رفتن به محتوای اصلی

● گوناگون

علیرضا نوری‌زاده
انقلاب هنوز امام رضا را مصادره نکرده بود. ولیان استاندار و نایب تولیت بود و شاه، تولیت آستان و سالی دوسه بار زائر مزار شاه خراسان. حرم حال و صفایی داشت و چهره شاه‌ شاهان آن دم که خاشعانه چشم به ضریح ثامن‌الائمه دوخته بود، بی‌نیاز از توصیف، خبر از انسانی می‌داد که از ته دل با امام هشتمش حرف می‌زند.
دولت کانادا اعلام کرد به دلیل اقدام‌های حکومت ایران در سرکوب معترضان پس از «قتل مهسا امینی»، تسهیل شرایط تمدید حضور شهروندان ایرانی را که با ویزا و اقامت موقت در این کشور هستند، تا ۱۰ اسفند ۱۴۰۳ تمدید می‌کند.
دولت کانادا اسفند ماه سال گذشته با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد:«با توجه به خیزش سراسری ایران و ادامه نقض حقوق بشر از سوی رژیم ایران، شرایط تمدید حضور شهروندان ایرانی را که با ویزا و اقامت موقت در این کشور هستند، تسهیل می‌کند و بررسی تقاضاهای آنها را برای تمدید حضورشان در کانادا در اولویت قرا
گروه مطالعات افکارسنجی ایرانیان (گمان) نتایج تازه‌ترین نظرسنجی خود را درباره مشارکت ایرانیان در انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری که قرار است روز جمعه، ۱۱ اسفند، برگزار شود منتشر و اعلام کرد که میزان مشارکت در انتخابات بین ۲۵ تا ۳۰ درصد خواهد بود.
 در پاییز سال ۱۴۰۲، یک سال پس از آغاز اعتراضات سراسری در پی کشته شدن «مهسا ژینا امینی» جمهوری اسلامی چهارمین «پیمایش ملی ارزش‌ها و نگرش‌های ایرانیان» را انجام داده است که نتایج آن طبقه‌بندی محرمانه دارد.
عباس میلانی: مخالفت ما با شاه اشتباه بود ولی حکومت پهلوی هم اشکالاتی داشت
ابوالفضل محققی
هیچ صیادی در جوی حقیری که به گودالی میریزد, مرواریدی صید نخواهد . بار ها از خود می پرسم روی سخن این صیاد غوطه ور شده در اقیانوس ، در جستجوی مروارید غلطان باکیست؟ با کدامین صیادان است ؟ کیستند این جویندگان مروارید در جوی های حقیر ! و گودال های عفن؟
در نظرسنجی گمان از شرکت‌کنندگان سوال شد که در میان دو گزینه شرکت در اعتراضات (مانند اعتراضات سال گذشته) و شرکت در انتخابات (مانند انتخابات مجلس شورای اسلامی)، کدام روش را برای ایجاد تغییر در شرایط کشور موثرتر می‌دانند.
حمید فرخنده
اگر نقد پیوسته تحولات سیاسی و بازخوانی تاریخ یا روایت‌های تاریخی را لازم و از نشانه‌های رشد یک جامعه بدانیم، نسل‌های بعد از انقلاب ۵۷ نه تنها حق دارند بلکه ضروری است که به این مهم بپردازند. اصولا همه نسل‌هایی که نسبت به سرنوشت کشور و تحولات سیاسی آن احساس مسئولیت می‌کنند و دغدغه بیرون آمدن کشور از وضعیت نابسامان امروز دارند می‌بایست به نقد همه‌جانبه آن اتفاق تاریخی بپردازند. نکته مهم اما پذیرش تکثر روایت‌ها به مثابه به رسمیت شناختن موجودیت دیگر نیروهای سیاسی کشور است.
