منتخب

نگاهی به فیلم پرزیدنت به کارگردانی محسن مخملباف
اگر شعور و فهم در جامعه ای بالا نرفته باشد، تغییر حاکمان؛ تنها تغییر عکسها و تمثالها روی دیوار جاهای عمومی ست، نه بیشتر. معلمی بی خبر از حادثه انقلاب که از وقوع آن توسط زندانیان آزاد شده ی آواره آگاه میشود، سر از پنجره مدرسه بیرون کرده و بدون سوال از "ماهیت" دولتی که سر کار آمده، می پرسد: حالا عکس کی را باید به دیوار بزنیم؟
بیانیه پانزده نفر از کنشگران سیاسی، فرهنگی و حقوق بشری، پیرامون طرح رفراندومِ تعیین نوع حکومتِ جانشین جمهوری اسلامی، بحث‌های موافق و مخالف بسیاری برانگیخت. بحث‌هایی که عمدتا حول امکان‌پذیر بودن این طرح در شرایط کنونی و بطور کلی روی پیش زمینه‌های ضروری (عمدتا سیاسی) رسیدن به اجرای موفق این طرح متمرکز بودند.
بنا به گزارش نیویورک تایمز، نزدیک به ۲۰هزار رزمنده‌ی تعلیم‌دیده‌ در تهران در این کشورند، و پس از رفع تهدید داعش، اکنون بر اسرائیل تمرکز دارند.
درگیری شدید میان پلیس ایران و دراویش گنابادی، معضل جمهوری اسلامی با دراویش را به کانون توجه افکار عمومی کشانده است. بخشی از حکومت دراویش را "فرقه" می‌نامد. آنها که هستند، چه می‌گویند و مشکل حکومت با آنها چیست؟
این مجموعه دربرگیرنده خبرهای اعتراضاتی است که روز اول اسفند صورت گرفته‌ یا در این روز خبرهای آنها منتشر شده‌اند. مجموعه ممکن است با اطلاعات جدید بروز شود.

در این جامعه ما نیازمند تحولات فرهنگی و فکری و سیاسی عمیق هستیم، ما نیازمند قانوگرایی و پلورالیسم سیاسی هستیم، ما نیازمند محیط زیست سالم و اقتصادی پایدار برای خود و نسلهای بعدی هستیم، ما نیازمند همکاری های علمی با جهان و همزیستی مسالمت آمیز هستیم، ما نیازمند نقد قرآن و اسلام و تمامی تابوهای فکری هستیم. برای پاسخگویی به این نیازها، ما نیازمند جمهوری و قدرت سیاسی سکولار هستیم.

درگیری های شدید پلیس ضد شورش با درویشان در تهران

درروزهای 30 بهمن و 1 اسفند 1396، درگیری های شدیدی میان نیروهای امنیتی رژیم جمهوری اسلامی با درویشان گنابادی و مردم پیوسته به آنان، در خیابان پاسداران تهران، روی داد که تاکنون دست کم به کشته شدن 5 تن از مزدوران امنیتی رژیم، دستگیری 300 تن از مردم و زخمی شدن ده ها تن دیگر از دو سوی درگیری انجامیده است.
درگیری ها از دستگیری درویشی به نام نعمت الله ریاحی به دست پلیس و اعتراض درویشان به این دستگیری آغاز شد....

انتشار از: