رفتن به محتوای اصلی

در کدام طرف ایستاده ایم ؟ در کنار مبارزان خیابان ؟ یا راه پیشنهادی پیک نت ؟
13.11.2022 - 08:57

 

 

برای برخوردکردن با جنبش حاضردرخیابان دو گزینه بیشتروجود ندارد. یا با آن همگامی ! یا در مقابل آن قرار داری !هر میزان که صغرا کبرا بچینی .نهایت در نتیجه گیری به این خواهی رسید .

در لحظه کنونی با تمام ضعف ها ،کمبود ها جنبشی گسترده با حضور میلیونی جوانانی که ما نمی شناسیم در جامعه جریان دارد! که در همین مدت دو ماه کاری کرده کارستان.شاخ دیو را شکسته تعادل! روحیش را در هم ریخته. بنقد جان حمایت جهانی را بر انگیخته است .

حمایتی چنان گسترده که آب در خوابگه مورچه گان ریخته وسردار سلامی ها را دچار چنان جنونی ساخته که تمام منطقه ،امریکاواروپا را به نابود کردنشان تهدید می کند .

خیابان قرق شده گشت ارشاد را به محلی برای رقص ،شادی این زیبا ترین هدیه حیات به انسان بدل کرده است .ناز ،تنعم ، تبخترمشتی آخوند که مانند طاووس می خرامیدند ! رجز می خواندند!فتوا صادرکرده وخواب آرام از چشم مردم ربوده بودند را به همان سر جای خود "آخوند دوزاری" برگردانده . عمامه این نماد برتری بر مردم را به بازی عمامه پرانی بدل ساخته اند.چیزی که در خواب هم هم نمی دیدیم.

"آن همه ناز وتنعم که خزان می فرمود

دیدی آخر که چه سان در قدم باد بهار آخر شد."

حتی در این فرصت کوتاه آن چنان شهدی از شهامت ،آزادی و آزادگی در کام پیر و جوان ریخته شده که چیزی کمتر ازشادی روزهای پیروزی نهائی نیست.

ازهمین رو تاکید می کنم .دو گزینه بیشتر وجود ندارد یاباید حمایت کنی از این حنبش وهر حرکتی که در راستای پیشرفت وتداوم آن صورت می گیرد! یا آن که با شرمساری با اما واگردر مقابل آن بیایستی!

دو دیدگاه کاملا متفاوت نسبت به حوادث روزوآینده پیش رو.

نگاهی که از گسترش جنیش واهمه دارد .هنوز خواهان کنار نهاده شدن رژیم حاکم نیست.هنوزامیدواربه اصلاحات وتغیردررفتارحاکمیت است.

طیفی با تولورانس های متفاوت ازاعتدالیون تا اصلاح طلبان فرصت طلب نشسته درکمین شکستن تغارماست .از خدمت گذاران بی جیر ومواجب تا مواجب بگیردلبسته به شرق .

طیفی که باعنوان کردن سوریه ای شدن ایران. بی سر بودن جنبش اعتراضی ،زیر سوال بردن چهره های فعال وسرشناس آن زیر عنوان بازیچه های محافل سیاسی غرب. زیر ضرب بردن رسانه های خارج از کشور که به حمایت جنبش برخواسته اند تلاش در انداختن شکاف، ایجاد دلسردی هستند.جریان هائی که با برجسته کردن اتحاد با روسیه که برعکس انتقادشان ازگدشته هنوز روسیه فعلی را معادل همان شوروی سابق میدانند و تمام قد پشت سر آن صف می کشند .کاری که در تمامی این مدت راه توده ، پیک نت وهم فکران آن بیان کننده تمام عیار آن بوده اند.راه امام بزک کرده امروز.

"امروز دیگر تردیدی وجود ندارد که امریکا، اروپا و کشورهای عضو ناتو می کوشند اعتراض های مردم ایران به نابسامانی های داخلی را به سمت اهداف خود در جهت ایجاد خشونت و جنگ داخلی و منطقه ای سوق دهند و آن را به جزیی از یک تسویه حساب جهانی تبدیل کنند: نبرد جبهه غرب و ناتو علیه جبهه شرق. ایران باید تنبیه شود چون خود را در جبهه شرق تعریف کرده و می خواهد به شکست ناتو کمک کند."