ابوالفضل محققی
عزیزی بسیار نزدیک  از ایران زنگ می زند :"  تولدت مبارک"تعجب می کنم !می پرسم"  مگر امروز چه روزی  است ؟" با خنده می گوید "چهل روز مانده به عید بیستم بهمن .یادت رفته حاج خانم  می گفت:"بومنم اوغلوم که یرده، گویده دایانمازده قرخ گون بایراما گالمش دنیایه گلده  سورالار عقله اولده!" "این پسر من که زمین وآسمان بند نمی شد چهل روز مانده به عید دنیا آمد بعد ها عاقل شد!"   تو میخندیدی و می گفتی هنوز هم عاقل نشدم .آخ  با چه محبتی بتو نگاه می کرد و ….
ف. م. سخن
مشکل در تیم ملی و مردم ساکن ایران که هر جور نگاه کنیم یک گوشه زندگی شان «ملایی» ست نیست. مشکل از هپروتیان موسوم به اپوزیسیون است که نمی گویند مثلا کاش تیم ملی برنده شود و مردم به خیابان بریزند و ما این به خیابان ریختن را تبدیل به یک عمل و کار ضد حکومتی کنیم!
تیم ملی فوتبال ایران به فینال رقابت‌های جام ملت‌های آسیا نرسید؛ این تکراری‌ترین جمله‌ای است که رسانه‌های فارسی‌زبان، از جام ملت‌های ۱۹۸۰ تاکنون منتشر کرده‌اند. آخرین قهرمانی فوتبال ملی ایران در این مسابقات به سال ۱۹۷۶ برمی‌گردد. به عبارتی تیم ملی ایران هرگز در زمان حیات جمهوری اسلامی، به فینال یا قهرمانی این مسابقات نرسیده است.
سید جلال فاضلی
اینکه این دولتها و نظام ایران چه نقش مهمی در تبعیض استخدامی فرزندان بومی مناطق مختلف اقلیم اهواز( خوزستان)
هادی زمانی
یک نظام‌ سیاسی که در آستانه فروپاشی قرار دارد، حیوان غول پیکر زخم خورده‌ای است که در چنگال مرگ دست و پا می‌زند. اغلب از شدت درد به این سو و آن سو یورش می‌برد و مرگ آن با کشتار و ویرانی همراه است. اما گاه آرام زانو می‌زند و تسلیم مرگ می‌شود. انگار دیگر اراده‌ای برای ادامه زندگی ندارد. فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی چنین بود. راحت و بدون مقاومت. فروپاشی سلطنت محمد رضا شاه نیز کم و بیش اینگونه بود – نسبتا آرام و بدون مقاومت جدی. جمهوری اسلامی نیز ممکن است دچار فروپاشی شود.
مسعود آذر
سریال تاریخی «سرزمین مادری» یا «سرزمین کهن» پرونده مدرسه فیضیه قم را پس از گذشت ۶۰ سال دوباره برای اذهان عمومی باز کرد، بخشی از مردم در شبکه‌های اجتماعی از دیدن صحنه‌ای که نیروهای نظامی روحانیون را از بالای ساختمان به بیرون پرتاب کردند استقبال کردند و بخشی از مخاطبان نیز به جنبه‌های تاریخی آن اشاره کردند و آن را «تحریف آشکار تاریخ» خواندند.
ف. م. سخن
تلویزیون های ایرانی خارج از کشور، متاسفانه اغلب شان «به دلایل گوناگون و عمدتا مالی» از تلویزیون تنها دوربین و استودیویش را دارند و فاقد سایر لوازم و اسباب یک تلویزیون واقعی به مفهوم قرن بیست و یکمی آن هستند.
صادق زیباکلام - جناب شاهزادۀ ولیعهد، رضا پهلوی، به‌دعوت «موزۀ مدارا» در لس آنجلس، سخنرانی مبسوطی پیرامون حقوق بشر، آزادی، دمکراسی، مدارا، تسامح، تساهل، محکومیت خشونت و تجلیل از اسرائیل ایراد فرمودند. بارها اهمیت و ضرورت آن مفاهیم را مورد تأکید قرار دادند؛ اما حتی یک‌بار به کشتار هزاران کودک و مردم بی‌گناه نوار غزه اشاره‌ای نکردند. گویی کشتار آن ۲۶ هزار انسان، در کرۀ دیگری صورت گرفته و شاهزاده هیچ علم و اطلاعی از آن ندارند.
