رفتن به محتوای اصلی

فیلم پسر ملا از روح‌الله زم؛ مصداقی ؛ علی جوانمردی و داستان اخبار زرد و شنا در فاضلاب امنیتی
02.10.2023 - 21:40

تیتر های زردچگونه کلیک می خورد!

بردار یه چیزای پیش پا افتاده و آش شله قلمکاری را عین بقیه یوتوبیستها به هم دیگر مونتاژ کن که هیچ ربطی هم به همدیگه نداشته باشند. فقط یک فیلم پنج دقیقه ای باشه همین. بعد به عنوان تیتر آن بنویس: «گلشیفته فراهانی بدون شورت و کرست بر روی صحنه رفت!». بنویس: «نوار بهداشتی و کاندوم ریحانه پارسا از کیفش افتاد!». بنویس: «شاهزاده رضا پهلوی با فرّخ نگهدار ویسکی نوشیدند!». بنویس: «عبدالله مهتدی، هفت تا همسر صیغه ای در حرمسرای اورامانات دارد!». بنویس: «آن که به مهسا امینی گیر داد، خواستگارش بود!» و انواع و اقسام اینگونه تیترها.
اونوقت یه آمار سنج ببند به پستهایی که به فضای دنیای دیجیتالی ارسال میکنی و ببین چی میشه. اصلا چشمات نخواهند توانست ارقام را دنبال کنند از شتابی که دارند.
بعد بیا سیخ را برگردان و یه پستی نیز تهیه کن که واقعا پست اصیل و درست و حسابی مدّ نظرت و حرفی برای گفتن داشته باشد. برای تیتر آن بنویس: «گفتگو با فرامرز حیدریان در باره فرهنگ». من همین الان تضمین میکنم که اگر تا توی گور پای آمارسنج بنشینی و زُل بزنی و انواع و اقسام شعبده ها و جادوها و نذرها و دعاها و سینه زنیها نیز بکنی و امیدوار باشی، هرگز نخواهی دید، یه نفر پیدا بشه که کلیک کنه و ببینه ریخت این فرامرز چه جوریه؟. عمرا و ابدا. جدّی میگم کیانوش عزیز. به آمار و ارقام و فالوویها تکیّه نکن. به اندیشندگان و مسئولیّت پذیران و بیدارمغزان امیدوار باش؛ ولو تعداشان از انگشتان دست نیز کمتر باشند؛ زیرا اینانند که ستون تحوّلات کلیدی را در جامعه شالوده ریزی میکنند؛ نه آن هزاران و میلیونها نفری که در پشت دیوار تاریک شبکه های اجتماعی مجهولند و نمیدانیم ماهیّتشان چیست و کیست و هدفشان؟.

 

سیمین اسکویی

تصویر

خانم‌ پرشون از آنجاییکه مستند شما را دیده ام باید بگویم که هیچ کس به خوبی شما‌ نمیتوانست "فاضلاب رژیم" بودن و یا در فاضلاب رژیم شنا کردن افراد را به نمایش بگذارد که شما‌با‌مستند "پسر ملا" انجام دادید. روح الله زم قربانی ساده انگاری و بلند پروازی و جاه طلبی خود شد. من این تلاش و هدف شماها برای قهرمان سازی و رهبر جنبش مبارزاتی سازی او را نمیفهمم. هر کسی این فیلم را ببیند به شخصیت این "آقازاده" ( زم به زبان خودش در فیلم میگوید من یک آقازاده ام) بهتر پی‌میبرد. اما شما آیا لحظه ای فکر کردید که شما با حضورتان در آن خانه و آن شرایط محدود زندگی او بافریب و وسوسه اینکه دارم ازت مستند میسازم جاه طلبی به عیان مشهود او را شعله ور کردید و او را به دهان اژدها هل دادید؟ شما او را در شرایطی قرار دادید که با ارتباطاتش که اطلاعاتیهای رژیم بودند فعالتر شود که در مستند شما ثابت کند چه نقش کلیدی و حائز اهمیتی دارد!
ایرج‌مصداقی بی ایراد نیست. او حتما پاسخگوی "اتهامات" شما خواهد شد. او با تاریخچه مبارزاتی خود نیازی به دفاع از من و امثال من را ندارد. ولی شما که در هر مستندی نانی از برادر مبارز و اعدام شده خود به تنور میچسبانید شدیدا زیر سوال هستید. و خواهشا مبارزات زنان ایران را در حداقل صد سال اخیر را به خودتان نچسبانید و آن را لکه دار نفرمایید. نان شیرین مستند سازی به حرمت برادر شهیدتان نوش جانتون ولی آلوده به لجن نکنید. متاسفم که از صف دادخواهان بیرون زدید و سمت دیگری را آگاهانه برگزیدید. مجموعه ای از سوالهای بیجواب در مورد مستند شما مطرح است. ولی از آنجاییکه علی جوانمردی یکی دیگر از ستاره های مستندتان را با خود روی صحنه آوردید امیدوارم مثل او از جواب دادن فرار نکنید و عادت به دروغکویی بیشتر در شما تقویت نشود. در خاتمه اضافه کنم برای خانواده و دخترهای بیگناه آقای زم واقعا احساس ترحم و تاسف قلبی دارم که باید تا آخر عمر با‌چنین ترومایی(قتل حکومتی پدر) دست و پنجه نرم‌کنند.

