رفتن به محتوای اصلی

مردم دیگر علاقه‌ای به خواندن اخبار ناراحت‌کننده و منفی ندارند
15.06.2023 - 12:07

مؤسسهٔ رویترز اعلام کرده در چند سال اخیر میل به آگاهی از اخبار کاهش شدیدی پیدا کرده استدر این گزارش آمده است که مردم از خبرهای ناراحت‌کننده مانند ماجرا‌های جنگ در اوکراین پرهیز می‌کنند.

پژوهشی جهانی نشان می‌دهد که در شش سال اخیر تعداد افرادی که به‌طور جدی پیگیر اخبار بوده‌اند تا حدود یک‌چهارم کاهش پیدا کرده است.

به‌گزارش مؤسسه رویترز دانشگاه آکسفورد اکنون حدود ٪۴۸ افراد در سراسر جهان به‌طور جدی پیگیر و علاقمند به اخبار هستند. در‌حالی‌که در سال ۲۰۱۷ این میزان ۶۳ درصد بود.

در بریتانیا این نسبت به‌طورمتوسط ٪۴۳ است که از نسبت جهانی هم کمتر است.

بیش از یک‌سوم مردم در سراسر جهان (حدود ٪۳۶) گفته‌اند که گاهی یا بیشتر اوقات آگاهانه از خبرها پرهیز می‌کنند.

پژوهشگران مؤسسه رویترز اعلام کرده‌اند که بنابر شواهد موجود مخاطبان "در ادامه خودداری از قرار گرفتن در معرض اخبار ناراحت‌کننده برای حفظ سلامت روانی خود به‌طور گزینشی از خبرهایی در مورد جنگ در اوکراین و بحران افزایش هزینه‌های زندگی پرهیز می‌کنند".

این گزارش نشان می‌دهد که استفاده از تلویزیون مرسوم و سنتی و رسانه‌های چاپی هم رو‌ به کاهش است و کاربران آنلاین هم نسبت به گذشته کمتر سراغ اخبار می‌روند و علاقه کمتری به خبرها نشان می‌دهند.

۴ نفر از هر ۱۰ نفر (٪۴۰) گفته‌اند که بیشتر اوقات به بیشتر خبرها اعتماد می‌کنند که این میزان نسبت به سال گذشته حدود دو درصد کاهش داشته است.

در بریتانیا، بی‌بی‌سی مورد‌اعتماد‌ترین منبع خبری است.

در این گزارش همچنین آمده است که بیش از نیمی (٪۵۶) از افرادی که در نظر‌سنجی شرکت کرده‌اند نگران تشخیص درستی و نادرستی اخبار آنلاین هستند که نسبت به گذشته افزایش دو‌ در‌صدی داشته است.

ظهور تیک‌تاک

مهم‌ترین شبکه اجتماعی موجود برای اخبار همچنان فیس‌بوک است هر چند مدت‌هاست استقبال از آن رو به کاهش گذاشته است. در طول هفت سال گذشته تعداد افرادی که هر هفته برای آگاهی از اخبار به فیس‌بوک مراجعه می‌کردند از ٪۴۲ به ٪۲۸ رسیده است.فیس‌بوک هم میزان انتشار اخبار را کاهش داده است و اعلام کرده است که اکنون پست‌های خبری کمتر از ٪۳ پست‌های جدید را شامل می‌شود. دگرگونی و دستکاری الگوریتم‌های فیس‌بوک در سال‌های اخیر برای برخی سازمان‌ها که به ترافیک فیسبوک متکی بودند، فاجعه‌بار بوده است.

در بریتانیا، ٪۴۱ از افراد ۱۸ تا ۲۴ سال می‌گویند شبکه‌های اجتماعی منبع اصلی آنها برای اطلاع از خبرهاست (٪۴۳ در همه کشور‌ها)، در‌حالی که در سال ۲۰۱۵ این میزان فقط ٪۱۸ بوده است.

کاربرد تیک‌تاک و اینستاگرام هم افزایش پیدا کرده است. اکنون اینستاگرام منبع اطلاع از خبرها برای حدود ٪۱۴ از افراد است و ٪۶ از افرادهم از تیک‌تاک به این منظور استفاده می‌کنند.

در نظر‌سنجی‌ها روشن شده است که تیک‌تاک سریع‌ترین رشد را در میان شبکه‌های اجتماعی داشته است و حدود یک‌پنجم جوانان ۱۸ تا ۲۴ سال از آن به‌عنوان منبع آگاهی از اخبار استفاده می‌کنند.

