اکثر پناهجویان کانال مانش در ۱۸ ماه گذشته ایرانی‌ بوده‌اند
10.08.2022 - 16:16

جان کر، سفیر پیشین بریتانیا در آمریکا، اعلام کرد که ایرانی‌ها اکثریت پناهجویانی را تشکیل می‌دهند که در ۱۸ ماه گذشته از طریق کانال مانش خود را به بریتانیا رساندند.

به گزارش هافینگتون پست، کر همچنین گفت که بیش از ۷۰ درصد کسانی که از کانال مانش عبور می‌کنند، پناهجویانی حقیقی و از کشورهای بحران‌زده از جمله ایران، عراق، سودان و سوریه‌اند.

او افزود از میان سه هزار و ۱۸۸ پناهجوی ایرانی که طی یک سال و نیم گذشته از کانال مانش خود را به بریتانیا رساندند، فقط یک نفر از مسیر قانونی و رسمی عبور کرد.

این دیپلمات بریتانیایی هشدار داد تا زمانی که «یک مسیر امن» برای پناهجویان ایجاد نشود، «با قاچاقچیان انسان همدست‌ایم».

در سال‌های اخیر خبرهای بسیاری از جان باختن پناهجویان به ویژه پناهجویان ایرانی در آب‌های کانال مانش منتشر شده است.

آذر ماه گذشته وزارت کشور فرانسه اعلام کرد از میان ۲۷ پناهجویی که در کانال مانش غرق شده بودند، هویت ۲۶ نفر شناسایی شده و یکی از آنان یک مرد کرد ایرانی است.

در آن زمان، وبسایت هه‌نگاو گزارش داد که از ابتدای سال جاری میلادی تا آن زمان، دست‌کم هشت پناهجوی کرد ایرانی در مسیر فرار از ایران به سوی اروپا جان خود را از دست دادند.

همچنین سال قبل از آن، غرق شدن یک خانواده پنج نفره پناهجوی ایرانی اهل سردشت در راه رسیدن به بریتانیا و در کانال مانش، واکنش‌های گسترده‌ای را در میان رسانه‌ها و کنشگران بریتانیایی و فرانسوی برانگیخته و بسیاری از فعالان خواستار اقدام دولت فرانسه و بریتانیا در تامین امنیت پناهجویان شدند.

در حالی که پیشتر طرح دولت بوریس جانسون برای انتقال پناهجویان به روآندا با شکست مواجه شد، لیز تراس و ریشی سوناک دو نامزد جانشینی جانسون قول داده‌اند که این طرح را ادامه دهند.

در خرداد ماه و در پی دستور دادگاه حقوق بشر اروپا برای جلوگیری از اخراج تعدادی از پناهجویان از بریتانیا، پروازی که قرار بود این پناهجویان را از بریتانیا به روآندا منتقل کند، لغو شد.

وزیر خارجه بریتانیا از دخالت دادگاه حقوق بشر اروپا در لغو پرواز پناهجویان از بریتانیا به روآندا ابراز تاسف کرد و دولت روآندا نیز اعلام کرد از این اتفاق «ناامید» نشده و این کشور به همکاری با بریتانیا در این زمینه «متعهد» است.

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

کیانوش توکلی

فیسبوک - تلگرامفیسبوک - تلگرامصفحه شما