رفتن به محتوای اصلی

همبستگی نیروهای اپوزیسیون خارج از کشور و شکسته شدن حلقه موسوم به ائتلاف جرج‌تاون
24.02.2024 - 06:36

 

 

🔸پس از مرگ سهراب نوشدارو 🔸
باید منتظر شد تا همه رودررو با مردم حرفهای خود را بزنند از دقیقه  ۱۶:۱۰ ⛅
✍️مسیح علی‌نژاد
رسانه‌ها مثل پایه‌ میکروفون نیستند که فقط بیانیه اپوزوسیون را منتشر کنند، تک تک اعضای نشست جورج‌تاون را دعوت کنند در کنفرانس مطبوعاتی و‌ نه مصاحبه‌‌ی فرمایشی، تا پاسخگو باشند. راه رهایی از شر جمهوری اسلامی شکل‌گیری اپوزوسیون متحد و دموکراتیک است،

$$$$$$

مسیح علینژاد، روزنامه‌نگار و فعال سیاسی، در گفت‌وگو با ایران‌اینترنشنال به پیامدهای اختلاف میان اپوزیسیون پرداخت و ضمن اشاره به از هم پاشیدن حلقه ائتلاف مخالفان جمهوری اسلامی در جرج‌تاون گفت رهبران کشورهای غربی درباره عبور از جمهوری اسلامی تردیدی ندارند.

علینژاد روز جمعه، چهارم اسفندماه، با حضور در استودیوی ایران‌اینترنشنال گفت پس از آنکه متوجه شد موضوع ایران و شرارت‌های جمهوری اسلامی از کنفرانس امنیتی مونیخ حذف شده است، وزرای امور خارجه کشورهای غربی را درباره تروریستی نشناختن سپاه پاسداران به چالش کشید.

او گفت خطاب به نمایندگان دولت‌های غربی تصریح کرده که «تا زمانی که نخواهید با علی خامنه‌ای و سپاه پاسداران شبیه رفتاری را داشته باشید که با ولادیمیر پوتین دارید، شما نمی‌توانید حتی از پایان جنگ اوکراین حرف بزنید.»

این فعال سیاسی اشاره کرد کشورهای غربی تردیدی ندارند که جمهوری اسلامی عامل اصلی جنگ‌افروزی در منطقه و بیش از ۵۰۰ ترور در خاک آنان است، اما در دیدارهای خصوصی می‌گویند در صورت قرار دادن نام سپاه پاسداران در فهرست سازمان‌های تروریستی، ممکن است این نهاد «عملیات تروریستی بیشتری انجام دهد».

علینژاد ادامه داد: «غربی‌ها می‌خواهند مطمئن شوند که اپوزیسیون کارآمدی در ایران وجود دارد که بعد از رفتن جمهوری اسلامی می‌تواند انتخاباتی آزاد برگزار و از بروز هرگونه آشوب و ناامنی جلوگیری کند.»

او در ادامه به هم‌بستگی نیروهای اپوزیسیون خارج از کشور و شکسته شدن حلقه موسوم به ائتلاف جرج‌تاون اشاره کرد و گفت «نه تنها غربی‌ها بلکه مردم ایران هم این سوال را دارند که دولت‌های خارجی چطور می‌توانند به اپوزیسیونی اعتماد کند که مانند جزیره‌های سرگردان پراکنده‌اند.»

شورای هم‌بستگی برای دموکراسی و آزادی در ایران در روز ۲۱ بهمن ۱۴۰۱ اولین نشست خود را در دانشگاه جرج‌تاون در واشینگتن‌ دی‌سی برگزار کرد.

این شورا که شاهزاده رضا پهلوی، حامد اسماعیلیون،‌شیرین عبادی، عبدالله مهتدی، مسیح علینژاد و نازنین بنیادی اعضایش بودند، در روز ۱۹ اسفند ۱۴۰۱ «منشور هم‌بستگی و سازماندهی برای آزادی» خود را به‌ نام «مهسا» منتشر کرد.

