رفتن به محتوای اصلی

جنگ غزه توهم قدرت افسانه ای اسرائیل را شکست.
29.10.2023 - 16:26

 

 

سه هفته از  ۷ اکتبر گذشت، روزی که انگار ارتش اسرائیل در خواب بود !  رهبران اسرائیل بویژه « بی بی » نیز مست باده غرور و نخوت قدرتمدارانه ناگهان از مستی و خواب بیدار شدند. چرا ؟  چون حماس و مبارزین فلسطینی در پرتو درایت و شرایط جاری در اسرائیل  موقعیت نظامیان و موساد را حدس زده، و از آن فرصت موثرترین استفاده را کردند.

در صبح روز شنبه ۷ اکتبر حمله حساب شده به اسرائیل دقیقا در زمانی انجام شد، که بسیاری از شهروندان در سراسر این کشور را با صدای آژیرهای خطر از خواب بیدار شدند.    

در صبح هفتمین روز حملات غافلگیرانه حماس، دولت اسرائیل آن را یک جنگ همه‌جانبه توصیف کرد و جمعی از افسران سابق امنیتی، آن را یک «شکست اطلاعاتی» برای اسرائیل خواندند، و  همه مبهوت  که چرا نیروهای اطلاعاتی - امنیتی این کشور نتوانستند، از حمله برق آسا و نفوذ چندگانه شبه ‌نظامیان حماس جلوگیری کنند.

 

هنوز هم حملات اسرائیل همه روزه  ادامه دارد، حملاتی که به دنبال ترمیم بی اعتبارشدن افسانه قدرت اسرائیل است . در واقع باید پرسید که چرا سازمان‌های جاسوسی و امنیتی اسرائیل نتوانستند حملات حماس را پیش ‌بینی کنند و این چنین غافلگیر شدند!؟         

تا پیش از حمله ۷ اکتبر گفته می‌شد، اسرائیل گسترده ‌ترین سرویس امنیتی - اطلاعاتی خاورمیانه با بودجه ای سرسام آور را در اختیار دارد، و موساد عوامل خود و جاسوس‌های محلی را در بین گروه‌های فلسطینی و همچنین در لبنان، سوریه و جاهای دیگر دارد، امکاناتی که در گذشته، از طریق آنها ترورهای دقیق رهبران مقاومت فلسطینی را با اطلاع کامل قبلی از تمام حرکات آنها انجام داده است. حتی گفته می شد، اسرائیل بر روی زمین نیز، در امتداد حصار مرزی پرتنش بین غزه و اسرائیل، دوربین‌ها، حسگرهای حرکتی و گشت‌های منظم ارتش را به کار گرفته است؛و فرض آنها بر این بوده که حصارهای سیم خاردار می توانند یک « مانع هوشمندانه » برای جلوگیری از نفوذ مبارزان حماس و دیگر گروههای فلسطینی باشد. اما  این حمله غافگیرانه رزمندگان جبهه مقاومت فلسطین،  اعتماد اسراییل و حامیانش  را به تمامی موانع فیزیکی و هوشمندانه  آنها را دود کرده و به هوا فرستاد و از آن عبور کرد. به گزارش رادیو ارتش صیهونیستی، حصار مستحکم اسرائیل در امتداد مرز غزه در چندین مکان شکسته شده است و فلسطینی‌های غزه از شکاف‌های حصار امنیتی برای ورود به داخل خاک اسرائیل استفاده کردند. نکته قابل توجه این است، که حمله همه‌ جانبه حماس در پنجاهمین سالگرد جنگ یوم کیپور و برای دومین بار به گونه ای غافلگیرکننده و حیرت آور  انجام میشود.    

 

فرض ارتش اسرائیل در سال‌های اخیر این بود، که حماس، از ترس شدت پاسخ اسرائیل و از روی احتیاط از فرو بردن غزه در ویرانی دوباره از انجام حملات بزرگ در اسرائیل منصرف شده است.  بی اساس بودن این فرض را حمله غیرقابل انتظار حماس ثابت کرد و مُهر بُطلان بر تمامی محاسبات غلط  و باورهای وهم آلود نتانیاهو و اذنابش زد. بنا به گزارش تایمز اسرائیل، « آموس یادلین، رئیس سابق اطلاعات ارتش اسرائیل » ضمن اشاره به تشابه جنگ یوم کیپور با حمله ۷ اکتبر حماس، عنوان کرد « این موضوع که دشمن توانسته شروع کننده این درگیری غافلگیرانه باشد، را یک شکست و افتضاح اطلاعاتی موساد و اسرائیل توصیف کرد». از سوی دیگر بعد از حمله تلافی جویانه حماس روزنامه اسرائیلی هاآرتص نیز گزارش داد : « این حمله در حالی رخ داد که ارزیابی مقامات اسرائیلی در هفته گذشته حاکی از آن بوده که حماس تمایل دارد تا از جنگ تمام عیار با اسرائیل اجتناب کند، زیرا حماس نمی‌خواهد دستاوردهای گذشته خود در جهت بهبود وضعیت ساکنان غزه را به خطر بیندازد. این تحلیل غیرواقعی نمونه دیگری است که شکست اطلاعاتی و ارزیابی اسرائیل به اثبات رساند.

