رفتن به محتوای اصلی

اشنائی بیشتر با سحابی
29.05.2023 - 07:06

« عزت‌ الله سحابی » و توسعه ایران ( بمناسبت دوازدهمین سالگرد نبود او )                 

زنده یاد همراه دولت ملی شادروان بازرگان بر پایداری تعهد و وفاداری به قول تاکید دارد و رمز شکوفایی و استواری جوامع را ایستادگی برتعهدات و پیمانها می داند و میگوید بدون این بنیانها جامعه نمیتواند استوار و پایدار مانده و رشد و توسعه یابد.

اندیشه و تلاش‌های ملی و دینی فرزند خلف ایرانیان راستین، انسانی میهن‌دوست و آزاده، یادآور تحولات اجتماعی نشات گرفته از خرداد 76 میباشد که در آن روزگار تا حدودی اصولی و امید آفرین بنظر میرسید.

مروری بر اندیشه‌های سحابی در سالگرد درگذشت این پاک نهاد منزه از هرگونه آلودگی ضروری به نظر می‌رسد.

توجه به نکات اساسی و بسیار مؤثر دیدگاه وی که کماکان به دلایل روشن با همه اهمیت و اولویت ( بعد از گذشت 25 سال ) بدون اقدام مانده، در جهت حل مشکلات جامعه و نارسایی‌ها با همه تحولات .... توصیه می‌شود.

شادروان سحابی در یادداشتی خطاب به دولت محمد خاتمی می‌نویسد : 

گرفتاری‌ها و عقب‌ماندگی‌ها، جامعه ما را بعد از بیش از یک قرن، هنوز اندرخم کوچه امنیت، آرامش و ترقی نگه داشته است.

ادامه این وضع ما را وادار می‌کند یک لحظه به علت ریشه‌ای این ناکامی‌ها بیندیشیم و تجربه مکرر نکنیم.

- بوروکراسی دو بُعد دارد؛  «ساختاری» و دیگری بعد «کاربردی» و عملی؛ در‌صورتی‌که بعد ساختاری دولت اصلاح و منطبق بر «موازین علمی مدیریت و عقلانیت» و بر مبنای «هزینه- فایده» استوار نشود، اصلاح امور با «تعویض افراد و مقامات» راه به جایی نمی‌برد.

- درباره تبلیغات، به‌ویژه موضوع «تهاجم فرهنگی»، باید توجه داشت که سنگینی بار تبلیغات در شرایط فعلی بسیار بالاست و تبلیغات مبتنی بر «شعار و کسب هویت و امتیاز برای خود و نفی هویت دیگران» و «هتک حیثیت و شخصیت مردم» و شعارهایی از این قبیل، به صورت تکراری رکود جامعه را در پی دارد و آنچه گروهی از مسئولان و رسانه‌ها می‌گویند، «خلاف منظور» از دید جامعه تعبیر می‌شود و نوعی «ضدتبلیغ» به شمار می‌رود و ساختار ایمانی، اخلاقی و پایبندی مردم را سست می‌کند و «لجاجت» جانشین آن می‌شود.

- اگر مردم در عمل بهبود امور، تنش‌زدایی، رفع تبعیضات و امتیازات گروهی و تشنج‌‌آفرینی‌ها را مشاهده کنند، به «خلاقیت و ابتکار» روی می‌‌آورد.

- دقت و تمرکز روی «اصلاح بینش‌ها» و عملکردها و «رفتار اجتماعی مقامات» و گویندگان سیاسی نقش مؤثری خواهد داشت.

- نباید در برابر تبلیغات و دسایس مخالفان نگران بود. سکوت و گزارش‌های متین و مستند از حقایق، «پاسخ‌های آرام و خالی از احساسات» و «اعتراف به اشتباهات» و شکستن بازار شایعات این نقیصه را برطرف می‌کند.