سیمین جانشاید اشتباه کنم،…

Profile picture for user hoshang

سیمین جان
شاید اشتباه کنم، نتیجه گیری ها، تردیدهای شما با بعضاً پرسش ها را . من برای خودم اینجا لیست کردم تا ببینم آیا درست فهمیده ام (به مضمون توجه داشتم )

شاید اشتباه کنم، نتیجه گیری ها، تردیدهای شما با بعضاً پرسش ها را . من برای خودم اینجا لیست کردم تا ببینم آیا درست فهمیده ام (به مضمون توجه داشتم )
🔸۱- ناهید هر بار از اعدام برادرش در هر جایی اسم می برد ، نوعی نان به تنور داغ چسباندن است . خوب با این ادعا دادخواهان فعلی که در هر جا و مکانی از جنایات نکبت اسلامی می گویند و یا می نویسند ، باید تعطیل کنند ،چون فرصت طلبی برای بیزنس است . البته ناهید قبل از اینکه مستند ساز شود ، اسم پسرش را رستم گذاشته بود همان نام برادر اعدام شده خودش. احتمالا مورد تردید است که کاسه ای زیر نیم کاسه ای بوده است .
🔸۲- ناهید مشوق زم شده بود، تا زم خودشیفته و ساده لو دن کیشوت بودن خود را بیازماید. البته میدانیم که آسیاب بادی در مقابل نداشته است بلکه رژیمی تا دندان مسلح در مقابلش ایستاده و آماده قتل ....
🔸-ناهید عملا بنوعی، همکار اطلاعاتی رژیم در آمد که آنها در کمک رسانی عملی به سوژه این مستند (یا همان اعدام زم) شتاب کرده اند.
🔸من در مورد جوانمردی و زم چیز جدیدی برای گفتن ندارم . از آنجائیکه به آنها باور نداشته ام، اخبار آنها را تعقیب نمی کردم. من با قضیه جنگ رسانایی رژیم و استفاده از فیک نیوز بخوبی آشنا هستم و می دانستم که رژیم بشدت تلاش می کرده است و همچنان تلاش می کند که اخبار جعلی را از طریق آنها و دیگران منتشر کند. طبعا اعتماد من به خروجی اخبار آنها همیشه ضعیف بوده است ، اما آنها را آدمهای رژیم نمی دانستم.
باید اشاره کنم که من هنوز کار علمی تحقیقاتی ندیدیم، چند در صد اخبار «اخبار فاضلابی » بوده است ، و تا چه حد بقیه اخبار صحیح بود .
من با انتقاد ایرج نکته بین در رابطه با زم و جوانمردی همراه بودم، اگر چه همیشه آرزو می کردم ادبیات ایرج در طرح انتقاد، در بین جبهه براندازان به گونه ای دیگری می بود .
🔸 ما با هم مستند را دیده بودیم و اینکه جوانمردی موقعیت زیادی در کمک به به این مستند داشته است را متوجه شدیم . اینکه او در سن معرفی تا چه حد لازم بود و یا نبود و آیا اینکه ناهید بیش از حد بهایی داده بود خوب موضوع کار او است نه من بیننده. متاسفانه جو سیاسی سمی و تخریب بین اپوزیسیون ایران عملا به این مستند راه یافته است ، اگرچه خیلی چیزها می توانست عادی باشد. .
🔸 اما در مورد نحوه اتهام زنی ایرج (انتقاد موضوع دیگری است ) و شیوه برخورد او من قبلتر در یک پیش درآمد نظرم را گفته بودم که از صفحه خودم برداشتم دیگر دیدم عملا زدوخورد مجازی به اوج رسیده بود .
ایرج هم اعلام کرد به کشف « آخرین توطئه مسیح و ناهید علیه رضا پهلوی » نائل آمد، که مشتاقم بدانم چیست که آخری هم است! البته من ارتباط آن را به عنوان جوابیه احتمالی ایرج به ناهید فعلا نمی فهمم .
امیدوارم دوستان از هر دو طرف فتیله شعله را پایین بکشند که همه این عزیزان در جبهه براندازان زحمت می کشند.

