رفتن به محتوای اصلی

واکنش‌ها به بازداشت مجدد توماج صالحی
01.12.2023 - 18:21

واکنش‌ها به بازداشت دوباره توماج صالحی که گفته شد «با خشونت همراه بوده»، میان کاربران شبکه‌های اجتماعی و چهره‌های سیاسی و هنری ادامه دارد.

بازداشت مجدد او سه روز پس از آن بود که او در ویدئویی به شکنجه،‌ بدرفتاری و ضرب و شتم در دوران بازداشت اشاره کرده بود.

قوه قضاییه اعلام کرد که آقای صالحی به دلیل «نشر اکاذیب و ادعای بدون سند در مورد شکایت از مسئولان بررسی پرونده‌اش» بازداشت شده، اما امیر رئیسیان، وکیل او این ادعا را رد کرد و گفت «شکایت از یکی از مقام امنیتی اداره کل اطلاعات استان اصفهان ثبت شده است.»

######

مهناز افشار،‌ بازیگر در شبکه ایکس نوشته است: «توماج را با آزادی به قید ضمانت دوباره می‌زنید و می‌برید و جان‌های بسیاری را هم در سکوت اعدام می‌کنید که تهش ثابت کنید حکومت عادل و خوبی هستید...عجب تناقض تلخ و زشت و کثیفی در احکام و دین و رفتار و مسلک و قانون‌تان نهفته است.»

یاسمین پهلوی، همسر شاهزاده رضا پهلوی هم در استوری در اینستاگرام نوشته است: «اگر سند بیشتری برای بازی جمهوری اسلامی با جان مردم نیاز داریم، اینجاست؛ آنها دوباره توماج صالحی را بعد از این که همه ما آزادی‌اش را جشن گرفتیم،‌ بازداشت کردند. این رژیم هرگز قابل اعتماد نیست. هر حرکتش برای تضمین بقا و گسترش اسلام بنیادگرایانه است و جان انسان برای این متعصبین هیچ ارزشی ندارد.»

یی‌وان رای، نماینده مجلس آلمان و کفیل سیاسی توماج صالحی هم با انتشار ویدیویی خواهان رهایی فوری او شده است.

قوه قضاییه در اطلاعیه‌ای اعلام کرده که آقای صالحی به دلیل «نشر اکاذیب و ادعای بدون سند در مورد شکایت از مسئولان بررسی پرونده‌اش» بازداشت شده است اما امیر رئیسیان وکیل او این ادعا را رد کرد و گفت شکایت از یکی از مقام امنیتی اداره کل اطلاعات استان اصفهان ثبت شده است.

علی مجتهدزاده،‌ وکیل دادگستری هم در پستی در ایکس نوشته است: «آقای توماج صالحی، ادعایی درباره ضرب و شتم هنگام دستگیری و شکنجه مطرح کرده. اینکه چقدر ایشان درست می‌گوید یا خیر یک بحث است اما نمی‌شود به جای بررسی این ادعا،‌ وی بازداشت شده و تاکید شود که حرفش کذب است.»

ورق بزنید و این واکنش‌ها را ببینید.

توماج صالحی که سال گذشته در جریان اعتراضات سراسری در ایران بازداشت شده و بیش از یک سال در زندان بود که بیشتر آن در سلول انفرادی گذشت. او ۱۱ روز پس از آزادی با وثیقه سنگین دوباره دستگیر شد. سه روز پیش از بازداشت دوباره، او در ویدیویی از حمایت مردم تشکر کرد و از «شکنجه و بدرفتاری» در طول بازداشت خود خبر داد. روز گذشته ۹ آذر،‌ افراد لباس شخصی در بابل «با ضرب و شتم» مجددا او را بازداشت کردند.

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

کیانوش توکلی

فیسبوک - تلگرامفیسبوک - تلگرامصفحه شما

توجه داشته باشید کامنت‌هایی که مربوط به موضوع مطلب نباشند، منتشر نخواهند شد! 

افزودن دیدگاه جدید

لطفا در صورتیکه درباره مقاله‌ای نظر می‌دهید، عنوان مقاله را در اینجا تایپ کنید

متن ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

لطفا نظر خودتان را فقط یک بار بفرستید. کامنتهای تکراری بطور اتوماتیک حذف می شوند و امکان انتشار آنها وجود ندارد.

CAPTCHA
لطفا حروف را با خط فارسی و بدون فاصله وارد کنید CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.