راه توده در سرمقاله شماره ۸۳۶ با عنوان "امریکا شکست در اوکراین را می خواهد در ایران جبران کند."

"هر روز آشکارتر می شود که امریکا و متحدان اروپائی آن، تصمیم خود را برای تحمیل جنگی تازه به ایران قطعی کرده اند. آنها روی منحرف کردن اعتراضات اخیر و حتی دامن زدن به آن به کمک تلویزیون های سه قلوی لندن حساب کرده بودند ... باید گفت که همه توطئه ها برای نابودی قدرت نظامی و اتمی ایران و بازگرداندن ایران به دامن امریکا و غرب و پشت کردن به جبهه شرق است. اما تا پای مرغ خانگی که همان غارتگران و باصطلاح الیگارش ها و مرتجعین حجتیه اند بسته نشود، نمی توان دزد را گرفت! "عنوان اول پیک نت هجدهم آبان

برایم درد آور است یاد آوری روز هائی که در اوج بگیر ببند های رژیم خمینی ،اعدام های گسترده .ما با همین فرمان همه چیزرا زیرسر جریان عسگر اولادی وحجتیه فرمول بندی می کردیم. مرغی که باید دست وپایش بسته میشد .از مرتجع ترین جنایت کار تاریخ حمایت می کردیم "خط امام"ساخته پرداخته حزب توده که خود هم قربانی آن شد.

" چند روز قبل از دستگیری سران حزب توده سازمان اکثریت به رهبری حزب توده اطلاع داد که سخت تحت تعقیب است .مواظب باشید! جواب این بود "نگران نباشید ما اطلاع داریم چند روز قبل عسگر اولادی طرحی برای سرکوب حزب توده پیش امام برد که امام بشدت آن را رد کرد."

حال بعد چهل سال هنوز آن تفکر مخرب فکر می کند با بستن پای مرتجعین حجتیه "حکومت اصلاح شود ،عذر بخواهد ووحدت ملی ایجاد کند." با همان موضعگیری ضد امپریالیستی در حجله سوسیالیسم شرقی خوش وخرم زندگی کند! هر چند که خود تکیه بر مواهب غرب داده ایم. درد آور است اما واقعی است .

درد آور تر این که دیگر جریان های سیاسی نیز اگر چه چنین آشکارا موضع گیری نمی کنند .اما عملا با سکوت ،تعلل ،تنگ نظری ،تخطئه چهره های فعال جنبش اعتراضی از حامد اسماعیلیون گرفته تا مسیح علی نژاد ورضا پهلوی که آن ها رابازیگران سیاست های غرب می دانند .همان کاری را می کنند که پیک نت وراه توده منادیان فعال تداوم حکومت اسلامی هستند.

"آنچه استاد ازل گفت بگو می گویم ."

راه سومی در برخورد با جنبش اعتراضی امروز وجود ندارد یا باید حمایت کرد برای بهبود واعتلای آن تا رسیدن به مرحله نهائی که دراین مرحله سرنگونی جمهوری اسلامیست تلاش کرد .

یا اینکه با تحلیل های طولانی کشدار که هیچ گونه نتیجه گیری وراه عملی برای نزدیکی نیرو ها بیکدیگر وایجاد یک جبهه فراگیر اقدامی نمی کند. دم سرد بر پیکر گرم مبارزان میدان دمید وبا عنوان کردن سوریه ای شدن ایران ! نداشتن رهبری، به ترس ودودلی در بین مردم دامن زد وخلل در تفکر وپیوستن مردم به جنیش انقلابی موجود انداخت. در کدام طرف ایستاده ایم؟ ابوالفضل محققی

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

ایران گلوبال

فیسبوک - تلگرامفیسبوک - تلگرامصفحه شما

توجه داشته باشید کامنت‌هایی که مربوط به موضوع مطلب نباشند، منتشر نخواهند شد! 

دیدگاه‌ها

نظرات رسیده

Ayaz Vaheb

آقای ابوالفضل عزیز. شما با قلم نازنینت اگر صلاح میدانی یک متن پدرانه. برای آگاهی بسیجی و سپاهی بنویس و به آنها بیاموز که اگر هر خدمتی به ج ا بکنید بیشتر از قاسم سلیمانی که نمی تونین. خوب دیدید که هیچ کاری برای او نکردند وبراحتی توسط آمریکا اونرو تکه تکه کردند. پس شما برای چی بخاطر خواسته ج. ا. کودک ‌نوجوان هم وطنت رو می کشی. مگر آینده نمی خوای!

