رفتن به محتوای اصلی

آیا مخالفت باحجاب اجباری و گشت ارشاد؛ میدان بازی براندازان نیست؟
24.07.2022 - 18:28
تهیه و تنظیم:
کیانوش توکلی

 

تصویر

علیرضا کیانی : مخالفت با گشت ارشاد میدان بازی براندازان نیست ,منطق ان " اصلاح طلبا نه  " است. ما مخالف حجاب اجباری نیسستم ؛ ما معاند رزیم اسلامی هستیم .....

 

بدنبال این توییت اقای کیانی انبوهی  از کامنت ها در شیکه های اجتماعی نوشته شده است که در زیر به مهمترین آن آورده می شود:

 

 

 

 

علی محمدی 

 

حجاب اجباری

 

 

 

 

 

با  منطق جناب کیانی حمایت از کارگران، معلمان، بازنشسته ها و تمامی مبارزاتی از این دست میدان بازی براندازان نیست. به کلامی دیگر اینکه ما در مصاحبه ها و نوشته ها از صبح تا شب فریاد بزنیم جمهوری اسلامی را نمی خواهیم و باید برانداخته شود موثر تر از شرکت در مبارزاتی است که علیه جمهوری اسلامی در میانه میدان جاری و ساری است و مبارزه با حجاب اجباری در پیشاپیش همه آنهاست. بسیاری از زنان شیردلی که در مبارزه علیه حجاب اجباری شرکت دارند براندازند ، از مادران دادخواه بگیر تا امضا کنندگان بیانیه ۱۴ نفر.براندازی حکومت تبهکار جمهوری اسلامی یعنی شرکت و حمایت از همه مبارزاتی که بنیادهای فکری و عقیدتی این جمهوری را هدف گرفته اند. مبارزه با حجاب اجباری قلب جمهوری اسلامی را هدف گرفته و در ذات خود حرکتی براندازانه است

ناصر  اعتمادی

يعني اين كه من نفوذي وزارت اطلاعات هستم. اين حرف ها ظاهرش تند و راديكال است و زدنش آسان و بي ماليات. هدف از ايراد آنها اما تخطئه كردن مبارزات زنان و مردان براي سرنگون كردن جمهوري اسلامي از خلال شعارها و مطالباتي است كه رژيم را به زانو درمي آورند.

Mohsen Rahmanian

منطق همه امام زمانی هاست. هرچه بدتر بهتر! آقا زودتر ظهور می کنند وقتی اوضاع فاجعه بار است.اگر قدمی برای اصلاح وضع مردم برداشتی می شوی استمرارطلب و کسی که سرنگونی حکومت را به عقب می اندازد. اینها با اصلاح‌طلبان بیشتر دشمنند تا با تندروترین نیروهای هار حاکم. خواسته های کارگران، بازنشستگان، زنان، جوانان و و و همه را تعطیل کنیم و بچسبیم به بحث براندازی. انیشتین چه درست گفت که: تنها دو چیز بی نهایت هستند: کائنات و حماقت انسان؛ البته من در مورد کائنات مطمئن نیستم.

همینطوره. به زانو درآوردن این حکومت با عقب راندش از تمام جبهه ها امکانپذیره و حجاب یکی از این جبهه هاست که عاقبت حکومت در این جنگ فرسایشی زمینگیر خواهد شد. مسئله معیشتی مردم گسل دیگری است که حکومت بشدت با آن درگیر است. موضوع زنان را نباید تنها در حجاب خلاصه کرد. خواست حقوق برابر قبلن بیشتر مطرح بود تا امروز!

من اخیرن کامنت های بسیاری خوانده ام که موضوع حجاب اجباری را دسیسه حکومت برای انحراف اذهان مردم از مشکلات بزرگ جامعه مثل معیشت، تخریب محیط زیست، شکست برجام و خزیدن زیر یوغ چین و روسیه می دانند و پرداختن بیش از حد به آن را بازی در زمین حکومت. شاید ایشان هم همین تلقی را داشته باشند. اینکه عناد با حکومت و سرنگونی آنرا چطور می خواهند پیش ببرند البته مجهول می ماند. اگر نارضایتی و مبارزه بر علیه حجاب اجباری حداقل نیمی از جامعه را به میدان مبارزه می کشاند و خود

به بزرگ‌ترین عامل فرسایش توان حکومت می انجامد، دقیقن حتا اگر نه تنها به دلیل حقوق زنان بلکه هدف براندازی هم که شده باید از این کمپین بشدت حمایت کرد.