- دولت باید حقایق امور را بدون پرده‌پوشی در اختیار مردم بگذارد و صدق و صمیمیت خود را بروز دهد تا جامعه متقابلا عکس‌العمل مناسب از خود نشان داده و «یگانگی بین حکومت‌کنندگان و حکومت‌شدگان» که یک امر دوطرفه است و از «ضروریت‌های حکمت سیاسی و اجتماعی» به وجود آید.

- بودجه سنگین صدا و سیما که از منابع عمومی و آگهی‌های تجاری تأمین می‌شود، بدون حسابرسی مانده که خود عامل بسیاری از نارسایی‌هاست. این نهاد با این شیوه ساختاری، به‌ویژه در امور سیاسی، فرهنگی و اخلاقی دارای اثر منفی است.

- جامعه مدنی مولود خود جامعه است و دولت توان آن را ندارد که به تشکیل و تکوین جامعه مدنی به صورت مستقیم بپردازد.

- وجود و واقعیت‌های مخالفان درون ملت باید تحمل شود و در اندیشه حذف دیگری نباید بود.

- اگر موفق شویم الگوی انسانی و اجتماعی حقیقی را در عمل پیاده کنیم و پیام‌‌های معنوی را با هنرمندی مطرح کنیم، با اقبال روشنفکران و اندیشمندان مواجه می‌شویم.

ديدگاه‌هاي  اقتصادی : 

- گردش کار اقتصادی باید به مازاد منجر شود و به صورت سرمایه برای توسعه بعدی به کار ‌آید.

اگر این تراکم مازاد از درون اقتصاد بیرون نیاید، ناگزیریم به منابعی دیگر مثل وام خارجی روی بیاوریم.

- اگر سرمایه مالی از مازاد عملکردها، چیزی انباشته نکند، سرمایه انسانی و فنی هم فاقد بهره‌وری خواهد شد.

- ما علاوه بر سرمایه‌ انسانی از دانش فنی برخورداریم؛ اما چرا کار ما پیشرفت ندارد و پیوسته دور خود می‌گردیم؟! دلیلش این است که ما به انباشت، جمع‌بندی و بهره‌گیری از تجارب گذشته خودمان یا تجارب ملت‌های دیگر، اعتقاد نداشته‌ایم.

- اقتصاد ایران «به‌شدت مصرفی» و راهبرد دولت باید واژگون‌کردن این روش باشد تا استقلال، اقتدار ملی و عدالت اجتماعی تحقق یابد.

- در شرایط فعلی، فعالیت‌های تولیدی دولت به تشکیل مازاد اقتصادی، «سود خالص» و انباشت سرمایه برای «توسعه بعدی» منتهی نشده است ...

- چار‌ه‌ای نمی‌ماند جز اینکه توسعه صنعت در میان مردم و جامعه، ایجاد ارزش افزوده از طریق سرمایه‌گذاری صورت گیرد تا توسعه اقتصادی کشور بر مبنای توسعه صنعت خصوصی استوار شود.

- هزینه تولید در سطح جامعه به نحو چشمگیر و تعیین‌کننده‌ای بالا رفته و رقابت را از دست داده‌ایم.

- در این رابطه باید الگوی آنان که در سیاست، «توسعه‌ مرحله‌‌ای» را جایگزین «واردات» و تکوین ساختار صنعتی در جامعه و با موفقیت این پروسه را طی کرده و به بازار جهانی وارد شده‌اند ، مورد مطالعه جدی قرار داد.

- کاهش سطح مصرف در جامعه ساده نیست و به مراحل و تدابیر اقتصادی، سیاسی و فرهنگی، آن هم غیرمستقیم نیاز دارد.

- در مسیر کاهش سطح مصرف دولتی، اولین اقدام دولت باید کاهش هزینه‌های جاری، ریخت‌وپاش‌ها و بذل و بخشش‌ها باشد.

- ناگزیریم برای «حراست از استقلال ملی» هرچه سریع‌تر به یک «ساختار اصولی و علمی در اقتصاد» دست یابیم؛ درحالی‌که فاقد ساختار اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی، سیاسی و صنعتی هستیم.

