رفتن به محتوای اصلی

سرمقاله روزنامه ی اسرائیلی هاآرتص: فقط برو… نتانیاهو!
08.11.2023 - 07:50

سرمقاله روزنامه ی اسرائیلی هاآرتص: فقط برو… نتانیاهو!

چهارشنبه, ۱۷ آبان ۱۴۰۲

روزنامه ی اسرائیلی هاآرتص سرمقاله ی روز سه شنبه ۷ اکتبر خود را با این عنوان منتشر کرد: فقط برو، نتانیاهو!

در سرمقاله ی هاآرتص آمده است: بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر، به راه های شیطانی خود بازگشته است و به دامن زدن و کشتن و ویرانی می پردازد. اگر در زمان عادی این رفتار جامعه و نظام دولتی را مسموم می کند، در زمان جنگ، موجودیت اسرائیل را به خطر می اندازد.

روز یکشنبه گزارش شد نتانیاهو معتقد است که درخواست‌های اوایل سال جاری سربازان ذخیره نظامی [که به جنبش مخالفت با اصلاحات قضایی او پیوستند]، باید به عنوان عاملی احتمالی در تصمیم یحیی سنوار، رئیس حماس در نوار غزه برای انجام حمله تروریستی ۷ اکتبر بررسی شود.

هیچ توضیح قابل قبولی برای اظهارات نخست وزیر در سخت ترین لحظات تاریخ کشر وجود ندارد. نتانیاهو مانند عقرب در افسانه عقرب و قورباغه (*)است: این طبیعت اوست.

یک کشور از همه ی چیزهایی که به آن اعتقاد داشت بیدار می شود و فقط نتانیاهو – پدر دکترینی که در ۷ اکتبر تکه تکه شد، شخصی که مسئول امنیت اسرائیل و ۱۲ سال از ۱۴ سال گذشته نخست وزیر بود. کسی که درخواست های مکرر تشکیلات دفاعی برای توقف کودتای دولتی را رد کرد و با تحقیر و غرور یک تراژدی یونانی آنها را نادیده گرفت – همان طور که بود باقی مانده است: شیطان خرابکاری.

ظاهراً ۱۴۰۰ کشته برای او کافی نبود، ۲۴۰ گروگان هیچ تأثیری بر او ندارد، هزاران اسرائیلی که در کشور خود آواره شدند و کل جوامعی که ویران شدند برایش اهمیتی ندارد. او همان باقی مانده است که بود. مثل همیشه تحریک می کند، به فکر خودش است، از پستش دفاع می کند و فقط نگران آینده خودش است.

سازمان برادران و خواهران مسلح [سازمانی متشکل از مردان و زنان ذخیره از واحدهای مختلف درارتش اسرائیل که به اعتراضات علیه اصلاحات قضایی علیه نتانیاهو پیوست] به او پاسخ داد: نتانیاهو در طول جنگ در قلب جنگجویان چاقو فرو می کند، به کل ملت – ارتش (به استثنای پسران خود) و او فقط به پاره پاره کردن ملت ادامه می دهد. هیچ راه دقیق تری برای توصیف آنچه نتانیاهو انجام می دهد وجود ندارد.

و مانند یک آیین استاندارد، بار دیگر این رئیس حزب وحدت ملی، بنی گانتز بود که از نتانیاهو خواست اظهارات خود را پس بگیرد (او در توییتی نوشت: «فرار از مسئولیت و لجن پراکنی در طول جنگ آسیب به کشور است. نخست وزیر باید سخنان خود را به وضوح و بدون ابهام پس بگیرد”). و بار دیگر نتانیاهو «پس گرفت» و توئیت کرد: «حماس جنگی را علیه ما آغاز کرد زیرا می‌خواهد همه ما را بکشد و دلیل این کار بحث های داخلی ما نیست». عقب نشینی او را اذیت نمی کند. از این گذشته، هوا از قبل مسموم است و عفونت در حال حاضر به اوج خود رسیده است.

نتانیاهو با نیهیلیسم وصف ناپذیر خود دفاع از دولت را در برابر فاجعه ای که خود بر سر آن آورده است مختل می کند. رفتار او در این زمان سخت؛ زخم ها را عمیق می کند. ما نباید در زمان جنگ به این الگوی رفتاری ناسالم عادت کنیم. ما نباید اجازه دهیم او چنان که یک حکم الهی است، در قدرت بماند. نظام باید راهی برای پایان دادن به حکومت بدخیم نتانیاهو بیابد. بهایی که اسرائیل برای ادامه سلطنت او خواهد پرداخت بسیار زیاد است.

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

ایران گلوبال
برگرفته از:
آرش ايران

فیسبوک - تلگرامفیسبوک - تلگرامصفحه شما

توجه داشته باشید کامنت‌هایی که مربوط به موضوع مطلب نباشند، منتشر نخواهند شد! 

افزودن دیدگاه جدید

لطفا در صورتیکه درباره مقاله‌ای نظر می‌دهید، عنوان مقاله را در اینجا تایپ کنید

متن ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

لطفا نظر خودتان را فقط یک بار بفرستید. کامنتهای تکراری بطور اتوماتیک حذف می شوند و امکان انتشار آنها وجود ندارد.

CAPTCHA
لطفا حروف را با خط فارسی و بدون فاصله وارد کنید CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.