پیشمرگه های ژیگولو و شکست تاریخی در کرکوک

به قلم فرامرز دادرس کارشناس اطلاعاتی
باور‌نکردنی است، در یک عملیلت نظامی چند ساعته که خوشبختانه با کمترین هزینه و تلفات انسانی برگزار شد، شهر کرکوک، پایگاه هوایی و چاه های نفت آن به دست ارتش عراق و شبه نظامیان عراقی تسخیر شد و حکومت مرکزی عراق توانست بار دیگر حاکمیت ملی را در این مناطق برقرار کند.

پس از ظهور داعش در عراق، ملا مسعود بارزانی از خلاً بوجود آمده در حاکمیت دولت مرکزی عراق بر مناطق تحت اشغال داعش توانسته بود چاه های نفت عراق را تسخیر کند و به قاچاق مواد نفتی بخارج بپردازد، بی آنکه سهم دولت مرکزی و مردم عراق را بپردازد. بارزانی بجز روزی پنجاه و پنج هزار بشکه نفت که از مناطق اقلیم خود مختار کردستان و از راه بندر جیهان درترکیه بخارج صادر می‌کرد، بر سه چاه مهم نفتی عراق در کرکوک نیز چنگ انداخته بود ، ظرفیت استخراج این چاه ها روزانه دویست و پنجاه هزار بشکه می باشد.
ملا مسعود بارزانی دلخوش و سرمست به پشتیبانی آمریکایی ها و بویژه اسرائیل ، هر شب خواب شیرین پادشاهی کردستان را می دید. بارزانی ها؛ پدر، پسر و عشیره چند دهه است که بازیچه همه نوع قدرت‌های سیاسی شده‌اند و به همین دلیل هزاران مصیبت بر سر مردم کرد وارد کرده اند و تاکنون بجز پر شدن جیب‌های بارزانی و قبیله وی ، دردی از مردم محروم کردستان دوا نشده است.
بارزانی روی کمک‌های سیاسی و نظامی آمریکا و بویژه اسرائیل و وعده‌های تو خالی نتانیاهو ، حساب بزرگی باز کرده بود، وی تصور می‌کرد در صورت یک درگیری نظامی هواپیما های اسرائیلی به کمکش خواهند شتافت.
بارزانی فراموش کرده بود که هنگامی که داعش به موصل حمله کرد وی از ترس، همه خانواده اش را بخارج فرستاد و خود نا امید و آماده فرار بود. به گفته منابع آگاه بارزانی پنج بار از آمریکایی ها و اروپایی‌ها تقاضای کمک کرد ولی کسی به تقاضای او پاسخ مثبت نداد، و بارزانی ناچار شد دست به دامن جمهوری اسلامی بیاویزد، و این نیرو های ایرانی بودند که به کمک وی شتافتند و این کوتوله سیاسی منطقه را از بی آبرویی نجات دادند.
بارزانی فرصت طلب، همیشه بازنده ! پس از شکست های پی در پی داعش در عراق و سوریه، باز هوس پادشاهی کردستان بسرش زد و با وجود مخالفت کشور های همسایه ، قدرت‌های جهانی، نهاد های مختلف و سازمان ملل متحد تنها به امید اسرائیل و نتانیاهو دست به قمار بزرگی زد و با به راه انداختن سیرک رفراندوم و تقلب سراسری اعلام پیروزی کرد ، ولی تاکنون جراًت اعلام استقلال را پیدا نکرده است.
بارزانی بجای آبادانی کردستان عراق و فراهم آوردن رفاه برای مردم کرد که نزدیک به یک قرن است که در محنت زندگی می کنند با اجرای سیاست نظامی کردن اقلیم کردستان عراق، اغلب جوانان بیکار را در راستای اهداف عشیره ای خود به عنوان پیشمرگه بخدمت خود در آورد.
پیشمرگه هایی که هیچ شباهتی با پیشمرگه های غیور و رزمنده کرد در سال‌های گذشته ندارند. پیشمرگه هایی که گشادی شلوارشان هر روز کم تر می‌شود و هر یک با تلفن‌های موبایل خود هنگام نگهبانی و پاسداری با دوست دختر هایشان گپ می زنند.
پیشمرگه هایی که شبانه روز در شبکه‌ های اجتماعی اینترنتی مشغول ارسال عکس های خود در لباس رزم با ژست‌های هالیودی می‌باشند، پیشمرگه هایی که در چت روم های اینترنتی در آرزوی بر پایی کردستان بزرگ به فحاشی به مخالفین خود مشغول هستند.