- دولت موتور حرکت توسعه اقتصادی و اجتماعی و از سویی ضامن عدالت اجتماعی از طریق کنترل قیمت‌ها، نظارت بر حسن و صحت جریان امور، برنامه‌ریز، سیاست‌گذار، جهت‌دهنده روندهای اقتصادی و ... است.

- اگر این موتور محرک، ناظر و سیاست‌گذار، ناکارآمد و فاقد بهره‌وری باشد، به جای عرضه خدمات دولتی و محور توسعه‌ و پایگاه انباشت سرمایه ملی، به عاملی برای اتلاف منابع و ضد پیشرفت بدل خواهد شد و ...

با گرامیداشت یاد و خاطره هاله فرزند برومند شادروان سحابی یادآوری این مهم را ضروری میداند که این دیدگاهها و تذکرات در 25 سال قبل عنوان شده ... انگار که توصیفی از روزگار فعلی کشور دربند شعار و دشمن پنداری میباشد.

شادروان متولد سال ۱۳۰۹ و فعاليت‌های سياسی و تشکيلاتی خود را پس از ۲۸ مرداد سال ۱۳۳۲ آغاز و به هنگام تاسيس نهضت آزادی در سال ۱۳۴۰ به اين حزب پيوست و به همراه شادروانان : محمود طالقانی، مهدی بازرگان و يدالله سحابی در شورای مرکزی نهضت فعاليت می‌کرد، این چهره ملی نیک پندار نگران آینده ملک و ملت میگوید :

در جامعه‌های واقعی، همه افراد مساوی نیستند؛ تفاوت فکری، سلیقه‌ای، اخلاقی و استعدادهای بسیاری دارند، روی این تفاوت‌ها تکیه کردن و بهانه‌ای برای تفرقه و جدایی جستن شرک بشمار میرود و ارتباط، همزیستی، مسالمت و تحمل یکدیگرتقوایی است که سعادت جامعه را تضمین مینماید.

این خصلت‌های جمعی که موجب وحدت و پیوند قلوب مردمان می‌شوند را باید تقوای اجتماعی دانست و خصائلی میباشد که «در قرآن با لغت متقین آمده‌ » چون کارکرد اجتماعی دارند.

با گرامیداشت این چهره های ماندگار، فرزند اندیشمند  وطنمان( البته با پوزش از محضر ارجمند میلیون ها جوان تحصیل کرده که بینش و باورهای ملیون را - عامل روی کار امد ن رژیم جاهل فاسد پایدار بر زر ، زور و تزویزمیدانند !) بدون تردید میتوان گفت که اگر امروز سحابیها و دیگر «ملیون پاک دست متخصص با همه پندار نیک» میبودند و شاهد اینهمه تنگ نظری های خلاف منافع ملی، مخلصانه همراه با دیگر ایرانیان اهورائی میگفتند :

& تحجر سازمان‌یافته به آخرین مرحله خود رسیده و حکومت خودمحور عقل‌ستیز، نخبه‌کشی و استعدادکشی می‌کند.

& مجموعه حکومت طی 4 دهه «مثلث فلاکت» را پدید آورده که  اعمال - اما اعلام نمی‌شود.

& رویاهای نابخردانه در زمینه چگونگی انتصخاب  بقول سید مظلوم «کارپرداز بزرگ»که حتی تحمل او را با همه سلب اختیارها  ندارند، با واقعیات جامعه  فاصله بسیار داشته و «ساختن خانه بر شن های روان »میباشد.

& این ساز و کارها در این روزگار« پر آب و چشم » با اینهمه وسایل ارتباط جمعی غیر قابل حذف در دست همگان، بیقین پایگاهی در دلهای ملت بزرگوار، پر تحمل و البته محافظه کار! تاریخ ساز ایرانمان ندارد.

