● آخرین مطالب سایت

دلیل اشتیاق دانش‌آموزان برای پیوستن به اعتراضات در ایران
ابوالفضل محققی
باتمامی وجودم که لبربزازدرد،لبریزازاندوه، لبریزاز قدرت،لبریزاز امید وشادیست به آینده می نگرم ! به آینده ای که زیاد دورنیست.قلبم درون سینه بی تابی می کند .قلبی دردمند که سال هاست دور از وطن دور از یاران دوران جوانی . در آرزوی خجسته روز آزادی به انتظار نشسته ام. در آرزوی روزی که با قدم های پیرانه خود که دیگر چابکی سال های پرشور جوانیم را ندارند.درکنار جوانان وطنم که سرود آزادی می خوانند پای کوبم.
محمد شهریاری، سرپرست دادسرای جنایی استان تهران، روز چهارشنبه ۱۳ مهر ادعا کرده نیکا شاکرمی از بالای یک ساختمان، «پرتاب» شده است. «در آزمایش‌های کالبد شکافی و معاینه جسد، آثار شکستگی‌های متعدد در ناحیه لگن، سر، اندام‌های فوقانی و تحتانی، دست‌ها و پاها و در رفتگی لگن مشاهده شد که نشان می‌دهد فرد از بلندی پرت شده است».
چهارشنبه ۱۳ مهر ۱۴۰۱؛ اسامی و مشخصات ۴۱ شهید دیگر توسط کانون حقوق بشر ایران محرز شد و به این ترتیب شمار شهدایی که هویتشان تا این لحظه احراز گشته به دستکم ۱۸۲ نفر رسید – از میان این اسامی، ۸۸ اسم مربوط به هموطنان بلوچ است که در فاصله روزهای ۸ مهر تا ۱۳ مهر به شهادت رسیدند. اکثر این افراد در روز جمعه خونین ۸ مهر پس از نماز جمعه هدف گلوله ماموران کلانتری قرار گرفته و در یک حمام خون به شهادت رسیدند. شمار مجروحان نیز بسیار بالاست. اسامی جدید در انتهای لیست زیر اضافه شده است.
گفتگو با ژاله تبریزی مدیر جمعیت حقوق بشر آذربایجان«ارک» درباره تظاهرات سراسری در ایران و آذربایجان
بر اساس سند فوق ، شهرداری تهران در نامه‌ای خطاب به آرامستان خرم‌آباد علت مرگ نیکا شاکرمی را «صدمات متعدد ناشی از اصابت جسم سخت» عنوان کرده است.
سیامک نادری
برخلاف نظرات پیشین که نسل دهه هشتادی ها را نسل «غیر مسئول» معرفی می کردند باز مشخص شد که وجه ممیزه انسان همانا «آزادی، مسئولیت پذیری، اراده و اختیار» و آزادی یک تشنگی عظیم تاریخی است و انسان و دهه هشتادی ها از این حیث پیشرو و آزاد ترین.
برخلاف نظراتی که حجاب و « روسری» و « رقص» را اولویت و خواسته اصلی مردم و جنبش ملی قلمداد نمی کردند، حجاب و روسری تبدیل به نما و « پرچم» برافراشته جنبش در خیابانها شد و در این مصاف خونین « رقص» در میانه میدان ، بمثابه نمایش رهایی زن از سلطه، و رزم و بزم قدرت و ا
ابوالفضل محققی
عصیان بر مسلک و آئینی که باز میدارد انسان را از تکاپو .عصیان بر ابدولوژی های دگم و بی سوال .بر جامعه بسته وخمود .جامعه تعزیه ،مرگ وشیون ،برقوانین محدود کننده قرون وسطائی .عصیان بر کسانیکه خنده برلب ها می خشکانند وعشق را به تازیانه می بندند . عصیان جوانی عصیان آگاهی بر جهل روشنائی بر تاریکی.نهایت آزادی! بردیکتاتوری
امیر امیری
تهدید دخترکان و فرزندان وطن به «تنبیه» از سوی رهبر الدنگ یادآور «زجرکش» کردن معترضان آبان ماه خونین بر اساس دستوارت قرآنی پیش از اعدام از سوی یک روان پریش در نقش « علامه علوم دینی و قرانی دانشگاه»!! است که کشته شدن معترضان را لازم ولی ناکافی می‌دانست و به استناد آیات قرآن خواستار قطع کردن دست و پا و زجرکش کردن آنان پیش از اعدام شده بود.