علینژاد در ادامه گفت‌وگویش با ایران‌اینترنشنال، اشاره کرد که در جریان دیدارهای سال گذشته‌اش با امانوئل مکرون،‌ رییس‌جمهوری فرانسه، مارک روته، نخست‌وزیر هلند و جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا هم موضوع اپوزوسیون ایران مطرح شد و افزود: «جهان نه فردمحور، بلکه سیستم‌محور است.»

این فعال سیاسی یادآور شد که در دیدارهای اخیرش با مقام‌های غربی نیز آن‌ها می‌گویند «در عبور از جمهوری اسلامی دیگر تردیدی ندارند، چراکه نه تنها انقلاب مهسا و اتحاد مردم در کف خیابان‌های ایران غرب را تسلیم کرد، بلکه آنچه در حمله هفتم اکتبر حماس به اسرائیل اتفاق افتاد هم باعث شد بار دیگر نگاه‌ها به جمهوری اسلامی به‌عنوان رژیمی معطوف شود که پشت این حملات قرار داشت.»

به گفته او، «همه می‌دانند جمهوری اسلامی رفتنی است»، اما مشکل این است که نمی‌دانند باید با چه کسی گفت‌وگو کنند، چراکه ایران سرشار از نگاه‌های متکثر است و غرب از این نگران است که مبادا ایران پس از رفتن حکومت فعلی، به شرایط سیاسی مشابه عراق یا سوریه دچار شود.

علینژاد در این مصاحبه تاکید کرد که دیدارهای فردی نیروهای اپوزیسیون با مقام‌های غربی برای انعکاس صدای مردم ایران و ایجاد فشار بیشتر بر آنان تاثیر دارد، اما تا وقتی به جامعه جهانی ثابت نشود که اپوزیسیون ایران در عین داشتن دیدگاه‌های متفاوت، توانایی برگزاری انتخابات را دارد این دیدارها نمی‌تواند به نتیجه مطلوب برسد.

او در ادامه خواهان این شد که رسانه‌ها از تمامی افراد حاضر در حلقه اتحاد جرج‌تاون برای بررسی اختلافات پیش آمده دعوت کنند و در این زمینه با مردم ایران شفاف باشند.

این فعال سیاسی بار دیگر به مرور اختلافات رخ داده در ائتلاف پرداخت و گفت این حلقه قرار بود شورا و جمعی برای دوران گذار تشکیل دهد و در آینده، نوع حکومت آینده ایران در پای صندوق رای تعیین شود.

علینژاد در شرح ماجرا به درخواست شاهزاده رضا پهلوی برای افزوده شدن شش نفر به حلقه اولیه ائتلاف پرداخت. او گفت وقتی اعضای ائتلاف در حال بحث و بررسی بر سر پیوستن سه نفر دوم بودند، شاهزاده رضا پهلوی در توییتی نوشت که اعضا با این مساله موافقت نکرده‌اند.

به گفته علینژاد، در حالی که هنوز اعضای ائتلاف رای بلی یا خیر نداده بودند، شاهزاده رضا پهلوی از گروه هم‌بستگی بیرون رفت و در ادامه حامد اسماعیلیون یکی دیگر از اعضای اصلی ائتلاف، با وجود درخواست برای ماندن، گروه را ترک کرد.

او خواستار آن شد که شاهزاده رضا پهلوی و حامد اسماعیلیون و دیگر چهره‌ها در رسانه‌ها حاضر شده و درباره اختلاف‌ها و دلیل از هم پاشیدن ائتلاف به ابهامات و سوالات پاسخ بدهند.

این فعال سیاسی خطاب به این افراد گفت شما باید می‌توانستید آنان (کشورهای غربی) را قانع کنید که آمادگی و توانایی گردهم آوردن احزاب و چهره‌های سیاسی را در فردای براندازی برای برگزاری یک انتخابات دارید.

