رفتن به محتوای اصلی

● آخرین مطالب سایت

ضیاء مصباح
...در نزدیکی محل توجه داشتم که سرعت رفتن را کاهش داد و اکراهی .... درسالن مستقر شدیم و لحظاتی نگذشت که پیشنهادبرگشت داد .... وگفت نمیتوانم تحمل کنم ... اخر این مکان گوشه ایست از زندانی که سالها بهترین و اگاه ترین فرزندان این مرزو بوم را در خود جای داده و شکنجه می کند و فاجعه می افریند
کشتی نظام برای بردن حمید نوری در ساحل سوئد لنگر انداخت
کیانوش توکلی
درود آقای توکلی گرامی در رابطه با( بلوای روز) آقای هالو و ستم وارد امده بر ایشان. (مظلوم نمایی) و این ستم ظاهرا از طرف طرفداران شاهزاده رضا پهلوی بوده است را به طور وسیع به انتشار گذاشتید. من شخصا با شناختی که از شما دارم نقطه نظر شما را دقیقا آگاه هستم و میدونم نظر و حساسیت شما در مورد خود رفتار خشونت آمیز به هر شکلی است نه شخص و یا گروهی را در نظر داشته باشید. ولی شما فکر نمیکنید که کسانی که پهلوی ستیز هستند و یا سایبری از این دست مطالب برای هدف خودشون سوتعبیر و سوءاستفاده می‌ کنند؟. به نظر من
گفتگو رضا ضرابی با هالو - پاسخ عالی پیام به کلیه اتهمات و انتقادات
صبا سلیمانی
گریه نخواهم کرد/ اشک نخواهم ریخت و افسوس نخواهم خورد. چرا که با تمام زخم هایی که از آن به تن دارم و به تن داریم
محمد سهیمی
"شرکت توسعه سرمایه گذاری امیر منصور آریا" که متعلق به او و براداران و همسر‌های آنها بود توانسته بود که در سال ۱۳۸۹، زمانی‌ که دولت محمود احمدی‌نژاد ظاهرا اصل ۴۴ قانون اساسی‌ درباره "خصوصی سازی" را اجرا میکرد -- که در حقیقت حراج اموال ملی‌ و دادن آنها به "خواص" آن زمان بود - ۹۴٫۹۶ درصد از سهام ماشین‌سازی لرستان، ۹۵٫۲ درصد از سهام گروه صنعتی فولاد ایران، ۹۵ درصد از سهام مهندسی خط و ابنیهٔ فنی راه‌آهن (تراورس) و ۳۹٫۵ درصد از سهام فولاد اکسین خوزستان را خریداری نماید.
یک زن بازیگر سرشناس و دو فعال حقوق زنان ایران در روایت‌های جداگانه‌ای می‌گویند که در زمان بازداشت یا احضار، ماموران زن آن‌ها را مجبور کردند به طور کامل برهنه شوند. آنها این اقدام را آزار دهنده و روشی برای تحقیر بیشتر می‌خوانند.
گروه «قیام تا سرنگونی» مکاتبات مربوط به واگذاری یک میلیون و ۱۶۲ هزار متر زمین در استان قم به سازمان انرژی اتمی برای توسعه مجتمع غنی سازی فردو (علیمحدی) را منتشر کرده است.

بر اساس یکی از اسناد منتشر شده توسط این گروه، محمد مخبر، معاون اول ابراهیم رئیسی در نامه به علی خامنه‌ای بدهی‌های سوریه به ایران در بخش‌های غیر نظامی و غیر امنیتی را حدود ۱۱.۶میلیارد دلار تا سال ۱۳۹۹ اعلام کرده است.
مناظره ماشالله شمس الواعظین (ایران) شهرام همایون (کانال یک) نادر سلطان پور (ایران اینترنشنال)
جلال رشیدی کوچی، نماینده مجلس گفت در اثر تصویب لایحه حجاب «بعید است اتفاق خاصی بیفتد». وی با اشاره به انتقادها به این لایحه افزود: «اگر قرار است کسی مورد اتهام قرار گیرد، دولت است نه مجلس؛ آقای قالیباف در این مورد واکنش نشان دادند که توپ نباید داخل زمین مجلس باشد.»

