رفتن به محتوای اصلی

پدر، مادر و برادر مهسا ژینا امينی ممنوع الخروج شدند+ویدئو
09.12.2023 - 07:05

طبق اطلاعات رسیده به ایران‌اینترنشنال، هنگامی که پدر، مادر و برادر مهسا ژینا امينی برای شرکت در مراسم اهدای جایزه ساخاروف به ژینا، به دعوت اتحادیه اروپا عازم فرانسه بودند، در فرودگاه خمینی به ‌آنها گفته شد ممنوع‌الخروج هستند و گذرنامه آنها ضبط شد.

 

اتحادیه اروپا روز پنجشنبه ۲۷ مهر اعلام کرده بود که جایزه ساخاروف را به مهسا ژینا امینی و خیزش «زن، زندگی، آزادی» اهدا می‌کند.

خانواده‌ مهسا ژینا امینی از زمان کشته شدن او در بازداشت گشت ارشاد و آغاز خیزش انقلابی مردم علیه جمهوری اسلامی، تحت فشارهای سنگین امنیتی بوده‌اند.

هم‌زمان با سالگرد کشته شدن مهسا ژینا امینی، پدر او صبح روز شنبه ۲۵ شهریور از سوی ماموران امنیتی با هدف ارعاب، به شکل موقت بازداشت و پس از تهدید و تذکر نیروهای امنیتی آزاد شد. بر اساس گزارش‌های منتشر شده در رسانه‌های اجتماعی و برخی منابع محلی کردی، امجد امینی تا مدتی اجازه خروج از خانه خود را نداشت.

امجد امینی و همسرش، مژگان افتخاری، پیش‌تر برای برگزاری سالگرد قتل حکومتی ژینا بر سر مزارش در آرامستان آیچی سقز فراخوان داده بودند.

بر اساس اطلاعات رسیده به ایران‌اینترنشنال، امجد امینی پس از انتشار اطلاعیه مراسم سالگرد دخترش چند بار از سوی اداره اطلاعات شهر سقز احضار و ساعت‌ها بازجویی شد.

مژگان افتخاری و امجد امینی، مادر و پدر مهسا، ۱۷ شهریور متنی مشترک در اینستاگرام منتشر کرده و گفتند: «مانند هر خانواده داغدیده‌ای در سال‌یاد شهادت فرزند دلبندمان بر مزار آن عزیز سفرکرده گرد هم آمده و مراسم سنتی و مذهبی برگزار می‌کنیم.»

این فراخوان در حالی منتشر شد که چندی پیش ماموران امنیتی صفا عائلی، دایی مهسا امینی را بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل کردند.

پدر مهسا امینی اما در پاسخ به این فشارها و تهدیدها برای «تکذیب فراخوان سالگرد و لغو مراسم» تاکید کرد: «به هیچ عنوان این را قبول نکردم و مراسم را برگزار می‌کنیم.»

همچنین در آستانه سالگرد قتل حکومتی ژینا، نیروهای امنیتی در اطراف خانه آنها در سقز حضور گسترده‌ای داشتند.

در روز سالگرد نیز ماموران مسیر‌های منتهی به آرامستان آیچی سقز، محل دفن مهسا ژینا امینی را بستند.

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

کیانوش توکلی

فیسبوک - تلگرامفیسبوک - تلگرامصفحه شما

توجه داشته باشید کامنت‌هایی که مربوط به موضوع مطلب نباشند، منتشر نخواهند شد! 

افزودن دیدگاه جدید

لطفا در صورتیکه درباره مقاله‌ای نظر می‌دهید، عنوان مقاله را در اینجا تایپ کنید

متن ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

لطفا نظر خودتان را فقط یک بار بفرستید. کامنتهای تکراری بطور اتوماتیک حذف می شوند و امکان انتشار آنها وجود ندارد.

CAPTCHA
لطفا حروف را با خط فارسی و بدون فاصله وارد کنید CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.