پیشمرگه هایی که در زیر امر فرماندهان شکم گنده ! خود وظیفه قاچاق نفت و کالا را به عهده دارند، پیشمرگه هایی که هر یک در رؤیای مهاجرت به کشور های اروپایی اوقات خود را در مقر های نظامی در کردستان به بطالت می‌گذرانند ،پیشمرگه هایی که پرچم اسرائیل را بدوش کشیده و بر روی آن نماز می گذاردند. پیشمرگه هایی که عکس‌های نتانیاهو را برافراشته بودند.
از چنین پیشمرگه هایی بیش از این هم نباید انتظار داشت که حتی پیش از ورود نیرو های عراقی و شبه نظامیان حشد الشعبی سنگر های خود را رها کرده و بگریزند و هر یک دیگری را متهم به خیانت کند. بر پایه اخبار رسیده از منطقه نبرد، پیشمرگه ها اعتراف می‌کنند که بجز سلاح های انفرادی از پشتیبانی تانک و ادوات زرهی محروم بوده اند.
متأسفانه ،خبرنگار کرد صدای آمریکا که در این چند ماه به دروغگویی و جعل خبر اقدام می کرد، سایت‌های اینترنتی کردی و برخی کرد هایی که در سواحل عافیت در اروپا و آمریکا زندگی می‌کنند، با پخش اخبار نادرست و جعلی مبنی بر پشتیبانی نظامی اسرائیل و آمریکا در صورت بروز درگیری در کرکوک ، این پیشمرگه های جوان و بی تجربه در امور سیاسی و نظامی را به اصطلاح شیر ! کردند، ولی هنگامیکه نخستین تیراندازی ها بطور جدّی آغاز شد، این جوانان بی تجربه که به اینترنت و فیس بوک وصل بودند و فریاد های؛ هل من مبارز! شان، شبکه های اجتماعی را کر کرده بود از صحنه نبرد گریختند و فرار را بر قرار ترجیح دادند. این پیشمرگه ها بفکر زنده ماندن و سپس پناهنده شده به اروپا و آمریکا هستند، نه بفکر جنگ و ستیز !
بجز همه این مسائل، این پیشمرگه ها از سرزمین خودشان دفاع نمی کردند تا انگیزه ای برای پایداری و استقامت داشته باشند. این پیشمرگه ها که بوی نفت به دماغ اربابشان رسیده بود در راستای اهداف سیاست های خانمان برانداز منطقه ، سرزمین قوم دیگری را اشغال کرده بودند و بنابراین انگیزه دفاع از خانه و کاشانه خود را نداشتند.
ملا مسعود بارزانی باید پاسخگوی مردم ساده لوحی باشد که با فریبکاری به دنبال خود راه انداخت ؛ او باید پاسخ دهد چرا پیشمرگه هایش را از پشتیبانی خودرو های سنگین زرهی محروم کرد ؟ آیا پشت پرده با دولت مرکزی عراق زد و بند کرده بود ؟ یا اینکه مایل نبود خود رو های زرهی اش در میدان جنگ از بین بروند ، چون در آینده نزدیک برای سرکوب مردم خشمگین کرد به این ادوات نیاز خواهد داشت. بارزانی باید بداند دوران پیشمرگه و به کوه و بیابان زدن پایان یافته و جوانان امروزی حاضر نیستند خود را برای اهداف شخصی وی و عشیره بارزانی به کشتن دهند.
بارزانی که از سال 2014 میلادی دوره ریاست اش بر اقلیم کردستان پایان یافته و بطورغیر قانونی مجلس کردستان را تعطیل کرده و یک حکومت دیکتاتوری پیش گرفته است ، وی غرق درخواب و خیال بسر می برد، او برای رهایی از اعتراضات مخالفین فساد عشیره بارزانی جنجال استقلال کردستان را به راه انداخت تا پس از پیروزی احتمالی تا ابد کردستان عراق را به گروگان عشیره خود تبدیل کند. او یک بار دیگر نشان داد که عامل دست نشانده مطامع بیگانگان است و سرنوشت مردم کرد برایش کمترین ارزشی ندارد.
شانزدهم اکتبر 2017

انتشار از: 

         

 

دیدگاه‌ها

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
اتفاقا آمارها نشان میدهد 60 درصد غیر کورد هستند. باید قبول کرد هیاهوی رسانه ای همصدا با پیشمرکه ها در فضای مجازی این آمارها رو بنفع کوردها تغییر داده چیزی که هم مشخص شد اینها هیاهو ست و فقط در فضای مجازی کاربرد دارد

