رفتن به محتوای اصلی

بازداشت ده‌ها جوان بلوچ پس از سی‌وششمین جمعه اعتراضی زاهدانی‌ها
10.06.2023 - 11:01

روز ۱۹ خرداد و هم‌زمان با سی‌وششمین جمعه اعتراضی مردم زاهدان، نیروهای امنیتی و لباس شخصی ده‌ها نوجوان و جوان را در مناطق مختلف این شهر بازداشت کردند. در هشت ماه گذشته نیروهای حکومتی بارها اقدام به بازداشت فله‌ای و گسترده شهروندان بلوچ به دلیل تداوم اعتراضات خیابانی‌شان کرده‌اند.

حال‌وش و کمپین «فعالین بلوچ» که خبرها و مسایل مربوط به استان سیستان و بلوچستان را گزارش می‌دهند، خبر دادند روز جمعه نیروهای امنیتی و لباس شخصی به صورت گسترده اقدام به بازداشت شهروندان در مناطق مختلف زاهدان کردند.

این شهروندان عمدتا در خیابان مجیدیه منطقه شیرآباد، منطقه غدیر و فلکه‌های خیام و توحید بازداشت شده‌اند.

تا این لحظه تنها هویت شماری از بازداشت‌شدگان مشخص شده اما گزارش‌ها حاکی از آن است که عمده آن‌ها زیر ۱۸ سال داشته‌اند.

«علی زردکوهی»، «پرویز ریگی معروف به حامد»، «عبدالله خروت»، «ابراهیم گرگیج» و «سعید گرگیج» تعدادی از شهروندان بازداشت‌شده هستند که هویت آن‌ها تایید شده است.

همچنین چهار تن از انتظامات مسجد مکی به نام‌های «علی ریگی»، «روح‌الله شه‌بخش»، «حامد خارکوهی» و «یاسر توتازهی» بعد از اتمام نماز جمعه از سوی ماموران لباس شخصی بازداشت شدند.

کمپین فعالین بلوچ به نقل از یک منبع آگاه نوشت بعد از تمام شدن نماز جمعه این جوانان می‌خواستند با سرویس به منزل بروند که ماموران لباس شخصی آن‌ها را بازداشت کرده و با خود بردند.

به گفته این کمپین و نیز سایت حال‌وش، از علت بازداشت و مکانی که دستگیرشده‌ها به آن منتقل شده‌اند اطلاعی در دست نیست.

با تداوم خیزش انقلابی و اعتراضات خیابانی مردم علیه جمهوری اسلامی، دی ماه سال گذشته نیز موجی از بازداشت‌های محله به محله نوجوانان و جوانان بلوچ در زاهدان شکل گرفت.

همچنین برای هفته‌های متوالی در سال گذشته، فضایی امنیتی بر زاهدان حاکم بود، راه‌های ورودی و خروجی مسدود و تعداد ایست‌های بازرسی افزایش یافته بود.

علاوه بر زاهدان، روز گذشته نیروهای امنیتی ده‌ها نفر از خانواده‌های دادخواه شهرهای دهگلان، سنندج، دیواندره و سقز را هم که برای حضور بر مزار جان‌باختگان خیزش انقلابی مردم سقز و بوکان به این شهرها سفر کرده بودند، در ورودی شهر سقز بازداشت و به مکانی نامعلوم منتقل کردند.

طبق اطلاعات رسیده به ایران‌اینترنشنال، این جمع خانواده‌ها حدود ۴۰ نفر بودند که در دو مینی‌بوس راهی این سفر شده بودند.

به گزارش سازمان حقوق بشر هه‌نگاو، شش مادر دادخواه به نام‌های دایه شریفه میرزایی، کوهسار منبری، باران منبری، هانا منبری، کیا مرادی و یونا مرادی، از جمله بازداشت‌شدگان هستند.

بر اساس ویدیوهای رسیده به ایران‌اینترنشنال، ده‌ها تن از اعضای این خانواده‌ها پس از رسیدن به مزار کشته‌شدگان در بوکان، شعارهایی چون «قسم به خون یاران، ایستاده‌ایم تا پایان» و «ژن ژیان ئازادی» سر دادند.

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

ایران گلوبال

فیسبوک - تلگرامفیسبوک - تلگرامصفحه شما

توجه داشته باشید کامنت‌هایی که مربوط به موضوع مطلب نباشند، منتشر نخواهند شد! 

افزودن دیدگاه جدید

لطفا در صورتیکه درباره مقاله‌ای نظر می‌دهید، عنوان مقاله را در اینجا تایپ کنید

متن ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
CAPTCHA
لطفا حروف را با خط فارسی و بدون فاصله وارد کنید CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.