 

باید هشیار بود که اسرائیل بعد از حمله های این روزها به غزه چه خواهد کرد؟ به گمان من  پس از این اقدامات  مقامات ارشد اطلاعاتی اسرائیلی به فکر دو حرکت خواهندبود. نخست جستجوی سران  حماس و ترور آنها و دوم تلاش برای کشف اینکه چه عاملی درون ساختار باعث شد « طوفان الاقصی»  صورت بگیرد. ولی فعلا فرماندهان ارتش اسرائیل دنبال راهی برای بازیابی اعتبار از دست رفته در داخل و خارج کشورشان هستند. انصاف نیست اگر همه داشته های حافظه‌ی تاریخ را پاک کنیم زیرا  معادل است  با اینکه جنایات اسرائیل علیه فلسطینی‌ها را پاک کرده و به فراموشی بسپاریم.

 

۷۵ سال است که کمتر روزی بوده است  که مردم فلسطین  از گزند حملات ددمنشانه ارتش اسرائیل در امان  بوده باشند،  اما حمله ۷ اکتبر ۲۰۲۳ رویدادی را در تاریخ مبارزات فلسطین با رژیم اشغالگر ثبت کرد، که به عنوان روزی تلخ و حقارت بار برای اسرائیل و از این سو خاطره ای پر غرور  برای مردم فلسطین و حماس در تاریخ مبارزات منطقه خواهد ماند ، تا خاطره تلخ « روز نکبت » را در ذهن آنان کمرنگ تر کند، این حمله غافلگیرکننده حماس به اسرائیل بعد از ۷۵ سال بازگشت به تاریخ و امری ضروری بوده است  که فهم چرائی حمله ۷ اکتبررا ارتقا می بخشد، تا دریافته شود که حماس جریانی تروریستی و غیرمردمی نیست، بلکه ماحصل تمام اشکال مبارزات قانونی و مسالمت جویانه مردم فلسطین تحت انقیاد اسرائیل غاصب است .

 

 این فراموش شدنی نیست که فلسطینیان در طول ۷۵ سال رویارویی با سرکوب نظامیِ اسرائیل همه‌ ی راه‌های مسالمت جویانه مقاومت سیاسی اعم از اقدام اتحادیه‌های کارگری، سازماندهی سیاسی،  شرکت در انتخابات ،اعتراض و حتی طومار‌نویسی ها  را آزموده  بودند. 

 

وقوع عملیات الاقصی در نگاهی ژرف ‌کاوانه از نشانه‌های دوره گذار در مناسبات قدرت های جهانی است که از دوره فروپاشی شوروی و قدرت یک‌ جانبه آمریکا یا جهان تک قطبی در حال فاصله گرفتن است. به نظر می‌رسد دنیا به سمت نظام چند جانبه قدرت در حال حرکت است، که گرچه هنوز کماکان آمریکا قدرت برتر است، اما فرادستی و سیطره سابق را ندارد. ضمنا تجارب تاریخی نشان می دهد، همیشه دوره گذار تا رسیدن به نظم جدید همراه با آشفتگی‌ها و گسست‌ها تا رسیدن به نظم جدید است.   

 

بدون تردید این عملیات با آگاهی و هماهنگی و تعامل بین گروه‌های مقاومت فلسطین انجام گرفت و طی آن ضربات جبران ناپذیری به نهادهای امنیتی و نظامی رژیم اشغالگر زد  که به هیچ وجه  آثار آن از بین نمیرود و به هیچ عنوان نمی‌توان گفت که حمله روز هفتم اکتبر  مقاومت فلسطین علیه متجاوزان صهیونیست و تلاش  فلسطینی ها برای بازگشت به خانه تجاوز محسوب می‌شود.

 

 

مهرزاد وطن آبادی

 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

ایران گلوبال
برگرفته از:
امیل رسیده

فیسبوک - تلگرامفیسبوک - تلگرامصفحه شما

توجه داشته باشید کامنت‌هایی که مربوط به موضوع مطلب نباشند، منتشر نخواهند شد! 

افزودن دیدگاه جدید

لطفا در صورتیکه درباره مقاله‌ای نظر می‌دهید، عنوان مقاله را در اینجا تایپ کنید

متن ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

لطفا نظر خودتان را فقط یک بار بفرستید. کامنتهای تکراری بطور اتوماتیک حذف می شوند و امکان انتشار آنها وجود ندارد.

CAPTCHA
لطفا حروف را با خط فارسی و بدون فاصله وارد کنید CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.