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
زنانی که در پشت جبهه و در آشپزخانه کار می کنند به دروغ برای عوام فریبی با لباس سربازی در مدیاها عروسک تبلیغاتی شده اند تا بدین طریق جنگ غیر انسانی خانمانسوز را رومانتیک جلوه دهند .
کی نمی داند ؟ که این قوم دختران معصوم خود را ختنه می کند !! بیشترین قتلهای ناموسی در کردستان انجام می گیرید.
حال مافیای بین المللی برای قربانی گرفتن فرزندان این منطقه جهت رومانتیک نشان دادن جنگ تلاش های بسیاری انجام داده است . از جمله دوتا خانم با کلاشنکف در سر تیتر خبرها . متاسفانه این تبلیغ موزیانه برای عوام و روشنفکران نادان مواثر بوده و برای ادامۀ قتلگاه های دیگر مواثر خواهد بود.
تا کی روشنفکر جاهل ایرانی در منجلاب تحلیلهای نادرست غلط خورده ، غوطه ور خواهد بود؟تا کی غول مافیا را خواهد خورد؟

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
آقای توکلی, شما بهتر از ما می دانید و خودتان را به کوچه علی چپ نزنید. با شروع حمله آمریکا به عراق و شکست صدام کرد ها هم از فرصت استفاده کرند و بانیروهای مسلح خود وارد کرکوک شدند و اولین کارشان آتش زدن به اداره ثبت احوال و آمار بود متعاقبا کردها را از دهات و شهرها ی دیگر و کوه ها جمع کردند و در چادر ها و سالنهای ورزشی ا در کرکوک سکان داندنن و تکرمنها و عربها و آشوری هارا از کرکوک بیرون راندند و تر کیب جمعیتی کرکوک را به نفع کرد ها تغییر دادند/ نیروئی هم نبود جلو این جنایت را بگیرد. آ
تصویر آتوسا نجف لوی

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
تر کیب جمعیت کرکوک بر اساس آمار ویکی پدیا:
کرکوک در منطقه گسترده‌ای دارای جمعیتی آمیخته از اقوام گوناگون واقع شده‌است و این منطقه در گذر سده بیستم شاهد تغییرات بزرگی در ترکیب قومی خود بوده‌است. هر سه قوم کرد، ترکمن‌های عراق، و عرب‌ها بر این شهر و منطقه ادعای ارضی دارند و هر سه گروه برای مدعای خود شواهد تاریخی ارائه می‌دهند. پروژه عرب‌سازی این شهر مهم‌ترین پروژه عربی کردن در زمان صدام حسین بود.

بر اساس ادعای ترکمن‌ها در زمان چیرگی حکومت عثمانی بر این منطقه، ترکمن‌ها اکثریت جمعیت شهر کرکوک را تشکیل می‌دادند اما کردها در مناطق روستایی پیرامون شهر اکثریت داشتند.استخراج نفت در میدان‌های نفتی کرکوک که از حدود سال ۱۹۳۰ آغاز شد نیز مهاجرت شمار زیادی از کارگران عرب و کرد را به استان کرکوک در پی داشت و این شهر رفته‌رفته از حالت یک شهر ترکمن‌نشین به‌درآمد.

تصویر کیانوش توکلی

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
در ارتباط با ترکیب جمعیتی کرکوک ، هیج یک از ما ها ،منبع موثقی نداریم بطور مثال اگر از یک کرد ناسیونالیست بپرسی می گوید جمعیت کرکوک 90 در صد کردند، واضافه می کنند ، این شهر به لحاظ تاریخی متعلق به کردستان است و اگر از یک ترک ناسیونالیست بپرسی بهت جواب می دهد که این شهر متعلق به ترکمن هاست. ... شخصا هم هیج تخصصی در جمعیت شناسی شهر کرکوک ندارم ، شنیده ها و مطالعه اینجانب حاکی از آن است که حدودا 60 در صد جمعیت کرکوک کرد اند و بقیه ترکمن و عرب اند و این شهر قبل حمله داعش در سال 2014 تحت کنترل دولت مرکزی عراق بود و جناح مسعود بارزانی از این وضعیت استفاده کرد و کنترل شهر را بدست گرفتند . واقعیت این است که نیروهای محلی در عراق و سوریه تحت حمایت قدرت های بزرگ و منطقه عمل می کنند، ناسیونالیست کرد آنجا که تحت حمایت آمریکا شهری را تحت محاصر دارند که