ناهید پرسون سروستانی»

 

 

 

فیلم پسر ملا(Son of the mullah) که از روح‌الله زم ساختم الان روی پرده‌های سینما است و همه شگفت‌زده اند از این همه شجاعت، پشتکارو‌تلاش او. اما همین مصداقی بارها به من گفت «روح‌الله زم فاضلاب جمهوری اسلامی» بارها مانع شد تا این فیلم رابسازم و‌حتی توی چشمهایم نگاه میکرد
می گفت «من از این علی جوانمردی متنفرم» .از نزدیک دیدم چگونه هر کسی که مردم عادی را متحد و‌جهان را آگاه میکند او با نفرت و‌کینه‌ای عجیب از آنها می‌گوید.
شاید بد نباشه که مستند بعدی من در مورد این زبان
ضد انسانی و‌ سرشار از تحقیر ایرج مصداقی‌ها نسبت به مسیح‌علی‌نژادها باشه تا امثال او‌خودشان را درآینه این مستند ببینند و بفهمند چقدر حقیر و‌ بخیل بودن در برابر نسلی که توانسته مردم عادی را علیه دیکتاتوری متحد کند.. اکثرفیلمهای من در مورد ایران است. در مورد زنان و چالشها و رنج‌هایشان. زنانی که هر روز هر لحظه با یک فرهنگ مردسالار می‌جنگند.
ما تنها در یک جبهه نمیجنگیم بلکه مجبور هستیم در دهها جبهه نابرابر مبارزه کنیم. یکی از آنها ایستادن مقابل این افراد فسیل از نسل سرخورده پیشین است. نسلی ضد زن، فاشیست، لمپن. از ایرج مصداقی‌ها سخن می‌گویم که در طول همین انقلاب زن زندگی به جای پروموت کردن رهبر برگزیده خودش پهلوی، به جای مبارزه با حکومت و سپاه و قاتلان مردم، دست کم بالای سی چهل ویدیو ساخته در مبارزه با زنان، با مسیح علینژاد و با ما می‌جنگد.
مسیح علینژاد را زمانی شناختم که وقتی خامنه‌ای به عنوان رهبر نشست جلوی دوربین و دستور داد جلوی دخترانیکه نافرمانی مدنی می‌کنند بایستید به زنان گفت خامنه‌ای قاتل هرگز رهبر ما نیست، بلکه «رهبر منم، رهبر تویی، فریادکن آزادی». این زمان این شعار مسیح رو دختران و‌ زنان خطاب به خامنه‌ای فریاد زدند و احساس قدرت کردند. حالا چرایک عده‌ای در خارج کشور نسبت به این شعار احساس خطر کردند و مدام با ادبیات خود جمهوری اسلامی به مسیح حمله میکنند که ما فقط یک رهبر داریم و بقیه زنان که دنیا را نسبت به شجاعت زنان آگاه کردند بروند بمیرند! شرم برشما که هر روز به صورت کسی شلیک میکنی که در این همه حمله‌های فجیع تو حتی یک بار تمرکزش از مبارزه باجمهوری اسلامی را از دست نداد تا هم‌سطح تو شود و به کلمات مسموم تو جواب دهد.
ایرج مصداقی نماد یک منفور شکست خورده است. کسی که از زنان و از قدرت گرفتن زنان می‌ترسد. او بهترین مهره ایده‌ال رژیم است در نفرت پراکنی، زدن مخالفان حکومت و در ایجاد تفرقه. خود مسیح با بی‌توجهی به این نفرت‌پراکنی‌ها دارد می‌گوید برای ایرج مصداقی‌ها ارزشی قایل نباشید، آنها برخلاف بسیاری ار هم‌نسل‌های خودشانکه در صدد ساختن ایران و سرنگونی رژیم شیاد هستند، در بخل و‌ حسادت خود غرق‌اند، شب و‌ روزش شده زدن زنی که فقط جمهوری اسلامی را می‌زند و‌ پشیزی به مصداقی‌های بی‌مصرف و‌هتاک نمی‌پردازد، نفرتش را از زنان هم درک میکنم، چرا که دست پرورده همان آدم‌های آورنده تاریکی و تباهی به میهن است، نسل جوان ایرج مصداقی‌ها را نمیشناسند، که چگونه در آغوش مجاهدین خلق بود، چگونه به آغوش انقلاب اسلامی پرید و حالا هم به آغوش پسر شاه. ولی نمی‌داند که راه جا گرفتن در آغوش این و آن زدن نسل جوانی نیست که قوی تر از نسل گذشته توانستند جمهوری اسلامی را خسته کنند. همین حمله‌ها را به روح‌الله زم کرد و‌ هزینه اعدامش را با اعتمادی وسیعی که امثال مصداقی‌هابه وجود آوردند برای حکومت کم کردند.
وظیفه همه ماست مقابل تفکرات زن ستیزانه و جوان‌ستیزانه‌ برخی از این افراد بخیل از هم‌نسل‌های خودمان بایستیم وشرمسارشان کنیم، چرا که حمله دیروز آنها به روح‌الله زم و حمله امروزش به مسیح علینژاد، حمله به روایتگری درست ازقیام مردم است علیه دیکتاتوری رژیمی که به خون این جوانان تشنه است. به نسل جوان بیاموزیم که هرگز مقابل لمپن‌ها و زن ستیزان سکوت نکنند و کم نیارند.
‎زن زندگی آزادی

