رفتن به محتوای اصلی

نخستین مناظره انتخاباتی ترامپ و بایدن برگزار شد+ویدئوکامل
30.09.2020 - 07:10

رویارویی دونالد ترامپ و جو بایدن در نخستین مناظره انتخاباتی

 بنا بر نوشته رادیو فردا دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده و جو بایدن، نامزد حزب دموکرات در نخستین مناظره تلویزیونی خود بر سر دیوان عالی آمریکا، کووید- ۱۹، سوابق دو نامزد، اقتصاد، تغییرات اقلیمی، مسائل نژادی و خشونت در شهرها و یکپارچگی انتخابات به بحث و جدل پرداختند.

نخستین مناظره دو نامزد انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در سال ۲۰۲۰ سه‌شنبه هشتم مهرماه و تنها ۳۵ روز مانده به این انتخابات برگزار شد.

به دلیل شیوع ویروس کرونا دو نامزد انتخابات ریاست جمهوری در آغاز این مناظره از دست دادن با یکدگر خودداری کردند.

مناظره نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در ساعت ۲۱ به وقت شرق آمریکا در کلیولند در ایالت اوهایو آغاز شد و کمی بیش از ۹۰ دقیقه طول کشید.

کریس والاس، خبرنگار شبکه فاکس نیوز مجری این مناظره بود و براساس قرعه دونالد ترامپ آغازگر این مناظره بود.

نخستین پرسش در خصوص معرفی قاضی ایمی برت برای دیوان عالی آمریکا بود.

دونالد ترامپ در پاسخ به این پرسش گفت، ما در انتخاب پیروز شدیم و حق داشتیم نامزد عضویت دیوان عالی را معرفی کنیم. پیروزی در انتخابات پیامد دارد. اگر دموکرات‌ها قدرت و رای لازم را می‌داشتند سریعتر این کار را انجام می‌دادند.

ایمی برت روز شنبه و هشت روز پس از مرگ روث بیدر گینزبرگ، قاضی لیبرال دیوان عالی آمریکا توسط دونالد ترامپ معرفی شد.

جو بایدن در پاسخ گفت، این حق مردم است با رای خود رئیس جمهور آینده را انتخاب کنند و او می‌بایست نامزد دیوان عالی را معرفی کند چرا که ده ها هزار نفر رای خود را قبلا ارسال کرده‌اند.

نامزد حزب دموکرات اضافه کرد که او به لحاظ شخصی مشکلی با گزینه پیشنهادی ترامپ برای دیوان عالی ندارد، اما پرونده اختلاف بر سر بیمه همگانی بعد از انتخابات به دیوان عالی می‌رود و او می‌تواند بر سرنوشت ده‌ها میلیون‌ نفر تاثیر بگذارد.

مالیات پرداختی دونالد ترامپ

در بخش دیگری از مناظره نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری، مجری از دونالد ترامپ در خصوص گزارش اخیر روزنامه نیویورک تایمز پرسید.

کریس والاس پرسید، او در سالهای ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ چقدر مالیات پرداخته است؟ دونالد ترامپ در پاسخ گفت که او میلیون‌ها دلار مالیات پرداخته است.

اما مجری بار دیگر تاکید کرد که به طور مشخص چه میزان در سال‌های ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ مالیات پرداخته کرده‌اید. دونالد ترامپ در پاسخ گفت که در این دوسال «میلیون‌ها دلار مالیات بر درآمد پرداخت» کرده است.

دونالد ترامپ در ادامه این مناظره گفت٬ چرا همسر شهردار مسکو سه و نیم میلیون دلار به هانتر بایدن، پسر جو بایدن داده است.

جو بایدن در پاسخ تاکید کرد، مشخص شده این این گزارش درست نیست و فرزند او هیچ کار اشتباهی را انجام نداده است.

آخرین پرسش مجری درباره پذیرش نتیجه انتخابات ریاست جمهوری در سوم نوامبر بود.

مجری از هر دو نامزد انتخابات ریاست جمهوری خواست با توجه به میزان زیاد آرایی که از طریق پست ارسال شده آیا از هواداران خود درخواست می‌کنند تا اعلام نتیجه نهایی صبر کنند.

دونالد ترامپ در پاسخ به این پرسش بر احتمال تقلب گسترده در آرایی که از طریق پستی ارسال شده‌اند، تاکید کرد.

دونالد ترامپ گفت، چطور می‌توان با نتیجه انتخابات راه آمد وقتی که میلیون‌ها رای از طریق پست ارسال شده‌اند و بسیاری از این آرا پس از روز انتخابات شمرده خواهند شد.

جو بایدن در پاسخ با رد احتمال تقلب در آرایی که از طریق پست ارسال می‌شوند، گفت، دونالد ترامپ در تلاش است تا مردم را از رای دادن منصرف کند، چرا که می‌کوشد مردم را بترساند و فکر کنند (این شیوه رای دادن) مشروعیت ندارد.

