رفتن به محتوای اصلی

پیروز ی حزب راستگرا و ضد اسلام در انتخابات پارلمانی هلند+ ویدئو
23.11.2023 - 22:30

خیرت ویلدرس، رهبر حزب راستگرا و پوپولیست هلندی که به شدت از اسلام انتقاد می‌کند، در انتخابات سراسری این کشور پس از شمارش تقریبی همه آرا، به پیروزی چشمگیری دست یافت.

حزب «آزادی» (پی‌وی‌وی) او بعد از ۲۵ سال حضور پارلمانی ۳۷ کرسی را به دست آورده که به فاصله زیاد بیش از نزدیکترین رقیبش یعنی ائتلافی از چپگرایان خواهد بود.

آقای ویلدرس در اولین اظهار نظر گفته است: «دیگر کسی نمی‌تواند پی‌وی‌وی را نادیده بگیرد. ما دولت تشکیل خواهیم داد.»

پیروزی او زلزله‌ای در عرصه سیاسی هلند به حساب می‌آید و در سراسر اروپا نیز شوک ایجاد خواهد کرد.

با این حال او برای تشکیل دولت باید با احزاب دیگر ائتلاف کرده و دولت ائتلافی تشکیل دهد.

هیچ حزبی به تنهایی به حد نصاب لازم در پارلمان هنلد که ۱۵۰ کرسی دارد، نخواهد رسید، به همین دلیل او مجبور است ائتلافی با حداقل ۷۶ کرسی تشکیل دهد.

آقای ویلدرس، ۶۰ ساله، در سخنرانی پیروزی خود گفت: «ما می‌خواهیم دولت تشکیل دهیم و چنین خواهیم کرد. (شمار کرسی‌ها) یک دستاورد بزرگ است، اما یک مسئولیت بزرگ هم هست.»

وی در زمان انتخابات گفته بود که مهاجرت گسترده را مهار خواهد کرد و وعده «بسته شدن مرزها» را داد، با این حال از وعده‌اش در خصوص ممنوعیت قرآن عقب‌نشینی کرد.

خیرت ویلدرس

 

سه حزب بزرگ، که آرای کمتری به دست آورده‌اند، پیش از رای‌گیری گفته بودند که در دولتی به رهبری ویلدرس شرکت نخواهند کرد.

پیشبینی می‌شود ائتلاف چپگرایان تحت رهبری فرانس تیمرمانز با ۲۵ کرسی در جایگاه دوم قرار گیرد. تیمرمانز گفته است که او با حزب «آزادی» وارد ائتلاف نخواهد شد.

او گفت وقت آن است که از دمکراسی و حاکمیت قانون در هلند دفاع شود.

حزب لیبرال راست میانه «وی‌وی‌دی» به رهبری دیلان یشیل‌گوز در جایگاه سوم و یک حزب نوپا به رهبری پیتر اومتزیگت، در رتبه چهارم قرار گرفته‌ است.

آقای ویلدرس رهبر حزب آزادی مستقیما از رقبای سیاسی خود درخواست کرد با او همکاری کنند، و خانم یشیل‌گوز و آقای اومتزیگت هر دو به او تبریک گفته‌اند.

هرچند خانم یشیل‌گوز ابراز تردید کرده که آقای ویلدرس بتواند دولت تشکیل دهد، اما گفته است که همکاران حزبی او باید تصمیم بگیرند چطور به آن واکنش نشان دهند.

او پیش از انتخابات پافشاری کرد که در یک کابینه تحت رهبری ویلدرس کار نخواهد کرد، اما همکاری با او در صورت پیروزی حزب خود را رد نکرد.

 خانم یشیل‌گوز در هفت سالگی از ترکیه به هلند مهاجرت کرد

 

خانم یشیل‌گوز، رهبر حزب لیبرال راست میانه ابراز تردید کرده که بتواند با آقای ویلدرس دولت تشکیل دهد، اما گفته است که همکاران حزبی او باید تصمیم بگیرند

آقای اومتزیگت ابتدا گفت که حزب «پیمان اجتماعی نو» با آقای ویلدرس کار نخواهد کرد، اما حالا می‌گوید که «آنها آماده هستند اعتماد (رای دهندگان) را به عمل تبدیل کنند.»

پیروزی خیرت ویلدرس باعث موجی از شوک در سراسر اروپا خواهد شد، چون هلند یکی از اعضای بنیانگذار نهادی است که بعدا به اتحادیه اروپا بدل شد.

رهبران ملی‌گرا و راست افراطی در اطراف اروپا دستاورد او را ستایش کردند. مارین لوپن رهبر «تجمع ملی» فرانسه گفت که این نتیجه «موید وابستگی فزاینده به دفاع از هویت‌های ملی است.»

آقای ویلدرس می‌خواهد رفراندومی برای ترک اتحادیه اروپا تحت عنوان «نگزیت» برگزار کند، هرچند می‌داند که در حال حاضر افکار عمومی گرایشی به آن ندارد.

او در جریان مبارزات اخیر شعارهای ضداسلامی خود را تعدیل کرد و گفت مسائل عاجل‌تری در این مقطع وجود دارد و او آماده است سیاست‌های خود برای منع مساجد و مدارس اسلامی را فعلا معلق کند.

این استراتژی موفق بود، چون ظاهرا شمار کرسی‌های پارلمانی حزب او را دو برابر کرده است.

آقای ویلدرس در جریان مبارزات انتخاباتی از نارضایتی گسترده از دولت قبلی که به دلیل اختلاف بر سر مقررات پناهندگی فروپاشید به خوبی بهره‌برداری کرد.

در طول مبارزات مهاجرت به یک موضوع مهم بدل شد و آقای ویلدرس روز چهارشنبه روشن کرد که او قصد دارد با «سونامی پناهجویی و مهاجرت» برخورد کند.

سال پیش میزان خالص مهاجرت به هلند بیش از دو برابر شد، یعنی از ۲۲۰ هزار نفر بالاتر رفت که تا حدودی به دلیل سیل پناهندگانی بود که از حمله روسیه به اوکراین فرار می‌کردند.

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

سهراب
برگرفته از:
بی بی سی

فیسبوک - تلگرامفیسبوک - تلگرامصفحه شما

توجه داشته باشید کامنت‌هایی که مربوط به موضوع مطلب نباشند، منتشر نخواهند شد! 

افزودن دیدگاه جدید

لطفا در صورتیکه درباره مقاله‌ای نظر می‌دهید، عنوان مقاله را در اینجا تایپ کنید

متن ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

لطفا نظر خودتان را فقط یک بار بفرستید. کامنتهای تکراری بطور اتوماتیک حذف می شوند و امکان انتشار آنها وجود ندارد.

CAPTCHA
لطفا حروف را با خط فارسی و بدون فاصله وارد کنید CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.