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
آقای اسامه
شما دچار مالیخولیای تورک شدید، به شخصی که این مطلب رو گذاشته هم تورک می بندید؟ ایرانی ها آذربایجانی هستند نه ترک
ترک سلطان محمد دوم بود که از قسطنطنیه جویبار خون ساخت، اگر تمایل به واقعیت ها دارید سقوط قسطنطنیه را بخوانید. انگار شما گرایش شدید به ایجاد جنگ و جدال گفتاری دارید و هر جا تورک تورک راه انداختید. اصلا مساله کوردستان چه ربطی به تورک دارد؟ البته بدن در نظر گرفتن تهدیدات کوردها برای تصرف خاک آذربایجان از ارومیه تا ماکو

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
ولی به نظر میرسه ماجرای کورد سر دراز دارد اگر پیشمرگه ها کرکوک را از دست دادنند از طرف دیگه بخش سوری شان شهر نفت خیز رقه را به دست اورد (کل منابع نفت سوریه)
شما از این عراقی ها نترسید که های و هوی دارند از ان بخش سوری بترسید که حمایت امریکا را دارد و احتمالا به زودی به سمت مناطق تحت حمایت شاخه رسمی القاعده در ادلب با نام پر طمتراق ارتش سوریه دموکراتیک لشکر کشی میکند تا به دریا برسد و اتفاقا اصلا هم ژیگولو نیستند که هیچ با تمام قوا مشغول پاکسازی عرب و ترکمن و مسیحی هستند

بحر حال جست و خیز کردن شادمانه یک تو"ر"کی گرا با این تحلیل چیزی از حوادثی که در منطقه اتفاق میافتد نمیکاهد ما باید اماده رویا رو شدن با حوادث اینده باشیم علی الخصوص که منطقه کرکوک احتمالا نصیب اقلیم سنی در عراق خواهد شد تا دولت شیعی

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
آقای جمال بخاطر رنجهای تاریخی ملت کرد آدم باشید ، اعتراف کنید که رهبران نادان کرد سبب این شکست از سر زیاده خواهی بیخردانه بوده است .
ملت را دنبال نخود سیاه نفرستید !
افراط گری ، وزیاده خواهی بیش از اندازۀ شماها دلیل نداشتن کشور کردستان هست .
یک بار مثل یک آدم منطقی به گناهان خود اقرار کنید. جهالت بس است .

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
حالا برخی دنبال مقصر می گردند که مثلا لاهور طالبانی خیانت کرد حیدر عبادی جنایت کرد حشد الشعبی تجاوز کردترکیه مرزها را بست ایران تهاجم کرد و غیره و ذالک تا "کوته بینی منجر به عمل انجام شده رفراندم" لاپوشانی شود و در باغ سبز که در خفا دیده شد و حالا ناپدید گشته از آمریکا و اسرائیل مطالبه شود و تانک های آمریکایی یا اتحادیه میهنی مقصر قلمداد شوند . کرکوک همه سرمایه استقلال خواهی حزب دموکرات بود در حالیکه مردم محروم اقلیم توسط حزب در نظر گرفته نشدند. هدف از استقلال گم شده است و مردم اقلیم متحیر در این آشفته بازار.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
گنه کرد در بلخ اهنگری به شوشتر زدند گردن مسکری .
این اقا جمال متاسفانه گناه بی خردی رهبران کرد را به کردن ایرانی و ایرانی ها میاندازد . سرنوشت ان رفرنداوم غیر قانونی و شکست ان روشن بود و بسیاری از صاحب نظران به شکست ان اقدام نابجا هشدار دادند . مقاومت نکردن کردان در برابر نیروی نظامی عراق چه ربطی به ایران و ایرانی دارد ؟ شما نوشته اید (
تنفر و انزجار در بین ملت کورد از ایران و ایرانیت آنچنان عمیق شدە است کە هیچ نیروی در یک بحران در ایران نمیتواند جلو آن را بگیرد )باید به عرضتان برسانم که کردان در ایران دوران خوبی را تا کنون پشت سر گذاشته اند و در خاورمیانه تنها ایران ایرانی ها هستند که کردان میتوانند در ارامش و امنیت زندگی کنند . قدر این روزها و سالهای پر ارزش در ایران و در کنار ایرانی ها را زمانی خواهید