علینژاد تاکید کرد: «ما باید بتوانیم با دست پر خطاب به غرب بگوییم که ملت ایران برای عبور از جمهوری اسلامی آماده است.»

او در عین‌حال اظهار امیدواری کرد که باوجود اختلاف‌های پیش ‌آمده میان چهره‌های اپوزیسیون خارج از کشور، ملت ایران در داخل کشور از هر عقیده و گروه سیاسی، هنوز باهم متحدند و مبارزه‌شان را ادامه می‌دهند.

----------------------------------------------------------------------------------

Hoshang Asadi

✍️ به گمانم علت اصلی از هم پاشیدگی گروه همبستگی مهسا این نبود که رضا پهلوی آنگونه واکنش نشان داد، و با یک تويیت همه چیز بهم هم خورد .

🔸 این جمع شدن بدون زمینه سازی و خطوط اشتراک پایه ای شروع شد

🔸 بدون زمینه های عینی سیاسی نوشتن منشور بسیار شتابزده بود

🔸 بخش از فرمول‌بندی محتوای منشور خواست واقعی مبارزاتی مردم را انعکاس نمی‌داده است . به این معنی وقتی موضوع ملی که عملا برای اکثریت قاطع مردم ایران تعیین کننده است ، اینگونه آمد که جمع با بی میلی کوشش می کند که این نگرش ملی خواهی و یا ایرانیت را در فرمول‌بندی و پیام خود در اتاق انتظار نگه داشته باشد .

🔸یکپارچگی جغرافیایی ایران با توجه به سوءظن به حضور یک گروه مسلح در جمع قانع کننده نبود

🔸 وزنه سیاسی حضور هر فرد و با گروه اجتماعی برای شرکت در همبستگی از همان شروع کار، نامنناسب بوده است .

مسیح

🔸 مسیح به عنوان تعیین کننده ترین فرد برای جمع کردن این گروه ، هیجانی ، غیر سیاسی و ناپخته عمل کرد .

🔸نقش مشاوران سیاسی مسیح برای شروع کار در رابطه با همبستگی مهسا را کسی نمی‌داند، اما نتیجه کار نشان می دهد که همان اندازه می توان از رضا پهلوی انتقاد کرد ، از مسیح هم باید انتقاد کرد .

رضا پهلوی

🔸حرکت رضا پهلوی چه ورودش و چه خروجش بسیار نسنجیده بود ، اینکه بدون یک مشاوره سیاسی همه جانبه وارد شد و آن بیانیه را پذیرفت و سپس خروج ناگهانی اش ، گواه این شتابزدگی و عدم درایت سیاسی او می تواند باشد

جریان پادشاهی خواهی

🔸 جریان پادشاهی خواهی در ایران از هر طبفش ، خود را عملا جریان اصلی می فهمد و سازش با دیگران را زیر چتر نگرش خودش قابل قبول می داند .

🔸عملا این تمامیت خواهی بیماری عمومی است که البته وفاداران جنبش انقلابی زن زندگی آزادی از این امر مستثنی هستند .

✍️ با اشاره به نکات بالا، شکست گروه همبستگی اجتناب ناپذیر بود . اما درسی بود برای هر جمعی که در آینده احتمالا شکل خواهند گرفت .

---------------------------------------------------------

هوشنگ اسدی

🔸دوستان علاقمند به شاهزاده، کامنت ها را با دقت بخوانند

 به شما بر نخورد اگر من از کمبود درایت سیاسی شاهزاده نوشتم . این یک نظر سیاسی است ، برخورد شخصی و توهین نیست . همین دوستان در همان کامنت من، در رابطه با مسیح که نوشتم «هیجانی ، غیر سیاسی ، ناپخته » است . برایشان بسیار عادی آمد که راجع به شخصیت دیگر هر چیزی را بشنوند، اما اشاره به بالای ابروی شاهزاده را سخت می گیرند ، بلافاصله با کلی گویی به برخورد متقابل دست می زنند اینکه «تو به شاهزاده احتمالا بی‌جهت تاختی و...»

