رفتن به محتوای اصلی

ایوب کریمی در زندان قزلحصار کرج اعدام شد
29.11.2023 - 17:14
تهیه و تنظیم:
کانون حقوق بشر ایران

اجرای حکم اعدام زندانی اهل سنت ایوب کریمی در زندان قزلحصار

به گزارش کانون حقوق بشر ایران، سحرگاه روز چهارشنبه ۸ آذر ماه ۱۴۰۲، ایوب کریمی زندانی عقیدتی – سیاسی اهل سنت پس از ۱۴ سال زندان اعدام شد.
او را از روز ۳۰ آبان ماه به قرنطینه زندان منتقل کرده بودند.

او در روز ۱۶ آ‌ذر ماه ۸۸، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و بمدت ۸ ماه در بازداشتگاه اداره اطلاعات ارومیه تحت بازجویی قرار گرفت. وی ابتدا بهمراه ۶ نفر دیگر به اوین منتقل شده و در سال ۹۱ به زندان گوهردشت منتقل گردید. او و دیگر زندانیان اهل سنت در جریان تخلیه زندان گوهردشت، در روز سه شنبه ۱۰ مردادماه ۱۴۰۲، از زندان گوهردشت کرج به زندان قزلحصار منتقل شدند.

ایوب کریمی، اهل مهاباد، پدر دو فرزند بود.پس از اجرای حکم این زندانی اهل سنت، بیم آن می رود که پنج هم پرونده ای وی نیز در نوبت اجرای حکم اعدام باشند.

درباره پرونده ایوب کریمی

ایوب کریمی همراه با شش زندانی اهل سنت دیگر، داوود عبداللهی، فرهاد سلیمی، انور خضری، خسرو بشارت، کامران شیخه و قاسم آبسته که در سال ۸۸ بازداشت شده اند، در یک پرونده ساخته و پرداخته وزارت اطلاعات به قتل عبدالرحیم تینا امام جمعه مسجد خلفای راشدین مهاباد به «محاربه» و «افساد فی الارض»، «اقدام علیه امنیت ملی»، «تبلیغ علیه نظام»، «عضویت در گروه‌های سلفی» متهم شدند.

این ۷ زندانی در اسفندماه ۹۴ توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی مقیسه به اعدام محکوم شدند. این حکم در دیوان عالی کشور توسط قاضی رازینی نقض شد.

زندانیان اتهام شرکت در مبارزات قهرآمیز را رد کرده و گفته‌اند تنها به دلیل اعتقادات خود و فعالیت‌هایی همچون شرکت در جلسات مذهبی و پخش مطالب مذهبی دستگیر شده‌اند. به گفته زندانیان آنها هنگام بازجویی تحت شکنجه روحی و فیزیکی قرار گرفته‌اند تا به اتهاماتی که مرتکب نشده‌اند، اعتراف کنند.

این احکام پس از اعتراض به شعبه ۴۱ دیوان عالی کشور به ریاست قاضی رازینی ارجاع شد. دیوان عالی کشور در اواخر سال ۱۳۹۵ این حکم را نقض و جهت رسیگی مجدد به شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب ارجاع کرد.

شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی در خردادماه سال ۱۳۹۷ قاسم آبسته و ۶ هم‌پرونده‌ای دیگرش را به اتهام «افساد فی‌الارض» مجددا به اعدام محکوم کرد.

این حکم با فشار اداره اطلاعات ارومیه این بار از سوی شعبه ۴۱ دیون عالی کشور تایید شد و روز دوشنبه ۱۴ بهمن‌ماه ۱۳۹۸ رسما به محمود علی‌زاده طباطبایی، وکیل مدافع آنها ابلاغ شد.

روز ۱۴ آبان ماه ۱۴۰۲، زندانی عقیدتی – سیاسی اهل سنت قاسم آبسته یکی از این هفت هم پرونده ای درپس از ۱۴ سال زندان اعدام شد.

کانون حقوق بشر ایران را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:
تلگرام / توییتر / اینستاگرام / یوتیوب / فیسبوک

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

کانون حقوق بشری نه به زندان

فیسبوک - تلگرامفیسبوک - تلگرامصفحه شما

توجه داشته باشید کامنت‌هایی که مربوط به موضوع مطلب نباشند، منتشر نخواهند شد! 

افزودن دیدگاه جدید

لطفا در صورتیکه درباره مقاله‌ای نظر می‌دهید، عنوان مقاله را در اینجا تایپ کنید

متن ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

لطفا نظر خودتان را فقط یک بار بفرستید. کامنتهای تکراری بطور اتوماتیک حذف می شوند و امکان انتشار آنها وجود ندارد.

CAPTCHA
لطفا حروف را با خط فارسی و بدون فاصله وارد کنید CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.