رفتن به محتوای اصلی

● اخبار ایران و جهان

صندوق بین‌المللی پول درباره پیامدهای منفی گسترش درگیری‌ ایران و اسرائیل به منطقه برای اقتصاد جهان هشدار داده است.

به گفته پی‌یر-الیویه گورینشا، اقتصاددان ارشد صندوق بین‌المللی پول گسترش دامنه منازعه ایران و اسرائیل به خاورمیانه در کنار تغییر مسیر کشتی‌ها برای پرهیز از حمله حوثی‌ها در دریای سرخ، باعث ۱۵ درصد افزایش قیمت نفت و هفت دهم واحد-درصد تورم جهانی می‌شود.
فینال زورآزمایی جمهوری اسلامی و اسرائيل در خاورمیانه جدید
احتمال انصراف اسرائیل با توجه به گذشت زمان از انجام یک اقدام جدی نظامی
بررسی بیشتر در گفت‌وگو با حسین آرین، تحلیلگر امور نظامی و راهبردی و مئیر جاودانفر، تحلیلگر مسائل اسرائیل
پس از چهار دهه رویارویی غیر مستقیم، جمهوری اسلامی برای نخستین بار از خاک خود به اسرائیل حمله کرد. این حمله پهپادی و موشکی، تنش‌هایی را که از انقلاب سال ۵۷ میان ایران و اسرائیل آغاز شده است، وارد مرحله‌ای جدید کرد. اما چرا جمهوری اسلامی تصمیم به این حمله گرفت؟
آمریکا می‌گوید در واکنش به حمله جمهوری اسلامی به اسرائیل، دور جدیدی از تحریم‌ها علیه ایران را با تمرکز بر فروش نفت این کشور، ظرف چند روز آینده اعلام خواهد کرد.
نتایج یک نظرسنجی نشان می‌دهد ۵۲ درصد از مردم اسرائیل با اقدام تلافی‌جویانه علیه جمهوری اسلامی مخالف هستند. به گزارش وب‌سایت آی۲۴ نیوز، این گروه متعقدند حمله اسرائیل به ایران می‌تواند چرخه درگیری‌های منطقه‌ای را بیش از پیش تشدید کند.
وزیر خارجه اسرائیل گفت همراه با پاسخ نظامی، اقدامات دیپلماتیکش در پاسخ به حمله ایران را آغاز کرده است. اسرائیل کاتز در نامه‌ای به ۳۲ کشور از آنها خواسته تا سپاه پاسداران را به عنوان سازمان تروریستی اعلام کنند. در مقابل، مقام‌های ایران هشدار دادند که به تهاجم احتمالی اسرائیل بی‌درنگ پاسخی «گسترده» خواهند داد.
اسرائیل چه زمانی به جمهوری اسلامی پاسخ خواهد داد؟
با افزایش تهدید اسرائیل مبنی بر حمله متقابل به ایران، ابراهیم رئیسی گفت «کوچکترین اقدام علیه منافع ایران» با پاسخی «گسترده و دردناک» علیه همه عاملان آن مواجه خواهد شد. ساعاتی پیش، رئیس ستاد ارتش اسرائیل به صراحت تایید کرد به حمله سپاه پاسداران پاسخ خواهد داد.
ارزیابی احتمالی آخرین تصمیمات در کابینه جنگ اسرائیل در مورد پاسخ دادن به تهران

ان‌بی‌سی‌نیوز:پاسخ احتمالی محدود و خارج از مرزهای ایران در مورد نیروهای نظامی و نیابتی جمهوری اسلامی توسط اسرائیل

بررسی این موضوع در گفت‌وگو با شاهین مدرس، تحلیلگر مطالعات امنیتی و پژوهشگر ارشد مرکز خاورمیانه و نظم جهانی

کابینه جنگ اسرائیل برای بحث درباره واکنش به حمله بی‌سابقه پهپادی و موشکی ایران به این کشور تشکیل جلسه داده است. 

