رفتن به محتوای اصلی

● آخرین مطالب سایت

به گزارش کانون حقوق بشر ایران، صبح امروز روز شنبه ۱۱ آذر ماه ۱۴۰۲، میثم دهبان زاده برای تحمل محکومیت شش ساله راهی زندان اوین شد.

میثم دهبان زاده پیش از این با وثیقه ۵۰۰ میلیون تومانی از زندان اوین آزاد شده بود. او توسط قاضی ایمان افشاری از شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به اتهامات «اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرم علیه امنیت کشور» و «تشکیل گروه به هدف برهم زدن امنیت کشور» به شش سال زندان محکوم شد.
عباس (مجاهد) کورکوری، از جوانان شهرستان ایذه است. او همراه با دوستانش در قیام سراسری ۱۴۰۱ همراه با سایر مردم، شرکت نمود و به همین دلیل در پی آن بودند تا به نحوی، او را دستگیر نموده و اعدام نمایند.
مجاهد کورکوری روز ۲۹ آذر ۱۴۰۱ در جریان حمله‌ی نظامی مأموران سرکوبگر به خانه شخصی‌اش در روستای پرسیلا در ایذه، مجروح و ربوده شد. در روز ۲۹ آذر، مأمورین مسلح با ادوات نیمه‌سنگین نظامی و لشکرکشی گسترده به منزل او حمله کرده و با به رگبار بستن و منفجر کردن منزل آنها، حسین سعیدی و محمود احمدی را به قتل رساند
به گزارش کانون حقوق بشر ایران، ایمان خدری و دانیال خانه زر، پس از ۲۳۶ روز از زمان بازداشت همچنان در بلاتکلیفی بسر می‌برند. این ۲ تن در تاریخ ۲۲ فروردین ۱۴۰۲ توسط نیروهای امنیتی در شهرستان ایذه بازداشت شده‌اند. اتهام این ۲تن عضویت در گروه‌های معاند و فعالیت تبلیغی علیه نظام عنوان شده است.
به گزارش کانون حقوق بشر ایران، در یک هفته منتهی به ۱۰‌آذر حداقل ۲۷کولبر توسط نیروهای امنیتی به قتل رسیده یا زخمی شده‌اند. تشدید سرکوب کولبران طی ماه‌های اخیر در راستای ایجاد جو رعب و وحشت در جامعه به منظور جلوگیری از اوج گرفتن دوباره اعتراضات می‌باشد.
به گزارش کانون حقوق بشر ایران، روز یکشنبه ۱۲ آذر ماه ۱۴۰۲، در زندان بیرجند چهار زندانی با اسامی محمد نعیمی فر (براهویی)، مازیار نارویی، احمد شاهوزهی و یک زندانی ناشناس اعدام شدند. اتهام سه تن از ایشان مرتبط با مواد مخدر اعلام شده است.
ناصر مستشار
بسیاری از نیروهای سیاسی که در فاجعه ۵۷ شرکت فعال داشتند همچنان بخود می بالند که شاه سرنگون شد

خیزش انقلابی زن زندگی آزادی، به رنگین‌کمانی می‌ماند که ایرانیان در آسمان زندگی خود دیدند. آزاده که می‌خواند، هر زمان و هرجا، در صف اول تظاهرات، پر از رنگ و صدای بی‌صدایان
صدف عسگری، بازیگر سینما که بدون حجاب اجباری در چند جشنواره بین‌المللی حاضر شده است می‌گوید پس از بازگشت او به ایران از جشنواره کن، ماموران امنیتی جمهوری اسلامی پاسپورتش را در فرودگاه ضبط کردند و بیش از شش ماه است اجازه خروج از کشور را ندارد.
وزارت دفاع آمریکا می‌گوید یک ناو آمریکایی و چند کشتی تجاری در دریای سرخ هدف حمله قرار گرفته‌اند.

پنتاگون گفته که ماجرا را بررسی می‌کند و بزودی اطلاعات بیشتری در این باره منتشر خواهد کرد. ساعتی پیشتر هم ارتش بریتانیا از یک حمله پهپادی و چند انفجار در دریای سرخ خبر داده بود.
دولت اسرائیل می‌گوید ارتش این کشور ۸۰۰ کانال و تونل زیرزمینی در زیر غزه حفر کرده است. ایلون لوی سخنگوی دولت اسرائیل در یک کنفرانس مطبوعاتی درباره آخرین به‌روزرسانی‌ها درباره عملیات ارتش اسرائیل در غزه گفت: «از زمان شروع جنگ، ارتش اسرائیل ۸۰۰ تونل را شناسایی و ۵۰۰ تای آنها را هم منهدم کرده است.»

فساد مالی ۲ میلیارد دلاری در ایران
اقبال و چنین جلب توجهی در گام نخست موفقیتی برای تهیه کننده و خواننده این ترانه به همراه دارد اما مخالفان سبک و سیاق این خواننده، همچنان منتقد ترانه‌های او هستند و سایت‌های خبری نزدیک به حکومت می‌گویند مضمون این ترانه ترویج بی‌بندباری و شکستن فضای فرهنگی و گسترش بی‌حجابی است.
برگزاری جلسه مدیران این دو تیم با مسئولان زیربط خبر داده اما نامی از این مسئولان نبرده است.

اما در حالیکه در حدود ده روز تا برگزاری داربی باقی مانده است هیچ توضیحی درباره چگونگی دریافت بلیط زنان از سوی فدراسیون فوتبال ارائه نشده است.
امیر حسین مقصودلو معروف به تتلو خواننده جنجالی مقیم ترکیه شب گذشته بازداشت شد.این خواننده متهم است که به اعضا و کارکنان کنسولگری ایران در استانبول فحاشی کرده است. دادستان استانبول امروز درباره تعداد روز بازداشت تتلو رای خواهد داد و او هم اینک در بازداشتگاه است.
همکاران تاتری و علاقمندان به هنر نمایش! »چهــــــره« در نــــــظر دارد بــــــسان ســــــالهــــــای پــــــیش یــــــکبار دیــــــگر جــــشن روز جــــهانــــی تــــاتــــر را در ســــال ۲۰۲۴، در شهــــر کــــلن/ آ لمان، برگزار کند. بــه هــمین خــاطــر از هــم اکــنون از هــمهی تــاتــرورزان و عــلاقــمندان بــه هــنر نــمایــش دعـــوت مـــیکـــنیم
جنگ داخلی لبنان یکی از خونین‌ترین و مهیب‌ترین درگیری‌های نظامی تاریخ معاصر خاورمیانه است. جنگی که صدهزار کشته برجای گذاشت و چندین کشتار گسترده در دوران آن به‌وقوع پیوست. نمونه‌ای کامل از یک خشونت بی‌حدوحصر. این مستند کوتاه نگاهی دارد به تاریخ این جنگ که ۱۵ سال به‌طول انجامید.
شاهرخ شاهید متولد تهران بود و فعالیتش را از ۱۲ سالگی در برنامه کودک رادیو آغاز کرد و در ۱۴ سالگی ترانه آهنگ پاپ «دوستت دارم» را اجرا کرد.

او در دبستان بامشاد و دبیرستان مروی تحصیل کرد و تحصیلات موسیقی خود را در تالار رودکی و تئاتر جامعه باربد گذرانید. همچنین او برای فراگیری ردیف‌های موسیقی ایرانی در کلاس‌های اسماعیل مهرتاش به مدت ۱۰ سال شرکت کرد.
عهد تمیمی که گروهی برای فعالیت‌هایش او را تحسین می‌کنند و گروهی او را ابزار تبلیغاتی می‌دانند یکی از ۳۰ زندانی فلسطینی است که اسرائیل در جریان توافق با حماس آزاد کرد.

تصاویر دیدار عاطفی این فعال برجسته پس از خروج از زندان دامون در نزدیکی شهر حیفا در اسرائیل و بازگشت به کرانه غربی با مادرش منتشر شده است.
نگاه ایرج مصداقی به مستند پنج قسمتی پرویز تابتی
ناصر اعتمادی
یک جوان فرانسوی ایرانی‌تبار دیشب در محلۀ پانزدهم پاریس و در نزدیکی برج ایفل "الله اکبر" گویان به عابران حمله کرد و پس از به قتل رساندن یک جهانگرد آلمانی با ضربات چاقو در برابر دیدگان همسرش دو تن دیگر را در محلۀ شانزدهم پاریس زخمی نمود
 شاهرخ، خواننده ایرانی ساکن آمریکا، «پس از چند سال مبارزه با بیماری سرطان» بامداد یکشنبه ۱۲ آذر در لس‌آنجلس درگذشت.

مرتضی برجسته، هنرمند ایرانی دیگر در لس‌آنجلس که دوست نزدیک شاهرخ بود، در اینستاگرم خود خبر داد که شاهرخ «در زادروزش آسمانی شد». روز ۱۰ آذر تولد هفتاد سالگی شاهرخ بود.
محسن کردی
نه هر که چهره برافروخت دلبری داند*** نه هر که آینه سازد سکندری داند
نه هر که طرف کُله کنج نهاد و تند نشست*** کلاه داری و آیین سروری داند
هزار نکته باریک تر ز مو اینجاست*** نه هر که سر بتراشد قلندری داند
( ابیاتی از غزل شماره 177 حافظ)
در این مطلب از گرتا تونبرگ و ملاله یوسف زی نیز یاد کرده ام. اگرچه هدف من نقد سیاست ورزی مسیح علینژاد است اما شایستگی ملاله یوسف زی باعث شد که عکس اش بر تارک این مقاله بنشیند.
امیر رئیسیان، وکیل توماج صالحی، خواننده معترض، می‌گوید شکایت موکلش «از ضابطین تقدیم دادسرای کارکنان دولت شده است».