ناسا نخستین مجموعه بودجه برای ساخت هواپیمای غول‌پیکری که می‌تواند در ارتفاعات جو سیاره [مریخ] پرواز کند و به دنبال نشانه‌هایی از آب در سیاره سرخ باشد را دریافت کرده است.
بزرگترین کشتی تفریحی جهان در اولین سفر خود از میامی در ایالت فلوریدا آمریکا در میان نگرانی‌ها در مورد انتشار گاز متان، به حرکت در آمد.

این کشتی تفریحی که «نماد دریاها» نام دارد به طول ۳۶۵ متر دارای ۲۰ عرشه است و می‌تواند حداکثر ۷۶۰۰ مسافر را در خود جای دهد.
ر شاهزاده رضا پهلوی البته بقول این گروه از جمهوری خواهان , بواقع خود را 
  رهبرانقلاب ملی ملت ایران و رهبر نیروی آلترناتیو رژیم حاکم »  می دانست یا می داند  (بواقع مشخص و معلوم نیست زیرا در مورد سخنان و اعمال ضد و نقیض او نمیشود یک تصمیم کلی گرفت! ) ابتدا سخنان مکرر خودش درباب " من رهبر نیستم یا ادعای رهبری ندارم" را پس می گرفت
پنجاهمین دوره مسابقات کشتی آزاد و فرنگی گرندپری هنری دگلان از ۳۰ دی (۲۰ ژانویه) تا ۲ بهمن (۲۲ ژانویه) در نیس فرانسه برگزار شد. حضور ۳۰۰ کشتی‌گیر از سراسر جهان، این تورنمنت را به محل خوبی برای محک خوردن کشتی‌گیران برای رقابت‌های جدی‌تر تبدیل کرده است.
ابوالفضل محققی
براستی ما را چه می شود؟مارا که مجموعه ای هستیم از جریان ها وافراد مختلف با اسامی مختلف که شاید تنهادر یک چیز اسماء مشترک هستیم."مخالفان جمهوری اسلامی."
بهناز میرمطهریان
محمد نصیری، یکی از پرافتخارترین ورزشکاران ایران و آسیا، در گفتگویی با روزنامه ایران‌ورزشی از وضعیت سخت اقتصادی خود و «آرزوی مرگ هر روزه» گفته است؛ صحبت‌هایی که با واکنش‌های گسترده روبرو شد.
آنا یعقوبیان
تورم در علم اقتصاد به افزایش مداوم سطح عمومی قیمت کالاها و خدمات در یک دوره زمانی معین گفته می‌شود. به بیان دیگر، تورم به معنای کاهش قدرت خرید پول است.
آنا يعقوبيان

فرضیه کوانتوم یا مکانیک کوانتوم یک نظریه فیزیکی است که رفتار ذرات زیراتمی را توصیف می کند. این نظریه بر اساس سه اصل اساسی است:
تحقیقات نشان داده‌اند تجربه احساس تنهایی یا انزوای اجتماعی با افزایش خطر مرگ زودهنگام مرتبط است. سی‌ان‌ان در گزارشی درباره این موضوع به مقاله‌ای پرداخت که اخیرا در مجله "نیچر هیومن بیهیویر" (Nature Human Behaviour) منتشر شده است.
روزنامه هلندی فولکس‌کرانت می‌گوید پس از دو سال تحقیق و گفت‌وگو با ۴۳ نفر از جمله ۱۹ نفر از کارکنان دستگاه‌های اطلاعاتی هلند توانسته به هویت مردی دست پیدا کند که به نوشته این روزنامه، برای اولین بار بدافزار استاکس‌نت را وارد تأسیسات نطنز کرد؛ ویروسی که با آسیب زدن به صدها سانتریفیوژ، به برنامه هسته‌ای ایران لطمه‌ای جدی وارد کرد.
ابوالفضل محققی
بیاد زنده یادان محمد مهدی کرمی و سیدمحمد حسینی  
سالی دردناک چون چهل سال دردناک دیگر بر ملت ایران گذشت.تحمل کردیم  حکومتی را که چهل سال است خدای خانه کرده در وجود خامنه ای  جز از جنگ ،کشتار ،توطئه ،نابودی  سخن بر زبان او جاری نمی سازد .
