رفتن به محتوای اصلی

حمله زمینی اسرائیل به غزه چگونه پیش خواهد رفت؟
14.10.2023 - 21:29
  • جاناتان بیل
  • شغل,خبرنگار امور دفاعی

به نظر می‌رسد اسرائیل برای تهاجم زمینی به غزه آماده می‌شود.

ارتش این کشور به ۱.۱ میلیون نفر در شمال این منطقه گفته است که به جنوب نقل مکان کنند. در همین حال ده‌ها هزار نیرو، تانک و توپخانه را در لبه این منطقه جمع کرده است.

اما اعزام نیروی زمینی به مناطق شهری پرجمعیت غزه عملیاتی پرخطر است.

دامنه حمله زمینی احتمالی نیز هنوز مشخص نیست، تهاجم تا کجا ادامه خواهد یافت و چه مدت طول خواهد کشید؟

چه زمانی ممکن است حمله اتفاق بیفتد؟

صف‌آرایی لازم برای حمله زمینی آغاز شده است.

 

سرلشکر عاموس گیلاد، سرباز سابق ارتش اسرائیل و عملیات‌های قبلی در داخل غزه، می‌گوید اولین وظیفه اسرائیل ایجاد یک دولت وحدت برای جلب حمایت عمومی برای اتفاقات بعدی است.

دیدارهای سطح بالای دیپلماتیک اخیر سیاستمداران ارشد ایالات متحده و اروپا به اسرائیل اجازه داده است تا از حمایت بین‌المللی استفاده کند، اگرچه با هرچه طولانی‌تر شدن این جنگ و افزایش تلفات غیرنظامیان این همبستگی می‌تواند متزلزل شود.

در مورد آمادگی‌های نظامی، اسرائیل همین حالا هم نیروهای خود را در نزدیکی مرز با غزه جمع‌آوری کرده است. به حدود ۳۰۰ هزار نیروی ذخیره در کنار ۱۶۰ هزار نفر نیروی ثابت آماده‌باش داده شده است.

سربازان اسرائیلی در منطقه حمله‌ای به یک جشنواره موسیقی که در آن بیش از ۲۶۰ نفر کشته شدند، گشت‌زنی می‌کنند

منبع تصویر،EPA

توضیح تصویر،

سربازان اسرائیلی در منطقه ای که به یک جشنواره موسیقی در آن جا حمله و بیش از ۲۶۰ نفر کشته شدند، گشت‌زنی می‌کنند

ما با برخی از نیروهای ذخیره که به تازگی وارد جنوب شده‌اند صحبت کردیم - به نظر می‌رسد روحیه آنها بالا است و آماده جنگ هستند.

زمانی که نیسیم برای اولین بار خبر حمله حماس را شنید در سریلانکا بود، اما با اولین هواپیما برای پیوستن به یگان خود به اسرائیل بازگشت. او می‌گوید: «اینجا وطن ماست. ما باید برای آن بجنگیم.»

شوکی بلافاصله کار فروشندگی خود را رها کرده است. او به من می‌گوید: «ما دوست داریم آرامش و صلح داشته باشیم. متاسفانه، این امکان‌پذیر نیست. ما از زندگی لذت می‌بریم، بنابراین باید برای حق زندگی مبارزه کنیم.»

اسرائیل در این که به واکنش نیاز است متحد به نظر می‌رسد، اما در حالی که آنها منتظر دستور شروع جنگ هستند، زمان در حال سپری شدن است. هر چه نیروها بیشتر منتظر بمانند، حفظ آمادگی و روحیه دشوارتر خواهد بود.

هشدار اسرائیل به فلسطینی‌های ساکن غزه برای فرار به جنوب، نشانه‌ای است که مرحله بعدی عملیات نظامی قریب الوقوع است.

آمادگی برای حمله

اولین وظیفه اسرائیل تأمین امنیت سرزمین خود و کشتن، یا دستگیری و بازجویی از جنگجویان حماس بود که از مرز عبور کردند و بیش از ۱۳۰۰ نفر را کشتند و حداقل ۱۵۰ نفر را ربودند.

