رفتن به محتوای اصلی

بنظر من ایران خود را برای سه سناریو زیر آماده کرده است
03.09.2022 - 05:59

حال توافق برجام نگران کننده هست.

من خوشبین به توافق در این دور نیستم مگر خامنه ای حکم حکومتی صادر کند که من بعید میدانم چنین اتفاقی بیفتد .

طبق آخرین خبری که من در کلاب هاوس کافه خبر وایران من ازمنابع مخالفین و موافقین برجام شنیدم امکان توافق قطعی در این دور صورت نخواهد گرفت . بنا برگفته آقای هاتف صالحی از مخالفان توافق با شرایط آمریکا میگوید نظام زیر بار شرایط آمریکا نخواهد رفت واز قول خامنه ای گفته است " مردم باید هزینه و خسارت این مقاومت را بپذرید و خواهند پذیرفت"

دو مشکل اصلی یکی مسئله تضمین قانونی میباشدکه هیج رئیس جمهوری تنواند توافقنامه را لغو نماید ایران میگوید تضمین بایدن کافی نیست

مسئله و مشکل بعدی بستن پرونده پادمانی توسط آژانس میباشد

بنظر من ایران خود را برای سه سناریو زیر آماده کرده است

سناریو متحمل: ایران خود را آماده اداره کشور بدون توافق برجام کرده است و بسرعت توان فنی هسته ای خود را گسترش داده است

سناریو دوم : که بنظر من ضعیف ترین میباشد آمریکا شرایط ایران را تعدیل ودر نهایت بیک توافق موقت وزمانبر دست یابند

سناریو سوم: شکست قطعی برجام و تشدید مخاصمات و اقدامات تحریمها و اقدامات نظامی محدود اسرائیل علیه تأسیسات اتمی و غیر اتمی در داخل ایران اسرائیل هرگز ایران با سلاح هسته ای تحمل نخواهد کرد اسرائیل میگوید جنگ با ایران غیرهسته ای هزینه کمتری با جنگ با ایران هسته ای دارد بنظر من این اتفاق محتمل میباشد. در این سناریو احتمالی یعنی جنگ بین ایران واسرائیل هم منطقه را نا امن تر خواهد کرد و هم ایران و جهان را.

آیا جهان در این جنگ که دنیا را با بحران جدیدی در کنار بحران اوکراین مواجه خواهد کرد راهی برای برون رفت پیدا خواهد کرد؟ پاسخ دشوار هست

آنچه من تحلیل میکنم در صورت گسترش مخاصمات وشکست برجام بین ایران و اسرائیل درگیری نظامی محتمل بنظر میرسد این نکته با اهمیت را باید در نظرداشت ایران هیج متحد استراتژیک در این جنگ احتمالی نخواهد داشت هم اکنون نه روسیه و نه چین و نه هیج کشور دیگری متحد ایران نیستند . در عرصه داخل کشور هم جز نظام حاکم هیج گروهی متحدی نخواهد داشت از مجاهدین خلق تا اصلاح طلبان مسلمان وتا...... برخلاف جنگ ایران و عراق در داخل کشور اتحاد ملی شکل گرفت .

فقط وتنها اروپا میتواند و میخواهد وبسود شان است که جلوی این فاجعه احتمالی بگیرند وهر طور شده آمریکا متقاعد نماید با ایران حتا بیک توافق بسود ایران تشویق نماید

من خوشبین نیستم و توافقی فعلا امضاء نخواهد شد.

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

ایران گلوبال

فیسبوک - تلگرامفیسبوک - تلگرامصفحه شما

توجه داشته باشید کامنت‌هایی که مربوط به موضوع مطلب نباشند، منتشر نخواهند شد! 

دیدگاه‌ها

نظرات رسیده

Daryadel Tawana

اگر به سیاست و منافع دیگر بازیگران از جمله روسیه هم توجه می شد بسیار خوب بود چون روسیه نه با ایران هسته ای موافق است و نه در شرایط فعلی با امضا و احیای برجام!!!

د., 05.09.2022 - 05:21 پیوند ثابت
نظرات رسیده

Ahmad Balazadegan

آقای اسماعیل

اگر حمله نظامی به ایران مقدور می بود ، این حادثه شوم خیلی وقت پیش اتفاق می افتاد ، کمااینکه پنج کشور خاور میانه را ویران کردند! شما اینقدر نگران توان نظامی اسراییل نباشید! حقیقت را آقای موشه امیر فرمود که قدیمی ترین و با ایمان ترین مدافع اسراییل است! ایشان فرمود ،گیرم که اسراییل تاسیسات اتمی ایران را ویران کرد! چگونه می توان دانش هسته ای را بمباران نمود؟!

واما در باره متحدین بین المللی رژیم ایران:

ازقضا این چین ‌و روسیه هستند که با تمسک به انواع راهکارها، مدتهاست خواهان رابطه استراتژیک با ایران هستند! این رژیم ایران است که همواره در این راستا مردد بوده است!میان رژیم ایران وامریکا وشرکا هیچ اختلاف اساسی الا « استقلال» وجود ندارد ! این امریکا ست که به ویژه در جهان تک قطبی هیچ استقلالی را بر نمی

تابد!عامل اساسی گرایش به شرق رژیم ایران فشار های براندازی امریکا وشرکا است و بس!

مساله اینه که توافق امریکا با ایران بدون تایید مجلسین کوتاه و بدون ضامن خواهد بود و به نظر نمیرسه بایدن بتونه کنگره را تشویق و ترغیب کند تا توافق را به رای گیری و تصویب برساند. پس ب جام پایدار کلا ۷ارج از توان بادن هستش. این بابا میخواد قبل از انتخابات آبانماه برجام امضا بشه تا بتونه چند تا رای برای مکراتها جمع کنه و این اتفاق نما افته. پس تنها یک راه میمونه و آن اینه که ایران چونه زنی را رهاکنه. بعد از ۱۸ آبان کل صورت مساله عوض میشه و بایدن ممکنه مجبور به استففا شود.

د., 05.09.2022 - 05:20 پیوند ثابت
نظرات رسیده

M.r. Nikzad

نگران نباش اگر امضا بشه یا نشه بحال ملت ایران فرقی نمیکنه.پس بی خیال.اخه مشکل برجام نیست مشکل عدم مدیریت و بی سواد و دزدها سرکار هستند.

ش., 03.09.2022 - 06:02 پیوند ثابت

افزودن دیدگاه جدید

لطفا در صورتیکه درباره مقاله‌ای نظر می‌دهید، عنوان مقاله را در اینجا تایپ کنید

متن ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

لطفا نظر خودتان را فقط یک بار بفرستید. کامنتهای تکراری بطور اتوماتیک حذف می شوند و امکان انتشار آنها وجود ندارد.

CAPTCHA
لطفا حروف را با خط فارسی و بدون فاصله وارد کنید CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.