رفتن به محتوای اصلی

داریوش همایون : در اولین روزهای سلطنت پهلوی دوم در ایران فقط 200 تا مسجد بود
06.12.2023 - 04:29
برگردان:
لاچین
ترجمه و تلخیص:
لاچین
تهیه و تنظیم:
لاچین
تفسیر از:
لاچین

در سالی که خوشبختانه من در کنکور سراسری کشور (( مردود )) شدم, بیش از 512 هزار دیپلم در کنکور شرکت داشتند. این همان سالی است که تعداد پذیرش و گنجایش دانشگاه ها, مدارس عالی , کالج های  انیستیتو تکنولوژی ها و ...... در سراسر کشور تنها 32 هزار جا داشت. این همان سالی است که در ایران بیش از 45 هزار مسجد ساخته شده بود و اکثر مراکز علمی مخصوصآ دانشگاه ها هم صاحب یک « مسجد » شده بودند. 

در این مصاحبه , داریوش همایون درست در دقیقه 17.56 بیان میکند که در اولین روزهای سلطنت پهلوی دوم در ایران فقط 200 تا مسجد بود ولی در زمان  فرار شاه از ایران و در طول مدت زمان 37 سال سلطنت او  , تعداد مسجد ها به 55 هزار رسید. 

اگر به سیر حکمت و  درعصر روشنگری در  اروپا نظری بیافکنیم , متوجه خواهیم شد که مراکز دینی و مذهبی در طول گذشت زمان به مراکز علمی, فرهنگی و به دانشگاه تبدیل شدند. دانشکاه سوربن پاریس یکی از این دانشگاه ها است. 

ولی از برکت حزب رستاخیز و از برکت انقلاب سفید و شاه ومردم , مراکز علمی ما  در طول 37 سال سلطنت پهلوی دوم , به مراکز دینی و مذهبی تبدیل گشتند.

به جرات می توان گفت که محمد رضا شاه پهلوی,  بنیان گذار جمهوری اسلامی و حزب الله است. 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

lachin
برگرفته از:
اینترت

فیسبوک - تلگرامفیسبوک - تلگرامصفحه شما

توجه داشته باشید کامنت‌هایی که مربوط به موضوع مطلب نباشند، منتشر نخواهند شد! 

دیدگاه‌ها

lachin

عنوان مقاله
داریوش همایون : در اولین روزهای سلطنت پهلوی دوم در ایران فقط 200 تا مسجد بود

ســـالام دوســلار..

محسن کردی... لااقل ما در این فرهنگ تحمیلی یاد گرفتیم که در جواب چه کسانی (( خاموش )) بمانیم. سیز ساغ , من سلامت. 

ش., 09.12.2023 - 03:05 پیوند ثابت
محسن کردی

عنوان مقاله
نام زنگی نهند کافور

 

 من نمیدونم این یونس لاچینی که جرات و شجاعت هم ندارد با نام حقیقی خودش بنویسد و از زیر چادر دم به ساعت به این و آن میپرد و این و آن را مزدور شاه میخواند و غیره چرا این نام و این عکس را برای معرفی خودش انتخاب کرده؟ آخه تو کجا لاچین که یک پرنده شجاع شکاری است کجا؟ یه عکس موشی، سوسکی، چیزی رو بگذار که بهت بیاد! (این تن بمیره الان میاد مینویسه تو نژاد پرستی که به زنگیان سیاهپوست توهین میکنی). 