این نماینده مجلس بارها تاکید کرد که «نمی‌خواهم بگویم لایحه خوب است یا بد» اما افزود: «تقریبا دائم در آن گفته شده می‌گیریم، می‌بندیم و جریمه می‌کنیم.»
به گزارش کانون حقوق بشر ایران، روز دوشنبه ۸ مردادماه ۱۴۰۲، کلیپی منتشر شده است که حسین مرتضوی‌ زنجانی، رئیس زندان اوین در سال‌های ۶۶ و۶۷ با حضور در کلاب‌هاوس، درباره اعدام دسته ‌جمعی زندانیان سیاسی در سال ۶۷ صحبت می کند.
به گزارش کانون حقوق بشر ایران، روز یکشنبه ۷ خردادماه ۱۴۰۲، به سه زندانی سیاسی زن، محکومیت زندان ۵ تا ۱۰ سال ابلاغ شد.
زندانیان سیاسی زینب همرنگ، شیوا اسماعیلی و سودابه فخارزاده از حق داشتن وکیل بی بهره بوده و دادگاه ایشان بدون حضور وکیل برگزار شده بود.
 حسین مرتضوی زنجانی رئیس زندان اوین
امید روشن
من با آب زمزم هم پاک نمی‌شوم! حسین مرتضوی زنجانی رئیس وقت زندان اوین در سال‌های ۱۳۶۶ و ۱۳۶۷ با پذیرش مسئولیت خود گفت « من با آب زمزم هم پاک نمی‌شوم»...
حبیب حسینی فرد
صدای بم و پرقدرت و خودویژه‌اش تنها عامل عروج و شهرت او نبود، تحرک و رقص لحظه به لحظه‌اش با دامن‌های چرمی کوتاه و کلاه گیسی به شکل یال و کوپال شیر که شاخص او شده بودند نیز حضوری متفاوت از او در صحنه می‌آفریدند. حتی تا اواخر شصت سالگی هم تحرک او چنان بود که رقصنده‌های جوانی که در سن همراهی‌اش می‌کردند در پایان کنسرت‌ها خسته‌تر از او صحنه را ترک می‌کردند.
اولین جلسه محاکمه الهه محمدی،‌ خبرنگار روزنامه هم‌میهن، به طور غیرعلنی اما با حضور وکلای انتخابی او در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست ابوالقاسم صلواتی برگزار شد. وکیل او جلسه اول دادگاه را «مثبت» ارزیابی کرد.‌

امروز دوشنبه ۸ خرداد، شهاب میرلوحی، وکیل الهه محمدی،‌ جلسه اول دادگاه را «مثبت» ارزیابی کرد اما توضیحات بیشتری نداد و گفت که زمان جلسه بعدی دادگاه هنوز اعلام نشده است.
جاوید نامجو
دلیل ناکامی همبستگی اپوزیسیون پیرامون «منشور مهسا» این بود که اپوزیسیون این «همبستگی» را با برپایی یک گروه سیاسی نوین با اساسنامه و مرامنامه تازه اشتباه گرفت. و با نوشتن «منشور مهسا» در قانون هایی دخالت کرد که وظیفه مجلس موسسان بود. ناکامی این «همبستگی» از اینرو پیشبینی شدنی بود که میخواست همانند جمع اضداد (یکپارچگی خواهان و جدایی خواهان، پادشاهیخواهان و جمهوری خواهان) را زیر یک سقف گردهم آورد. ولی تجربه مهمی که از این ناکامی بدست میاید:
گروه هکری «قیام تا سرنگونی» نزدیک به سازمان مجاهدین خلق اعلام کرد سامانه نهاد ریاست جمهوری را هک و به اطلاعات ۱۲۰ سرور دسترسی پیدا کرده است. این گروه چندین سند «محرمانه» و «خیلی محرمانه» در پی این هک منتشر کرده که حاوی اطلاعات مهمی از جمله برخورد با اعتراضات ۱۴۰۱ و معترضان است.

جمعی از بازنشستگان شرکت مخابرات ایلام، کرمانشاه، اصفهان و خورستان در اعتراض به مشکلات معیشتی خود و خلف وعده مسئولان جمهوری اسلامی، تجمع اعتراضی برگزار کردند.

باقر پرهام، مترجم و نویسنده، در سن ۸۸ سالگی درگذشت. رامین پرهام در توییتر خبر داد پدرش دیروز درگذشته است. آقای پرهام از موسسان کانون نویسندگان ایران بود و در زمینه‌ فلسفه و جامعه‌شناسی ترجمه‌ و تالیف کرده است. او ازجمله روشنفکران تاثیرگذار در دهه‌های چهل و پنجاه شمسی بود.
علی خامنه‌ای، در دیدار با سلطان عمان گفت از رابطه با مصر استقبال می‌کند. به گزارش ایرنا، آقای خامنه‌ای با تاکید بر افزایش همکاری ایران و عمان که «در آبراه بسیار مهم تنگه هرمز دارای اشتراک هستند»، درباره برقراری رابطه با مصر گفت: « ما از این موضع استقبال می‌کنیم و مشکلی در این زمینه نداریم.»
حمله تندوحید بهمن پانیرانیست افراطی به مسیح علینژاد و حامد اسماعیلیون، در مسیر ساخت قدرت، خارج از جمهوری اسلامی
طرفداران رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه در قدرت ماندن او را برای پنج سال دیگر تا پاسی گذشته از شب جشن گرفتند. آقای اردوغان خطاب به حامیانش که خارج از کاخ ریاست جمهوری جمع شده بودند گفت «کل ۸۵ میلیون نفر جمعیت کشور در این انتخابات پیروز شدند.»
جمهوری خواهان تحول طلب - گفتگو با احمد پورمندی
ضیاء مصباح
- بوروکراسی دو بُعد دارد؛ «ساختاری» و دیگری بعد «کاربردی» و عملی؛ در‌صورتی‌که بعد ساختاری دولت اصلاح و منطبق بر «موازین علمی مدیریت و عقلانیت» و بر مبنای «هزینه- فایده» استوار نشود، اصلاح امور با «تعویض افراد و مقامات» راه به جایی نمی‌برد.