د., 14.11.2022 - 03:18 پیوند ثابت
نظرات رسیده

Abolfazl Abdi

اقای محققی گرامی ، برای نزدیکی گروه ها به یکدیگر و ایجاد جبهه ی متحد ، به نظر من همانطور که درست نیست دست رد بر سینه ی گروهی زدن ، ضرورتی هم نیست اصرار و تلاش برای اقناع کردن گروه یا فردی که مجموعه ی کم و کیف و حال و احوالش نشان میدهد که بدون توجه به نصیحت و روشنگری شما ، راه خود را میرود و به عبارتی تاثیر مثبتی حاصل نمیشود از وقتتان که ارزش دارد و بهتر است به کاردیگری و موضوع دیگری مورد استفاده قرار گیرد .

چند روز پیش که دوست مشترکمان ..... نیز ، نقد مشابهی را برایم نوشت ، با تعجب و به دلیل اینکه با او بیشتر به زبان شوخی گپ میزنیم ، پرسیدم : مرد حسابی مگه خیلی بیکاری که وقت ت را به خواندن مطالب انها تلف میکنی ؟

پاسخ داد اخه یکی ازینا که با من از قدیم دوست است پیر مرد هشتاد ساله ایست که به لحاظ عاطفی هم دلم نمیاد بی توجهی کنم به او و به تماس هایش.

حالا ، به احتمال قوی میشود گفت دغدغه ی اصلی شما هم چیزی مشابه همین است.

وگرنه چند نفر افرادی که هم به لحاظ فکری و هم از نظر پتانسیلی که بخواهند به حساب ایند ، مورد سوال و تردید جدی قرار دارند ، به نظرم این بذل توجه شما برایشان ،عمدتا دلسوزی کردن است که البته جای تقدیر دارد.

من شخصا البته باور دارم فرد یا افراد بیشماری وجود دارند که تک تک شان بیش از یک گروه چند نفری یا حتی گروه چند صد نفری ، موثر و مفید بوده و هستند در پیشبرد این خیزش انقلابی.

اما این اشخاص تحت نام راه توده یا حزب توده ، شور بختانه سر سختی و دگماتیسم شان چندان تفاوت محسوسی با دو نام دیگر ، مجاهدین و حزب کمونیست کارگری ندارد.

من که چنین نقد ظریف و محتاطی به کار بیهوده ی جنابعالی در اینمورد دارم ، خودم همچون شما و دوستمان ، از بین رفقای قدیمی و خویشان نزدیکمان نفراتی را می شناسیم که در هر سه دکان سیاسی بر مصدری نشسته اند. وگرنه جسارت نمیکردم و به این کار شما بدون شناخت مشخص از این گروه ها ، ایراد وارد نمیدانستم .

د., 14.11.2022 - 02:33 پیوند ثابت
نظرات رسیده

Farhad Ramazani

ابوالفضل عزیز خلاصه کردن موضعگیری راه توده و همفکران آن به خط امام و ادامه همان سیاست همه واقعیت نیست متاسفانه در این طیف انواع و اقسام افراد سنگر گرفتند شاید روزگاری تصور می شد راه توده مواضع خود را با سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی تنظیم می کند ولی در این اواخر رسما توجیح کننده سیاست اطلاعات سپاه است تحت عنوان مبارزه با آمپریالیسم آمریکا یک نگاه گذرا به تجاوز روسیه به اوکرایین و افراد توجیح کننده سیاست روسیه بندازید و افراد دنبال کننده این سیاست بکنید تازه متوجه می شوید از کمونیستهای انترناسیونالیسم مسکو گرفته تا کسانی که مستقیم با نهادهای امنیتی همکاری می کنند در این طیف قرار دارند

د., 14.11.2022 - 02:32 پیوند ثابت

افزودن دیدگاه جدید

لطفا در صورتیکه درباره مقاله‌ای نظر می‌دهید، عنوان مقاله را در اینجا تایپ کنید

متن ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

لطفا نظر خودتان را فقط یک بار بفرستید. کامنتهای تکراری بطور اتوماتیک حذف می شوند و امکان انتشار آنها وجود ندارد.

CAPTCHA
لطفا حروف را با خط فارسی و بدون فاصله وارد کنید CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.