Sima Mahzari

 حجاب پاشنه اشیل حکومت ملاها است

موضوع این است که بسیاری از افراد که دغدغه سیاست دارند هنوز بدرستی به این درک نرسیده اند که حکومت ملاها بر پایه تحقیر وانقیاد زنان یعنی نیمی از جامعه بنا شده است. ایا این افراد فکر کرده‌اند چرا از اولین روزهای آن فاجعه در سال ۵۷ حکومت به قهر با زنان پرداخت و آن را به صورت حجاب اجباری به زنان تحمیل کرد. ۴۳ سال مبارزه زنان و رژیم در اشکال متفاوت بر سر موضوع حجاب تا به امروز ادامه داشته .چرا؟؟؟

ملاهای حکومتی بسیار دقیق به این مسئله پی برده‌اند که اگر زنان حجاب بر زمین بگذارند از ایدئولوژی حکومت چیزی باقی نخواهد ماند حکومتی که ۴۳ سال با تکیه بر این ایدئولوژی حکومت کرده . بنابراین با انواع و اقسام روش ها در حفظ این ایدئولوژی و نماد آن که حجاب بر سر زنان است ،میکوشد.

امروز بر همگان مشخص است که مبارزه با حجاب اجباری که پاشنه اشیل حکومت است یعنی مبارزه با حکومت اسلامی. این نکته را مسئولین نظام هم دقیقا متوجه شده اند برای همین همواره در این ۴۳ سال نوک تیز حمله شان به زنان و پوشش انهابوده.حکومت اسلامی بدون در انقیاد گرفتن زنان بی معنا است و حجاب وسیله این انقیاد است. حالا این اقا چرا خود را به حماقت و نادانی میزند جای بحث و دقت دارد.

 

درست است که در این حکومت دهها مسیله جدی و حل نشده از جمله گرسنگی و فقر و بیکاری موجود است اما آنچه نظام را به زمین خواهد زد مبارزه جدی با حجاب اجباری است .

Mahshid Pegahi

ایشان در حقیقت همان کلیشه همیشگی را تکرار می‌کند که حجاب و حتی نوع اجباری آن مهم نیست و ما مسائل مهم‌تری در رو داریم. این همان نگاه به شدت مردسالار و زن ستیز است که مسائل زنان را حتی در درجه وحشتناک اجبار در پوشش مهم نمیداند. متاسفانه بدبختی ما در اینجا است که این گونه طرز فکر بین مردان ایرانی کم نیست و بیخود نیست که ما پس از ۴۳ سال هنوز اندر خم یک کوچه درجا میزنیم

کیانوش توکلی 

استراتژي. براندازی نيازمند هزاران تاكتيك است، مخالفت اشكار با حجاب اجباري يكي از ان تاكتيك هاي مهم و دوران ساز است كه توان بسيح ميليون ها زن و مرد را عليه نظام زن ستیز جمهوري اسلامي دارد ، اينكه گفته شود مبارزه با حجاب اجباري زمين بازي ما بر اندازان نيست اگر ناشئ از جهل و ناداني در مبارزه سياسي نباشد، ریشه در افراط گری دارد. بیاد بیاوریم در اسفند 57 وقتی زنان علیه حجاب اجباری دست به تظاهرات زده بودند؛ ضد امپریالیست ها فکر می کردند مبارزه علیه حجاب زمین بازی آنان نیست

Homa Moradi

سیما جوونم.....یک ...نرینه.‌....حرف می زند!چیرت و پیرت می گوید!

یک ماه چادر و روسری سرش کن و دو تا بچه هم بده دستش که هم سر کار بره هم بچه داری.‌‌. تازه چادر و روسریش رو هم حفظ کنه، تا بهش گم معاند چی هست...مردک عقب افتاده می داند که اگر حجاب برود ....پشت سرش هم رژیمش ....پّر!

این دفعه هم اینجوری نظام رو زیر زیرکی نجات می دن!!!!!

مسعود سلطانی

یعنی تحمیل حجاب موضوع مهمی نیست و باید روی براندازی تمرکز کرد. همان حرفی که در اسفند ۱۳۵۷ گفتند و حجاب تحمیل شد. حالا هم می‌گوید مهم براندازی است، مهم نیست که تحمیل حجاب باشد یا نباشد. می‌توانست بگوید با حجاب اجباری مخالفیم و با ضد جمهوری اسلامی و هوادار براندازی. این که کلمات این طور نوشته می‌شود، فقط یک خطای کلامی ساده نیست.