 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

انتشار از:

کیانوش توکلی

فیسبوک - تلگرامفیسبوک - تلگرامصفحه شما

دیدگاه‌ها

فریدون

آقای توکلی گرامی ار اینکه در باره اخبار جعلی مطالبی گفتید بسیار متشکرم.
یکی از ایراد های اساسی مخالفان همین پروبال دادن به اخبار دروغ و بیشتر هتاکی و تحقیر وتوهین مخالفان است.
در این باره باید بیشتر نوشت وباید رعایت ادب واحترام یکی از اصول همکاری بین افراد وسازمانهای باشد.
ناگفته نماند در همان سال ۵۷ اخبار دروغ از سوی حزب توده بصورت برنامه ریزی شده پخش می‌گشت.یادم می‌آید که یکی از اخبار های دروغ حزب استعفای آقای نزیه از شرکت نفت و اتهام جاسوس بودن آقای امیرانتظام همکاری شاد روان قاسملو بابایمان سیا و بسیاری دیگر بود .این شیوه پلید که از دستگاه استالین به جهان سرایت کرد،موجب مرگ هزاران انسان بیگناه شد.
بر اساس همین سنت توده ای مجاهدین خلق نیز از از هیچ گونه اتهام و جعل اخبار کوتاهی نکردند.
امیدوارم این سخنرانی شما آغازی بر پایان سنت پلید دروغ وافترا و شیادی سیاسی باشد.