دولت اسرائیل اما علنی نکرد که آیا به تصمیمی رسیده است یا نه.
روزهای پایانی فروردین هزار و چهارصد و سه دو کشور #ایران_و_اسرائیل درگیری‌شان افزایش پیدا کرده و هر روز خبرهای تازه‌ای از این موضوع مخابره می‌شوند. به همین خاطر، بد نیست که درباره نخست وزیر اسرائیل یعنی #بنیامین_نتانیاهو اطلاعات بیشتری کسب کنیم و #زندگینامه او را بررسی کنیم
تازه‌ترین واکنش‌ها به حمله احتمالی اسرائیل به ایران
دشمنان و دوستان؛ یارگیری اسرائیل و جمهوری اسلامی در خاورمیانه
تورج اتابکی، پژوهشگر ارشد در پژوهشکده بین‌المللی تاریخ اجتماعی، درباره واکنش روسیه به حمله جمهوری اسلامی به اسرائیل گفت گمان نمی‌کند روسیه از جنگ در جنوب مرزهای خودش استقبال کند، اما تردیدی ندارد این کشور به درجاتی از اسرائیل حمایت می‌کند.
او در مصاحبه با ایران اینترنشنال افزود در دو سال اخیر شاهد تزلزل در روابط روسیه و اسرائیل بوده‌ایم اما باید در نظر بگیریم کلیسای ارتودوکس روسیه و جمعیت گسترده روس‌ها در اسرائیل نقش چشم‌گیری در حاکمیت اسرائیل دارند و همه اینها فضایی را به وجود می‌آورند که روسیه
در حالی که کشورهای غربی صراحتا از اسرائیل خواسته‌اند از واکنش نظامی که موجب تشدید تنش میان این کشور و ایران شود پرهیز کند، مقام‌های اسرائیلی می‌گویند کابینه جنگ این کشور برای تصمیم‌گیری درباره نحوه پاسخگویی به حمله موشکی و پهپادی ایران ساعت‌ها تشکیل جلسه داده و «معتقد به اقدامی با فاصله زمانی اندک از حمله ایران» است.
وب‌سایت خبری والانیوز به نقل از یک مقام آمریکایی و یک منبع دیگر گزارش داد وزیر دفاع اسرائیل در تماس تلفنی با وزیر دفاع آمریکا گفته اسرائیل هیچ چاره‌ای جز پاسخ دادن به حمله جمهوری اسلامی ندارد.

آکسیوس با تایید این گفت‌وگوی تلفنی نوشت که یوآو گالانت روز یک‌شنبه در این تماس به لوید آستین گفته است اسرائیل نمی‌تواند اجازه دهد موشک‌های بالستیک بدون پاسخ گرفتن، علیه خاکش شلیک شوند.
همزمان با تشدید تهدید متقابل و تنش لفظی میان ایران و اسرائیل، رهبران کشورهای اروپایی همچنان در حال موضع‌گیری و رایزنی برای یک اقدام ائتلافی مقابل ایران هستند. ریشی سوناک، نخست‌وزیر بریتانیا دقایقی پیش در پارلمان این کشور ایران را متهم کرد که به دنبال «بحران آفرینی در خاورمیانه» است و همزمان نخست‌وزیر ایتالیا از تمایل کشورش برای تحریم هر کشوری که علیه اسرائیل اقدام کند، گفته است.
پیش از این، گزارش‌هایی منتشر شده است که جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا نیز به بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل گفته است «در صورت تصمیم اسرائیل برای پاسخ نظامی به حمله دیشب ایران، نباید انتظار مشارکت آمریکا را داشته باشد.»
در ادامه برخوردهای قضایی با رسانه‌ها و شهروندان به دلیل اظهار نظر درباره حمله موشکی و پهپادی جمهوری اسلامی به اسرائیل، دادستانی تهران علیه روزنامه اعتماد، عباس عبدی و حسین دهباشی اعلام جرم کرد. هم‌زمان یاشار سلطانی به دادسرا احضار شد. یک شهروند را نیز در اردبیل بازداشت کردند.

دادستانی تهران روز دوشنبه ۲۷ فروردین از اعلام جرم علیه حسین دهباشی، مستندساز خبر داد و نوشت که او برای ارائه توضیحات به دادسرا احضار شده است.
همزمان با تشدید تهدید متقابل و تنش لفظی میان ایران و اسرائیل، وزرای خارجه آلمان و بریتانیا از «پیروزی» اسرائیل در دفاع و «شکست مضاعف» ایران در حمله، از تل‌آویو خواستند که از اقدام تلافی‌جویانه خودداری کند. روسیه و چین در مقابل دو طرف را به خویشتنداری دعوت کرده‌اند.
مجید شاکری: دنبال توافقی هستیم که کار بکند، یعنی احتمال پذیرشش بیش‌تر باشد، پایدار و قابل تکثیر باشد. در توافق اقدام متقابل، جدولی از تعهدات سنجش‌پذیر طرف ایرانی مقابل تعهدات سنجش‌پذیر طرف آمریکایی قرار دارد.
آقای کامرون در پاسخ به این سوال که اگر اسرائیل اقدام تلافی‌جویانه بزرگی علیه ایران انجام دهد، چه پیامدی خواهد داشت، گفت: «در هر اقدامی، همیشه خطر اشتباه محاسباتی وجود دارد.»