اسرائیل قبلاً حملات هوایی شدیدی را به اهداف مقامات نظامی و زیرساخت‌های حماس انجام داده است. در شش روز گذشته نیروی هوایی این کشور بیش از ۶۰۰۰ بمب بر روی غزه فرو ریخته است. از جهت مقایسه، متحدان ناتو در طول کل جنگ لیبی در سال ۲۰۱۱، تعداد ۷۷۰۰ بمب انداخته بودند.

بیش از ۱۵۰۰ نفر در غزه در حملات هوایی تاکنون کشته شده‌اند.

برنامه‌های تهاجم به خودی خود یک راز کاملا محافظت شده خواهد بود، اما اسرائیل سال‌هاست که آماده می‌شود. اسرائیل در حال آموزش نیروهای نظامی در یک مرکز جنگ شهری چند میلیون دلاری در جنوب بوده است که غزه کوچک نامیده می‌شود.

نیروهای اسرائیل در آنجا یاد گرفته‌اند که چگونه در میان پیچ و خم ساختمان‌ها و تونل‌های فشرده بجنگند. گمان می‌رود حماس بیش از ۱۰۰۰ تونل ساخته است.

یاکوف کاتز، سردبیر سابق جروزالم پست و نویسنده چندین کتاب در مورد ارتش اسرائیل، می‌گوید که ارتش به گونه‌ای تدارک دیده شده است که دقیقاً برای این منظور در تیپ‌های متخصص عمل کند - ترکیبی از مهندسان با بولدوزرهای زرهی که در کنار تانک‌ها و پیاده نظام کار می‌کنند.

میدان نبرد شهری و تونل‌ها

سرلشکر یاکوف آمیدرور - فرمانده سابق ارتش اسرائیل و مشاور امنیت ملی - تصدیق می‌کند که مبارزه با حماس سخت خواهد بود. او می‌گوید که حماس تله‌های انفجاری و مواد منفجره دست‌ساز را در نقاط ورودی و در امتداد خیابان‌های باریک گذاشته است.

اسرائیل معتقد است حماس حدود ۳۰ هزار نیرو دارد. سلاح‌های آن‌ها شامل مسلسل، آرپی‌جی و موشک‌های ضدتانک است که برخی از آن‌ها مانند کورنت و فاگوت روسی هستند.

حماس همچنین هنوز شمار زیادی راکت‌ در اختیار دارد که آن‌ها را به سمت اسرائیل شلیک می‌کند. یاکوف کاتز می‌گوید که حماس پهپادهای کوچک خود را نیز تولید کرده است - از جمله پهپادهای انتحاری. او می‌گوید حماس همچنین ممکن است ذخیره بسیار محدودی از موشک‌های زمین به هوای کوتاه‌برد داشته باشد. چیزی که آنها ندارند خودروهای زرهی، تانک و توپخانه است - برخلاف اسرائیل.

اما چالش پیش روی اسرائیل نبرد نزدیک در مناطق شهری پرجمعیت خواهد بود.

اسرائیل تیم‌های متخصصی برای جنگ در تونل‌ها دارد، از جمله یک واحد مهندسی به نام یاهالوم و اوکتز که در نبرد به همراه سگ‌ها تخصص دارد.

آقای کاتز می‌گوید که سربازان اسرائیلی از رفتن به داخل تونل‌ها اجتناب می‌کنند مگر اینکه مجبور شوند، به ویژه به این دلیل که افراد حماس با آنها بهتر آشنا هستند. به جای آن، تونل‌ها با ریختن مواد منفجره در آن‌ها از بین خواهند رفت.

سرنوشت گروگان‌ها

سرنوشت گروگان‌هایی که از اسرائیل برده شده‌اند، هرگونه حمله زمینی را پیچیده می‌کند.

