رفتن به محتوای اصلی

تفاوت چشمگیر روایت مردم و حکومت از انتخابات می‌گوید: تصاویر گویای واقعیت است
01.03.2024 - 14:50

 

 

رای گیری برای دو انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری در ایران

مجلس

 

از صبح امروز به وقت تهران انتخابات دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی و ششمین دوره مجلس خبرگان رهبری در سراسر ایران آغاز شده است.

قرار است در این انتخابات ۲۹۰ نفر نماینده از ۲۰۸ حوزه انتخابیه به مجلس ایران وارد شوند.

همچنین برای ۸۸ کرسی مجلس خبرگان رهبری هم ۱۴۴ کاندیدا به رقابت خواهند پرداخت، که یعنی برای هر کرسی این مجلس کمتر از دو نفر کاندیدا وجود دارد.

تحلیل‌گران پیش‌بینی کرده‌اند که انتخابات امسال با مشارکت گسترده‌ای روبرو نخواهد شد و نظرسنجی‌های صورت گرفته نیز این مسئله را تایید می‌کند و بعضی از ناظران پیش‌بینی کرده‌اند سردترین انتخابات تاریخ ۴۵ ساله نظام اسلامی باشد.

 

آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی صبح امروز پس از رای دادن در این دو انتخابات برای چندمین بار در هفته‌های اخیر درخواست کرد تا مردم به پای صندوق‌های رای بروند و گفت: «دوستان را خوشحال کنید و بدخواهان را ناامید کنید.»

 

ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور ایران نیز رای خود را در وزارت کشور به صندوق انداخت و امیرعلی حاجی‌زاده، فرمانده هوافضای سپاه پاسداران نیز پس از رای دادن در این انتخابات حضور مردم در آن را «پُرکردن خشاب و مشت نیروهای مسلح» خواند.

براساس اعلام وزارت کشور ایران برای انتخابات مجلس نزدیک به ۲۵ هزار نفر اعلام نامزدی کرده بودند که از میان آنها حدود ۱۱ هزار نفر توسط هیات‌های اجرایی و شورای نگهبان رد صلاحیت شدند.

بسیاری از احزاب و گروه‌های سیاسی داخلی در ایران پیش از شروع روند انتخابات به علت نحوه برگزاری و سیاست‌های رسمی حکومت جمهوری اسلامی از این انتخابات کناره‌گیری کرده بودند و بسیاری از احزاب، افراد و گروه‌های سیاسی خارج از ایران نیز مردم را دعوت به تحریم انتخابات کرده‌اند.

 

روز شنبه ششم اسفندماه بیش از ۳۰۰ تن از چهره‌های سیاسی، فرهنگی و اجتماعی ایران با امضاء بیانیه‌ای انتخابات امروز را «صراحتاً در تقابل با حق حاکمیت عمومی مردم و مهندسی‌شده‌» توصیف کردند و گفتند که در آن «شرکت‌ نمی‌کنیم و به این صحنه‌آرایی تن ‌درنمی‌دهیم.»

امضاکنندگان این بیانیه گفتند: «دوازدهمین دوره‌‌ انتخابات مجلس در شرایطی برگزار می‌شود که موقعیت و مقام نیمه‌جان نهاد انتخابات، در قیاس با قبل، وضع اسف‌بارتری یافته‌ است.»

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

انتشار از:

ایران گلوبال

فیسبوک - تلگرامفیسبوک - تلگرامصفحه شما

افزودن دیدگاه جدید

لطفا در صورتیکه درباره مقاله‌ای نظر می‌دهید، عنوان مقاله را در اینجا تایپ کنید

متن ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

لطفا نظر خودتان را فقط یک بار بفرستید. کامنتهای تکراری بطور اتوماتیک حذف می شوند و امکان انتشار آنها وجود ندارد.

CAPTCHA
لطفا حروف را با خط فارسی و بدون فاصله وارد کنید CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.