🔸در بیشترین اظهار نظرها خود این دوستان در جداسازی سلطنت طلبان با پادشاهی خواهان دچار سردرگمی هستند ، هیچ نقد جدی از آنها به جریان سلطنت طلبی و تمامیت خواهی دیده نمی شود، انگار که عادی است . آقای رضا پهلوی عملا رهبر ملی است و بس و هر اشاره ای به او خدشه وارد کردن به مبارزات براندازانه است . در این وسط اگر مسیح دهن باز کند دیگر جرم نابخشودنی است .

🔸شما دوستان از شاهزاده بخواهید که میز گردی مشابه جرج تاون تشکیل دهد و به قضیه فیصله دهد . هدف این نیست که من نوعی جانب این و آن را بگیرم ، هدف شفاف سازی و اعتماد است .

🔸نقد من به کل جریان همبستگی بسیار رادیکال تر از بعضی پادشاهی خواهان است ،اما این دوستان سراغ آدمها رفتند ، حامد این است ، مسیح تکلیفش مشخص است و

این سطح درجا زدن نتیجه اش روشن است . دور و بر شما دوستان پادشاهی خواه حداقل در خارج کشور خلوت شده است ، الان خودتان ماندید و بس . تا خانه تکانی سیاسی در درون شما صورت نگیرد به سمت یک جریان محدود میهندوست بی بال و پر، با توده خیابانی هیجانی تنها خواهید ماند.

🔸استدلال شما این است که مردم ایران به شاهزاده رای می دهند ، و در اینجا در خارج کشور بگذار چپولو ها و ۵۷ تی نق خودشان را بزنند که می زنند . دوستان، فاصله امثال من لیبرال دموکرات از چپولو ها و « ۵۷ تی ها » از شما اگر بیشتر نباشد ،کمتر نیست . اما اینکه شاهزاده رای بیاورد و برای یک ایران سکولار دموکرات پرچم ملی ما را در دست گیرد ،من در جلوی صف یک تحول ملی هستم. اگر زنده بمانم در کنارش خواهم بود ، اگر چه میدانم که دوستان اتنیک کنشگر حداقل در خارج کشور ، بشدت کینه ضد پهلوی دارند، و من نگران ادامه این احساس کینه ورزانه هم هستم .

🔸در پایان تاکید می کنم من شخصا حاضر نیستم در کنارجریانی قرار بگیرم که حزبش ، سازمانش اسلحه در دست دارد حتی برای دفاع خود ، مگر پای سند مشترک ملی امضا زند که فردای پیروزی علیه نکبت اسلامی بلافاصله اسلحه خود را تحویل ارتش ملی دهد. از این رو کل نشست همبستگی مهسا را من بعد از ارزیابی دوباره قبول نداشته و در جمع بندی خود در رابطه با علت شکست توضیح دادم .

🔸امیدوارم این بگوش مسیح برسد که بحق از برچسب تجزیه طلبی انتقاد می کند، در کنارش باید به خلع سلاح گروههای مسلح در فردای آزادی به عنوان شرط پایه ای همکاری هم سخن گوید .

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

انتشار از:

هوشنگ اسدی
برگرفته از:
https://www.iranintl.com/202402231202

فیسبوک - تلگرامفیسبوک - تلگرامصفحه شما

دیدگاه‌ها

درسا

تا زمانی که اپوزیسیون این حکومت زنده است جمهوری اسلامی پابرجاست چون مردم از ترس کومله و تجزیه طلب و مجاهد کنار صدام و کسانی که تمامیت ارضی زبان ملی و مقدسات مذهبی رو به چالش می‌کشند و یا آتش زدن مأمور تو خیابان رو تمجید میکنند به قدرت نرسیده مخالفین خود رو با بدترین کلمات و حرکات مورد حمله قرار میدهند هیچ موضع رسمی در قبال زیاده خواهی کشوری مثل باکو نمیگیرند حامی حمله نظامی به ایران و نابودی زیرساخت های نظامی و غیر نظامی ایران هستند مردم همچنان در قبال جمهوری اسلامی سکوت و تحمل را پیشه خواهند کرد چون از اپوزیسیون بیشتر هراس دارند

س., 27.02.2024 - 14:54 پیوند ثابت
فرامرز حیدریان

درووود بر آقای اسدی گرامی!