 

در نظر‌سنجی‌ها روشن شده است که تیک‌تاک سریع‌ترین رشد را در میان شبکه‌های اجتماعی داشته است و حدود یک‌پنجم جوانان ۱۸ تا ۲۴ سال از آن به‌عنوان منبع آگاهی از اخبار استفاده می‌کنند

اما آمار و ارقام کاربران جوان بالاتر است. از هر پنج جوان ۱۸ تا ۲۴ سال، یک نفر (٪۲۰) خبرها را از طریق تیک‌تاک پیگیری می‌کند که نسبت به سال گذشته حدود ٪۱۵ افزایش داشته است. در این گزارش آمده است که "تیک‌تاک سریع‌ترین رشد را در میان شبکه‌های اجتماعی داشته است".

هر‌چند اخبار موجود در تیک‌تاک لزوما اخبار خبرگزاری‌های رسمی نیستند. کاربران تیک‌تاک بیشتر مایلند اخبار را از صفحات سلبریتی‌ها و افراد مشهور این شبکه‌ اجتماعی دریافت کنند نه از گزارشگران و خبرنگاران خبرگزاری‌های رسمی.

راسموس نیلسن، مدیر مؤسسه رویترز می‌گوید:"نسل‌های جوان‌تر به طور روز‌افزون از کشف مستقیم هر چیزی جز برند‌های مشهور و پر‌طرفدار خوددداری می‌کنند".

"آنها هیچ علاقه‌ای به شیوه‌های مرسوم ارائه اخبار که برای نسل‌های پیشین و حول محور عادت‌ها، علائق و ارزش‌های آنها عرضه می‌شد نشان نمی‌دهند و بیشتر از گزینه‌های شخصی‌تر، مشارکتی‌تر و شخصیت‌محور که در شبکه‌های اجتماعی ارائه می‌شود استقبال می‌کنند که بیشتر اوقات به مخاطبان جدید خود نگرشی فراتر از شبکه‌های به‌جا مانده از گذشته دارند".

در این گزارش آمده است به‌ویژه مخاطبان جوان و خبر‌گریز بیشتر "پرهیز خبری" می‌کنند

در گزارش رویترز آمده استمخاطبان جوان و خبر‌گریز بیشتر "پرهیز خبری" می‌کنند

پسندیدن و به اشتراک گذاشتن و اظهار‌نظر پای پست‌های خبری هم در شبکه‌های اجتماعی کاهش پیدا کرده است.

فقط حدود ٪۱۰ از افراد در بریتانیا جزو "کاربران فعال" شبکه‌های اجتماعی به‌حساب می‌آیند که بیشتر آنها مردان سالمندی هستند که نظرات و باور‌های سیاسی دارند و به‌طور‌معمول تحصیل‌کرده‌تر از عموم مردم هستند.

یکی از دلایل چنین تغییری، رواج و افزایش روز‌افزون احساس مسموم و ناسالم بودن فضای گفتگو‌ها و اظهار‌نظرات در شبکه‌های اجتماعی مانند فیس‌بوک و توییتر است.

با اینکه به اشتراک گذاشتن مطالب و میزان تعامل مخاطبان با مطالب ارسالی کاهش پیدا کرده است اما به معنای کم‌بازدید بودن این شبکه‌های اجتماعی نیست.

پس از آنکه ایلان ماسک توییتر را خرید این شبکه اجتماعی صدر‌نشین خبرها شد اما به‌نظر می‌رسد تغییری در تعداد افرادی که هر هفته از این شبکه اجتماعی استفاده می‌کنند رخ نداده است. رویترز می‌گوید هیچ نشانه‌ای از کوچ انبوه کاربران به شبکه‌های رقیب مانند ماستودون به چشم نمی‌خورد.

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

ایران گلوبال
برگرفته از:
بی بی سی

فیسبوک - تلگرامفیسبوک - تلگرامصفحه شما

توجه داشته باشید کامنت‌هایی که مربوط به موضوع مطلب نباشند، منتشر نخواهند شد! 

افزودن دیدگاه جدید

لطفا در صورتیکه درباره مقاله‌ای نظر می‌دهید، عنوان مقاله را در اینجا تایپ کنید

متن ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

لطفا نظر خودتان را فقط یک بار بفرستید. کامنتهای تکراری بطور اتوماتیک حذف می شوند و امکان انتشار آنها وجود ندارد.

CAPTCHA
لطفا حروف را با خط فارسی و بدون فاصله وارد کنید CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.