جمعه, 06.10.2023 - 12:33 پیوند ثابت
نظرات رسیده

خانم پرشون شما فیلمی ساختید که میخواهید انرا به مخاطبین خود معرفی و از ان دفاع کنید. چرا بجای این معرفی و شرح دلایل ساخت و اهداف شما  و توضیح ارزشمندی کارتان و جواب دادن به سئوالات احتمالی منتقدین از همان خط اول نوشته شما بر علیه یک مبارز سیاسی شناخته شده  و نویسنده و تحلیلگر سیاسی اقای مصداقی است؟ ایا این موقعت را بهانه خالی کردن عقده ها و  دق دلی خود کرده اید ؟  و یا اینکار شما به این دلیل است که با پرخاشگری و زدن اتهامات به اقای مصداقی جلب توجه به فیلم خود میکنید تا پیشتر بیننده پیدا کنید؟ یا هر دو این دلایل؟ میدانید که این حمله شما مورد توجه دشمنان اقای مصداقی از جمله مزدوران جمهوری اسلامی و مجاهدین و گروهای چپ و تجزیه طلب که از زبان صریح و افشاگری های مستند اقای مصداقی زخمها در دل دارند قرار خواهد گرفت و جنجالی بپا خواهد شد. پسر جلاد دستگیر شده حمید نوری توسط اقای مصداقی از اولین استقبال کنندگان این پست شما بودند.  در مورد قربانی رژیم اقای زم که هم خودش در روزهای اخر متوجه شده بود و هم جریان دادگاه او ثابت کرد که اقای مصداقی درست میگفته و او سالها در تور امنیتی رژیم بوده و اخبار جنجالی اش توسط خود رژیم همچون فاظلاب به او برای پخش در خارج و میان اپوزیسیون داده میشده.   شما بجای فحاشی و دروغ گویی بیایید ثابت کنید که چنین نبوده و زم مستقل و بدون ارتباط با رژیم منابع اطلاعاتی در ایران داشته و اخبار او موثق و معتبر بوده. ایا فیلم شما اینکار مهم تحقیقی را انجام میدهد و یا یک فیلم بی ارزش ژورنالیستی برای قهرمان سازی و ایجاد سر و صدا و کسب درامد و معروفیت برای خودتان است؟ من فیلم را ندیدم ولی بد نیست شما توضیح دهید.

چ., 04.10.2023 - 16:20 پیوند ثابت
نظرات رسیده

فرح شیلاندری

 من واقعا نمی دانم چطور آقای اسدی می تواند ادبیات زشت و وقیحانه ی خانم پرشون را هم وزن صحبت های آقای مصداقی بنامد و بگوید «ناهید از همون ادبیات تند و پرخاشگرانه ی ایرج علیه او استفاده کرد». آقای مصداقی در قضاوت دیگران هرگز از حدود انصاف خارج نمی شود و فقط کار نادرستی را که شخصی مرتکب شده قضاوت و محکوم می کند و از جنبه ها یا کارهای درست اون فرد تقدیر و تحسین می کند. آقای مصداقی شهامت این را دارد که اگر اشتباه کند، خودش به اشتباهش اعتراف و عذرخواهی کند. شما از یکی از به اصطلاح شخصیت های سیاسی و اجتماعی و حتی شخص خودتان نام ببرید که در صورت اشتباه، عذرخواهی کرده باشد. همین دفعه ی پیش که خانم احدی دور برداشته بود که نیری در آلمان است،‌ آقای مصداقی روشنگری کرد و گفت که این خبر صحت ندارد. من دیدم که در صفحه ی خودتان با صفات و الفاظ زشتی آقای مصداقی را محکوم و از احدی حمایت کردید. پس از روشن شدن موضوع نیری، شما حتی یک عذرخواهی هم در صفحه ی خودتان نکردید. واقعا شرم بر شما و امثال شما که برای هر کس که به مصداقی و دادخواهان بتازد، هلهله می کشید. کمی شهامت داشته باشید و عذر تقصیر بخواهید.