فرح شیلاندری
هانا آرنت میگه در "جامعه‌ای که به دروغ‌گوییِ سازمان یافته روی می آورد ودروغ گفتن تبدیل به اصل کلّی می شود و به دروغ گفتن درموارد استثنایی اکتفا نمی کند؛"صداقت" به خودی خودتبدیل به یک عمل سیاسی میشود". چند هفته پیش، زنان در سنندج روسری از سر برداشتند، بعد، زنان زیادی در خیابان های ایران روسری از سر برداشتند.
ابوالفضل محققی
قلعه ای بود که عمرش ازهزار گذشته بود. با دیوارهای بلند. که قرن ها سایه ترسناک خود را بر روی شهر گسترده بود. با چهل اطاق تودرتو.
 بردرهراطاق قفل رمزی وبرهرقفل رمزی نگهبانی.
  می گفتند:" هرگزهیچکس را توان گشودن رمز آن قفل های سنگین هزارساله نیست." غولی در آن قلعه ساکن است.کسی توان نزدیک شدن به قلعه را نداشت. افسانه های زیادی برای ساکنان قلعه ساخته بودند .ساکنان نامرئی که هیچ کس ورود وخروجشان به قلعه را ندیده بود
عتراف اجباری شروین حاجی‌پور و اعتراف اروپا به ایران در بزنگاه یک انقلاب
.

شایعه دستگیری نیلو فر فولادی مبنی بر جاسوسی برای جمهوری اسلامی که پلیس هلند او را دستگیر کرده است در واقع جعلیا ت دستگاه اطلاعاتی رژیم سفاک خامنه ای بود ، این شایعه وسیعادر ۲۴ ساعته گذشته پخش شد و مردان زن ستیز ی که فلسفه لخت شدن را نمی دانند و آن را ناموس زن می پنداران هم به باز پخش تبلیغات اخوندی کمک کردند
ضیاء مصباح
* با کوچکترین اعتراض اجتماعی فرهنگی که سیاسی نا م میگیرد ! در سطح کشوربا همه تاخیر در اطلاع گیری ، برسم وظیفه دانشجو ئی با برنامه ای هماهنگ با دانشگاه مادر - بدون دخالت نیروهای امریکائی یا اسرائیلی ! 4 راه مسدود میشد و با توجه به محدودیت امکانات اطلا ع رسانی - که بطرح صیانت نیاز داشته باشد ؟ که بر عکس نهند نام زنگی کافور ؟ چنانکه افتد و دانی - نقش ارزنده و بایسته ای ایفاء مینمود یم .
* نزدیکترین کلانتری در خیابان تخت جمشید در حدود 500 متری دانشکده قرار داشت - تصور اینکه هنوز هم با شد ....
رامين پرهام اعتراضات فعلي در ايران را جنبش تلقي نميكند و بران است كه همه اقشار نيامده اند و اين اعتراضات نمودي از همبستگي ملي نيست. عطا هودشتيان برعكس، معتقد است اعتراضات اخير يك جنبش به تمام است و البته نيازمند رهبري ست و نمودي از بالاترين سطح همبستگي ملي بوده و تمام اقشار ميهن را در نورديده و نقش زنان جلوه تمام نماي ان است.
ابوالفضل محققی
کلمات راز آلودی هستند که وقتی بر زبان جاری می شوند زندگی مفهومی عمیق،شادی بخش وانسانی می یابد .کلماتی که عشق می آفرینند.قدرت می دهند. بذر امید در دل می افشانند. توان ایستادگیت می بخشند.کلماتی شورانگیز،وحدت بخش. کلماتی که نفس زندگی در آن ها جاریست.
