رفتن به محتوای اصلی

گزارشگران بدون مرز: ایران رکورددار قتل روزنامه‌نگاران در نیم‌قرن گذشته است
30.12.2020 - 11:17

سازمان گزارشگران بدون مرز روز سه‌شنبه، ۹ دی، در گزارش سالانه خود اعلام کرد که اعدام روح‌الله زم، مدیر کانال تلگرامی آمدنیوز، «سابقه ایران به عنوان کشوری با بالاترین آمار روزنامه‌نگاران به قتل‌رسیده را تایید می‌کند».

گزارشگران بدون مرز پیشتر نیز صدور حکم اعدام برای روح‌الله زم را «غیر قابل قبول» و روند رسیدگی قضایی به پرونده او را «ناعادلانه» خوانده بود.

این سازمان پیشتر همچنین از قاضی صلواتی که ریاست دادگاه روح‌الله زم را بر عهده داشته، به عنوان «جلاد روزنامه‌نگاران و وب‌نگاران» یاد کرده بود.

این نهاد مستقر در فرانسه در گزارش سالانه خود همچنین از کشته شدن ۵۰ روزنامه‌نگار و فعال رسانه‌ای در دنیا در سال جاری میلادی خبر داده است.

بر همین اساس، بیشتر قتل‌های یادشده در کشورهایی اتفاق افتاده است که شرایط جنگی بر آن‌ها حاکم نیست.

این سازمان در گزارش سالانه خود می‌افزاید، آمار قتل‌های سال ۲۰۲۰ حاکی از افزایش سوءقصد به خبرنگارانی است که در مورد جرایم سازمان‌یافته، فساد یا مسائل زیست‌محیطی تحقیق می‌کنند.

در بخش دیگری از این گزارش آمده است: مکزیک، هند و پاکستان جزو بدترین و ناامن‌ترین کشورها برای فعالیت حرفه‌ای روزنامه‌نگاران در سال ۲۰۲۰ بودند.

گزارشگران بدون مرز که از سال ۱۹۹۵ اطلاعات سالانه خشونت علیه روزنامه‌نگاران در سراسر جهان را جمع‌آوری می‌کند، تصریح کرده است که تاکنون هیچ ‌یک از قاتلان روزنامه‌نگاران در مکزیک مجازات نشده‌اند.

بر اساس گزارش این سازمان، ۸۴ درصد از روزنامه‌نگارانِ کشته‌شده در سال ۲۰۲۰ به خاطر کارهای تحقیقی روزنامه‌نگاری خود و «عامدانه» هدف قرار گرفته‌اند، در حالی‌ که آمار مشابه پارسال ۶۳ درصد بوده است.

کمیته حفاظت از روزنامه‌نگاران نیز در گزارش سالانه خود که هفته پیش منتشر شد، به افزایش دو برابری قتل روزنامه‌نگاران در سراسر جهان اشاره کرده است.

این در حالی است که طبق گزارش این نهاد، جمهوری اسلامی تنها حکومتی است که مستقیم و آشکارا فرمان قتل یک روزنامه‌نگار – روح‌الله زم – را در سال ۲۰۲۰ صادر و اجرا کرده است.

کمیته حفاظت از روزنامه‌نگاران گفته بود که، در «روش‌شناسی» این نهاد، کشتن روزنامه‌نگار به دلیل انجام وظیفه حرفه‌ای ذیل عنوان قتل تعریف می‌شود و از همین رو، مرگ آقای زم را نیز «قتل» تلقی می‌کند.

 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

اصغر جیلو
برگرفته از:
رادیو فردا

فیسبوک - تلگرامفیسبوک - تلگرامصفحه شما

توجه داشته باشید کامنت‌هایی که مربوط به موضوع مطلب نباشند، منتشر نخواهند شد! 

افزودن دیدگاه جدید

لطفا در صورتیکه درباره مقاله‌ای نظر می‌دهید، عنوان مقاله را در اینجا تایپ کنید

متن ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

لطفا نظر خودتان را فقط یک بار بفرستید. کامنتهای تکراری بطور اتوماتیک حذف می شوند و امکان انتشار آنها وجود ندارد.

CAPTCHA
لطفا حروف را با خط فارسی و بدون فاصله وارد کنید CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.