س., 03.10.2023 - 07:56 پیوند ثابت
کیانوش توکلی

 

موضوعات کمی پیچیده است :۱-خانم ناهید پرشون مستند ی در باره رواله زم به کمک علی جوانمردی درست کرده است۲- بعد ناهید در فیسبوک به ایرج مصداقی تاخته و از علی جوانمردی دفاع کرده است ۳ - سیامک نادری مقاله ای نوشته واز ناهید گله کرده که چرا فضای سیاسی اپوزیسیون را آلوده. می کنید ۴-سیمین اسکویی که این فیلم را دیده نقدی تند علیه این مستند نوشته است 

س., 03.10.2023 - 07:54 پیوند ثابت
هوشنگ اسدی

سیمین دوست دو سه ساله اخیر من است و بسیار قابل احترام، کلاه در مقابلش از سر بر میدارم . ناهید از دوستان بیست و پنج ساله نزدیک من که در تلویزیون سوئد آشنایی ما شروع شد . اگر همکاران خبرنگار از من بپرسند دو تا از دوستان زن از استکهلم انتخاب کن و به ما معرفی کن تا مصاحبه کنم و تو هوشنگ به آنها اعتماد داری من دو نام در ذهنم بلافاصله می آید ،دو عزیزی که من با افتخار و علاقه قلبی می شناسم . بنابراین برایم بسیار سخت است که آنها را در دو سوی مختلف ببینم . من میدانم سیمین دوست عاقل من چقدر خردمند است ،من میدانم که ناهید اول از قلبش رویدادها را عبور می دهد و سپس واکنش ... . میدانم علاوه بر کارش که بسیار حرفه ای و هدفمند است ،اما یک چیزی در تمام وجودش برای آن می جوشد و آن تقویت صدای جنبش زنان بسیار قبلتر که دیگر عزیزان توجه به آن می کردند . شما اگر مستند خودفروشی زیر پوشش حجاب را می دیدید ،می توانید ببیند که نگاه او چه بوده است ... این مسیر ادامه یافت تا چهارشنبه های سفید . دوستان از نوشته پرسرو صدای ناهید کمی فاصله گیرید ،ندانسته قاضی نشوید. فوند بگیر ، دنبال رجوی ، موضوعات پولسازی و از این حرفهای سبک سلطنت پرستان ارزان گو . نوشته او را به باد انتقاد بگیرید اما رو هوا نگویید . ناهید با همان روشی که خود منتقد بود،یعنی شیوه تند و تخریبی ایرج ، با همان زبان تخریب به ایرج تاخت ...

من اگر توانی باقی ماند ارزیابی خود را بعد از مصاحبه ایرج می نویسم

س., 03.10.2023 - 07:54 پیوند ثابت
نظرات رسیده

Mahshid Sepehri

 

ناهید پرشون ایرج مصداقی را “ ضد زن و فاشیست” می‌خواند با بسیاری صفات زشت دیگر که زیبنده‌ی خود او و ادبیات سخیف اوست. اما شما آیا می‌توانید تنها یک فاکت ارائه دهید که نشان از ضد زن یا فاشیست بودن ایرج مصداقی داشته باشد؟ شرم هم خوب چیزی ست. اگر مصداقی نقدش را با زبان تند مطرح می‌کند اما تمام آنچه می‌گوید همیشه مستند، مستدل و عین واقعیت است. هرگز دست به فحاشی و شانتاژ و دروغ نمی‌زند. اگر موردی می‌شناسید ارائه دهید.

بیخود نیست که پسر حمید نوری سراسیمه و پایکوبان به استقبال متن سرکار خانم پرشون می‌شتابد. آیا اینها برای شما نشانه نیست؟ حال ایرج مصداقی در کنار رژیم اسلامی ایستاده است یا ناهید پرشون ؟

س., 03.10.2023 - 07:51 پیوند ثابت

افزودن دیدگاه جدید

لطفا در صورتیکه درباره مقاله‌ای نظر می‌دهید، عنوان مقاله را در اینجا تایپ کنید

متن ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

لطفا نظر خودتان را فقط یک بار بفرستید. کامنتهای تکراری بطور اتوماتیک حذف می شوند و امکان انتشار آنها وجود ندارد.

CAPTCHA
لطفا حروف را با خط فارسی و بدون فاصله وارد کنید CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.