نگاهی‌ بر مساله کرکوک در پرتو نظریه استعمار داخلی‌ در حقوق بین الملل

گروه حقوق بین الملل عمومی‌ و سیاست پیلپگ در سال ۲۰۰۷ گزارشی مبنی بر تعیین وضعیت حقوقی و سیاسی کرکوک برای دولت عراق ارائه می‌نماید که تا حدودی واقعیتهای کرکوک را در خود منعکس کرده است. در این گزارش به گزارشات سازمان دیدبان حقوق بشر هم استناد شده است که نشان میدهد حکومت خودگردان کرد عراق با استفاده از روش‌های خشونت آمیز چگونه ترکیب جمعیتی کرکوک را با وارد کردن بیش از ۶۰۰ هزار کرد از نقاط دیگر عراق جهت فراهم نمودن نتیجهٔ رفراندم مورد نظر ماده ۱۴۰ قانون اساسی‌ عراق به نفع خود بهم میزند. ماده ۱۴۰

گروه حقوق بین الملل عمومی‌ و سیاست پیلپگ در سال ۲۰۰۷ گزارشی مبنی بر تعیین وضعیت حقوقی و سیاسی کرکوک برای دولت عراق ارائه می‌نماید که تا حدودی واقعیتهای کرکوک را در خود منعکس کرده است. در این گزارش به گزارشات سازمان دیدبان حقوق بشر هم استناد شده است که نشان میدهد حکومت خودگردان کرد عراق با استفاده از روش‌های خشونت آمیز چگونه ترکیب جمعیتی کرکوک را با وارد کردن بیش از ۶۰۰ هزار کرد از نقاط دیگر عراق جهت فراهم نمودن نتیجهٔ رفراندم مورد نظر ماده ۱۴۰ قانون اساسی‌ عراق به نفع خود بهم میزند. ماده ۱۴۰ قانون اساسی‌ عراق که ناظر بر تعیین تکلیف مناطق مورد اختلاف به اضافهٔ کرکوک می‌باشد تا سال ۲۰۰۷ قابلییت اجرائی داشت مقرّر میدارد:
اعمال این ماده باید ۳ مرحله را طی‌ کند، ۱-نرمال سازی ( برگرداندن ساکنان اصلی‌ کرکوک که در نتیجهٔ سیاست‌ اربیزسین از این شهر کوچ داده شده بودند.۲- آمارگیری یا سرشماری ۳- همه‌پرسی
اجرا باید با نظارت دولت فدرال (مرکزی) عراق صورت بگیرد.
ولی‌ هیچ یک از الزامات این ماده اعمال نشد و اگر هم اجرائی صورت گرفته با زور اسلحهٔ پیشمرگان کرد وبه نفع کردها صورت گرفته است. طبق آخرین سرشماری قابل اعتماد در زمان صدام ترکمانان کرکوک با ۴۴ درصد اکثریت این شهر را تشکیل میدادند. بنابرین سیاست عربسازی ،تورکمان‌ها را بیش از همه به صورت منفی‌ متاثر نموده است.اگر ماده ۱۴۰ درست اجرا میشد باید باز هم ترکمان‌ها اکثریت شهر را تشکیل میدادند همچنین اگر قرار بر اجرای این ماده است نمی‌شود فقط یک مرحلهٔ آن یعنی‌ رفراندم که از قبل به نفع کرد‌ها است اجرا شود.
همان طور که گروه فوق هم توصیه می‌کند الحاق یک جانبهٔ کرکوک به کردستان عراق به لحاظ شرایط موجود نه تنها مشکل را حل نخواهد کرد بلکه خود منبع ناامنی و خشونت در منطقه هم خواهد بود.
این شیوهٔ حال منازعات که از طرف کردها حمایت می‌شود با هیچ یک از اصول مورد پذیرش روشهای حل اختلاف در حقوق بین الملل سازگاری نداشته و صلح بین المللی را به خطر میندازد.مبنای نظری ماده ۱۴۰ قانون اساسی‌ عراق ، در واقع پذیرش نظریه استعمار داخلی‌ بوده و به درستی‌ در صدد از بین بردن آثار مخّرب آن با ملت‌های تحت استعمار داخلی‌ است که خود میتواند به عنوان یک اصول راهنمای پیشرو مورد استفاده درست در منازعات احتمالی‌ آینده در ایران هم قرار گیرد.
استعمار داخلی‌ در ما نحن فیه به صورت عمدی مستقیم و غیر مستقیم از طرف رژیم صدام نسبت به ملتهای کرد و ترکمان اعمال شده مورد شناسایی قانون گزار عراقی واقع شده ولی‌ در مرحلهٔ اجرا با دچار شدن به اختلال توسط حاکمیت جدید کردی صورت استعمار داخلی‌ نو گرفته است.استعمار قبلی بخشی به صورت پروژه عربسازی مستقیم و جبری بود ، بخشی هم بخاطر سیاست‌های تبعیض آمیز رژیم صدام مبنی بر عدم سرمایگذاری در مناطق دیگر عراق باعث جذب بیش از حد جمعیت عرب و کرد در کرکوک گردید میباشد.
بنابراین با لحاظ مفاد ماده ۱۴۰ اگر این روش به عنوان یکی از رهیافت‌های نو حقوق بین الملل مبنی بر شنایی استعمار داخلی‌ و استعمار زدایی مورد پذیرش واقع شود، در منازعات احتمالی‌ بین ملتهای موجود در ایران هم انعکاس احتمالی‌ خواهد یافت. به این صورت که مهاجرت‌هایی‌ صورت گرفته بعد از شروع دوران شکل‌گیری ایران نو و یا تغییرات جمعیتی خللاف روند طعبیی تاریخی و اجتمایی‌ مشمول استعمار زدایی میتواند باشد.
به عنوان مثال نمی‌شود در کردستان عراق عرب زدایی را پذیرفت و در ایران فارس سازی و یا کردسازی را ردّ کرد.به عبارت روشنتر تغییر ، غیر عادی جمیعتی با هر نسبتی که باشد طبق حقوق بین الملل نمیتواند باعث تغییر استاتوس ساکنن قبلی‌ و بومی یک منطقه باشد مگر به زور اسلحه .
1-http://publicinternationallawandpolicygroup.org/........
2-http://www.hrw.org/reports/2004/iraq0804/7.htm
publicinternationallawandpolicygroup.org
publicinternationallawandpolicygroup.org