پ., 07.12.2023 - 20:53 پیوند ثابت
محسن کردی

عنوان مقاله
داریوش همایون فقط همین یکی را گفت؟

 بقیه در ادامه نظر

حیفه آدم این همه وقت بگذاره و جواهراتی که بصورت سخن از کسی مثل داریوش همایون بیرون میریزه را فقط برای یافتن بخشی از حقیقت زیر و رو کند که بزند تو سر شاه و این انقلاب را تقصیر او بداند و اینطور کودکانه آنرا علم کند که بگوید که شاه ساختن مسجد را تشویق میکرد. چنین چیزی نبود. شاه هرگز در ساختن هیچ مسجدی بودجه ای نگذاشت. نه شاه و نه مجلس. مردم خودشان مسجد می ساختند. چرا مشکل را در مردم نمی بینی؟ نگاه تو به مردم نگاه چوپان به گوسفند است. چرا با ساختن مسجد مشکل داری؟ تو داری نانوشته میگویی که شاه وظیفه داشت که اگر مردم خواستند مسجد بسازند شاه باید بولدوزر می فرستاد و خراب میکرد. شاه هرگز چنین کاری را نکرد و نباید هم میکرد. این تنها از ذهن ساده یونس لاچینی تراوش می کند. رضاشاه اگر جلوی مسجد سازی و سفر به عتبات را گرفت خلاف سکولاریسم و آزادی بیان و حقوق بشر عمل کرده بود. اگر تو واقعا دمکراسی خواه بودی باید به رضاشاه ایراد میگرفتی. داریوش همایون همینجا میگوید که سفیر انگلیس به شاه گوشزد کرد که آیت الله قمی را رضاشاه به عراق تبعید کرد تو چرا رشته های او را پنبه می کنی و این آدم را باز میگردنی. شاه میگوید که برای جلوگیری از کمونیسم لازم است. و این در زمان خود سیاست درستی بود. حتا کمربند سبز هم سیاست درستی بود. چیزی که بود نه شاه و نه ساواک و نه غربی ها حماقت دانشجو و روشنفکر ایرانی را تا این حد میتوانستند حدس بزنند که در زندان اوین کمونیست مرتد از حق مسلمانی که تشنه خون اوست برای نمازخانه اعتراض کند و با آن مسلمان همدرد شود. چیزی که حد حماقت انسان را نمیشد حدس زد این بود که پیگیران انسان طراز نوین صادق خلخالی را به نمایندگی مجلس انتخاب کنند. شاه که از غیب خبر نداشت میزان بلاهت اینها را حدس بزند. و تو انتظار داشتی که شاه علم غیب بداند؟ نه.. علم غیب نمیدانست. خود تو در کدام جبهه بودی در سال 1357؟ اگر هوادار خمینی بودی که خب مییزان بلاهت تو را خدا هم نمیتوانست حدس بزند چه برسد به شاه! شماهایی که در انقلاب از خمینی حمایت کردید و امروز شهامت و شجاعت به گردن گرفتن بلاهت تاریخی خود را ندارید با چراغ قوه به دنبال مقصرمیگردید. مقصرهمان است که آینه به شماها نشان میدهد. تو بودی که شعار دادی خمینی عزیزم بگو تا خون بریزم و مرگ بر شاه. حالا میخواهی از شاه ایراد بگیری که چرا جلوی پدرت را نگرفت که مسجد بسازد؟ چرا از پدرت ایراد نمیگیری که از گلوی تو و خانواده اش زد و داد برای مسجد؟ همین امروز هم چشمانت نمی بیند که این ملتی که دارند در قحطی بسر میبرند چگونه گونی اسکناس در ضریحی که برای کربلا میرود پول میریزند؟ هنوز هم نمی بینید؟ مشکل در مردمی با عقاید واپسمانده بود نه شاه.
پ., 07.12.2023 - 13:34 پیوند ثابت
lachin

عنوان مقاله
محمد رضا شاه پهلوی بنیانگذار جمهوری ایران

ســالام دوســلار..

