رفتن به محتوای اصلی

دیدار وزرای خارجه سوئد و ایران در نیویورک
24.09.2023 - 19:21

دیدار وزرای خارجه سوئد و ایران در نیویورک؛ دو طرف خواستار آزادی زندانیانشان شدند

توبیاس بیلستروم، وزیر امور خارجه سوئد، با حسین امیرعبداللهیان همتای ایرانی خود در نیویورک دیدار کرده است. رسانه‌های ایرانی و سوئدی می‌گویند که آقای بیلستروم خواهان «آزادی» زندانیان سوئدی در ایران شده و در مقابل، وزیر خارجه ایران نیز بار دیگر تاکید کرده که کشورش خواستار آزادی حمید نوری شهروند ایرانی متهم به مشارکت در اعدام‌های دسته‌جمعی هزاران زندانی سیاسی در سال ۱۳۶۷ است.

این دیدار نزدیک به دو هفته پس از آن صورت گرفت که نیویورک تایمز در گزارشی اختصاصی افشا کرد یوهان فلودروس، کارمند اتحادیه اروپا و شهروند سوئد ۲۸ فروردین ۱۴۰۱ زمانی که قصد خروج از ایران داشته در فرودگاه بازداشت شده است. پس از انتشار این گزارش دولت سوئد و مقام‌های اتحادیه اروپا بازداشت آقای فلودروس را تایید کردند.

توبیاس بیلستروم درباره دیدار خود با وزیر خارجه ایران به خبرگزاری‌های سوئد توضیحی نداده است. اما تام ساموئلسون نماینده مطبوعاتی وزیر امور خارجه سوئد در پاسخ به خبرگزاری سوئدی تی تی گفته او در این گفتگو خواستار «آزادی فوری» زندانیان سوئدی در ایران شد.

نماینده مطبوعاتی وزیر امور خارجه سوئد تایید کرده که این گفتگو شنبه شب و در حاشیه نشست سران کشورها در مجمع عمومی سازمان ملل برنامه‌ریزی شده بود.

توبیاس بیلستروم در هتل محل اقامت وزیر خارجه ایران در نیویورک با او دیدار کرده است.

به گزارش رسانه‌های دولتی ایران حسین امیرعبداللهیان در این دیدار با اشاره به پرونده حمید نوری گفته «انتطار ما آنست که دولت سوئد در مرحله تجدید نظر تصمیم عاقلانه و شجاعانه بگیرد و او آزاد شود».

حمید نوری (عباسی)، دادیار سابق زندان گوهردشت (رجایی‌شهر) به اتهام دست‌داشتن در اعدام دسته‌جمعی زندانیان سیاسی در تابستان ۶۷ به حبس ابد محکوم شده است. در حال حاضر دادگاه استیناف سوئد در حال رسیدگی به درخواست تجدید نظر حمید نوری است.

تبادل سفرا

همچنین بنابر گزارش رسانه‌های دولتی در ایران آقای امیرعبداللهیان گفته «درباره تبادل سفرا منتظر یک اقدام خوب درباره قرآن در کشور سوئد هستیم».

اواخر تیرماه امسال حسین امیرعبداللهیان در گفت‌و‌گو با صدا و سیما اعلام کرد «سفیر سوئد مأموریتش در تهران پایان یافته و به دستور ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری، تا زمانی که دولت سوئد با اقدامی که انجام شده برخوردی جدی نکند، سفیر جدید سوئد را که قرار است طی روزهای آینده وارد تهران بشود، نخواهیم پذیرفت.»

سوئد اخیرا بعد از چند مورد اعتراض همراه با به آتش کشیدن قرآن، کتاب مقدس مسلمانان، تحت فشارهای دیپلماتیک از سوی برخی کشورهای مسلمان قرار گرفته‌ است.

زندانیان سوئدی یا دوتابعیتی در ایران چه کسانی هستند؟

 

در اوایل بهار ۱۴۰۱ کمی پس از آنکه دادستان‌های سوئدی برای حمید نوری شهروند ایرانی درخواست حبس ابد کردند، یوهان فلودروس کارمند اتحادیه اروپا در ایران بازداشت شد.