نگاهی به سابقه مناظره های تلویزیونی در آمریکا

نخستین مناظره تلویزیونی نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در ۲۶ سپتامبر سال ۱۹۶۰ بین جان اف کندی، نامزد حزب دموکرات و ریچارد نیکسون، معاون ریاست جمهوری و نامزد حزب جمهوریخواه برگزار شد. این مناظره را ۷۰ میلیون نفر مشاهده کردند. در این انتخابات جان اف کندی به پیروزی رسید.

ولی پس از این انتخابات، مناظره تلویزیونی بین نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری تا سال ۱۹۷۶ متوقف شد. به گزارش رویترز، اما در انتخابات ریاست جمهوری ۱۹۷۶ مناظره های تلویزیونی بین نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا از سرگرفته شد.

در این سال، جرالد فورد، رئیس جمهوری آمریکا و نامزد حزب جمهوریخواه با جیمی کارتر، نامزد حزب دموکرات مناظره کرد. در این انتخابات جیمی کارتر به پیروزی رسید.

چهار سال بعد در سال ۱۹۸۰، جیمی کارتر با رونالد ریگان، نامزد حزب جمهوریخواه مناظره کرد. در این انتخابات جیمی کارتر شکست خورد.

مناظره های تلویزیونی بین نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا طی چهار دهه گذشته به طور منظم ادامه داشته است.

 

نخستین مناظره انتخاباتی ترامپ و بایدن برگزار شد

 بنابر نوشته بی بی سی : دو نامزد در ابتدای این مناظره درباره نامزدی قاضی ایمی برت در دیوان عالی در آستانه انتخابات بحث کردند. با درگذشت قاضی روت بیدر گینزبرگ اکنون یک کرسی این دیوان که نقش مهمی در تعیین سرنوشت سیاست های دولتی دارد خالی است.

آقای ترامپ از نامزدی خانم برت که مورد علاقه محافظه کاران اجتماعی است دفاع کرد اما جو بایدن گفت در خلال انتخابات و به گفته او در حالی که ده ها هزار نفر به صورت پستی رای داده اند باید تا ماه فوریه برای پر کردن کرسی خالی دیوان عالی صبر کرد.

پاسخ ها درباره قاضی برت به بحث درباره اوباماکر یا همان برنامه بیمه درمانی که در دوران ریاست جمهوری باراک اوباما تصویب شده بود کشید.

خانم برت قبلا در مقاله ای از تایید این قانون در سال ۲۰۱۲ در دیوان عالی انتقاد کرده و درحالی که برخی ایالات بار دیگر علیه اوباماکر به دیوان عالی شکایت کرده اند احتمال لغو آن در این دیوان وجود دارد. در صورت تایید نامزدی خانم برت در سنا رای محافظه کاران در برابر لیبرال ها در این دیوان شش به سه خواهد بود.

آقای بایدن دونالد ترامپ را متهم کردن اگر در دیوان عالی موفق به لغو این قانون شود میلیون ها نفر را از بیمه درمانی محروم خواهد کرد.

در مقابل آقای ترامپ گفت اگر جو بایدن سر کار بیاید نظام درمانی سوسیالیستی خواهد شد.

بحث درباره همه گیری ویروس کرونا

آقای بایدن در پاسخ به این سوال که چرا مردم باید برای مدیریت این بحران به او اعتماد کنند گفت که بیش از ۲۰۰ هزار نفر تاکنون در آمریکا در اثر ویروس کرونا درگذشته اند.

او گفت که دونالد ترامپ هیچ برنامه ای برای مدیریت این بحران ندارد و با اینکه از ابتدا می دانست کووید-۱۹ مرگبار است آن را پنهان کرد.

او به ستایش آقای ترامپ از شی جین پینگ رهبر چین در ابتدای این همه گیری در چین اشاره کرد.

آقای ترامپ در پاسخ از چین انتقاد کرد و گفت اگر بایدن رئیس جمهور بود میلیون ها نفر جان خود را از دست می دادند.

او همچنین عملکرد دولت خود در مهار بحران را ستود.

آقای ترامپ در طول این مناظره به عضویت هانتر بایدن، پسر جو بایدن، در یک شرکت انرژی در اوکراین حمله کرد اما آقای بایدن گفت پسرش مرتکب هیچ خطایی نشده است.

این موضوع در جریان استیضاح آقای ترامپ در مجلس نمایندگاه کنگره مطرح شده بود چون گفته می شد که آقای ترامپ به رهبر اوکراین فشار آورده بود درباره پسر آقای بایدن و شخص او تحقیق کند.

حامی ترامپ در اوهایو

 

حامی ترامپ در اوهایو

مناظره ای پر از جنجال

در طول این مناظره آقای ترامپ مکررا صحبت های جو بایدن را قطع می کرد. هرچند آقای بایدن هم چنین کرد اما خیلی محدودتر.

آقای بایدن در مقطعی در واکنش به قطع دایم صحبت هایش آقای ترامپ را "دلقک" خواند و گفت "ساکت می شوی".

کریس والاس در بخشی از مناظره از آقای ترامپ پرسید او در سال های ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ چقدر مالیات پرداخته است؟ آیا چنانکه نیویوک تایمز گزارش کرده ۷۵۰ دلار در هر یک از این دو سال پرداخته؟

آقای ترامپ ابتدا فقط به طور کلی گفت که او میلیون ها دلار مالیات پرداخته است و در پی فشار مجری مناظره گفت که در این دو سال "میلیون ها دلار مالیات پرداخت کرده است."