محسن سازگارا، عضو شورای مدیریت گذار: مردم در اعتراضات‌شان ابتکارهای مختلفی همراه با نافرمانی مدنی دارند، اما دستگاه سرکوب جمهوری اسلامی از همان روش‌های سنتی استفاده می‌کند و این باعث ضعف او شده است
جواد تهرانی
این مردمی که امروز از اعماق وجودشان فریاد میکشند مرگ بر دیکتاتور, اغتشاشگر نیستند بلکه زخم خوردگان استبداد دینی میباشند که ۴۳ سال است فریادهایشان را با درد و رنج فرو داده اند و امروز انباشت آن به انفجار رسیده و امواجش در پهنه جهان گسترش یافته است
خانواده‌های جان‌باختگان پرواز اوکراینی در هزارمین روز انهدام پرواز پی‌اس۷۵۲ بر اثر شلیک موشک‌های سپاه در مقابل پارلمان کانادا در اوتاوا تجمع کردند و شعارهایی علیه جمهوری‌اسلامی سر دادند. حامد اسماعیلیون، سخنگوی انجمن خانواده‌های جان‌باختگان پرواز اوکراینی، در این مراسم خواستار اخراج عوامل وابسته به حکومت و خانواده‌هایشان از کانادا شد.
صفحه رسمى اصغر فرهادى کارگردان ایرانی صحبت های او به عنوان رئیس هیات داوران فستیوال زوریخ را منتشر کرده که گفته «در حالی که مشغول تماشای فیلم هایی بودیم که موضوع بسیاری از آن ها انواع مختلف ظلم سیستماتیک است، در ایران زنان و مردان شجاع برای آزادی و حقوق انسانی خود در خیابان ها دست به اعتراض زده اند.»
جنبش زن، زندگى، آزادی، اين بار با هشتگ مهسا امينى كليد خورد.
اقبال اقبالی
حاشیه نشینی ممنوع! رای ممتنع نداریم؛ با مردم یا با حکومت؟روز یک‌شنبه، ۱۰ مهر، نیروهای سرکوب جمهوری اسلامی با حضور نیروی ویژهٔ پلیس ولایت (نوپو)، پلیس ناجا، نیروهای لباس شخصی و یگان‌های امنیتی «امام علی» با هدف ارعاب و به سکوت وادار کردن دانشجویان و مردم معترض، به دانشجویان دانشگاه شریف یورش بردند و دانشجویان را مورد ضرب و شتم وحشیانه قرار دادند. آن‌ها با انواع گلوله‌های در اختیارشان بسیاری از فرزندان سرفراز مردم، به ویژه دختران جوان دانشجو را هدف گرفته و روانۀ بیمارستان کردند. 
 با وجود هشدار صریح علی خامنه‌ای و سرکوب‌ها و تهدید‌ها در شهر‌های مختلف ایران، اعتصاب‌ها و اعتراض‌های سراسری در نوزدهمین روز همچنان ادامه یافتند.
ایران‌ اینترنشنال اعلام می‌کند جمهوری اسلامی در چند روز گذشته از محلی در نزدیکی کرج دوباره شروع به ارسال پارازیت مداری روی ماهواره‌های مخابراتی کرده. پارازیت مداری به هدف قرار دادن ماهواره‌ای مخابراتی توسط امواجی گفته می‌شود که ارسال تصاویر و اطلاعات را با اختلال روبرو می‌کند
کیانوش توکلی
گمانه زنی ها نشان می دهد که حدود 1.2 در صد  مردم در کف خیابان هستند ( یعنی حدود یک میلیون نفر) جبنش برای اینکه به اهداف خود برسد حداقل یه  اقلیتی ۳.۵ درصد نیاز من است_

_
تجمعات گسترده ایرانیان مقیم دیگر کشورها در اعتراض به جنایت‌های جمهوری اسلامی و در حمایت از خیزش سراسری مردم ایران، روز سه‌شنبه ۱۲ مهر ماه نیز بر پا شدند و ایرانیان همراه با شهروندان این کشورها از جمله در ترکیه، کانادا، آلمان، فرانسه، هلند و ... به خیابان‌ها آمدند.
