رفتن به محتوای اصلی

افشاگری تکان دهنده حسین مرتضوی زنجانی؛ رئیس زندان اوین در زمان اعدام‌های جمعی سال ۶۷
29.05.2023 - 21:36
 حسین مرتضوی زنجانی رئیس زندان اوین

حسین مرتضوی زنجانی، رئیس زندان اوین در سال‌های ۱۳۶۶ و ۱۳۶۷ در روزهای اخیر با حضور در یک کلاب‌هاوس، اقدام به افشای اسراری درباره وضعیت زندان‌ها در آن مقطع و همچنین اعدام دسته‌جمعی زندانیان سیاسی در سال ۱۳۶۷ کرده است.

حسین مرتضوی زنجانی، رئیس زندان اوین در سال‌های ۱۳۶۶ و ۱۳۶۷ در روزهای اخیر با حضور در یک کلاب‌هاوس، اقدام به افشای اسراری درباره وضعیت زندان‌ها در آن مقطع و همچنین اعدام دسته‌جمعی زندانیان سیاسی در سال ۱۳۶۷ کرده است.

من با آب زمزم هم پاک نمی‌شوم

حسین مرتضوی زنجانی رئیس وقت زندان اوین در سال‌های ۱۳۶۶ و ۱۳۶۷ با پذیرش مسئولیت خود گفت « من با آب زمزم هم پاک نمی‌شوم». او همچنین از روی برگرداندن از حکومت جمهوری اسلامی صحبت کرد و گفت نه جمهوریت و نه اسلامیت نظام کنونی را قبول ندارد.

 

فایل صوتی- کلیک کنید

رئیسی از اعضای هیئت مرگ بود

مرتضوی ضمن تکذیب مسئولیت در فرایند محاکمه و اعدام زندانیان سیاسی در سال ۶۷ ، مسئولیت تمام اتفاقات رخ داده و همچنین فرایند اعدام‌ها را با هیئت تشکیل شده در آن مقطع دانست. یکی از اعضای هیئت به اصطلاح مرگ در آن سال‌ها رئیسی است. حسین مرتضوی زنجانی در این رابطه ادامه داد در جلسه‌ای که برای این موضوع تشکیل شده بود من مخالفت خود را اعلام کرده بودم.

رئیس وقت زندان اوین در زمان قتل‌عام زندانیان سیاسی، حمل جنازه افراد اعدام شده با کامیون برای انتقال به بیرون از زندان و دفن افراد در خاوران را نیز تایید کرد.

حسین مرتضوی زنجانی با تایید وجود شکنجه در آن زمان، به صورت تلویحی همچنین صدور احکامی برای رفع بکارت از زنان جوان قبل از اعدام را نیز تایید کرد.

حسین مرتضوی زنجانی در سال‌های ۱۳۶۴ تا ۱۳۶۷ مسئولیت‌های مهم مختلفی در مدیریت زندان‌های جمهوری اسلامی از جمله ریاست زندان گوهردشت و زندان اوین را برعهده داشت.

 

 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

ایران کارگر
برگرفته از:
سایت ایران کارگر

فیسبوک - تلگرامفیسبوک - تلگرامصفحه شما

توجه داشته باشید کامنت‌هایی که مربوط به موضوع مطلب نباشند، منتشر نخواهند شد! 

افزودن دیدگاه جدید

لطفا در صورتیکه درباره مقاله‌ای نظر می‌دهید، عنوان مقاله را در اینجا تایپ کنید

متن ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
CAPTCHA
لطفا حروف را با خط فارسی و بدون فاصله وارد کنید CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.