تجمع خانواده‌های جان‌باختگان پرواز اوکراینی در مقابل پارلمان کانادا
05.10.2022 - 09:38

خانواده‌های جان‌باختگان پرواز اوکراینی در هزارمین روز انهدام پرواز پی‌اس۷۵۲ بر اثر شلیک موشک‌های سپاه در مقابل پارلمان کانادا در اوتاوا تجمع کردند و شعارهایی علیه جمهوری‌اسلامی سر دادند.

حامد اسماعیلیون، سخنگوی انجمن خانواده‌های جان‌باختگان پرواز اوکراینی، در این مراسم خواستار اخراج عوامل وابسته به حکومت و خانواده‌هایشان از کانادا شد.

اسماعیلیون گفت سیاستمداران، پرسنل نظامی و امنیتی رژیم و خانواده‌هایشان کانادا را به « پناهگاه امنی» برای خود تبدیل کرده اند و باید «بدون تاخیر اخراج شوند».

هم‌زمان جاستین ترودو، نخست‌وزیر کانادا، به خانواده‌ها تسلیت گفت و افزود: «ما بی‌وقفه پیگیر عدالت برای آنها خواهیم بود.»

نخست وزیر کانادا با اشاره به سرکوب معترضان به کشته شدن مهسا امینی در ایران افزود رژیم ایران بار دیگر بی‌توجهی آشکار خود به حقوق بشر و جان انسان‌ها را نشان داده و کانادا از صمیم قلب از زنان شجاع ایران که در خیابان‌ها و سراسر جهان در همبستگی اعتراض می‌کنند، حمایت می‌کند.

ترودو گفت:«ما امروز یاد قربانیان بی‌گناه پروازپی‌اس۷۵۲ را گرامی می‌داریم و با همه کسانی که از حقوق بشر در داخل و خارج از کشور دفاع می‌کنند، اعلام همبستگی می‌کنیم. رژیم ایران پاسخگوی اعمال هولناک خود خواهد بود.»

یکی از چهره‌هایی که در این مراسم شرکت کرده بود جنا سادز، نماینده پارلمان کانادا، بود که با انتشار تصویری حضور خود را «در اعتراض به بی‌توجهی رژیم ایران به قوانین بین‌المللی و حقوق بشر» عنوان کرد.

روز سه‌شنبه ۱۲ مهر (۴ اکتبر) مصادف با هزارمین روز انهدام هواپیمای اوکراینی و قتل ۱۷۶سرنشین این پرواز بود که هم‌زمان با گسترش اعتراض‌ها علیه کشته شدن مهسا امینی در ایران از راه رسید.

 

پس از خیزش جهانی ایرانیان در بیش از ۱۵۰ شهر جهان با فراخوان انجمن خانواده قربانیان پرواز اوکراینی، به نظر می‌رسد فشارها بر خانواده‌های قربانیان که در ایران ساکنند افزایش یافته است.

این اطلاعات حاکیست نهادهای امنیتی به خانواده قربانی این پرواز گفته‌اند: «حواستان باشد که عده‌ای دارند از اسم شهدای پرواز پی‌اس ۷۵۲ سوءاستفاده می‌کنند و عده‌ای با اسم شما خانواده‌ها دارند از غرب و آمریکا باج‌خواهی می‌کنند.»

یک منبع مطلع از وضعیت خانواده یکی از قربانیان هواپیمای مسافربری اوکراینی، روز دوشنبه ۱۱ مهرماه به ایران‌اینترنشنال گفت نهادها و ماموران اطلاعات با تماس‌هایی از اعضای خانواده خواسته‌اند به یک مرکز امنیتی مراجعه کنند و از هرگونه ارتباط با خانواده‌های دیگر بپرهیزند.

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

ایران گلوبال

فیسبوک - تلگرامفیسبوک - تلگرامصفحه شما