& این ملت به امت تبدیل نشد، حاکمان اسلامی نیز خلیفه نخواهند شد، در سده های گذشته خلافت را با رنج بسیار به تاریخ سپردیم و مکتب ایرانشهری سر برون آورد و با اهدای خون های زیاد استبداد را به بند کشیدیم و مشروطیت را بنا نهادیم.

& همه ما «در یک خودزنی تاریخی» مسیر را گم کرده بقول شادروان « ژیسکاردستن » باحرکتی عجیب مشابه « خود کشی نهنگها »گرفتار طوفان جهل و فساد شدیم اما درسهایی آموختیم و بر اسراری دست یافتیم.

& امروز همه آن آموخته ها، دستمایه مبارزات آرام با حفظ زیر ساختها و سر مایه های ملی از همه مهمتر جان انسانهای اندیشمند این ملت در تداوم مشروطیت و احیائ حقوق شهروندی ایرانیان است و «ببار نشستن ان ایده های مناسب نجات این ملک و ملت» در همین نزدیکی ها.  

& این  همه ناملایمات ( در بحبوحه  تامین معاش، روزمره گی، دغدغه فردا، عدم امکان برنامه ریزی، افت روزانه ارزش پول در دستشان و از همه مهمترفرار مغزها، نابودی اخلاق و تضعیف میهن و دیگر دوستی و... ) الویت خود را دارد.

& این ملت در آتش چهل و سه سال گذشته آبدیده شده و راه خروج از طوفانها را شناخته است.

& تا آنجا که با آگاهی و هوشیاری موفق شده «حکومت جمهوری اسلامی » را وادار به «خودزنی های پی در پی » و در نهایت «خودکشی و شلیک تیر خلاص در همین روزها با تمهیدات داهیانه شورای ناتوان سالمند «نگهبان منافع خود» بنمایدکه «باش تا صبح دولتش بدمد !»

& توصیه اینکه از اين به بعد بجاي كلمه «رئيس جمهور» از «کارپرداز بزرگ» یا «مسئول فاقد اختیار» استفاده شود تا اصطلاح «ریاست جمهور» بیشتر از این لوث نشود ؟!

& اگر همه ملت بگویند آری اما شورای نگهبان بگوید نه، نظراین جماعت با توصیفی که برفت  با همه ویژگیها درست و عین ثواب است.

& بهتر نیست شورای نگهبان به جای صرف وقت و تصمیماتی مغایر منافع ملی، هزینه اجرای انتخابات که در واقع «صرفا گرفتن رای» و ژست دمکراسی ! میباشد را - بمصرف امور خیریه برساند و فرد مورد نظر را منصوب نمایند !

& سالها پیش ادعا میشد در زمینه تولید برق هسته ای در ردیف کشورهای اول دنیا هستیم و هیچ کمبود برق نخواهیم داشت ، این همه هزینه و خسارت مادی و معنوی که ملت دردمندمان برای هسته ای شدن دادند، مشابه سایر دست آوردها - نتیجه اش قطع برق  با اینهمه خسارت که هنوز عمق فاجعه از این بابت در پیش.

شادروان عزت الله سحابی حدود ۱۵ سال را در زندان‌های رژیم گذشته و فعلی گذارند و در دهم خرداد 90 همراه
زنده یاد « دخترش هاله » جان به جان آفرین تسلیم نمود.        

« روانشان  شاد و یادشان  نیکو باد »

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

ضیاء مصباح
برگرفته از:
اسناد واطلاعات موجود

فیسبوک - تلگرامفیسبوک - تلگرامصفحه شما

توجه داشته باشید کامنت‌هایی که مربوط به موضوع مطلب نباشند، منتشر نخواهند شد! 

افزودن دیدگاه جدید

لطفا در صورتیکه درباره مقاله‌ای نظر می‌دهید، عنوان مقاله را در اینجا تایپ کنید

متن ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
CAPTCHA
لطفا حروف را با خط فارسی و بدون فاصله وارد کنید CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.