریور ۱۴۰۱ در شهرری تهران به خیابان رفت تا آزادی را فریاد کند، اما پاسداران ضحاک خونریز، سر و صورت او را نشانه گرفته و متلاشی نمودند.
زندانی سیاسی تبعیدی نوراحمد حسن زهی؛ فرزند نورمحمد؛ متأهل؛ دارای سه فرزند؛ متولد ۱۳۶۵ از هموطنان اهل سنت بلوچ ساکن شهرستان زاهدان است.

نوراحمد حسن زهی به جرم اقدام علیه امنیت ملی و تبلیغ علیه نظام توسط نیروهای امنیتی در تاریخ ۲۴ اسفند ۱۳۸۹ توسط نیروهای اطلاعات زاهدان دستگیر و مدت ۹ ماه را در بازداشتگاه مخوف اطلاعات زیر شدیدترین شکنجه‌ها اغلب از ناحیه پا روی تخت معجزه گذراند.
به گزارش کانون حقوق بشر ایران، عصر روز جمعه ۵ خردادماه ۱۴۰۲، نوجوان ۱۶ ساله ابوالفضل امیرعطایی که در جریان اعتراضات سراسری در شهر ری با شلیک گلوله مجروح شده بود، جان باخت.
به گزارش کانون حقوق بشر ایران، امروز جمعه ۵ خردادماه ۱۴۰۲،در ادامه کشتار زندانیان، ۱۰ زندانی محکوم به اعدام زندان گوهردشت برای اجرای حکم اعدام منتقل شدند. این انتقال حاکی از آن است که در روزهای آینده این زندانیان اعدام خواهند شد.
مهسا (معصومه) احمدی، نامزد حامد سلحشور از معترضان کشته شده در ایذه، از زندان سپیدار اهواز آزاد شد. ‌‌‌

خانم احمدی در ۲۴ فروردین‌، پس از برگزاری مراسم تولد حامد سلحشور بر سر مزارش در راه رفتن به مزار رضا شریعتی، از دیگر کشته‌شدگان ایذه بود که بازداشت شد. ‌
روز شنبه در مرز افغانستان و ایران میان نیروهای طالبان و مرزبانان ایرانی در ولسوالی کنگ نیمروز و زابل درگیری رخ داد. طالبان کشته شدن یکی از نیروهایش را تایید کرده است و رسانه‌های ایران از کشته‌شدن دو مرزبان این کشور در تبادل آتش خبر داده‌اند.

ایرنا، خبرگزاری رسمی دولت ایران، با اعلام این آمار گفته یکی از این کشته‌شدگان، «سرباز وظیفه» بوده است.
آزادی اسدالله اسدی و بازگشت او به ایران از چه مرحله‌ای حکایت دارد؟ جمهوری اسلامی به دنبال چه معامله‌هایی با غرب است؟ مخالفان حکومت چگونه می‌توانند از رویدادهای مشابه جلوگیری کنند؟
نقد وریا امیری به اراذل و اوباش بی سوادِ جمهوری بی خدایان
چگونه سیاست را در فیک مجازی و لمپنیزم صحنه بیمه کنیم
یک عضو کمیسیون شورا‌ها و امور داخلی مجلس می‌گوید «گردش مالی کاسبان فیلترینگ سالانه بیش از ۴۰ تا ۵۰ هزار میلیارد تومان است».

به گزارش شرق، جلال رشیدی‌کوچی با اشاره به نظرسنجی‌ که در یکی از پیج‌های شخصی خود انجام داده گفته ۳۰ هزار نفر در این نظرسنجی شرکت کرده‌اند، حدود ۸۵ درصد شرکت‌کنندگان اعلام کرده‌اند ماهانه بیش از ۱۰۰ هزار تومان برای خرید فیلترشکن هزینه می‌کنند.
روز شنبه در مرز افغانستان و ایران میان نیروهای طالبان و مرزبانان ایرانی در ولسوالی کنگ نیمروز و زابل درگیری رخ داد. طالبان کشته شدن یکی از نیروهایش را تایید کرده است و رسانه‌های ایران از کشته‌شدن دو مرزبان این کشور در تبادل آتش خبر داده‌اند.

ایرنا، خبرگزاری رسمی دولت ایران، با اعلام این آمار گفته یکی از این کشته‌شدگان، «سرباز وظیفه» بوده است.
شاهین نجفی با انتشار یک ویدیو جنجالی ضمن دفاع از محمدرضا عالی پیام از او به شدت انتقاد کرده و او را مورد تمسخر قرار داده است. در کانال یوتیوب سرانه عضو شوید.  
رویارویی زنان مرزشکن اصفهان با فرمانده سپاه و دادن وعده تیر برق به او!
محکومیت جهانی مبادله اسدالله اسدی، دیپلمات محکوم به تروریسم و زندانی در بلژیک، با یک امدادگر بلژیکی زندانی در ایران ادامه دارد و سازمان‌ها و چهره‌های مختلف هشدار دادند چنین توافقی زمینه را ایجاد می‌کند تا جمهوری اسلامی به گروگان‌گیری‌های بیشتری دست بزند.
هشت ماه پس از اصابت گلوله گاز اشک آور به سر یک معترض ۱۶ ساله در ایران، او بر اثر شدت صدمات وارده درگذشت. ابوالفضل امیرعطایی، معترض ۱۶ ساله‌ای بود که در ۳۰ شهریور ۱۴۰۰ در اعتراضات شهر ری در جنوب تهران، بر اثر اصابت گلوله گاز اشک‌آور از فاصله نزدیک به سرش زخمی شده بود.