نوشته صالح کامرانی حقوقدان

انتشار از: 

         

 

دیدگاه‌ها

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
صالح کامرانی عزیز، من این سئوال را از خنم صبری هم پرسیدم، متاسفانه جوابی از ایشان داده نشده، چرا به محض اینکه ترکیه و آزربایجان شمالی از ترکها در کرکوک و یا آزربایجان جنوبی و یا دیگر نقاط دنیا حمایت می کنند، بلافاصله ترکیه را به قتل عام ارامنه محکوم می کنند و ارامنه را بخیابانها می ریزند.
آزربایجان شمالی را در مقابله با اشغال قره باغ توسط ارامنه به بی کفایتی محکوم می کنند، مثل اینکه سیاست مبارزه بر علیه نژاد ملت ترک، بعد از شکست امپراتوری عثمانی هنوز هم که هنوز است برجای مانده و خوف قدرت یابی مجدد ملت ترک و سلجوقیان آزربایجان جنوبی آنها را به این پیشگیری های عجولانه و کودکانه واهی وا می دارد؟

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
استقلال کردستان به ما ربطی ندارد مادامیکه وارد سرزمین های ما نشوید. ارومیه و آزربایجان غربی خاک ازلی و ابدی آزربایجان بوده، هست و خواهد بود و اگر کسی چشمداشتی به آن داشته باشد از روی زمین محوش می کنیم. کردها بدون حمایت هوایی آمریکا هیچ پیروزی نداشتند و در سنجار فرار کردند. فواد بانه ای حرف خوبی زده است " قدرت از لولۀ تفنگ بیرون می آید". اینجا عراق نیست و هوا برتان ندارد که فکر کنید چون گروههای فعال آذری در خارج مسلح نیستند با یک مشت گوسفند دست و پا بسته طرفید و خیلی راحت مثل اول انقلاب دوباره سر زن و بچه میبرید. فقط یک دهم نیروهای سپاه در استانهای آزری ایران برای نابود کردنتان کافی است. بماند که بقیه ما هم از اعضای بسیج تا مردم عادی سلاح به دست گرفته و سراغتان می آییم. شاید شروع جنگ با شما باشد اما اتمام آن با شما نخواهد بود و دیگر در آزبایجان غربی متوقف نخواهیم شد و اگر لازم باشد وارد
تصویر بابک آزاد

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
دوستان لطفا لینک داده شده را در زیر که توسط دیدبان حقوق بشر انتشار یافته است مطالعه فرمائید در این مطلب راجع به بدرفتاری مامورا امنیتی اقلیم کردستان با تورکمنهای سنی اطلاعات ارزشمندی وجود دارد

https://www.hrw.org/news/2017/05/07/iraq-kirkuk-security-forces-expel-displaced-turkmen

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
من از نزدیک مسائل کردستان و مسائل ترکمن ها را تعقیب میکنم. یک چیز برای من عجیب به نظر میرسد و آن اینکه ترکمن خودشان به اندازه جریانات افراطگرای آذربایجانی به کردستان و استقلال کردستان حساس نیستند. این دوستان بعضی انتقادهای درست به کردها دارند ولی آلترناتیوی درست که درد ترکمن ها را علاج کند ندارند. آلترناتیو آنها برای ترکمن دشمنی با استقلال کردستان و زندگی در زیر حاکمیت و سلطه دولت مذهبی و عربی عراق است. عراقی که همیشه برای نابودی تورکمن ها کوشیده است. من نمی دانم این چگونه دلسوزیی است به تورکمن ها.
تورکمن مابین عرب و کورد گیر افتاده است. تورکمن در این میان خود را به کردها نزدیکتر می بیند. آنها در زمان صدام کم و بیش مبارزه مشترک علیه صدام کردند (در اصل مبارزه تورکمن ها نسبت به کردها علیه صدام بسیار ناچیز و ضعیف بود)

