رفتن به محتوای اصلی

خشک شدن دریاچه اورمیه چندان هم طبیعی نیست
20.05.2011 - 19:54

نگاهی به نوشته آقای فرخ صدری با عنوان:

وودکای روسی و دریاچه ارومیه

آقای صدری عزیز، من با دو سوم مقاله شما که مربوط می شود به آقای احمد اوبالی کاری ندارم و وارد اینگونه دعواها نمی شوم و می خواهم به موضوع اصلی مقاله شما که بخش اندکی از مقاله است، اشاره ای داشته باشم: خشک شدن دریاچه اورمیه چندان هم طبیعی نیست و در این فاجعه، عوامل انسانی، بیشتر دخیل بوده اند تا عوامل طبیعی

طرح ایجاد پل بر روی دریاچه پیش از انقلاب مطرح بود و از قضا طرحی بود بسیار مفید و معقول. پس از انقلاب و با درگیری جنگ ایران و عراق، این طرح به دلیل هزینه ای که داشت تغییر یافت و مسولان جمهوری اسلامی با ریختن خاک کوه زنبیل در دریاچه و ایجاد جاده به جای پل و تقسیم دریاچه به دو بخش، فاچعه را آغاز کردند.

در همان زمان کارشناسان به دولت هشدار دادند که: با تقسیم دریاچه، به دلیل سطح متفاوت بخش شمالی و جنوبی و نیز به دلیل تفاوت منابع آبی دو بخش، سطح آب دریاچه پایین خواهد آمد و نتیجه این خواهد شد که میزان بارندگی در این ناحیه کمتر و کمتر شود و دریاچه رو به خشکی خواهد گذاشت. ولی گوش جمهوری اسلامی این هشدارها را نشنید.

عامل دیگر انسانی، همانگونه که خود شما هم اشاره کرده اید برداشت بی رویه از چشمه های زیرزمینی است که این هم به سیاستهای جمهوری اسلامی و عدم لیاقت آن مریوط می شود.

عامل دیگر خشک شدن دریاچه برمی گردد به سیاست نادرست سد سازی. شما به درستی احداث سد برای مصارف و کشاورزی را لازم دانسته اید ولی توجه ندارید که سد سازی هم اصول خود را دارد. انتخاب نوع سد و محل آن مهمترین چیزی است که باید در نظر گرفت. سدهای خاکی که جمهوری اسلامی بر روی رودخانه های تامین کننده آب دریاچه زده است، چیزی جز هدر دادن آب و کمک به فاجعه خشکی دریاچه و ایجاد سونامی نمک در منطقه نیست. سد خاکی نامناسب ترین نوع سد برای این منطقه است.

سومین عامل مربوط می شود به طبیعت یعنی بروز خشکسالی. متاسفانه همین سیاست های نادرست و غیرعقلانی، به این عامل کمک شایان توجهی کرده است.

سخن کوتاه: آنچه که شما در مورد آقای اوبالی و "مزدورانش" می گویید (در واقع قسمت اصلی مقاله شما) مربوط به شماست و آقای اوبالی و من چون تلویزیون ایشان را نمی بینم نمی توانم در باره آن نظری بدهم. ولی در آن بخشی که در مورد خشکی دریاچه نوشته اید من با شما هم عقیده نیستم و اگر آقای اوبالی می گوید که خشک شدن دریاچه اورمیه تقصیر جمهوری اسلامی است، من تا حد زیادی با آقای اوبالی هم عقیده ام.

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

اژدر بهنام
برگرفته از:
کامنت برگزیده از صفحه شما

فیسبوک - تلگرامفیسبوک - تلگرامصفحه شما

توجه داشته باشید کامنت‌هایی که مربوط به موضوع مطلب نباشند، منتشر نخواهند شد! 

افزودن دیدگاه جدید

لطفا در صورتیکه درباره مقاله‌ای نظر می‌دهید، عنوان مقاله را در اینجا تایپ کنید

متن ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

لطفا نظر خودتان را فقط یک بار بفرستید. کامنتهای تکراری بطور اتوماتیک حذف می شوند و امکان انتشار آنها وجود ندارد.

CAPTCHA
لطفا حروف را با خط فارسی و بدون فاصله وارد کنید CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.