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
آقای نویسنده مقاله، هیچ میفهمی چی میگی؟! حالت خوبه؟!
پیشمرگه هایی که با داعش جنگیدن و خطر سربریده شدن در صورت اسارت رو به جان خریدن ژیگولو هستن؟
نه باباجان! توافقات پشن پرده صورت گرفته و بهشون دستور داده شده که عقب بکشن.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
ملت کورد هنوز زندە است همیشە نمتوان انتظار پیروزی داشت بعضی اوقات شکست ملتی را منسجمتر میکند برای رسیدن بە اهدافش . ولی این شکست هر چند کە شکست نهائی نیست ملت کورد مانند ببرهای تامیل یک شکست نهائی متحمل نشدە فقط یک شهر استاتژیک و مناطقی را برای مدتی از دست دادە ولی آرزوها هنوز پا بر جاست ، یک امر بسیار مهمی کە در این جریان ملت کورد را یک گام در حقیقت بە پیش برد و در مورد ایران لازم است بگویم تنفر و انزجار در بین ملت کورد از ایران و ایرانیت آنچنان عمیق شدە است کە هیچ نیروی در یک بحران در ایران نمیتواند جلو آن را بگیرد کە تمام ایران را بر سرشان خراب نکند ایران دشمنی ملت کورد را بە تنفر از هر چە ایران و ایرانیت است تبدیل کردە

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
یارادیجلیق عزیز ، کمونیسم بیشتر در جوامع عقب ماند و عشیرتی رشد می کند چون رهبران احزاب دقیقا رل یک خان را بازی می کنند، و هرچه جوامعی مثل آمریکا و اروپا و ژاپن بسوی تکنولوژی مدرن می روند، احزاب کمونیستی هم کاملا ناپدید می شوند، بدین جهت رشد مارکسیسم و کمونیسم در کردستان ناشی و نماینگر روابط اجتماعی عشیرتی و فئودالی است و حمایت کمونیستها از رژآوا و کوبانی دقیقا بخاطر همین انطباق ذهنیت و فرهنگ عشیرتی است، اصلا قهرمان بازی و همین کلمه پیشمرگه نماینگر عدم شاخت منافع خود و همانند خادم خان آقا بارزانی می باشد، اگر در کشورهای پیشرفته سربازی بگوید من پیشمرگه ام، قطعا برای رواندرمانی پیش روانپزشک می فرستند.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
آقا فرامرز تعجب می کنم با این نوشتار چرا تا این لحظه اکراد و سینه چاکان غیر کورد انها شما رامورد عنایت قرار نداده اند

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
""" تحلیل شکست اقلیم و استراتژی راهبردی برای آزربایجان جنوبی """ ۱- اولین قانون تلائی با نگاهی‌ نقادانه به شکست افتضاح بار اقلیم و بارزانی """ در خاورمیانه که تنش قومی‌ و اسلحه به وفور یافت می‌‌شوند، شما نمیتوانید با کلاشینکف و افکار فرسوده کمونیستی، خاک دیگران را تصاحب کنید و برای خود رفراندم استقلال برگزار کنید. ۲- شرایط استقلال را، تحولات وسیعتر منطقه‌ای و جهانی‌ دیکته میکنند نه جامعه شنا سانی که رژاوا ، رژاوا میکنند. ۳- فائق آمدن به بحران لجستیک، نبردی بزرگتر از استقلال است، ارمنستان جلو چشمان ماست که بیشتر از جامأیکا، مهاجر فراری از کشور دارد. ۴- تحلیل "" خوب این رای آنها بود "" را ژئوپلتیک با "" خوب این عکس‌العمل منطقه "" است می‌‌دهد، و منطقه دنبال " بقا " است، آنهم در خاورمیانه بی‌ آب و نزول قیمت‌های نفت

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
"" شکست تاریخی با پناه بردن به تحلیل‌های آبکی جامعه شناس‌های ساده لوح تحصیل کرده خارج، توده‌ای ها، کمونیست‌ها و عشق تصاحب خاک حاصل شد "" همین جامعه شناس ها، توده ایها و کمونیست ها، با انگ "" پان ترک "" به مدرنترین جنبش هویت طلبی در خاورمیانه، قصد داشتند جنبش مدنی ما ترکان آزربایجانی را، "" وارد پروسه خشونت کنند ""، در حالی‌ که مردم و مخصوصا جوانان ما، سالهاست کوه، تفنگ و مارکسیسم / لنینیزم را کنار گذاشته اند ، ما قادر بودیم در مقابل گفتمان جامعه شناس‌های ساده لوح تحصیل کرده خارج و " انگ پان ترک آنان " با "" سلاح کارآفرینی "" وارد کارزار شویم. تحلیل ما در تشابه حمله صدام به کویت و حمله دولت مرکزی عراق به کرکوک، این شهر ترکمن نشین، و اقلیم، کاملا درست از آب در آامد.