رفتن به محتوای اصلی

«رنسانس ايرانی» ارمغان نسل ديجيتالی
24.01.2014 - 17:55

در انتخابات ریاست جمهوری 1392 و پس از روی کار آمدن روباه بنفش (حسن روحانی) برخی ذوب در دولت تدبیرو امید (در حقيقت : دولت اعدام و فساد مالی) شدند . بدين باور و گفتمان که او آمده تا رفورم را در کشور نهادینه کند ، تحریم ها را بردارد و حتی ایران را با دنیا آشتی دهد !!! اين گفتمان نادرست در رسانه های غير ايرانی ، اما فارسی زبان ، آمریکا و انگلیس هم به بوق و کرنا کشيده شد و گوش فلک را کر کردند که : « شيخ کليد دار» ناجی شماست !!! اصلاح طلبان جا انداز چنان جو زده شدند که حتی موسوی وکروبی را در زندانهايشان چال و فراموش نمودند و تقلب فاحش انتخاباتی با آن همه قربانی را انکار و تنفسی تازه را به رژیم تقدیم کردند .

اما زهی خيال باطل که نسل جوان ايرانی بيدار و هشيار است . در این فضای مسموم جا اندازی ، هنوز مبارزانی هستند که صدای آزادی خواهی ملت ایران و براندازی را فریاد می زنند و پرچم مبارزه را هنوز بالا نگاه داشته اند .

در همین 16آذر امسال در سالگرد روز دانشجو، بعد از سه ماه برنامه ریزی ، توانستيم در انجمن رهایی جوانان ایران با هماهنگی با دانشجویان و رهبران جنبش سکولار دموکراسی داخل ایران و همکاری با نیروهای سیاسی برون مرز فراخوانی را به تظاهرات اعتراضی ارائه دهيم و جنبش دانشجویی را بعد ازسه سال سرکوب زنده کنيم و شاهد اعتراضات دانشجویان درداخل ایران و تظاهرات هایی همزمان در سراسر جهان باشیم .

سپس ديديم که از رهبران جنبش سکولار دموکراسی (طبرزدی، امیرانتظام ، ملکی و خانم ستوده) در خواست وحدت رهبری جنبش سکولار دموکراسی شد و آنها هم با فعالیت های خود پاسخ روشن و آمادگی برای چنین درخواستی را باوجود هزینه هایش اعلام نمودند .

به باور ما ايران امروز نيازمند تولدی دوباره با دگرسانی های اجتماعی، سیاسی و اقتصادی در مسير غير قابل اجتناب خود بسوی سکولاريسم ، دموکراسی و مدرنيته می باشد . اين « رنسانس » بتوسط نسل امروز که به همه حيطه های علمی و بخصوص ارتباطاتی و ديجيتالی تسلط دارد ، انجام خواهد پذيرفت . برای شناختن آينده سازان ايران لازم است ابتدا سه نسل متولد شده در جمهوری اسلامی که همگی تا به امروز نقش مهمی در مبارزات آزاديخواهی داشته اند را برشماريم .

1) دهه پنجاهی ها (1350) : که نسل یار دبستانی نامیده شدند و 18 تیر 78 را رقم زدند

2) دهه شصتی ها (1360) : که جنبش سبز 88 را آفریدند

3) دهه هفتادی ها (1370) : که در 92 رای اولشان بود و جنبش بنفش را آفريدند

دهه پنجاهی ها و شصتی ها اگرچه کمی سازش کار بودند اما آگاه تر بودند . دهه هفتادی ها در حالی که کمی نا آگاه تر و بی تجربه تر از نسل های قبل در رابطه با مسائل سایسی بودند اما بسیار رادیکال ، تند تر و سرکش تر هستند . در همین جنبش بنفش شعار « زندانی سیاسی آزاد باید گردد » را خواسته اصلی خود کرده بودند (که البته بسیاری هم رای ندادند و با استراتژی تحریم فعال از فرصت استفاده کردند) و از سوی دیگر خط قرمز جمهوری اسلامی یعنی « حجاب را از سر برداشتند » و بزرگ ترین پارتی خیابانی مختلط در جمهوری اسلامی ، بعد ازصعود تیم ملی به جام جهانی در تهران و بسیاری از شهرهای ایران برگزار شد که این هم یکی دیگر از خطوط قرمز رژیم بود .