مردم دل و دماغ ندارند. این را حتما در ایران یا در مورد ایرانی‌ها کم نشنیده‌اید. آیا جانب تراژیک زندگی برای ایرانی‌ها جذابیت بیشتری دارد و منظر کمیک زیست انسانی غالبا فراموش می‌شود؟ مهمان‌های برنامه: محمود فرجامی؛ طنزپرداز و پویا قدوسی؛ استاد دانشگاه.
چرا جمهوری اسلامی تصمیم دارد تا با وجود کاهش قدرت خرید مردم، قیمت بنزین را افزایش دهد؟ حکومت چگونه می‌خواهد به اعتراض‌های احتمالی در این باره پاسخ دهد؟ و آیا سپاه پاسداران در حال برنامه‌ریزی برای تکرار جنایات آبان ۹۸ است؟
ریشه های اسلام ستیزی در ایران - روشنگران قادسیه
خانم رشنو، نویسنده و ویراستار و معترض به حجاب اجباری است که در هفته پایانی تیرماه سال گذشته، به دلیل اعتراض به رایحه ربیعی، زن محجبه‌ای که به او تذکر حجاب داده بود، دستگیر شد. ویدیویی که اعتراض او را نشان می‌داد در شبکه‌های اجتماعی پربیینده شد.
تفاوت فناوری جدید هوش مصنوعی در سرعت یا دسترسی به داده‌ها نیست، آنچه این سیستم‌های هوشمند را متفاوت می‌کند، نوعی خودکاربودن یا حتی خودکامگی است. سیستم‌های هوشمند جدید در یک دور بی‌انتها نه‌تنها دائماً داده‌ها را تحلیل و باز از نو تحلیل می‌کند بلکه در این دور و تسلسل اشتباهات و کمبودهای خود را تصحیح می‌کند و به درجهٔ بالاتری از هوشمندی می‌رسد؛ به درجه‌ای از هوشمندی که گاه جفری هینتون آن را «جان‌دار» می‌نامد.
ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهوری اوکراین، روز یکشنبه طرحی را برای تحریم پنجاه ساله ایران به پارلمان این کشور ارائه کرد.

آندریی یرماک، رئیس دفتر ریاست جمهوری اوکراین روز یکشنبه با اعلام این خبر گفت این تحریم به دلیل تامین پهپادهای روسیه از سوی ایران در جنگ این کشور علیه اوکراین است.
ابوالفضل محققی
شعارو آرزوئی که از نظر من مطلقا تناسبی با واقعیت جامعه امروز ایران ندارد.ظاهر شدن آقای رنانی در قامت یک مصلح اجتماعی که گاه به نعل می زند گاه به میخ نشان ازگرفتار شدن ایشان در برزخی است که از یک طرف تلاش می کند! ببیند که حکومت با این مردم چه کرده وچه می کند. حکومت رو بموتی که به زعم ایشان دیری نخواهد پائید و فرو خواهد پاشید .فرو پاشی که در آن هیچگونه نشانی از عمل کرد ونقش جریان های سیاسی و نقش انقلابی مردم نیست. ازظاهرشدن میلیونی توده های وسیع وبجان آمده نشانی نمی بینی.
به گزارش کانون حقوق بشر ایران، پنج زندانی از جمله یک زن در روزهای ۶ و ۷ خردادماه ۱۴۰۲، در زندان های گرمسار، خرم آباد، سنندج، عادل آباد مشهد و مشگین شهر اعدام شدند.

روز شنبه ۶ خردادماه ۱۴۰۲، یک زندانی به نام عبدالله توتازهی از متهمان مواد مخدر پس از گذشت ۱۶ سال زندان در زندان گرمسار اعدام شد.
روز جمعه ۵ خردادماه ۱۴۰۲ امیر هاشمی مدیر روابط عمومی دیوان عالی کشور در مصاحبه ای با خبرگزاری ایسنا اعلام کرد فرجام خواهی وکیل آقای محمد قبادلو در دیوان عالی کشور رد شده و اجرای حکم اعدام برای قصاص قطعی است.
به گفته کانون حقوق بشر ایران، خط فقر در یک دهه گذشته روند صعودی داشته است. بدلیل سیاست‌های غارتگرانه دولت رئیسی، این روند تنها در سال ۱۴۰۱ رشد ۶۵ درصدی داشته است. مرکز پژوهش‌های مجلس طی گزارشی اعلام کرد، در یک دهه گذشته ۱۱ میلیون نفر به جمعیت زیر خط فقر کشور افزوده شده است. در همین گزارش آمده است که شکاف فقر در دهه ۹۰ صعودی بوده است.
به گزارش کانون حقوق بشر ایران، روز یکشنبه ۷ خردادماه ۱۴۰۲، عبدالرحمن مظفری زندانی متهم به قتل، درحالیکه بیش از ۱۷ سال در زندان به سر برده بود، در زندان سنندج اعدام شد.