رفتن به محتوای اصلی

ایران گلوبال، سايت گل و بلبل
27.07.2012 - 12:33

"سايت ايران گلوبال يك سايت گل و بلبل هم مدعى جمهوريخواهى و هم سكولار دو اتشه است و هم نيم چشمى به سلطنت دارد و هم نيم انتظارى از باندهاى درون حكومت و ملى مذهبى هاى از چرخ خارج شده... اما حواس صاحب سايت جمع است كه تا زور دارد از هرچه بو و رنگ سرنگونى طلبى است، خود را دور نگاه دارد." (سیاست نابخرادانه و نابخردان عالم سیاست، نوشته آقای سینا شکیب)

 در اینکه سایت ایرانگلوبال یک سایت گل و بلبل است، هیچ شکی نیست. ایرانگلوبال جزو معدود سایت‌هایی است که نقطه‌نظرات همه گرایش‌های سیاسی را منتشر می‌کند و به این تعبیر سایت گل و بلبل است. سایتی که خود را از تمام قید و بندهای ایدئولژیک رها ساخته و آزادی بیان را مدنظر قرار داده است.

اگر به مطالب منتشر شده در سایت دقت شود، می‌توان به راحتی دیدگاه‌های جمهوری‌خواهانه، اصلاح‌طلبانه، سلطنت‌طلبانه، مشروطه‌خواهانه،تمامیت‌طلبانه، استقلال‌طلبانه، دیدگاه‌های ملی-مذهبی‌ها و سرنگونی‌طلبانه و... را در آن مشاهده کرد. در  زمینه انتشار اخبار هم هیچ حد و مرز و قید و بندی ندارد و در مورد ایران، اخبار سرتاسر ایران را منتشر می‌کند و به بایکوت خبری مناطق "حاشیه‌ای" و نشر اخبار مرکز تن نمی‌دهد.

ایرانگلوبال برعکس بسیاری از سایت‌های دیگر، یک‌سونگرانه نیست، زیرا یک حزب یا سازمان سیاسی نیست و به هیچ حزب و سازمانی هم وابستگی ندارد تا منافع آن را دنبال کند و متعهدانه و متعصبانه، هر آنچه را که خلاف منافع حزب و سازمانش باشد، سانسور کند و یا به خیال خود، بکوبد و محو و نابودش نماید!

ایرانگلوبال تلاش دارد تا محلی برای تبادل اندیشه‌ها و نگاه‌ها باشد. تا به متعصبین ایدئولوژیک نشان دهد که راه دیگری بجز دشمنی و کین‌توزی به دگراندیشان وجود دارد. نشان دهد که هر آنکه را که مانند ما نمی‌اندیشد، نباید سانسور کرد و برای از بین بردن آن تلاش نمود. نشان دهد که اندیشه‌ها به جبر و زور و فحاشی و هتاکی از بین نمی‌روند ولی در گفت و شنود و آشنایی با اندیشه‌های دیگر و مباحثه، صیقل‌پذیرند.

روزنامه کیهان شریعتمداری عادت دارد که نظرات منتشر شده‌ی خوانندگان را به ایرانگلوبال نسبت دهد. البته کیهان شریعتمداری در این ترفند تنها نیست. برخی از سازمان‌های سیاسی و اعضا و هوادارانشان نیز که حاضر به شنیدن نقد نظرات و دیدگاه‌ها و ایدئولوژیشان نیستند، درصورتی‌که مطلبی در نقد اندیشه‌هایشان در ایرانگلوبال منتشر شود و به مذاقشان خوش نیاید، با کیهان شریعتمداری هم‌صدا می‌شوند و می‌نویسند: "از در فشانى هاى جديد اين سايت..." یا "دايه خردمند ايران گلوبال..." و یا "فالگير ايران گلوبال با هرزه گويي...". این کلمات برای ما تازه‌گی ندارند. ما آنها را بارها و بارها در کیهان شریعتمداری خوانده ایم! متاسفانه این کلمات به نحوی دیگر، علاوه بر نشریات حکومتی، در ادبیات برخی سازمان‌ها و احزاب ایدئولوژیک، برای مقابله با اندیشه‌های دگراندیشان جاری است.

ایرانگلوبال بارها اعلام کرده است که: "مدافع یک جمهوری سکولار و دمکرات در ایران فرداست، و بنابر خصلت گفتگو و دیالوگ خود،مخالف سیاست حذف نظرات سایر دگراندیشان حقیقی و حقوقی است و در این خصوص سانسور را کار نادرستی می داند. همگامی و اتحاد عمل کلیه نیروهای سکولار ایرانی برای حقوق بشر و دمکراسی در کشور را پی می‌گیرد. به معرفی مطالب و دیدگاههای ایرانیان حول مهمترین مسایل جنبش دمکراسی‌خواهی می پردازد. گزینش و انتشار هر نوشتاری در این سایت در راستای باور و احترام به آزادی اندیشه و بیان و گردش آزاد آن است و لزوما تاییدی بر محتوا و مضمون آن نیست و همواره نویسنده و منتشر کننده مسئول و پاسخگو می‌باشد."

با نگاهی گذرا به مطالب منتشر شده در ایرانگلوبال، می‌توان به روشنی مشاهده کرد که این سایت برای "دفاع از یک جمهوری سکولار و دمکرات در ایران فردا" خود را محدود و مقید به انتشار دیدگاه‌های یکجانبه‌ی "جمهوری‌خواهان سکولار و دمکرات" نمی‌کند، بلکه اندیشه‌های همه طیف‌ها را منتشر می‌کند زیرا معتقد است که تنها با احترام به آزادی بیان و فراهم آوردن امکان آشنایی با اندیشه‌ها و دیدگاه‌های دیگر است که می‌توان ره به سوی روشنگری و انتخاب آزاد برد.

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

اژدر بهنام

فیسبوک - تلگرامفیسبوک - تلگرامصفحه شما

توجه داشته باشید کامنت‌هایی که مربوط به موضوع مطلب نباشند، منتشر نخواهند شد! 

افزودن دیدگاه جدید

لطفا در صورتیکه درباره مقاله‌ای نظر می‌دهید، عنوان مقاله را در اینجا تایپ کنید

متن ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

لطفا نظر خودتان را فقط یک بار بفرستید. کامنتهای تکراری بطور اتوماتیک حذف می شوند و امکان انتشار آنها وجود ندارد.

CAPTCHA
لطفا حروف را با خط فارسی و بدون فاصله وارد کنید CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.