آقای بایدن از او پرسید چرا برگه های مالیاتی خود را فاش نمی کند و آقای ترامپ جواب داد همه آنها را خواهند دید. او تاکنون از انتشار این اسناد خودداری کرده است.

وقتی نوبت به مساله رشد اقتصادی رسید کریس والاس به آقای ترامپ یادآوری کرد که در سه سال آخر دولت اوباما فرصت های شغلی بیشتری از سه سال اول ریاست جمهوری او ایجاد شد.

آقای ترامپ می گوید که دوران ریاست جمهوری او با بزرگترین رشد اقتصادی در تاریخ آمریکا همراه بوده است. جو بایدن در مقابل گفت که او اولین رئیس جمهور آمریکاست که در پایان دوران ریاست جمهوری اش مردم بیش از آنکه کار یافته باشند مشاغل خود را از دست داده اند.

در ماه های اخیر با بحران همه گیری کرونا میلیون ها آمریکایی بیکار شده اند.

 

اظهارات بایدن در مورد گرمایش زمین

کریس والاس به آتش سوزی های غرب آمریکا اشاره کرد و خطاب به رئیس جمهور آمریکا گفت که او تغییر اقلیم را زیر سال می برد.

آقای ترامپ گفت: "من آب های زلال و هوای پاکیزه می خواهم... اگر به سابقه من نگاه کنید ما عالی عمل کرده ایم."

او گفت از توافق اقلیمی پاریس خارج شده چون به ضرر آمریکا بود.

او دلیل آتش سوزی های کالیفرنیا که همچنان در جریان است را به نحوه جنگلداری و باقی گذاشتن چوب خشک کف جنگل ها نسبت داد.

او از دادن پاسخی صریح به سوالی درباره اینکه درباره تغییر اقلیم چه فکر می کند طفره رفت.

کریس والاس درباره برنامه دو تریلیون دلاری آقای بایدن برای مقابله با گرمایش سوال کرد. این سناتور سابق در جواب گفت برنامه اش برخلاف ادعای دونالد ترامپ باعث تخریب اقتصادی نمی شود.

او گفت بخش خصوصی هم خواهان عبور از زغال سنگ برای تولید برق و تولید آن از منابع پاکیزه است و تاکید کرد که برنامه او میلیون ها فرصت شغلی تازه با حقوق خوب ایجاد خواهد کرد.

او همچنین تاکید کرد که بار دیگر به توافق پاریس خواهد پیوست. معاون رئیس جمهور سابق آمریکا اشاره کرد که جنگل های آمازون در برزیل درحال نابودی است و باید برای برای جلوگیری از آن تلاش کرد و برنامه داشت.

او گفت سیل، توفان های استوایی و خشکسالی ها درحال به بار آوردن میلیاردها دلار خسارت است؛ مشکلاتی که به گفته او از گرمایش زمین ناشی می شود و باید برای جلوگیری از آنها کوشید.

آقای ترامپ در پاسخ از آقای بایدن پرسید چرا طی ۴۷ سال زندگی سیاسی برای مقابله با گرمایش کاری نکرده.

سوال درباره رای پستی

مجری مناظره از دو نامزد پرسید چقدر باید مطمئن بود که رای پستی به درستی ارسال و شمارش می شود و برنده مشروعیت دارد.

آقای بایدن گفت حتی مقام های ارشد دولت ترامپ می گویند که رای پستی دقیق و درست است و اشاره کرد که آقای ترامپ شخصا به صورت پستی رای داده است.

او گفت در روز رای گیری باید فاصله گیری اجتماعی رعایت شود و مردم را تشویق کرد به هر شکلی می توانند رای دهند و گفت دونالد ترامپ "نمی تواند مانع رای دادن آنها شود."

او گفت آقای ترامپ در صورت باخت نمی تواند در قدرت بماند و باید کاخ سفید را ترک کند.

آقای ترامپ که هفته پیش از دادن تعهد نسبت به پذیرش نتیجه انتخابات خودداری کرد در مقابل گفت که شاید نتیجه انتخابات تا ماه ها معلوم نشود چون معلوم نیست آرای پستی در چه وضعی خواهد بود.

او در این مناظره بار دیگر سلامت رای پستی را زیر سوال برد و آقای بایدن در واکنش گفت که دونالد ترامپ از شمارش کل آرا می ترسد.

 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

انتشار از:

کیانوش توکلی

فیسبوک - تلگرامفیسبوک - تلگرامصفحه شما

افزودن دیدگاه جدید

لطفا در صورتیکه درباره مقاله‌ای نظر می‌دهید، عنوان مقاله را در اینجا تایپ کنید

متن ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

لطفا نظر خودتان را فقط یک بار بفرستید. کامنتهای تکراری بطور اتوماتیک حذف می شوند و امکان انتشار آنها وجود ندارد.

CAPTCHA
لطفا حروف را با خط فارسی و بدون فاصله وارد کنید CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.