رفتن به محتوای اصلی

تبدیل شهر زاهدان به پادگان نظامی!
28.09.2023 - 07:18
تهیه و تنظیم:
کانون حقوق بشر ایران

سران حکومت با این اقدامات تلاش می‌کنند که مانع برگزاری اعتراضات مردمی به مناسبت سالگرد جمعه خونین زاهدان شوند. دستگیری‌های کور و بدون ضابطه در سطح شهر همچنان ادامه دارد

به گزارش کانون حقوق بشر ایران در هفته منتهی به ۵مهر ۱۴۰۲ نیروهای امنیتی در زاهدان اقدام به حفر کانال و خندق و ایجاد خاکریز در اطراف شهر زاهدان ‌کرده‌اند. سران حکومت با نزدیک شدن به جمعه خونین زاهدان جو امنیتی شدیدی بر این شهرستان اعمال کرده‌اند. بنا به گزارشات رسیده شهر زاهدان به یک پادگان نظامی تبدیل شده است.

حفر خندق و احداث خاکریز‌های مرتفع

 در اطراف شهر خندق‌های عمیق و یا خاکریزهای مرتفع احداث شده و تردد به شهر تنها از طریق راه‌های تحت کنترل ماموران امنیتی امکان‌پذیر است. این اقدام باعث مشکلات بسیار زیادی برای مردم شهر و روستاهای اطراف شده است. افزایش نیروهای امنیتی در پست‌های بازرسی کاملا مشهود است و این موضوع باعث ایجاد ترس در بین مردم شده است.

نیروهای امنیتی همچنین حضور پررنگی در شهر داشته و یک حکومت نظامی اعلام نشده بر شهر حکم‌فرما است. پست‌های متعدد بازرسی باعث مختل شدن روال عادی زندگی مردم شده است.

سران حکومت با این اقدامات تلاش می‌کنند که مانع برگزاری اعتراضات مردمی به مناسبت سالگرد جمعه خونین زاهدان شوند. دستگیری‌های کور و بدون ضابطه در سطح شهر همچنان ادامه دارد. برخی از دستگیر‌شدگان اعتراضات سراسری ۱۴۰۱ که پس از مدتی آزاد شده بودند، بار دیگر بازداشت شده‌اند.

هراس از فرا رسیدن سالگرد جمعه خونین زاهدان

شهر زاهدان و سایر شهرهای استان سیستان و بلوچستان در اعتراضات سراسری ۱۴۰۱ شرکت فعالی داشتند. در جمعه خونین زاهـدان بیش از ۱۰۰ تن از مردم معترض زاهـدان کشته و شمار بسیار بیشتری از مردم زخمی و دستگیر شدند. این واقعه در روز جمعه ۸ مهر ۱۴۰۱ رخ داد. مردم و جوانان معترض پس از پایان نماز جمعه در اعتراض به سرکوب مردم به خیابان‌های این شهر آمدند. نیروهای امنیتی به سمت مردم بی‌دفاع و بی‌سلاح آتش گشودند. در این جنایت علیه بشریت بیش از ۱۰۰ تن کشته و شمار بسیار زیادی از مردم زخمی شدند. درمیان کشته‌شدگان از کودکان ۸ تا ۱۰ ساله تا مادران مسن وجود داشتند.

کانون حقوق بشر ایران را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:
تلگرام / توییتر / اینستاگرام / یوتیوب / فیسبوک

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

کانون حقوق بشری نه به زندان

فیسبوک - تلگرامفیسبوک - تلگرامصفحه شما

توجه داشته باشید کامنت‌هایی که مربوط به موضوع مطلب نباشند، منتشر نخواهند شد! 

افزودن دیدگاه جدید

لطفا در صورتیکه درباره مقاله‌ای نظر می‌دهید، عنوان مقاله را در اینجا تایپ کنید

متن ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

لطفا نظر خودتان را فقط یک بار بفرستید. کامنتهای تکراری بطور اتوماتیک حذف می شوند و امکان انتشار آنها وجود ندارد.

CAPTCHA
لطفا حروف را با خط فارسی و بدون فاصله وارد کنید CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.