بخش کوچکی از نسل سوم و مردم به دلیل سرکوب شدید ، فشار اقتصادی و فقر و در نبود اپوزیسیونی منسجم ، به امید اندک تغییر در فضای سیاسی و بهبود وضعیت اقتصادی در انتخابات شرکت کردند . اما فراموش نکنيم که 15 میلیون نفر از مردم ايران بدون توجه به فريب رژيم و آگاهانه انتصابات رژيم را تحریم نمودند . ما (در انجمن رهایی جوانان ایران) از ماه های قبل بارها اپوزیسیون را هشدار داده بودیم و تمام تلاشمان را برای ایجاد امید و تشکیل اپوزیسیونی منسجم و ایجاد همبستگی در عمل کرده بودیم . اما متاسفانه خودمحوری ها ، کوته فکری ها ، عدم درک درست از مسائل سـیاسی اجازه چنین رخدادی را نـداد . اکثریت رهبران و گروه های سیاسی خارج کشور غرق در شعار « انتخابات آزاد » شده بودند وسرانجام هم همان طور که هشدار داده بودیم ، شعار انتخابات آزاد ،باتلاقی برای اپوزیسیون فريب خورده شد .

اما با همه این اوصاف « روحانی » آخرین برگ جمهوری اسلامی خواهد بود . دیگر گزینه ای نیست که بشود نسل جوان و مردم را بازی و فریب داد . نسل سوم و چهارم (دهه هفتادی ها و هشتادی ها) که تمام اطلاعات روز دنیا را با همه فیلترینگ با یک گوشی تلفن همراه می توانند دریافت کنند را نمی شود فریب داد . ما از نزدیک این نسل ها را می شناسيم که بر خلاف پدر و مادرانشان ، سرکش و شجاع هستند . امروز در خانه های ایرانی بچه سالاری است و به نوعی مرد سالاری « براندازی » شده است و به زودی رژیم را هم « براندازی » خواهند نمود .نسل سـوم و چـهارم پس از انقلاب را میتوان « نسـل دیجیتالی » نامید. آنها آمده اند که از همه ما عبور کنـند و « رنسانس ایرانی » با دگرسانی های اجتماعی ، فرهنگی لازم آن را رقم بزنند .

به باور حقير انتخابات 1392 آخرين انتخابات ریاست جمهوری جمهوری اسلامی به این شکل بود . این رژیم نمی تواند به این شکل به حيات خود ادامه دهد . اگر فضا را باز کند ، نسل دیجیتالی امروز از فرصت استفاده کرده و درب این قلعه را به طور کامل می گشاید و سناریو فروپاشی شوروی را در ایران شاهد خواهیم بود و اگر فضا را ببنـدد،پس از مدتی با یک خیزش اجتـماعی بزرگ با آرمان « بـراندازی » و « رنسـانس ایرانی » ، رو به رو خواهد شد و به پایانش سلام خواهد کرد . بازی باخت باخت جمهوری اسلامی آغاز شده است .

آرمان چاروستایی (سخنگو انجمن رهایی چوانان ایران،زندانی سیاسی سابق)

http://charostaei.com

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

آرمان چاروستایی
www.charostaei.com

فیسبوک - تلگرامفیسبوک - تلگرامصفحه شما

توجه داشته باشید کامنت‌هایی که مربوط به موضوع مطلب نباشند، منتشر نخواهند شد! 

افزودن دیدگاه جدید

لطفا در صورتیکه درباره مقاله‌ای نظر می‌دهید، عنوان مقاله را در اینجا تایپ کنید

متن ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

لطفا نظر خودتان را فقط یک بار بفرستید. کامنتهای تکراری بطور اتوماتیک حذف می شوند و امکان انتشار آنها وجود ندارد.

CAPTCHA
لطفا حروف را با خط فارسی و بدون فاصله وارد کنید CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.