به عنوان مثال، وزیر خارجه بریتانیا معتقد است که ایران در حملات خود به اسرائیل «به‌شدت دچار اشتباه محاسباتی شده‌است.»
مهدی خلجی
تصمیم‌گیری امنیتی و نظامی در اسرائیل و ایران هر دو پیچیده است، اما درباره‌ منطق تصمیم‌‌گیری‌های امنیتی و نظامی جمهوری اسلامی و عوامل تعیین‌کننده‌ داخلی و خارجیِ رفتار منطقه‌ای آن ابهام‌های جدی‌تری وجود دارد.
امانوئل مکرون می‌گوید که فرانسه هر چه در توان دارد انجام خواهد داد تا اسرائیل را متقاعد کند با پاسخ به حمله ایران، تنش‌ را تشدید نکند. همزمان دیوید کامرون وزیر خارجه بریتانیا هم در اظهاراتی مشابه از اسرائیل خواست دست به حمله تلافی‌جویانه نزند و گفت «اقدام تهران تقریبا یک شکست کامل بود.»

امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه روز دوشنبه در مصاحبه‌ای تلویزیونی گفت «همه ما نگران تشدید احتمالی درگیری‌ها هستیم.»
با لغو محدودیت‌های پروازی فرودگاه‌های ایران که با آغاز حملات ایران علیه اسرائیل آغاز شده بود، حرکت هواپیماهای داخلی و خارجی از سر گرفته شد. پروازها در اسرائیل، اردن و عراق هم به حالت عادی بازگشته است.
پس از حمله موشکی و پهپادی گسترده و بی‌سابقه ایران به اسرائیل، هنوز تلاش‌های جهانی برای کاهش تنش و جلوگیری از گسترش این درگیری نظامی ادامه دارد. آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحدگفت که زمان آن فرا رسیده است تا از لبه پرتگاه عقب‌نشینی کنیم. آقای گوترش به شورای امنیت گفت که مردم خاورمیانه با خطر یک درگیری تمام عیار ویرانگر روبرو هستند.
نفتالی بنت، نخست‌وزیر پیشین اسرائیل ، از پاسخ قاطع، محکم و سریع اسرائیل به جمهوری اسلامی دفاع کرد و گفت:« اشتباه استراتژیک اسرائیل در ۳۰ سال گذشته این بود که ما همیشه با بازوهای اختاپوس می‌جنگیدیم، اما به‌ندرت به سر ایرانی آن ضربه‌ای زده‌ایم.»
با گذشت ۲۴ ساعت از حمله موشکی و پهپادی گسترده ایران به اسرائیل، هنوز اخبار و التهاب ناشی از این رویارویی مستقیم میان دو کشور، فضای سیاسی و خبری جهان را تحت تاثیر قرار داده و تلاش‌های جهانی برای کاهش تنش و جلوگیری از گسترش این درگیری نظامی ادامه دارد.
با گذشت ۲۴ ساعت از حمله موشکی و پهپادی گسترده ایران به اسرائیل، هنوز اخبار و التهاب ناشی از این رویارویی مستقیم میان دو کشور، فضای سیاسی و خبری جهان را تحت تاثیر قرار داده و تلاش‌های جهانی برای کاهش تنش و جلوگیری از گسترش این درگیری نظامی ادامه دارد.
این ویدیو داستان زندگی یکی از بزرگترین ماموران سرویس اطلاعات مخفی بریتانیا در ایران است؛ سِر شاپور ریپورتر. مردی که نه فقط خودش که پدرش سِر اردشیر ریپورتر هم از موثرترین چهره های تاریخ معاصر ایران است. پدرش پایه گذار قدرت رضاشاه در ایران شد و خودش نیز در 28 مرداد 32 از عوامل کلیدی در سقوط مصدق و بازگشت قدرت به خاندان پهلوی بود.شاپور ریپورتر مامور مخفی اینتلیجنس سرویس و افسر رابط میان این سرویس و محمدرضا شاه پهلوی بود
حمله بی‌سابقه ایران با بیش از ۳۰۰ پهپاد، موشک کروز و بالستیک به خاک اسرائیل واکنش گسترده‌ای را در سطح بین‌المللی در پی داشت. دبیر کل سازمان ملل متحد و متحدین غربی اسرائیل این حمله را محکوم کردند، هرچند همزمان بر تلاش برای جلوگیری از افزایش تنش تاکید داشته‌اند. چین، روسیه و کشورهای عرب خاورمیانه هم بر خویشتنداری و پرهیز از تنش بیشتر تاکید کرده‌اند. قرار است شورای امنیت سازمان ملل نشست اضطراری تشکیل جلسه دهد.
بن سبطی، پژوهشگر مسائل ایران و اسرائیل درباره عکس‌العمل احتمالی اسرائیل، به ایران‌اینترنشنال گفت: «تمام مسئولان اسرائیل لب دوختند و به هیچ وجه حاضر نیستند توانایی‌هایی را که در آستین دارند بیرون بیاورند تا جمهوری اسلامی بتواند خود را برای سناریوهای مختلف آماده کند.»