رفتن به محتوای اصلی

سپیده رشنو از احضار خود به دادسرای اوین خبر داد.
29.05.2023 - 01:58

 

خانم رشنو، نویسنده و ویراستار و معترض به حجاب اجباری است که در هفته پایانی تیرماه سال گذشته، به دلیل اعتراض به رایحه ربیعی، زن محجبه‌ای که به او تذکر حجاب داده بود، دستگیر شد. ویدیویی که اعتراض او را نشان می‌داد در شبکه‌های اجتماعی پربیینده شد.

در احضاریه اخیر او آمده است که «ظرف مدت ۵ روز جهت دفاع از اتهام انتسابی» در شبعه یکم دادسرای اوین حاضر شود.

پس از آنکه خانم رشنو سال پیش بازداشت شد، اعترافات اجباری و تلویزیونی او از صدا و سیما پخش شد که اعتراضات زیادی را در پی داشت. در فاصله کوتاهی بعد از پخش «اعترافات» خبرگزاری هرانا به نقل از منابع مطلع گزارش داد که او پیش از پخش این برنامه، به دلیل ضرباتی که به شکمش وارد شده بود، به بیمارستان منتقل شد و برای ساعاتی تحت نظر پزشکان بود.

خانم رشنو سپس با وثیقه آزاد شد و اخیرا در صفحه اینستاگرامش نوشت که دانشگاه الزهرا به دلیل «عدم رعایت پوشش اسلامی» دو ترم او را از تحصیل تعلیق کرده است.

تصویری جدید از سپیده رشنو منتشر شد؛ قوه قضائیه می‌گوید او تفهیم اتهام شده

در تصویری که روابط عمومی قوه قضائیه در اختیار رسانه‌های نزدیک به حکومت گذاشته، سپیده رشنو در حال مطالعه چند برگه دیده می‌شود

 

در تصویری که روابط عمومی قوه قضائیه در اختیار رسانه‌های نزدیک به حکومت گذاشته، سپیده رشنو در حال مطالعه چند برگه دیده می‌شود و صورتش به شکل واضح معلوم نیست

 

در پی افزایش اعتراض‌های کاربران شبکه‌های اجتماعی، «مرکز رسانه قوه قضائیه» عکسی جدید از سپیده رشنو منتشر کرد و اعلام کرد که او در «دادگاه انقلاب» تفهیم اتهام شده است.

بعد از پخش «اعترافات» خانم رشنو از صدا و سیما، به مدت نزدیک به سه هفته هیچ خبری درباره او منتشر نشد و موجب شد تا برخی از کاربران در شبکه‌های اجتماعی با هشتگ # #سپیده_رشنو_كجاست پیگر وضعیت او باشند.

حال چنان‌که قوه قضائیه می‌گوید، او در یکی از شعب «دادگاه انقلاب» با سه اتهام روبه‌رو شده است:

  • اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرم علیه امنیت کشور ازطریق ارتباط با افراد خارج‌نشین
  • فعالیت تبلیغی علیه جمهوری اسلامی
  • تشویق مردم به فساد و فحشاء

در گزارش روابط عمومی قوه قضائیه روشن نیست که سپیده رشنو چه روزی تفهیم اتهام شده است. اما این گزارش در روز شنبه، ۲۹ مرداد منتشر شده است.

بدین ترتیب آنچه «اعترافات» خانم رشنو توصیف شد، در زمانی از صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران پخش شد که او نه تنها محاکمه نشده بود، بلکه حتی نمی‌دانست به چه اتهامی دستگیر شده است.

سپیده رشنو در گزارشی که صدا و سیما پخش کرد

منبع تصویر،IRIB

توضیح تصویر،

سپیده رشنو در گزارشی که صدا و سیما پخش کرد

در فاصله کوتاهی بعد از پخش «اعترافات» خبرگزاری هرانا به نقل از منابع مطلع گزارش داد که او پیش از پخش این برنامه، به دلیل ضرباتی که به شکمش وارد شده بود، به بیمارستان منتقل شد و برای ساعاتی تحت نظر پزشکان بود.

به نوشته هرانا خانم رشنو، در روز پنج‌شنبه، سی‌ام تیرماه دچار خونریزی داخلی شده و در بیمارستان طالقانی تهران تحت معاینه قرار گرفته است.

در روز شنبه هشتم مردادماه – ۹ روز بعد از بستری شدن خانم رشنو در بیمارستان – صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران، ویدئویی را به نام «اعترافات» او پخش کرد.

در تصویر جدیدی که از خانم رشنو منتشر شده نیز چهره او به وضوح دیده نمی‌شود.

مقام‌های جمهوری اسلامی به این گزارش واکنشی نشان ندادند.

سپیده رشنو کیست؟

سپیده رشنو

منبع تصویر،SOCIAL MEDIA

سپیده رشنو، نویسنده و ویراستاری است که در هفته پایانی تیرماه، به دلیل اعتراض به رایحه ربیعی، زن محجبه‌ای که به او تذکر حجاب داده بود، دستگیر شد.

پیش از دستگیری سپیده رشنو، ویدئویی از اعتراض او به رایحه ربیعی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد که در آن، خانم ربیعی در یک اتوبوس همگانی، خانم رشنو را تهدید کرد و گفت که ویدئوی او را به سپاه می‌دهد.

رایحه ربیعی که ظاهرا هیچ‌گونه مسئولیت حقوقی و قانونی در زمینه حجاب زنان دیگر ندارد، از سپیده رشنو خواسته بود که حجابش را رعایت کند؛ تذکری که با اعتراض خانم رشنو روبه‌رو شد.

رایحه ربیعی سپس تلاش کرد که با موبایلش، ویدئویی از خانم رشنو ضبط کند تا به گفته خودش در اختیار سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بگذارد. این اقدام رایحه ربیعی با اعتراض دیگر شهروندان روبه‌رو شد که جملگی از خانم رشنو حمایت کردند.

در نهایت به دلیل اعتراض گروهی زنان حاضر در اتوبوس، رایحه ربیعی مجبور شد که از اتوبوس پیاده شود.

انتشار این ویدئو با استقبال گسترده شهروندان در شبکه‌های اجتماعی روبه‌رو شد که مقاومت اعتراضی سپیده رشنو و حمایت جمعی حاضرین در اتوبوس را ستودند.

اندکی بعد، خانم رشنو دستگیر شد.

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

ایران گلوبال
برگرفته از:
بی بی سی

فیسبوک - تلگرامفیسبوک - تلگرامصفحه شما

توجه داشته باشید کامنت‌هایی که مربوط به موضوع مطلب نباشند، منتشر نخواهند شد! 

افزودن دیدگاه جدید

لطفا در صورتیکه درباره مقاله‌ای نظر می‌دهید، عنوان مقاله را در اینجا تایپ کنید

متن ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
CAPTCHA
لطفا حروف را با خط فارسی و بدون فاصله وارد کنید CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.