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
جنابان جمال و فؤاد بانه ائی عزیز ، شما ها چرا اینقدر کم لطفی می فرمائید، و دست دلبازی بخرج می دهید، اصلا کل ایران متعلق به کردستان است، تازه از این گذشته ، لا اقل نصف این چین لعنتی با بیش از یک میلیارد جمعیت و نزدیک به نصف مردم آمریکا و اروپا و کانادا و استرالیا و ایسلند و سیبری و روسیه کرد می باشند، اصلا کل العرضن کردستان کل الکائناتن کردستان، تازه در تحقیقات آتی، دانشمندان فضائی ناسا، بوجود ستارگان کرد نشین هم دست خواهند یافت.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
ترکمان های عراق حتی از ترک های آناطولی به ما ترکان آزربایجانی نزدیکتر هستند.جمعیت ترکان عراق کمتر از 4 میلیون نفر نیست. کرکوک شهری ترکمانی است و اکراد را بوی نفت به کرکوک کشانده. کسانی که تا دیروز از شهرنشینی چیزی نمی دانستند نمی توانند ادعای مالکیت اورمیه و کرکوک را بکنند. یاغییانی که به کرکوک هجوم آوردند در اولین فرصت اداره ثبت اسناد شهر را به آتش کشیدند تا به زعم خود مانع افشای زیادی خواهی خود شوند. دو دولت ترکیه و آزربایجان شمالی باید ترکمان ها را از هر لحاظ تامین کنند این باید تبدیل به استراتژی ملی این دو دولت شود. اولین و مهمترین اقدام باید تشکیل ارتش ترکمانها باشد. دومین اقدام باید سرکوب شدید گروهای مذهبچی در بین خود ترکمانها باشد. ترکمانهایی که سر در آخر تهران و یا سنی بازی اردوغان دارند باید پاسیفیزه و سرکوب شوند. کرکوک نباید تسلیم اکراد شود باید برای یک کانفلیکت دراز مدت

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
این شخص، ستاره دوم مصاحبه های بابک آزاد است.
بابک آزاد که ژستهای ژورنالیستی لیبرال هویت طلب میگیرد، اغلب با اینگونه افراد مصاحبه میکند تا حرفهای راسیستی فاشیستی ضد ایرانی ضد فارس تجزیه طلبانه دلش را با هزینه دیگران نبلیغ کند.
این شخص که خود را وکیل سابق و شاغل در ایران معرفی میکند، و باید زبان حقوقی فارسی را بداند، نیمی از لغاتی که بکار میبرد، فرنگی هستند و ناتوان از درک و بیان زبان فارسی معمولی و معادل های لغات خارجی است.
غیر از آن ،نظراتی نژادگرایانه ضد کرد و فارس ،و بر اساس جعل و دروغ و تحریف، و بجای حاکمان ابران، مردم را مقصر دروغهای خود میداند. و در رسانه ای فارسی زبان مانند عصرنو، میشود یک روشنفکر معمولی، و در رسانه های آذری میشود، یک پان ترک مغول، که حاضر است ایران و ایرانی را منفجر کند.
اینها مدافعان هویت آذری پان اردغانی هستند که حتی به ترکیه سنی بیش از باکوی شیعه عشق دارند.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
خراسان هم مال کردهاست. خوزستان هم مال کردهاست. کردها حق دارند به دریا راه داشته باشند. وگرنه محصور در میان عراق و ایران و ترکیه نمی توانند ادامۀ حیات بدهند. قدرت از لولۀ تفنگ بیرون می آید. کردها برای رسیدن به اهداف خود از هر نیرویی و از هر قدرتی که بخواهد به آن ها کمک کند استفاده خواهند کرد. راه دیگری ندارند. والسلام، شد تمام. بحث های شما به درد خودتان می خورد.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
کرکوک بخش جدائی نا پذیر کوردستان بودە و خواهد بود همانطور کە اورمیە بخشی جدائی نا پذیر از کوردستان بودە و خواهد بود مزخرفات اتراک فقط برای روان درمانی خودشان است ، کرکوک در ٥ سپتامبر مردم با 82% رأی بە استقلال کوردستان دادند در این شهر ، تورک بە تورکستان کورد بە کوردستان اگر این شعار عملی شود میبینید کە حتی تورکیە هم مسکن و سرزمین اصلی تورکان نیست تورکستان ، تورکستان چند پاسبان نشین تورک در کرکوک نمیتوانند ادعای مالکیت سرزمین کوردها را بکنند زیادە روی از تورکهای تورکستان است نە از مردمان اصیل منطقە