سرلشکر گیلاد در مذاکراتی شرکت داشت که در نهایت منجر به آزادی یک سرباز اسرائیلی به نام گیلعاد شالیت شد که به مدت پنج سال از سال ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۱ در بازداشت حماس بود. او در نهایت با بیش از ۱۰۰۰ اسیر فلسطینی مبادله شد.

جنگجویان حماس

 

هدف اعلام‌شده اسرائیل، نابودی حماس است

سرلشکر گیلاد می‌گوید در حالی که ارتش باید سرنوشت گروگان‌ها را در نظر بگیرد، «اگر ما کاری اساسی انجام ندهیم، ممکن است با مشکلات چالش برانگیزتری مواجه شویم.»

اما سرلشکر آمیدرور می‌گوید که گروگان‌ها مانعی بر سر راه هیچ اقدامی نخواهند بود. «ما تا آخر خط با حماس خواهیم جنگید و باید آن گروگان‌ها را در جریان عملیات پیدا کنیم.»

هدف اسرائیل چیست؟

هدف اعلام‌شده اسرائیل، نابودی حماس است.

سرلشکر گیلاد که ۳۰ سال در ارتش اسرائیل بوده است، می‌گوید که این عملیات فراتر از عملیات‌های قبلی اسرائیل در داخل غزه است که «عمدتاً برای مهار بودند».

او می‌گوید این بار «ما باید کاری بسیار اساسی‌تر انجام دهیم» او معتقد است که اقدام نظامی قاطعانه سایر دشمنان اسرائیل در منطقه - یعنی حزب‌الله و ایران - را نیز باز خواهد داشت.

آقای کاتز معتقد است که اهداف اسرائیل عملی‌تر خواهد بود - اطمینان حاصل کردن از این‌که حماس هرگز توانایی نظامی برای حمله به اسرائیل را نخواهد داشت. او می‌گوید اسرائیل نمی‌خواهد غزه را دوباره اشغال کند و باید مراقب دو میلیون نفری که با آن دشمن هستند، باشد.

اما، تاریخ اخیر نشان می‌دهد که تهاجمات به ندرت طبق برنامه پیش می‌روند.

حتی پیشرفته‌ترین ارتش‌های جهان نیز به زودی زمین‌گیر می‌شوند - به آنچه برای ایالات متحده در عراق و افغانستان و اخیراً روسیه در اوکراین رخ داد، نگاه کنید.

ژنرال سر تام بکت از مؤسسه مطالعات استراتژیک می‌گوید که عملیات نظامی در داخل غزه، که تنها ۴۰ کیلومتر طول دارد، در آن مقیاس نیست، اما نتیجه چندان روشن نیست.

«در حقیقت، هیچ گزینه خوبی برای حمله زمینی اسرائیل به غزه وجود ندارد. هرچقدر هم که این عملیات در شکست حماس به عنوان یک سازمان نظامی موفق باشد، ضرورت سیاسی حماس و حمایت مردم از این مقاومت ادامه خواهد داشت.»

«اسرائیل یا غزه را دوباره اشغال می‌کند تا آن را کنترل کند یا با عقب‌نشینی پس از یک حمله، میدان را به افرادی واگذار می کند که مقاومت، هستی آن‌هاست.»

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

ایران گلوبال
برگرفته از:
بی بی سی

فیسبوک - تلگرامفیسبوک - تلگرامصفحه شما

توجه داشته باشید کامنت‌هایی که مربوط به موضوع مطلب نباشند، منتشر نخواهند شد! 

افزودن دیدگاه جدید

لطفا در صورتیکه درباره مقاله‌ای نظر می‌دهید، عنوان مقاله را در اینجا تایپ کنید

متن ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

لطفا نظر خودتان را فقط یک بار بفرستید. کامنتهای تکراری بطور اتوماتیک حذف می شوند و امکان انتشار آنها وجود ندارد.

CAPTCHA
لطفا حروف را با خط فارسی و بدون فاصله وارد کنید CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.