رفتن به محتوای اصلی

گزارش شماره ۲- تاریخچه انتخابات در ایالت اکلاهاما آمریکا
16.06.2020 - 06:49

ایالت اکلاهاما در جنوب امریکا به مرکزیت شهر اکلاهاما سیتی از تاریخ نوامبر ۱۹۰۷ به عنوان چهل و ششمین ایالت به ایالات متحده آمریکا پیوست. طبق آخرین سر شماری جمعیت این ایالت ۳.۹۵۶.۹۷۱ تن می باشد. بردپیت، بازیگر و تهیه کننده آمریکایی، گوردن کوپر، فضا نورد آمریکایی و گارث بروکس، خواننده سبک کانتری از شخصیت های مشهور این ایالت می باشند.

از سال ۱۹۰۷ تا به امروز که سال ۲۰۲۰ می باشد، ۲۸ دوره انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در این ایالت برگزار شده است، که از این تعداد ۱۰ دوره حزب دموکرات و ۱۸ دوره حزب جمهوری خواه آمریکا برنده انتخابات در این ایالت شده اند. نکته ای که باید درباره این انتخابات به آن اشاره کرد این است که، جمهوری خواهان از سال ۱۹۶۸ تا به امروز برنده هر ۱۳ انتخابات ریاست جمهوری برگزار شده در این ایالت بوده اند.

در انتخابات داخلی سال ۲۰۱۶ برای تعیین کاندیدای نهایی از حزب جمهوری خواه، تدکروز با ۳۴.۴ آرا موفق به شکست دونالد ترامپ با ۲۸.۳ آرا در این ایالت شد.

در حزب دموکرات و برای تعیین کاندیدای نهایی برنی سندرز با کسب ۵۱.۹ آرا موفق به شکست هیلاری کلینتون با ۴۱.۵ آرا در این ایالت شد.

در انتخابات نهایی ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ دونالد ترامپ با کسب ۶۰.۶ آرا موفق به شکست هیلاری کلینتون با ۳۳.۷ درصد آرا در این ایالت شد.

 در انتخابات نهایی ریاست جمهوری آمریکا هر کدام از کاندیداها از مجموع ۵۳۸ آرای الکترال موفق به کسب ۲۷۰ الکترال بشود، برنده انتخابات است و رای الکترال ایالت اکلاهاما برای انتخابات ریاست جمهوری هفت است.

مراحل انتخابات ریاست جمهوری:

هر کس که در آمریکا به دنیا آمده باشد و ۱۴ سال متوالی در آمریکا زندگی کرده باشد و حداقل ۳۵سال سن داشته باشد، می‌تواند در انتخابات نامزد شود. ولی اگر شخصی بخواهد از طرف حزبی نامزد شود، باید ابتدا در پروسه درون حزبی (انتخابات مقدماتی) آن حزب که بر طبق قوانین درونی آن حزب است شرکت کند که در صورت موفقیت در آن پروسه، به عنوان نامزد آن حزب معرفی می‌شود.

هر ایالت در مجلس سنا دارای دو سناتور می باشد که برای حداقل یک دوره شش ساله انتخاب می شوند و محدودیت دوره ای برای کاندیدا شدن و شرکت در انتخابات ندارند.

برای شرکت در انتخابات سنا نیاز به شرایط زیر است:

۱- حداقل ۳۰ سال سن

۲- دارا بودن حداقل ۹ سال تابعیت ایالات متحده آمریکا

۳- سکونت در ایالت مورد نظر در زمان برپایی انتخابات.

از سال ۱۷۸۹ تا سال ۱۹۱۳ میلادی، سناتورهای هر ایالت توسط مجلس قانون‌گذاری همان ایالت انتخاب می‌شدند. از سال ۱۹۱۳ و با تصویب اصلاحیه هفدهم قانون اساسی، وظیفه انتخاب سناتورها به‌طور مستقیم به شهروندان واگذار شد.

از سال ۱۹۰۷ تا این تاریخ یعنی ۲۰۲۰ میلادی مردم اکلاهما ۱۹ سناتور انتخاب کرده اند، که از این تعداد ۱۰ تن دموکرات و ۹ تن جمهوری خواه بوده اند و بعضا بیشتر از یک دوره در این مقام بودند که برای نمونه می توان از سناتور J.w.Elmer از حزب دموکرات بین سال های ۱۹۲۷-۱۹۵۱ با چهار دوره و یا سناتور Don Nickles از حزب جمهوری خواه بین سال های ۱۹۸۱ الی ۲۰۰۵ با چهار دوره سناتوری نام برد. جمهوری خواهان از سال ۱۹۹۴ برنده هر دو صندلی ایالت اکلاهما در مجلس سنا آمریکا می باشند. هم اکنون James Lankford  و James M.Inhofe  هر دو از حزب جمهوری خواه سناتورهای اکلاهما می باشند.