آقای کیانوش توکلی ... دولت های تک حزبی مانند دولت از هم پاشیده شوروی کمونیستی , دولت تک حزبی رستاخیزی و دولت تک حزبی حزب االهی نه نظام سکولار هستند و نه دموکراتیک. مینی ژوب پوشیدن بانوان ایران در دوره محمد رضا شاه دلیل بر سکولار بودن نیست. بار ها اشاره کرده ام که در انقلاب باشکوه مشروطیّت رشد و فکر و آگاهی این ملّت به آن حد  رشد کرد که ملت یک آخوند مرتجع ( فضل الله نوری ) را  به دار کشیدند ولی از برکت سلطنت پهلویان و از برکت حزب رستاخیز و تعداد بیشمار این مساجد , رشد و آگاهی همین ملت به ان حد تنزل کرد که در انقلاب بعدی عکس یک آخوند مرتجع دیگر را در کره ماه می دیدند. بی جهت نیست که گفته میشود محمد رضا شاه بنیانگذار جمهوری اسلامی و حزب الله است. سیز ساغ من سلامت

چ., 06.12.2023 - 20:22 پیوند ثابت
رسول جرجیس

--بیچاره ملتی که بعد از بیرون ریختن زباله های خانه اش، دوباره بعد از مدتی آن زباله ها را با بوی گندیده بخانه برگرداند.
-- بعد از اعلان بیماری مرگ آور شاه، امریکا موقعیت را مناسب دید که دیگر مدافع نظام سلطنتی نباشد، چون از نظر تاریخی و طبق قانون اساسی دول آزاد و دمکرات، آنها باید از نظام جمهوری حمایت کنند، اگر مردم به شعور حداقلی رسیده باشند.
دوم اینکه شاه جانشین مناسبی نداشت. سوم اینکه شاه و ساواکش در غرب بسیار بدنام بودند. هم مردم ایران و هم دول غرب از زمان مصدق میدانستند که عمر سلطنت به پایان رسیده ولی بدلیل موضوع نفت نیاز به یک مزدور و دست نشانده در ایران داشتند تا هم نفت را بدهد و هم صنایع نظامی غرب را حمایت کند.
-- بدلیل دوران جنگ سرد و ایجاد مصنوعی خطر کمنیسم، شاه و سازمان سیاه به سرکوب تمام نیروهای دمکرات و لیبرال و ملی و استقلال طلب و احزاب و سازمانها و انجمن ها و خلقها و اقوام ایرانی پرداختند، و فقط روحانیون و مساجد و کمونیست ستیزان را آزادگذاشت تا در لحظه مناسب جانشین نظام پادشاهی شوند.
شاه از نظر خانوادگی هم خودش و هم مادرش فردی مذهبی خرافاتی و توهمی بود. مادرش حتا به جادو و جنبل و سحر و اسپند و جن باور داشت. مادر شاه گویا قفقازی بود و در آنجا بدلیل کوهستانی بودن و نبودن ارتباط با اطراف، غالب مردم مخصوصا زنان به جادو و جنبل باور دارند. شاه در این خانواده بزرگ شده و حتی گویا دیپلم دبیرستان هم نداشت. افتخارش این بود که روزنامه جات غربی را ورق میزد، آنهم در دوره جنگ سرد و مغزشویی های تبلیغات غربی.
............