با گذشت بیش از دو هفته از اعتراضات سراسری در ایران و سرکوب شدید معترضین بویژه در دانشگاه شریف (شب یکشنبه ۱۰ مهر) ، هنوز تنش و جو امنیتی در بسیاری از نقاط کشور حکمفرماست. حمله نیروهای امنیتی و ماموران بسیج به دانشگاه صنعتی شریف که با محاصره دانشگاه، تیراندازی، شلیک گاز اشک‌آور و بازداشت گسترده و خشونت‌آمیز ده‌ها دانشجو همراه شد، خشم و بهت بسیاری را در جامعه دانشگاهی و در میان عموم مردم برانگیخت.
در هفته سوم خیزش سراسری مردم ایران علیه جمهوری اسلامی، اعتراضات دانش‌آموزان بیش از پیش بالا گرفته است. دختران دانش‌آموز بسیاری مقنعه از سر برمی‌دارند، با بی‌پروایی علیه جمهوری اسلامی و شخص علی خامنه‌ای شعار می‌دهند و عکس‌های او و روح‌الله خمینی را از کتاب‌هایشان پاره می‌کنند
ابوالفضل محققی
آیاتمامی نظامیان صف بسته در پشت سر خامنه ای! همه بی ریشه اند؟ انسان هائی بی احساس وغریبه با ملتی رنج دیده ومصلوب الحقوق که امروزبرای آزادی خود بپا خاسته اند ؟
ابوالفضل محققی
سه سال از خود سوزی دختری بنام "سحر خدا یاری" "دختر آبی"می گذرد آن روز خشم عظیم ناشی از درد ،ناشی از تحقیر ،اورا ندیدیم .هنوز زمان لازم بود تا شعله بر خاسته ازجان جوان و پرشوراو که در نیستان خشگ حکومت اسلامی افتاده بود به آتشی سرکش که امروز بتمامی دامن خونین جانیان حاکم بر کشور را گرفته است.بدل شود . نامی آتشین ،بشارت دهنده سحر در مبارزه با تاریکی حکومت اسلامی .یاد ش گرامی که ناقوس اعتراض وخشم یک نسل را ببهای جان خود بصدا در آورد .
«دانشگاه زنده است»؛ شعاری که این روزها در پی شکل‌گیری موج اعتراض در دانشگاه‌های ایران، بارها شنیده می‌شود. حوادث مهر ۱۴۰۱ در دانشگاه‌های سراسر ایران و به‌خصوص یورش یکشنبه‌شب نیروهای امنیتی و لباس‌شخصی به دانشگاه‌های تبریز، اصفهان و شریف اتفاق‌هایی بودند که خاطرات تلخ سرکوب جنبش دانشجویی در دهه ۷۰ را زنده کردند.
حسین قاضیان، جامعه‌شناس: حکومت‌های دیکتاتوری بارها سرکوب می‌کنند تا به جایی می‌رسند که دیگر سرکوب جواب نمی‌دهد. یعنی اگر قبلا مردم می‌ترسیدند، دیگر نمی‌ترسند، اگر فرار می‌کردند، حالا مقاومت می‌کنند، اگر دفاع می‌کردند، حالا حمله می‌کنند
فرهاد کاس‌نژاد
بزرگ‌ترین و سخت‌ترین رقابت را مردم ایران در خیابان‌ها، رودررو با حاکمیت برگزار می‌کنند. فوتبال معنای خود را از دست داده است. این‌روزها فوتبال را اگر دوستدارانش در ایران پی می‌گیرند، برای تماشای واکنش‌های ورزشکاران در حمایت از جنبش اعتراضی و سراسری ایران است. گل و پیروزی و شکست، معنای دیگر و تازه‌ای دارد.
سازمان حقوق بشر ایران می‌گوید که تا ۱۲ مهر ۱‍۴۰۱ شمار کشته‌شدگان اعتراضات سراسری به دست‌کم ۱۵۴ تن رسیده که احتمالا ۹ نفرشان کودک بوده‌اند. در ۱۷ استان کشته شدن معترضان گزارش شده و سیستان و بلوچستان با ۶۳ نفر و مازندران با ۲۷ نفر بیشترین تعداد کشته‌شدگان را داشته‌اند.