رفتن به محتوای اصلی

سفر به ناکجاآباد؛ پناهجویان اردوگاه سوخته بوسنی به جاده زدند
30.12.2020 - 11:45

وقوع آتش‌سوزی گسترده چهارشنبه هفته گذشته در کمپ لیپا واقع در حاشیه شهر بیهاچ بوسنی حدود هزار و دویست پناهجوی ساکن این اردوگاه را آواره کرد. پلیس و مقامات سازمان ملل پس بررسی شواهد موجود اعلام کردند که این آتش‌سوزی احتمالا توسط برخی پناهجویان ناراضی از وضعیت اردوگاه لیپا برنامه‌ریزی و اجرا شده بوده است.

 
 

در حالی که وزارت امنیت جمهوری بوسنی و هرزگوین روز سه‌شنبه(۲۹ دسامبر) اعلام کرده بود که پناهجویان به یک پادگان نظامی در شهر برادینا واقع در ۳۲۰ کیلومتری کمپ لیپا منتقل می‌شوند، وزارت دارایی این کشور تاکید کرد که هنوز توافقی برای انتقال پناهجویان حاصل نشده است.

 

ا این حال، رسانه‌های بوسنیایی تصاویری از کاروان اتوبوس‌های پارک شده در نزدیکی کمپ لیپا منتشر کردند که در حال سوار کردن پناهجویان بودند. همزمان برخی رسانه‌های دیگر این کشور نیز از وقوع تجمع اعتراضی تعدادی از ساکنان برادینا علیه ورود پناهجویان به این شهر خبر دادند.

اردوگاه لیپا ، که بهار گذشته به عنوان اردوگاه موقت تابستانی افتتاح شده بود، قرار بود از روز چهارشنبه گذشته برای نوسازی زمستان تعطیل شود. به همین منظور دولت قصد داشت که پناهجویان این اردوگاه را به کمپ بیرا واقع در در بیهاک بازگرداند، کمپی که در اکتبر گذشته تعطیل شده بود، اما مقامات محلی بیهاک ضمن مخالفت با این اقدام دولت تاکید کردند که تمامی مناطق بوسنی باید بار بحران مهاجران را به طور همزمان تحمل کنند.

حدود ۱۰ هزار پناهجو که به امید رسیدن به کشورهای ثروتمندتر عضو اتحادیه اروپا رنج مهاجرت را به تن خریده‌اند، مدتهاست که در ارودگاه‌های مهاجرت بوسنی و هرزگوین گرفتار شده‌اند.

اتحادیه اروپا که پیشتر ۶۰ میلیون یورو برای مدیریت بحران پناهجویان به بوسنی و هرزگوین اختصاص داده بود به تازگی از افزایش ۲۵ میلیون یورویی این اعتبار خبر داده ولی تاکید کرده که این کشور باید فورا به بهسازی اردوگاه‌های خود برای جلوگیری از وقوع فاجعه انسانی اقدام کند.

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

اصغر جیلو
یورو نیوز

فیسبوک - تلگرامفیسبوک - تلگرامصفحه شما

توجه داشته باشید کامنت‌هایی که مربوط به موضوع مطلب نباشند، منتشر نخواهند شد! 

افزودن دیدگاه جدید

لطفا در صورتیکه درباره مقاله‌ای نظر می‌دهید، عنوان مقاله را در اینجا تایپ کنید

متن ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

لطفا نظر خودتان را فقط یک بار بفرستید. کامنتهای تکراری بطور اتوماتیک حذف می شوند و امکان انتشار آنها وجود ندارد.

CAPTCHA
لطفا حروف را با خط فارسی و بدون فاصله وارد کنید CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.