هوشنگ اسدی (هواس)

فرمول‌بندی علیرضا غلط است ، ربطی به رادیکال بودن و نبودن او ندارد .به گمان من ، او در واقع روش مبارزه "اصلاح طلبانه" «مبارزه علیه حجاب اجباری » را مخالفت دارد . طوری فرمول‌بندی کرده است که میشه اینجوری برگردانش کرد که «ما موافق حجاب اجباری هستیم»

من با نظرات علیرضا در رابطه با جنبش زنان و حقوق زنان آشنا نیستم ، ولی حمایتی صورت نمی گیرد خوب همانطور که مهشید اشاره کرد ، مرد ایرانی اندر خم یک کوچه است

 

عبدالله مومنی ایستادگی مدنی در برابر حجاب اجباری

 

در طی دهه‌های گذشته تلقی فاشیستی از حکومت و دین موجب شده است که مسئله نخست حاکمیت رفتن به سمت ایجاد محدودیت، تحمیل خشونت و نقض حق مسلم سبک آزادانه پوشش باشد؛ اما در برابر این روند اجبار حکومتی، جامعه‌ی ایران با دفاع از پوشش آزاد سمت همگرایی ملی را گرفته است.

هرگونه خشونت در جهت تعرض به حق آزادانه زندگی و به‌خصوص نوع پوشش از سوی افراد یا نهادها ایستادن در کنار حکومت است و رفتارهای ایذایی از سوی افراد خودسر یا نهادهای مسئول، ربطی به شهروندان آگاه و بافرهنگ ایران زمین ندارد. آنچه در جامعه در حال شکل‌گیری است مقاومت در برابر انقیاد و دفاع از حقوق همدیگر است.

جامعه‌ی ایران خواستار به رسمیت شناختن حقوق اساسی، آزادی‌های فردی است و مخالفت با هر گونه تحمیل و اجبار را یک‌صدا مطالبه می‌کند.

 

 استعفای یک روحانی در اعتراض به گشت ارشاد

 

عبدالهادی مرعشی، دبیر استانی قرارگاه گام دوم انقلاب استان خراسان رضوی، در اعتراض به «تندروی ها تحت عنوان امر به معروف و گشت ارشاد» از سمت خود استعفا داد.

این روحانی در متن استعفای خود که خطاب به احمد علم‌الهدی، نماینده تندرو ولی فقیه در خراسان رضوی نوشته آورده است: «آن قدری که امر به معروف های ما حول محور حجاب بوده است ، آیا حول محور فساد مسئولین ، عدالت اجتماعی ، امنیت اقتصادی ، فاصله طبقاتی ، اعتیاد ، طلاق و فقر ملی و آزادی بیان و پس از بیان و سلامت سیستم اداری کشور ما بوده است ؟ چگونه توقع می‌رود مردم توصیه به حجاب و نماز و روزه را از کسانی بپذیرند که امروز از آنها به عنوان بانیان اصلی مشکلاتشان نام می‌برند ؟!»

مرعشی در نامه استعفای خود با اذعان به اینکه «برخوردهای تند و زننده و گاها غیر تخصصی برخی ضابطین و آمرین، مردم را مقابل هم یا مقابل حاکمیت قرار داده است» گفته «بر خود لازم دانستم تا به مبارزه با جریان های تندرو و متعصب» بپردازم.

تصویر

تظاهرات زنان در روز ۸ مارس (برابر با ۱۷ اسفند) سال ۱۳۵۷ و پنج روز پس از آن، از مهم‌ترین روزهای تاریخ جنبش زنان در ایران و حوادث سرنوشت‌ساز انقلاب ۱۳۵۷ ایران بود. ۸ مارس روز بزرگداشت روز جهانی زنان است.

دو هفته پس از پیروزی انقلاب ۵۷ دفتر سید روح‌الله خمینی تصمیم به لغو قانون حمایت خانواده و اجباری شدن حجاب اسلامی گرفت. همچنین یک روز پیش از برگزاری مراسم بزرگداشت روز جهانی زنان، خمینی در سخنرانی مدرسهٔ رفاه اعلام کرد زنان کارمند اداره‌های دولتی باید حجاب اسلامی را برای حفظ آبرویشان رعایت کنند. روز بعد زنان کارمند بدون حجاب اجازهٔ ورود به محل کارشان را نیافتند. تعداد زیادی از زنان کارمند از رفتن به سر کار سر باز زدند و زنانی که کارمند وزارت امور خارجه بودند، بیرون وزارتخانه دست به تظاهرات زدند. حدود ۵۰۰۰ تا ۸۰۰۰ زن در دانشگاه تهران تجمع کرده و شعار دادند. 