اعضای مجلس نمایندگان آمریکا هر دو سال یکبار انتخاب و شرکت آنها در این انتخابات نامحدود است. با توجه به جمعیت ایالت ها تعداد نمایندگان ایالت ها متفاوت و هر ۱۰سال با سرشماری آماری تغییر می کند.

برای شرکت در انتخابات مجلس نمایندگان نیاز به شرایط زیر است:

۱-حداقل ۲۵ سال سن

۲- دارا بودن حداقل هفت سال تابعیت ایالات متحده آمریکا

۳- سکونت در ایالت مورد نظر در زمان برپایی انتخابات.

اکلاهما قبل از پیوستن به کشور آمریکا تحت الحمایه این کشور بود و به همین علت از سال ۱۸۹۰ میلادی دارای نماینده در مجلس نمایندگان آمریکا می باشد. اما تا قبل از پیوستن به ایالات متحده آمریکا نمایندگان آن حق رای نداشتند. از سال ۱۸۹۰ الی ۲۰۲۰ میلادی تعداد ۸۸ نماینده برای این ایالت انتخاب شده اند که بعضی مانند، Frank Lucas از حزب جمهوری خواه برای چند دوره متوالی از سال ۱۹۹۴ تا کنون در این مقام می باشند. از این تعداد ۵۱ نماینده سهم دموکرات ها و ۳۶ نماینده سهم جمهوری خواه هان و یک نماینده از حزب Free Silver می باشد. اگر بخواهیم کمی دقیق تر این انتخابات را بررسی کنیم، مشاهده می کنیم که گرایش مردم به احزاب هر از چند سالی تغییر کرده است. بطور مثال تا قبل از سال ۱۹۲۷ دو حزب دموکرات و جمهوری خواه نزدیک به هم در حرکت بودند. اما از ۱۹۲۷ تا ۱۹۶۷ به مدت ۴۰ سال دموکرات ها ۲۷ نماینده و جمهوری خواهان شش نماینده داشته اند. بعد از این تاریخ مردم این ایالت در انتخابات نمایندگان مجلس کم کم به سمت جمهوری خواهان چرخش کردند. بطوری که در ۲۰ سال اخیر از ۱۳ نماینده انتخاب شده در این ایالت ۱۰ نماینده جمهوری خواه و سه نماینده دموکرات انتخاب شده اند. هم اکنون از پنج کرسی ایالت اکلاهاما در مجلس نمایندگان آمریکا چهار کرسی سهم جمهوری خواهان و یک کرسی سهم دموکرات ها می باشد. 

اما در مورد انتخابات فرمانداری ها، مردم اکلاهما از سال ۱۹۰۷ تاکنون ۲۸ فرماندار انتخاب کرده اند که بعضی از اینها دو دوره این مسئولیت را بر عهده داشته اند. از این تعداد ۲۲ تن دموکرات و شش تن جمهوری خواه بوده اند. از سال ۱۹۰۷ الی ۱۹۶۳ دموکرات ها برنده همه ۱۷ دوره انتخابات برگزار شده برای فرمانداری ها بودند. اما از سال ۱۹۶۳ رقابت بین دو حزب نزدیک شد و از سال ۲۰۱۱ تاکنون که ۲۰۲۰ میلادی می باشد، جمهوری خواهان برنده هر سه دوره انتخابات برگزار شده برای تعیین فرماندار بوده اند. فرماندار کنونی Kevin Stitt  از حزب جمهوری خواه می باشد.

 

نتیجه گیری: در تاریخ انتخابات ایالت اکلاهاما جمهوری خواهان دست بالا را در انتخابات ریاست جمهوری در این ایالت دارند. همچنین دموکرات ها هم دست بالا در انتخابات مجلس نمایندگان و فرمانداری ها را دارند. در مورد سنا هم طبق آمار ارائه شده تقریبا برابر می باشند. ولی اگر بخواهیم بنا بر آمارنتیجه گیری کلی بکنیم، این ایالت بین ۱۵الی۲۰ سال اخیر چرخش زیادی بسمت جمهوری خواهان داشته و هم اکنون بغیر از یک کرسی از مجلس نمایندگان بقیه  چهار کرسی مجلس نمایندگان و دو کرسی سنا و فرمانداری و برنده آرای انتخابات ریاست جمهوری در حوزه این ایالت همه از حزب جمهوری خواه می باشند.

 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

کیوان شکوری

فیسبوک - تلگرامفیسبوک - تلگرامصفحه شما

توجه داشته باشید کامنت‌هایی که مربوط به موضوع مطلب نباشند، منتشر نخواهند شد! 

افزودن دیدگاه جدید

لطفا در صورتیکه درباره مقاله‌ای نظر می‌دهید، عنوان مقاله را در اینجا تایپ کنید

متن ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

لطفا نظر خودتان را فقط یک بار بفرستید. کامنتهای تکراری بطور اتوماتیک حذف می شوند و امکان انتشار آنها وجود ندارد.

CAPTCHA
لطفا حروف را با خط فارسی و بدون فاصله وارد کنید CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.