دادش برسند.
-- رضا پهلوی تا سن 35 سالگی در بعضی مصاحبه ها میگفت: اگر امریکا و سازمان سیا، انگلیس و ساواکش موافق باشند، او میتواند در ایران شاه گردد! این ادعای او نشان میدهد که مانند پدرش و تربیت خانوادگی، او فکر میکرد هنوز در دوران قاجار است؛ که امریکا یا غرب بتوانند هر عروسک و مترسکی را به ایرانیان قالب کنند !
شاه فردی منافق و شارلاتان و شیزوفرن و چند شخصیتی و فریبکار بود؛ چون به اسلام حتی تظاهر میکرد، نه نماز میخواند و نه روزه، ولی مشروب می خورد و خانم بازی میکرد و ماهانه از غرب برایش دختران محتاج و بی خبر غربی را می آوردند.
مصاحبه های اطرافیان شاه این راز را افشا میکنند. مثلا در شهر مونیخ آلمان سال 55، ساواک برایش نمایشگاه جواهرات ایرانی برگزار کرد تا شاه به انتخاب دختران جوان یا مدل های غربی بپردازد، او به دهها زن، چندصد مثقال جواهرات طلا، و قالیچه ابریشم ایرانی را هدیه داد ،تا در طول چندین شب، بعضی از آن حوریان ژرمن حاضر شوند به اطاق خواب او بروند.
---- فقر و بی فرهنگی و تحقیر مردم و روشنفکران و مخالفان در جامعه طبقاتی شده؛ با فرهنگ مذهبی-فئودالی ،در طول حکومت شاه باعث شد ،که مردم از هر جنبش مخالف حمایت کنند ؛ چون می خواستند این دیو و ضحاک تاریخ ایران، و آخرین مامور استعماری غرب در ایران را ، کنار بگذارند.
-- شاهی که فاسد باشد، تمام اطرافیان و اعضای خانواده و سران و مشاوران و رسانه ها و محافل مترقی غربی با وی مخالف شده بودند ؛ و مانند ببر مقوایی رفیق مور(کارل فریدریچ) ، با نخستین باد معده دیزی-آبگوشتی،جنبش آخوندیسم، مچاله شد و بهم ریخت.
-شاه عامل روی کار آمدن اسلام شیعه فقاعتی ولایتی آخوندهای لواطکار است. و نه 57 ها و نه کمونیست و مجاهد و فدایی!
یاشاسن آذربادگان ! ساغل ! آنا یوردوم آدربایجان ! سنه عزیز مهری بانسان!.......
چ., 06.12.2023 - 10:34 پیوند ثابت
محسن کردی

عنوان مقاله
نظر دوستان چپ چیست؟

من دلم میخواد دو کلمه نظر دوستان چپ (یا دیگران) را در مورد این مصاحبه داریوش همایون و نظر انتشار دهنده این مصاحبه را بدانم. این که از میان این مصاحبه فقط یک نظر را مصادره به مطلوب کرده که نتیجه بگیرد که شاه سازنده 42 هزار مسجد  وبه روایتی 75 هزار مسجد در ایران بود بدانم. ینی از میان این مصاحبه همین یک تکه را بیرون کشیدن و نظری دادن که اصلا نظر داریوش همایون نبود که شاه باعث ساخت آن مساجد بود ولی یونس لاچینی میخواهد این نظر را تحمیل کند بدانم. در جایی داریوش همایون میگوید که وقتی محمدرضاشاه فرستاد آیت الله قمی را که رضاشاه به عتبات تبعید کرده بود با سلام و صلوات به ایران بیاورد سفیر انگلیس به او میگوید رضاشاه این آدم را به تبعید فرستاد و تو داری او را باز میگردانی شاه در پاسخ میگوید که برای جلوگیری از کمونیسم است. بسیار خوب. این را شاه گفته و میتوان روی آن بحث کرد. اما این که نتیجه بگیریم شاه باعث ساختن هزاران مسجد شده را میخواهم نظر دوستان را بدانم. 

چ., 06.12.2023 - 09:51 پیوند ثابت
کیانوش توکلی

لاچین گرامی / این چه تیتری است ؛ این چه  اتهامی است می زنید ؛ نظام پادشاهی گذشته ، یک نظام سکولار بود و دلایل سقوط هم بسیار زیاد است  و محمد رضا پهلوی هم مثل پدر من و تو به اسلام (غیر  ایدولوژیک) اعتقاد داشتتند . پادشاه یک کشور عمدتا  شیعه  بود ؛ نمی توانست مثل و شما آتئیست باشد

 

چ., 06.12.2023 - 09:51 پیوند ثابت

افزودن دیدگاه جدید

لطفا در صورتیکه درباره مقاله‌ای نظر می‌دهید، عنوان مقاله را در اینجا تایپ کنید

متن ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

لطفا نظر خودتان را فقط یک بار بفرستید. کامنتهای تکراری بطور اتوماتیک حذف می شوند و امکان انتشار آنها وجود ندارد.

CAPTCHA
لطفا حروف را با خط فارسی و بدون فاصله وارد کنید CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.