رفتن به محتوای اصلی

" بريكس" امكاني بزرگ
26.08.2023 - 10:06
" بریکس " امکانی بزرگ 
طی سه دهه از زمانی که با فروپاشی اتحاد شوروی ، فرانسیس فوکویاما " پایان تاریخ " و اجتناب ناپذیر شدن نئولیبرالیسم بعنوان تنها راه باقی مانده در مقابل جوامع بشری را اعلان کرد ، غرب به سکانداری آمریکا با هدف یک کاسه کردن جهان تمامی تلاش‌های خود از صدور جنگ گرفته تا پاشیدن ساختارهای کشورها و ملت های غیر همسو بکار گرفت تا آنچه را که دستگاه دیپلماسی ایالات متحده در ابتدای قرن بیستم آنرا " قرن آمریکا " خواند را عینیت ببخشد . در نتیجه این سیاست خونبارترین فجایع بشری از جنگ در یوگوسلاوی سابق گرفته تا شمال آفریقا ، خاورمیانه و بخصوص در همسایگی سرزمینمان بوقوع پیوست بگونه ای که عواقب فاجعه بار سه دهه آقایی غرب دهه ها گریبان این جوامع را رها نخواهد کرد ، اما مقاومت ملت ها بخصوص در خاورمیانه همراه با تغییرات مثبت ساختاری در تمامی عرصه های سیاسی ، اقتصادی و نظامی کشور روسیه و شکلگیری شگفت آور غول اقتصادی چین به مثابه رقیب اصلی غرب همه و همه روند یک قطبی شدن جهان را به چالش کشید ، از یکسو به لحاظ نظامی ماشین جنگی " قرن آمریکا " ابتدا در خاورمیانه به همت ایران و متحدان منطقه ای و فرا منطقه ایش به گل نشست و پس از آن نیز روسیه با مقاومت تحسین برانگیز ش در برابر توسعه طلبی و تجاوزگری غرب پروژه جهان یک قطبی را در اروپا به لحاظ نظامی به دست انداز انداخت و دیر یا زود آنرا درهم خواهد شکست ، از سویی دیگر در عرصه اقتصاد همراه با پیدایش چین و رشد شگفت آور هند ، برزیل و .... سایر کشورها بخصوص در آسیا ، جهان شاهد قطب بندی‌های جدیدی در جهان شد .
شکل گیری اتحادهای سیاسی ، اقتصادی و نظامی طی یک دهه گذشته ماحصل همین تغییر قوای جهانی ست که " بریکس " مهمترین نمونه آنست ، در قدرتمندی این ائتلاف جهانی همین بس که تولید ناخالص ملی ( GDP ) ۵ کشور بنیانگذار آن در سال ۲۰۲۳ از کشورهای G ۷ پیشی گرفته است .
بشریت در آستانه تغییرات و دستاورد شگرفیست ، جهان چند قطبی در حال شدن است و کاری بس بزرگ ودر عین حال دشوار آغاز شده است در این میان قطعآ غرب از هرگونه سنگ اندازی خود داری نخواهد کرد .
کشور ما از همان ابتدا با سازماندهی مقاومت در این بخش از آسیا با شکست کشانیدن پروژه " خاورمیانه جدید " متولیان جهان یک قطبی ، نقش ارزنده ای از همان آغاز این دگرگونی داشت و بهای سنگینی هم بابت آن پرداخت واز همبن رو ضروريست که در پی جایگاه مناسبی نیز در صف بندی کنونی جهان باشد . پیوستن ایران به سازمان کشورهای شانگهای و بعد به بریکس بازتاب درک درست سکاندارن سیاست خارجی کشور ماست . جهان چندقطبی و داشتن جایگاهی مناسب در توازن نیرو در جهان برای همه کشورهای کوچک وپیرامونی امری ضروريست ، تجربه تاریخ به ما ایرانیان نشان داد ، مستقل از اینکه کدام رژیم سیاسی برآن حکومت کرده مسئله تنظیم روابط بین المللی از مهمترین موضوعات دستور کار آن بوده است .

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

ایران گلوبال

فیسبوک - تلگرامفیسبوک - تلگرامصفحه شما

توجه داشته باشید کامنت‌هایی که مربوط به موضوع مطلب نباشند، منتشر نخواهند شد! 

افزودن دیدگاه جدید

لطفا در صورتیکه درباره مقاله‌ای نظر می‌دهید، عنوان مقاله را در اینجا تایپ کنید

متن ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

لطفا نظر خودتان را فقط یک بار بفرستید. کامنتهای تکراری بطور اتوماتیک حذف می شوند و امکان انتشار آنها وجود ندارد.

CAPTCHA
لطفا حروف را با خط فارسی و بدون فاصله وارد کنید CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.