 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

کیانوش توکلی

فیسبوک - تلگرامفیسبوک - تلگرامصفحه شما

توجه داشته باشید کامنت‌هایی که مربوط به موضوع مطلب نباشند، منتشر نخواهند شد! 

دیدگاه‌ها

نظرات رسیده

Hossein Darestani

حجاب چشم اسفندیار جمهوری خون است ونوک تیز جنبش دادخواهی برای به آتش کشیدن مرداب پلشت مردسالار واپسگرای اسلامیست وبیخود نیست که زنان ما پیشتاز این جنبش بزرگ می‌باشند وجنبش نه به حجاب با پرتوهای برابری نگری سرنگون ساز اهریمن هزارتوی مردسالاری اسلامی درایران وکشورهای همسایه است وبه بند میکشد اژدهای اسلام سیاسی رهاگشته از ژرفنای زمان را(اسلام سیاسی با یاری وهمراهی کشورهای توانمند اروپا وامریکا بارویکرد به نادانی مردم دین باور توانست از مرداب زمان رها و در سپهر سیاست فرمانروا گردد تا دژی استوار دربرابر آزادی ومردم سالاری باشد )تا بتابد دوباره آفتاب ازادی،برابری در کوی ما تابتپد دوباره دل اندوه نوش زندگی زیبا ،شاد وبدور از فرهنگ پلشت مرد سالاری ودین درمیان قهقهه زنان ومردان دست افشان وپایکوبان وبه امید هستایش آنروز بهاران آزاد ،اباد وبرابری خاه خجسته باد

د., 25.07.2022 - 23:46 پیوند ثابت
نظرات رسیده

Dariush Moradi

 

 دیشب در کلاب هاوس ، کلاب صوراسرافیل اگر اشتباه نکنم ، سخنان آقای کنگرلو )( پروفسور ) در حمایت از سلطنت و رضا پهلوی واقعا شوک آور بود ، توصیه می کنم ، این سخنان را حتما گوش کنید ، صدای پای اقتداگرایی و فاشیسم جریان فرشگرد و امثال گنگرلو را از همین حالا می شود شنید ، در آن روم آقای شعله سعدی که نسبت به ایشان هم نظر مثبتی ندارم ، خانم میترابابک ، و خانم مهناز شیرالی هم بودند

د., 25.07.2022 - 08:29 پیوند ثابت
کیانوش توکلی

Esmail Zargarian من واقعا نمی دونم علیرضا کیانی

، چگونه به رضا پهلوی نزدیک شده است ، از نظر من این آدم یا چیزی از سیاست حالی آش نیست ویا اینکه با قصد فریب شاهزاده به او‌نزدیک شده است ؛ به احتمال زیاد رضا پهلوی درباره« مبارزه با حجاب اجباری » موضع گیری کرده و ا شکارا از این کمپین دفاع خواهد کرد

د., 25.07.2022 - 08:24 پیوند ثابت
نظرات رسیده

Esmail Zargarian

کیانوش مگه میشه چنین آدمی وبا چنین فکری مشاور و یا مدافع سرسخت بازگشت سلطنت و در کنار رضا پهلوی باشد؟ دست شبیه حسین شریعتمداری نماینده خامنه ای در روزنامه کیهان که تصویری است بخشی ویا قسمتی از چهره واقعی خامنه ای را منعکس میکند. چرا وقتی به علیرضا کیانی میرسند اشاره ای به رابط ایشان با رضا پهلوی اشاره نمی کنند؟ از رضا بخواهید این آدم به شما آسیب میزنید تکلیف خودتان را با افراطیون مشخص کنید. اینکه میگویند این جریان قابل اعتماد نیست بهمین دلیل میباشد لذا رضا پهلوی نباید نقش خامنه ای را در حفظ همه جناح ها نقش متحد کننده داشته باشد این روش واین دیدگاه آسیب پذیر میباشد.

 گویا کیانی جزء مشاوران ایشان است همراه با تئورسین معرف قاسمی نژاد ویا قاسم زاده. من هم نمیدانم چرا 

د., 25.07.2022 - 08:22 پیوند ثابت

افزودن دیدگاه جدید

لطفا در صورتیکه درباره مقاله‌ای نظر می‌دهید، عنوان مقاله را در اینجا تایپ کنید

متن ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

لطفا نظر خودتان را فقط یک بار بفرستید. کامنتهای تکراری بطور اتوماتیک حذف می شوند و امکان انتشار آنها وجود ندارد.

CAPTCHA
لطفا حروف را با خط فارسی و بدون فاصله وارد کنید CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.