رفتن به محتوای اصلی

همراه و همگام پیش بسوی اعتراضات واعتصابات سراسری
بیانیه شورای مدیریت گذار
05.12.2022 - 19:12

 

جنبش دانشجویی
جمهوری اسلامی از همان آغاز، استقرارش را بر پایه دشمنی با دانشگاه و دانشجو و دانش شروع کرد. رهبر این انقلاب آقای خمینی دانشکاه را لانه فساد نامید و با راه اندختن انقلاب فرهنگی و بازداشت، اعدام و پاکسازی گسترده دانشجویان،  تلاش کرد دانشگاه را که یکی از کانون های اصلی انقلاب بود به حوزه ای برای تبلیغ انقلاب اسلامی تبدیل کند. اولین برآمد جنیش دانشجویی در دوره زمامداران اسلامی نیز در تیر ماه سال ۱۳۷۸ با دخالت سرداران سپاه بشدت سرکوب شد.

در انقلاب زن- زندگی- آزادی، جنبش دانشجویی بعد از بیش از یک دهه سکوت پیشاهنگ مبارزه سترگی شد که در همه جای ایران بعد از مرگ ژینا امینی شعله ور گشت. در این دوران دانشجویان ایرانی در جغرافیای گسترده دانشگاه های ایران براستی دوباره نماد عقلانیت، آگاهی و انسانیت این مرز و بوم شدند و با رویکردی متفاوت نسبت به جنبش های دانشجویی گذشته با سیمایی مدرن، ابتکارات و شعارهای متنوع و کم نظیر پرچمدار همبستگی ملی، دفاع از ارزش ها و حقوق انسانی این انقلاب گشتند. بدون شک بایستی حضور پررنگ جمعیت زنان در دانشگاه ها را یک عامل مهم در بیداری و نوزایی جنبش دانشجویی دانست.

جنبش دانشجویی اخیر توانسته خودش را از سلطه ارزش های حکومتی برهاند و تلاش میکند که استقلال دانشگاه را از حکومتی که طی دهه ها آنرا از طریق وابستگان خود به بخشی از بدنه ساختار سیاسی تبدیل کرده بود، باز ستاند. امروز جنبش دانشجویی پرچمدار اندیشه و مبارزه علیه تبعیض در برابر خشونت نظام الهی شده است و باید نقش پر رنگ آنرا در پیروزی تا کنونی مردم قدردان بود.

کانون های مردمی جنبش انقلابی مردم ایران
کانونهای مردمی در ادامه مبارزه ای که علیه حکومت اسلامی در تمام کشور عزیزمان جاری است برای روزهای ۱۴، ۱۵، و ۱۶ آذر ضمن حمایت از جنبش دانشجویی فراخوان های متعددی را منتشر کرده اند و خواستار اعتراضات و اعتصابات گسترده برای نگهداری از دستاوردهای تا کنونی این انقلاب و پیشبرد مبارزه علیه جمهوری جنایتکار و کودک کش جمهوری اسلامی شده اند.

جوانان محلات تهران، تشکل های بیش از سی شهر کشور، شورای صنفی فرهنگیان و نهادهای مختلف دیگری از شهرهای گوناگون و خود تشکل های دانشجویی در سراسر کشور مردم ایران را دعوت کرده اند تا باز هم همبستگی قدرتمند و پر شکوه ملی ایرانیان را در خیابان های شهرهای ایران به نمایش بگذارند.

شورای مدیریت گذار ضمن قدردانی از دانشجویان شجاع کشور و نقش برجسته آنها در گذار به دموکراسی، پشتیبانی خود را از فراخوان سراسری این تشکل ها اعلام می کند. حضور گسترده مردم در همه مناطق ایران و نشان دادن عزم مشترک و اراده ملی با تعطیل کردن کسب و کارها در این سه روز، پیروزی بزرگ دیگری را بر تارک انقلاب زن- زندگی- آزادی نقش خواهد زد.

هرچه مستحکم تر باد همبستگی ملی برای گذار از جمهوری اسلامی

پیروز باد انقلاب زن- زندگی- آزادی

دبیرخانه مرکزی شورای مدیریت گذار        

۱۴ اذر ۱۴۰۱

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

ایران گلوبال
برگرفته از:
امیل رسیده

فیسبوک - تلگرامفیسبوک - تلگرامصفحه شما

توجه داشته باشید کامنت‌هایی که مربوط به موضوع مطلب نباشند، منتشر نخواهند شد! 

افزودن دیدگاه جدید

لطفا در صورتیکه درباره مقاله‌ای نظر می‌دهید، عنوان مقاله را در اینجا تایپ کنید

متن ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

لطفا نظر خودتان را فقط یک بار بفرستید. کامنتهای تکراری بطور اتوماتیک حذف می شوند و امکان انتشار آنها وجود ندارد.

CAPTCHA
لطفا حروف را با خط فارسی و بدون فاصله وارد کنید CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.