تحشیه ای برای روبرو شدن با رویدادهای غافلگیرانه و برای مواقع آبجوخوری!

آنچه را که خانم «علیزاده» بر زبان رانده است، فعلا مدّ نظر من نیست؛ بلکه آنچه را شما بر نظرات خانم «علیزاده» تقریر کرده اید، موضوع  نظر من است. برای آنکه بتوانم منظور خودم را خوب تفهیم کنم، مجبورم مثالی بزنم. فرض کنید شما در گوشه ای در منزل خشت و کلنگی پدر خودتان در زیر کرسی لم داده اید و آسمان از ابر سیاه پوشیده شده است و ناگهان بارانی سخت فرو میبارد و در یک چشم به هم زدن، از گوشه و کنار خانه، چکه های آب است که به داخل خانه فرو میافتند. نمونه اینگونه ناگهانیهای طبیعی را میتوانید به آسانی در «یوتوب» ملاحظه کنید. شما در اینگونه مواقع ناگهانی، به چه اقداماتی میکوشید؟. آیا سوای این است که فوری هر چه کاسه و پیاله و سطل است را در محلّهای چکه کننده میگذارید و لحافها و دشکها و بالشها و فرشها را لوله میکنید و در جایی تلنبار و بر آنها پلاستیک میکشید تا خیس نشوند و صبر میکنید تا باران به نحوی بند آید.  بعدا که آبها از آسیاب افتاد در فکر ترمیم سقف خانه پدری می افتید و غیره و ذالک.