آقای رئیسیان روز شنبه ۱۱ آذرماه با انتشار تصویر شکوائیه و لوایح ارائه شده به قوه قضائیه، در شبکه اجتماعی ایکس (توئیتر سابق) نوشت: «در جریان رسیدگی به پرونده طی لوایح متعددی موضوع آسیب‌های جسمی وارده به توماج به دادگاه اعلام شده بود تا این که توماج اخیراً این موضوع را به صورت عمومی اعلام کرد.»
رفیق خوری
برژنف در سال ۱۹۷۳ به نیکسون گفت: «چینی‌ها تمایل به جنگ و خونریزی دارند، بنابراین، باید ما اروپایی‌ها برای کنترل آن‌ها متحد شویم، زیرا آن‌ها در آینده به یک قدرت بزرگ تبدیل خواهند شد»، اما نیکسون به این ایده واکنشی نشان نداد.
یک تحلیل‌گر می‌گوید که ۳۰ درصد از دی‌ان‌ای جسد پیداشده در پرو که ادعا می‌شد متعلق به موجودات فرازمینی است، به یک «گونه ناشناخته» تعلق دارد.

به گزارش نیویورک‌پست، این خبر مبنی بر این‌که ۳۰ درصد از مواد ژنتیکی جسد یافته‌شده به هیچ‌کدام از گونه‌های شناخته‌شده‌ شباهت ندارد، بار دیگر این موضوع را به صدر اخبار کشانده است.
فیلیپو گراندی، مسئول حقوق بشر سازمان ملل، وضعیت غیرنظامیان در غزه را «بحران آوارگی» توصیف کرده است.

آقای گراندی در گفت‌وگو با بی‌بی‌سی از اجلاس اقلیمی کاپ ۲۸ سازمان ملل در دوبی، می‌گوید که فلسطینی‌ها در نوار غزه «هرچه بیشتر به سمت گوشه تنگی از سرزمینی که در حال حاضر یک قلمرو بسیار باریک است رانده می‌شوند.»
 مدیر گروه پولی و مالی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در ایران از جهش قریب‌الوقوع نرخ ارز در بازار خبر داده و گفته است که «عوامل افزایش قیمت ارز همچنان فعال است.»

مهدی دارابی ثبات نرخ ارز در سال جاری را ناشی از افزایش صادرات نفتی و گشایش‌های خارجی ارزی دانسته و تاکید کرده است که «می‌توان انتظار داشت این ثبات در قیمت ارز تا اواسط سال آینده نیز تداوم داشته باشد.»
آیا اسرائیل توان نابودی گردان‌های قسام را دارد؟ عزالدین قسام کیست و شاخه نظامی حماس را چه کسانی حمایت می‌کنند؟
همانطور که گزارش داده‌ایم، جنوب غزه شاهد حملات اسرائیل در پایان آتش‌بس یک هفته‌ای است.

در اینجا ده‌ها فلسطینی در بیرون از خانه‌هایشان در شهرک حمد دیده می‌شوند. یک شهرک که با بودجه قطر در نزدیکی شهر خان یونس احداث شد. به گفته منابع متعدد به ساکنان قبل از بمباران خانه‌هایشان هشدار داده شده بود.

امروز با یه دختر به اسم آنا از داخل اسرائیل صحبت می‌کنیم. آنا یک اسرائیلی آتئیست هست که فارسی یاد گرفته و تو این برنامه با ما فارسی صحبت می‌کنه. آنا به آهنگ‌های شجریان خیلی علاقه داره. به چهار زبان انگلیسی، عبری، فارسی و روسی صحبت می‌کنه وعربی رو هم داره یاد می‌گیره. آنا پیام مهمی برای ما داره درباره اتفاقاتی خارج از اسرائیل که خیلی پوشش داده نمی‌شه.
راهپیمایی اعتراضی علیه رژیم دیکتاتوری جمهوری اعدامی اسلامی کپنهاگ ، شنبه دوم دسامبر
تیم ملی پاراتکواندو ایران در رقابت های پاراگرندپری که در منچستر برگزار شد موفق به کسب چهار مدال طلا و چهار سهمیه بازیهای پارالمپیک پاریس شد.
تقی روزبه
پرویزثابتی، اتهام شکنجه و قتل و ضرورت محاکمه در یک دادگاه بیطرف بین المللی
کیانوش توکلی
چهار سال پيش گفتگو يي داشتم با امير حسين فطانت كه سناريو پرويز ثابتي را شرح مي دهد ، موضوع مهمي كه در مستند گم شد
استفاده اسرائیل از هوش مصنوعی برای حمله به غزه و کارآمدی آن در تشخیص درست اهداف