مردگان آن سال ـ م. روان‌شید
20.10.2020 - 20:51

مردگانِ آن سال

م. روان‌شید

۲۹ مهر ۱۳۹۹

دقت کردید حکومت با آمارِ مبتلایان و مردگانِ کرونا چگونه بازی می‌کند؟

آن‌چه که غیرقابل انکار است این است که آمارِ مرگ یا ابتلا به کرونا از همان نخست همیشه حداقل دو تا سه برابرِ آن چیزی بود که حکومت می‌گفت، اما بازی آن‌جاست که همین حکومتِ منفور و منحوس و به شدت متعفن، به وقت رای‌گیری‌های حکومتی، راه‌پیمایی‌های حکومتی، تجمع‌های حکومتی؛ شروع می‌کند با پایین آوردنِ آمارها و همین که احساس می‌کنند تجمعِ مردم می‌تواند برایش خطرناک و خطرخیز باشد، آمارها را کمی واقعی‌تر ارایه می‌کنند تا ترس از مرگ را گسترش دهند و در نهایت مرگ‌و‌میرها را به گردن مردم بیندازند.

بدیهی‌ست که ترس از مرگ؛ نیرویی قوی برای رعایتِ قوانینِ بهداشتی‌ست و همگان برای حفظِ جانِ خود و دیگران باید موارد بهداشتی را همیشه و در هر حالتی رعایت کنند، اما چه می‌شود که آمارهای حکومتی در زمان نزدیک شدن به سالگردِ آبانِ خونین، رو به بالا می‌رود؟! چه می‌شود که حکومتِ متعفن اسلامی دست‌به‌کار می‌شود تا آرام‌آرام آمارها را ـ گیرم برای مدتی محدود ـ واقعی‌تر کند؟

 سالگرد کشتارِ مردم بی‌گناه در ماهشهر، تهران و ده‌ها شهرِ دیگر نزدیک است و «نیکتا اسفندانی» می‌توانست هم‌چنان باشد و آواز بخواند، همه‌ی آن‌ها که بی‌گناه و ناباورانه کشته شدند می‌توانستند امروز هم جزوِ باشندگانِ زنده‌ی ما باشند، اما نیستند...

مرگ بر اثرِ کرونا همیشه بوده و هست، مراقبِ زندگی باشیم اما اجازه ندهیم «مردگانِ آن سال» به دستِ فراموشی سپرده شوند.

.

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

م. روان‌شید

فیسبوک - تلگرامفیسبوک - تلگرامصفحه شما