زلزله مهسا هم برای مُجریان گیوتین الله و هم برای مدّعیان جُلپاره اپوزیسیون، رویدادی ناگهانی بود که همه را غافلگیر کرد حتّا بیگانگان را در سراسر دنیا. در این بینابین، آنانی که میخواستند همپایی کنند با مردم داخل میهن برآن شدند که از حدّاقل امکانات دم دست استفاده کنند و گرد هم آیند. محصول ابتکاراتی آنانی که پهلوان میدان بودند، «منشور مهسا» بود که برغم نواقصش، تلاشی بود برای پاسخگویی و همپایی با مردم و جوانان و نوجوانان در داخل ایران. در طول فراز و نشیب تلاشهای آنانی که گرد هم آمدند، مدّعیان اپوزیسیون که همه بدون استثنا خود را خبره ترین سیاستمداران تاریخ بشر میدانند و انواع و اقسام داغها را بر سینه و بدن دارند، به جای آنکه «هنگام» را بفهمند و با آن «همگام» شوند، تمام امکانهای رفتاری و گفتاری و مطبوعاتی و اینترنتی و شبکه ای خود را برای تخریب و نابودی «منشور مهسا و فعّالین آن» به کار بستند و از هر اقدامی که به تخریب و نابود شدنش مدد میداد با حرارت زیاد استقبال کردند و عرقریزی شبانه. نتیجه اش نیز همین شد که همگان ملاحظه کردند: دوام حکومت آخوند شاهی و تند و تیز شدن گیوتین اقتلویی الله بر شاهرگ جوانان ایرانی.
من از شما میپرسم، چرا در طول چهل سال و اندی که از واقعیّت دلخراش و هولناک فاجعه اقتدار خلفای الله بر ایران میگذرد، اینهمه مدّعیان اپوزیسیون: [ملیّون/لیبرالها/چپها/سوسیال دمکراتها/اساتید دانشگاهی شاغل در موسسات و دانشگاههای غربی/تشکیلات سیاسی/گروهها و فرقه ها و انجمنها و اتّخادیّه ها و امثالهم] نتوانستند از فرصت استفاده کنند و «میزگرد باهماندیشی و چاره جویی» را از بهر نوشتن و تحریر منشور اصولی و تقریبا همگانپسند بیافرینند تا آمادگی لازم را داشته باشند و مترصد «خیزشهای غافلگیرانه مردم علیه خلفای الله» بایستند و بتوانند بلافاصله در سمت و سوی اقدامهای کلیدی برای همکاری و هماندیشی و همپایی و همعزمی با یکدیگر به مثمر ثمر شدن خیزش و قیام مردم سرعت بدهند. چرا چنین چیزی تا کنون رخ نداده است آنهم در طول چهل و اندی سال فرصتهای ممکن؟. فرض کنیم تمام مفاد «منشور مهسا»، چرت بودند، من از شما آقای اسدی گرامی میپرسم که مُدعیان سینه سوخته و کفته شده در کوره تجربیات یکصد ساله مبارزات هل مزیدی سیاسی در کجا تا کنون موفّق شده اند فقط برای یک بار، دور همدیگر جمع شوند و با نظریات و دیدگاههای همدیگر در باره سرنوشت ایران از زبان فعّالین خود، آشنا شوند بدون هیچ مشاجره ای؛ نه از طریق شبکه های اینترنتی و مطبوعات مجازی و امثالهم؟. کی و کجا مدّعیان عرصه سیاست توانسته اند ثابت کنند که «الفبای دانش و فلسفه سیاست» را میدانند؛ عمل کردن به سیاست، فعلا پیشکش تک تکشان باد؟.
حقیقت تلخ این است که مدّعیان سیاسی جامعه ایرانی، در تمام عمرشان «رمانتیک و عاشق پیشه و تار نواز بوده اند و هنوزم هستند» و به قول زنده یاد «خلیل ملکی» ترجیح میدهند که «قهرمان ملّت» باشند به جای آنکه «پهلوان میدان همآوردی». بردارید تاریخچه تک تک سازمانها و احزاب و گروههای سیاسی ایرانی را مطالعه و مرور کنید. یک سری آدمهای رمانتیک، احساساتی و سطحی بین و هیجانی، بیسواد به معنایی زبان عوام که با «شرّ و ور گویی به نام شعر!؟» به هماوردی با مُعضلات و مشکلات مردم و میهن میخواهند بروند. عاشق پیشگانی آس و پاسی که می خواهند با خواندن سرودها بر فراز کوهها و تیر در کردن در جنگلها و درّه ها و حضور در مجالس تسلا دهی به همدیگر با خواندن «تو ای پری کجایی؟» و «مرغ سحر ناله سر کن» و امثالهم به نبرد با فلاکتهای هزاره ای ایران و مردمش بروند؟. از میان اینهمه حضرات ملّی گرایان و چپها و لیبرالها و سوسیال دمکراتها و غیره و ذالک نمیتوانید یک نفر را پیدا کنید که حتّا اگر زبانی بیگانه را بلد نباشد، دست کم کتاب «سیاست ارسطو – ترجمه زنده یاد عنایت» را دیده یا تورق یا دو سه خطّ آن را خوانده باشد. امکان نداره!. حضرات میخواهند سکّاندار جامعه ایران باشند بدون آنکه از هنر «کشتیرانی و شناگری»، لام تا کام، آگاهی داشته باشند. به همین دلیل است که آخوند جماعت توانسته است «خلاء قحطی رجال و شخصیّتهای فهیم و مستقل اندیش و فرزانه» را پُر کند و نزدیک به نیم قرن بر ایران و مردم، حاکمیّت بلامنازع خودش را حفظ کند.
نه! آقای اسدی!. مشکل در کم و کسریهای محتویات «منشور مهسا» نبود که میشد آن را تصحیح کرد و گسترش داد و عالی پرورانید؛ آنهم اگر چهار تا آدم با شعور و خبره و با تجربه و دانشمند و آگاه از فلسفه سیاست و استخواندار در کشور داری پا پیش گذاشته بودند. کاری که هرگز اتّفاق نیفتاد. تنها کاری که مدّعیان اپوزیسیون کردند، به راه انداختن زرّادخانه های خود علیه مشارکین در «منشور مهسا» و جنگ توسعه یافته و همبسته بود؛ آنهم در سایه سار خصومتها و کشتارها و سرکوبگریهای هولناک خلفای الله در مقابله با مردم و جوانان و نوجوانان و زنان.
نه! آقای اسدی! مشکل در مفاد «این منشور و آن منشور و فلان منشور» نیست؛ بلکه مشکل در مغز و ذهنیّت و قلب آنانی حضور بی واسطه دارد که هر کدامشان خود را «اپوزیسیون و آلترناتیو حکومت خلفای الله» میدانند و عجیب در رفتار و گفتار و ادّعا و گنده گوزیهای کائناتسوز با «کاست اخانید»، اینهمانی هویّتی دارند. مشکل این است آقای اسدی. من تا امروز نتوانسته ام کوچکترین تفاوت ماهوی را بین مدّعیان رنگارنگ اپوزیسیون با کاست اخانید به طور قطعی پیدا کنم. اگر شما تفاوتی میبینید، آن را روشن کنید و در باره اش توضیح مستدل و متّقن و خردمندانه دهید. این گوی و این میدان.
شاد زی و دیر زی!
فرامرز حیدریان

ش., 24.02.2024 - 12:00 پیوند ثابت
محمد.ت

شرط اول همکاری گروهها،تشکیل جبهه یا شورای گذار ،تاثیر گذاری ،فرد یا گرو ه سیاسی بر داخل میباشد.وگرنه دادن بیانیه و ایا تاثیر بر مبارزات داخل دارد یا نه کار سختی نیست. برخی افراد منفرد و یا گروه های پادشاهی خواه فردی را میخواهند حذف کنند که بیشتری تاثیر گذاری در منطقه خودشان یعنی کردستان دارد.با یک بیانیه ی گروههای سیاسی کردستان شهر میخوابد.مغازهها بسته میشه. خوب بیان پادشاهی خواهان هم خودشان را سبک ،سنگین کنند،یک بیانیه بدن و تهران ،مازندران ،و گیلان،اصفهان و... را دعوت به اعصاب عمومی کنند.ان موقع معلوم میشه از چه موقعیتی بین مردم برخوردارند.چه وزنه ای در جنبش هستند.علت اینکه نتنیا هو از شازده در ابدار خانه استقبال کرد شناخت اسراییل از موقعیت وی در بین مردمه! بن سبطی سخنگوی فارسی زبان رژیم صهیون یستی دقیقا گفت که شازده از چه وزنه ای در بین مردم برخوردار است او گفت :اسراییل دقیقا میداند که رضا پهلوی انچنان محبوبیتی نداره که قدرت را بگیره".دوستان جمهوری خواه بدون حمایت و همبستگی با گروههای ملی منطقای یا همان اقوام قادر نیستند غلطی بکنند.

ش., 24.02.2024 - 11:01 پیوند ثابت

افزودن دیدگاه جدید

لطفا در صورتیکه درباره مقاله‌ای نظر می‌دهید، عنوان مقاله را در اینجا تایپ کنید

متن ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

لطفا نظر خودتان را فقط یک بار بفرستید. کامنتهای تکراری بطور اتوماتیک حذف می شوند و امکان انتشار آنها وجود ندارد.

CAPTCHA
لطفا حروف را با خط فارسی و بدون فاصله وارد کنید CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.