پویا قربانی
با دو انفجار ۱۳ دی ۱۴۰۲ در مراسم چهارمین سالگرد کشته شدن قاسم سلیمانی در کرمان، که ۸۴ کشته و ۲۸۴ زخمی داشته و داعش مسئولیتش را برعهده گرفته، فضای واکنشی به دوقطبی‌ها میان کاربران ایرانی دامن زده و موج‌هایی در شبکه‌های اجتماعی به راه انداخته است.
فردی به نام وحید بهشتی که به عنوان "فعال سیاسی مخالف جمهوری اسلامی" معرفی می‌شود به دعوت دو نمایندۀ افراطی، در پارلمان اسرائیل حضور یافته و در آنجا سخنانی بر زبان رانده که مایۀ شرمساری نوع بشر است!
با آغاز زمستان، در اکثر نقاط نیمکره شمالی دما کمتر و بیرون رفتن و لذت بردن از هوای تازه دشوارتر می‌شود. این وضع برای میلیون‌ها نفر که خارج از منزل و در هوای آزاد ورزش می‌کنند می‌تواند مشکل‌آفرین باشد.
در سالی که جهان زیر سایه شوم جنگ و مناقشه‌های جهانی و ناآرامی‌های جهان قرار داشت، دنیای علم به مسیر خود ادامه داد.
ارتش آمریکا پنجشنبه هفته پیش هواپیمای فضایی سری ایکس‌-۳۷ بی را به فضا پرتاب کرد. این هواپیمای فضایی با قابلیت استفاده مجدد، که شباهت زیادی به شاتل‌های فضایی کوچک دارد، بدون سرنشین است و تجهیزات آزمایشی محرمانه‌ای با خود حمل می‌کند.
اجماع بر این است که ارگاسم «چیز خوبی» است. تجربه‌ای فوق‌العاده لذت‌بخش که می‌تواند احساس نزدیکی میان دو نفر را تقویت کند. اما آیا ممکن است کارکردهایی حتی بیش از اینها داشته باشد؟ آیا ارگاسم از بیماری پیشگیری می‌کند؟ اصلاً، آیا نمی‌توان گفت ارگاسم نه تنها برای به‌روزی بدن، بلکه برای سلامت بدنه سیاسی نیز مفید است؟ آیا ارگاسم به‌شکلی نهادینه ضدفاشیست است؟ آیا می‌تواند جلوی تمامیت‌خواهی را بگیرد؟
پرستو فروهر
جمله‌ی آن مأمور را دوست عزیزم رضا خندان نقل کرد، وقتی عصر پنج‌شنبه، یک روز بعد از رسیدنم به تهران، همراه با نسرین ستوده که تازه از بازداشت چندروزه‌اش در خاکسپاریِ آرمیتا گراوند آزاد شده بود، به دیدارم آمد. نسرین با رضایت از ایستادگیِ خودش و دیگر بازداشتی‌ها در برابر تحمیل حجاب می‌گفت، از فراگیر شدن روحیه‌ی «زیر بار حرف زورِ مأموران نرفتن» می‌گفت پس از بازداشت و انتقال به دادسرا، ساعت‌ها آنان را در ماشین در حیاط نگه داشتند چون حاضر نشدند که برای ورود به ساختمان به منظور صدور قرار بازداشت،
سیامک نادری
دادگاه حمید نوری به همان میزانی که بدیع، منحصر به فرد و بزرگترین دستاورد تاریخ جنبش دادخواهی مردم ایران و پیروزی عدالت بر ظلم و بی‌عدالتی حاکمان متکی به اسلام سیاسی است، از آغاز تا کنون از حاشیه‌سازی، سوگیری مخدوش و یکجانبه‌نگری و تحریف و روایت‌سازی‌های دور از حقیقت بر اساس منویات حزبی، سازمانی، گروهی و شخصی در امان نبوده است و این بالاتری ضربه به جنبش دادخواهی بطور عام و پیروزی بزرگ دادگاه استکهلم بطور خاص است زیرا جهت و سمت‌گیری درست و اصولی را منحرف می‌سازد و انرژی‌ها را هرز می‌دهد و به بحث‌ه