در تیر ماه ۹۹ نیز قوه قضائیه ایران همچنین اعلام کرد که استفان کوین گیلبرت و سیمون کاسپر براون دو تبعه سوئد را به اتهام همکاری با «یک شبکه بین‌المللی قاچاق مواد مخدر» در دادگاه انقلاب به ریاست قاضی ابوالقاسم صلواتی محاکمه کرده است. نهادهای حقوق بشر بارها از قاضی صلواتی به عنوان یکی از متهمان نقض حقوق زندانیان و همکاری با نهادهای امنیتی جمهوری اسلامی نام برده‌اند.

قوه قضائیه ایران در شهریورماه سال گذشته اعلام کرد «بازداشت این دو فرد در حوزه مواد مخدر بوده است و با سوئدی‌هایی که جاسوس هستند خلط مبحث نشود». بنابر اعلام قوه قضائیه متهم اول این پرونده به ۵ سال حبس و جزای نقدی و فرد دوم نیز به ۸ سال حبس و ۶۰ ضربه شلاق و جزای نقدی محکوم شده است.

سوئد زندانیان دیگری نیز در ایران دارد، از جمله احمدرضا جلالی، پزشکی که تابعیت ایرانی و سوئدی دارد و به اتهام «جاسوسی» از حدود هفت سال پیش در ایران زندانی است. او اکنون زیر حکم اعدام است.

حکومت ایران در سال‌های اخیر بسیاری از شهروندان دو تابعیتی یا خارجی را دستگیر و زندانی کرده و به آنها اتهام جاسوسی زده اما پس از مدتی در توافقات سیاسی و یا با میانجی‌گری دیگر کشورها آنان را در توافقی آزاد کرده است.

در تازه.ترین مورد چند روز پیش ایران و آمریکا با میانجی‌گری قطر توافقی را عملی کردند که بر اساس آن پنج ایرانی-آمریکایی زندانی در ایران با پنج ایرانی «زندانی» در آمریکا مبادله شدند وحدود ۶ میلیارد دلار پول مسدود شده فروش نفت ایران نیز از بانک‌های کره‌جنوبی آزاد شد.

حکومت ایران در ایران مدت بارها با پخش فیلم‌هایی مدعی شده سازمان امنیتی سوئد از «گروه‌های تروریستی» مخالف حکومت جمهوری اسلامی حمایت می‌کند. از جمله در شهریور ۱۴۰۰، تلویزیون دولتی ایران فیلمی با عنوان «صلح فقط برای من» پخش کرد که بر اساس اعترافات حبیب اسیود ساخته شده بود. ۱۰ ماه پیش از آن آقای اسیود زیر نظر دستگاه امنیتی ایران از ترکیه ربوده و به ایران منتقل شده بود.

حبیب اسیود شهروند-سوئدی ایرانی اردیبهشت ماه امسال در ایران اعدام شد. او رهبر سابق و یکی از بنیان‌گذاران «جنبش نضال» بود که از گروه‌های مدافع حقوق عرب‌های ایران ومخالف حکومت جمهوری اسلامی به شمار می‌آید.

در موارد متعددی فاش شده که این اعترافات‌ تحت شکنجه گرفته شده و فرد بازداشتی با همکاری کارمندان صداوسیما و بازجویان و مقام‌های امنیتی و قضایی وادار به بیان موضوعات خلاف واقع شده است.

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

انتشار از:

ایران گلوبال

فیسبوک - تلگرامفیسبوک - تلگرامصفحه شما

افزودن دیدگاه جدید

لطفا در صورتیکه درباره مقاله‌ای نظر می‌دهید، عنوان مقاله را در اینجا تایپ کنید

متن ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

لطفا نظر خودتان را فقط یک بار بفرستید. کامنتهای تکراری بطور اتوماتیک حذف می شوند و امکان انتشار آنها وجود ندارد.

CAPTCHA
لطفا حروف را با خط فارسی و بدون فاصله وارد کنید CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.