دخالت نظامی در سوریه و حمله نظامی به ایران _ روسیه چه خواهد کرد؟

واشنگتن پست روز دوشنبه جزئیات آنچه ؛ طرح ترور مقام های آمریکایی در جمهوری آذربایجان بود را گزارش کرده بود. قبلا هم وزیر دفاع امریکا تهدید کرد که اگر راه حل دیپلماتیک در مسکو به نتیجه نرسید ، امریکا آمادکی حمله نظامی را دارد. فرانسوا اولاند بنظر می رسد که خط مشی دخالت نظامی سرکوزی را دنبال می کند او احتمال مداخله نظامی در سوریه به منظور حمایت از جان غیرنظامیان در برابر حملات ارتش را مطرح کرد .

واشنگتن پست روز دوشنبه جزئیات آنچه ؛ طرح ترور مقام های آمریکایی در جمهوری آذربایجان بود را گزارش کرده بود. قبلا هم وزیر دفاع امریکا تهدید کرد که اگر راه حل دیپلماتیک در مسکو به نتیجه نرسید ، امریکا آمادکی حمله نظامی را دارد. فرانسوا اولاند بنظر می رسد که   خط مشی دخالت نظامی    سرکوزی را دنبال می کند او  احتمال مداخله نظامی در سوریه به منظور حمایت از جان غیرنظامیان در برابر حملات ارتش را مطرح  کرد . در مقابل  گاتیلوف ؛ در واکنش به سخنان رئیس جمهور فرانسه گفت که روسیه قاطعانه مخالف هرگونه دخالت نظامی خارجی درمناقشه سوریه است. ایا در صورت دخالت نظامی در روسیه و یا شکست مذاکرات  هسته ای در مسکو، این کشور چه خواهد کرد .  بیش بینی می شود که   تغییر و تحولات  بزرگی در خاورمیانه در راه است و جمهوری اسلامی نمی تواند   با استراتژی  ضد  اسرائیلی و ضد غربی ادامه حیات دهد.

در کشتار حوله که روز جمعه گذشته رخ داد، ۱۰۸ زن و کودک و مرد کشته شدند.

کشورهای غربی و رسانه های بین المللی، ارتش و شبه نظامیان وابسته به حکومت سوریه را مسئول کشتار حوله شناخته اند و شورای امنیت سازمان ملل نیز با صدور بیانیه ای تلویحا از مسئولیت دولت سوریه در این زمینه سخن گفته است.

روز گذشته، فرانسوا اولاند، رئیس جمهوری فرانسه، احتمال مداخله نظامی در سوریه به منظور حمایت از جان غیرنظامیان در برابر حملات ارتش را مطرح اما تاکید کرد که چنین اقدامی مستلزم مصوبه شورای امنیت سازمان ملل است.

در واکنش به موضعگیری کشورهای غربی، روز چهارشنبه، گنادی گاتیلوف، معاون وزارت خارجه روسیه، گفت که دولت او با هرگونه دخالت نظامی در سوریه مخالف است و اعتقاد دارد که هنوز ضرورتی وجود ندارد که شورای امنیت تدابیر جدیدی را در مورد سوریه بررسی کند.

سخنگوی وزارت خارجه چین نیز در یک نشست خبری در روز چهارشنبه، ضمن ابراز نگرانی از وقایع اخیر سوریه، مخالفت دولت خود با دخالت نظامی در سوریه را اعلام کرد.

 

شورای ملی سوریه، یکی از بزرگ‌ترین ائتلاف‌های ضد حکومت بشار اسد روز گذشته با استقبال از اخراج سفرای سوریه از برخی کشورهای اروپایی، مصرانه از شورای امنیت سازمان ملل خواست تا برای پایان خشونت‌ها و «نسل‌کشی» در این کشور از بند هفتم سازمان ملل و «زور» استفاده کند.

گاتیلوف با بیان این که کشورش تاکنون دوبار از قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل با حمایت کشورهای غربی، حمایت کرده است گفت: "معتقدیم هر گونه قطعنامه تازه‌ای در شرایط کنونی زودهنگام و نارس خواهد بود."
 
او همچنین در واکنش به سخنان رئیس جمهور فرانسه گفت که روسیه قاطعانه مخالف هرگونه دخالت نظامی خارجی درمناقشه سوریه است و چنین دخالتی را تنها موجب بد‌تر شدن وضعیت سوریه و منطقه می‌داند.
بخش: 
انتشار از: